زوم لایف؛ کمک به زندگی بهتر

چگونه می توان یک جراحی لاپاراسکوپی را به صورت مناسب انجام داد؟

چگونه می توان یک جراحی لاپاراسکوپی را به صورت مناسب انجام داد؟

چگونه می توان یک جراحی لاپاراسکوپی را به صورت مناسب انجام داد؟

لاپاراسکوپی امروزه یکی از رایج ترین روش های تشخیصی جراحی است. این جراحی در واقع جایگزین لاپاراتوپی استفاده می شود. در جراحی لاپاراتومی معمولا برش بزرگتری نسبت به این جراحی بر روی بدن بیمار صورت می گیرد. اما با استفاده از لاپاراسکوپ استرس و مشکلات کمتری برای بیمار ایجاد می شود.

همچنین جراحی Laparoscopy هزینه بسیار کمتری برای بیمار دارد. ابزار و تکنیک های این عمل به صورت معمول برای مشاهده شکم فرد مورد نظر انجام می شود. اما از این ابزارها برای جراحی زانو و شانه نیز استفاده می کنند. از آن برای حذف اندام های دچار بیماری استفاده می گردد. برای مثال کیسه صفرا با استفاده از این عمل در بسیاری از افراد حذف می شود. در برخی از اوقات می توان از آن برای پیوند کلیه از یک فرد به فرد دیگر استفاده کرد. همچنین پزشک مورد نظر تومورهای مختلفی را با به کارگیری آن می بیند.

لاپاراسکوپی به چه صورت انجام می شود؟

به صورت معمول این روش به صورت سرپایی صورت می گیرد. در واقع شما در همان روز عمل قادر به برگشت به خانه هستید. این جراحی را در یک مرکز جراحی یا بیمارستان می توان انجام داد. فرد بیمار در حین عمل بیهوش است. به همین دلیل هیچ دردی را احساس نمی کند. در برخی از اوقات به جای بیهوشی عمومی از بی حسی موضعی استفاده می شود. یک برش در زیر ناف توسط جراح ایجاد می گردد.

بعد از آن یک لوله کوچ به نام کانولا را وارد بدن شما می کنند. به صورت معمول از این لوله برای باد کردن شکم فرد بیمار با گاز استفاده می شود. این گاز به پزشک برای دیدن اندام های مختلف شکمی شخص مورد نظر کمک می کند. بعد از پر شدن شکم لاپاراسکوپ را از طریق برش و به وسیله جراح متخصص وارد می گردد. معمولا دوربینی متصل به لاپاراسکوپ تصاویر را برای دکتر نشان می دهد.

چگونه خود را برای جراحی لاپاراسکوپی آماده کنید؟

قبل از انجام این عمل باید داروی مصرفی مورد نظر خود را به پزشک اطلاع دهید. دکتر معمولا درباره مصرف آن ها قبل و بعد از عمل شما را راهنمایی می کند. داروهای زیادی در این زمینه وجود دارد. از جمله این داروها می توان از داروهای ضد انعقاد، رقیق کننده خون، مکمل های گیاهی، ویتامین k و غیره نام برد. در صورت باردار بودن باید حتما این مورد را به پزشک خود اطلاع دهید. این کار برای شما بسیار مفید است. زیرا خطر آسیب به کودک در حال رشد شما را کاهش می دهد.

پزشک متخصص قبل از این عمل انجام آزمایش های متعددی را از شما درخواست می کند. از جمله این آزمایش ها می توان از آزمایش خون، ادرار، الکتروکاردیوگرام و عکس رادیولوژی نام برد. این آزمایش ها موجب درک بهتر ناهنجاری ها در زمان عمل می شود. این اعمال همچنین تاثیر لاپاراسکوپی در حین عمل افزایش می دهند.

لاپاراسکوپی دکتر شهریار عزیزی

بعد از جراحی لاپاراسکوپی چه مدت برای بهبودی لازم است؟

پس از پایان عمل جراحی لاپاراسکوپی چند ساعت قبل از ترخیص تحت نظر کامل پزشک قرار می گیرد. در این بررسی موارد مختلفی توسط پزشک بررسی می شود. برای مثال علائم حیاتی مانند تنفس و ضربان قلب به دقت توسط جراح مورد نظر چک می گردد.

عوارض جانبی این عمل مانند بیهوشی نیز توسط پرسنل بیمارستان مورد نظر بررسی می شود. خونریزی طولانی مدت نیز توسط کادر درمان و زیر نظر پزشک کنترل می گردد. زمان ترخیص شما به عوامل مختلفی بستگی دارد. وضعیت بدنی فرد مورد نظر یکی از مهمترین این عوامل محسوب می شود. همچنین نوع بیهوشی مورد استفاده و واکنش شما نسبت به عمل جراحی نیز بررسی می گردد. در بعضی موارد هم باید حداقل یک شب را در بیمارستان بستری شوید.   

جراحی لاپاراسکوپی چه نتایجی برای افراد دارد؟

معمولا یک آسیب شناس باید بعد از این عمل شما را مشاهده کند. این فرد یک پزشک متخصص در تجزیه و تحلیل بافت به حساب می آید. پاتولوژیست مورد نظر گزارش نتایج را به پزشک جراح شما ارسال می کند. نتایج نرمال این گزارش مواردی مانند عدم خونریزی شکمی، فتق، انسداد روده و غیره است. این گزارش ها بدنی سالم را در شما نشان می دهد. اما در بعضی از اوقات نتایج غیر طبیعی از این گزارش ها به دست می آید.

این نتایج تحت شرایط خاصی صورت می گیرد. این شرایط خاص مواردی مانند فتق، آپاندیست، التهاب روده ها، تومورها، سرطان و غیره هستند. همچنین در برخی از اوقات آندومتریوز در فرد مورد نظر رخ می دهد. این مورد در واقع یک اختلال محسوب می شود. در این اختلال بافت تشکیل دهنده پوشش رحم معمولا در خارج از رحم رشد می می کند. پزشک برای بررسی این موارد خاص برای شما نوبت ویزیتی جداگانه را در نظر می گیرد.

دکتر شهریار عزیزی فلوشیپ فوق تخصصی جراحی چاقی و جراحی لاپاراسکوپی

جمع بندی

لاپاراسکوپی امروزه یکی از رایج ترین روش های تشخیصی جراحی است. قبل از انجام این عمل باید داروی مصرفی خود را به پزشک اطلاع دهید. پزشک متخصص نیز قبل و بعد از این عمل در مورد مصرف آن ها به شما مشورت می دهد. این داروها مواردی از قبیل مکمل های گیاهی، ویتامین K، رقیق کننده خون و غیره هستند.

همچنین قبل از انجام این عمل باید آزمایش هایی مانند آزمایش خون، ادرار، الکتروکاردیوگرام و غیره را انجام داد. امروزه پزشکان و متخصصان زیادی در این زمینه فعالیت می کنند. دکتر شهریار عزیزی یکی از بهترین پزشکان در این زمینه محسوب می شود. این دکتر با تجربه زیاد خود خدمات مختلفی را در مطب خود به افراد ارائه می دهد. برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه می توان به نشانی اینترنتی drshahriyarazizi.com مراجعه کرد.

    کانال تلگرام زوم لایف
    ارسال نظر
    عکس خوانده نمی شود