زوم لایف؛ کمک به زندگی بهتر

ایمپلنت و کانتورینگ صورت چیست؟

ایمپلنت و کانتورینگ صورت چیست؟

ایمپلنت و کانتورینگ صورت چیست؟

کانتورینگ صورت، عناصر ساختاری صورت، چانه، گونه ها، یا فک را با تزریق ایمپلنت تغییر می دهد. این روش می تواند با پر کردن و بالاتر بردن استخوان گونه ها، برجسته تر کردن چانه یا پهن تر و قوی تر کردن خط فک، چهره را متعادل تر کند. اگر در فکر انجام کانتورینگ صورت هستید، به تغییراتی که می خواهید در صورت شما داده شود فکر کنید و عکس هایی واضح و مشخص به پزشک خود ارائه دهید تا به او کمک کنید تا در یابد که خواستار رسیدن به چه ظاهری هستید.

انجمن های جراحی پلاستیک نیز روش های غیر جراحی کانتورینگ صورت را با استفاده از تزریق سلول های چربی گرفته شده از بدن خود فرد ارائه می کنند. از پزشک خود بپرسید که کدام روش برای شما بهتر از بقیه است.

روش های درمانی کانتورینگ با کمک جراحی

جراحی چانه

یک برش داخل لب پایینی یا یک برش خارجی در پوست زیر چانه زده می شود. پزشک با ایجاد یک حفره برای ایمپلنت که معمولا حدود دو اینچ پهنا دارد، بافت استخوان چانه را لیفت می کند. ایمپلنت در جای خودش بخیه زده شده و برش دوخته می شود. این روش معمولا بین ۳۰ دقیقه تا یک ساعت زمان می برد.

جراحی گونه

یک برش در داخل لب بالایی زده می شود. اگر قصد انجام لیفت صورت یا لیفت پیشانی را نیز دارید، پزشک معمولا برای انجام این روش از یک برش خارجی استفاده می کند. ایمپلنت بین بافت گونه و استخوان گونه قرار داده شده و به محل، بخیه زده می شود. این روش معمولا یک ساعت طول می کشد.

جراحی فک

برش در داخل دهان و در طول خط فک پایینی زده می شود و ایمپلنت به طور مستقیم بر روی خط فک و زیر بافت آن قرار می گیرد. این روش معمولا بین یک تا ۲ ساعت زمان می برد. به دلیل اینکه ایمپلنت های صورت معمولا در داخل دهان قرار می گیرند، لثه ها و دهان باید سالم باشند.

چه انتظاری می توانم داشته باشم؟

در جراحی چانه و گونه، بخیه ها حل می شوند و یا اینکه بعد از یک هفته برداشته می شوند. پس اگر بخیه ای در دهان خود دارید ممکن است به شما به مدت یک هفته یا بیشتر، رژیم مایعات یا غذاهای سبک داده شود و احتمالا منطقه ای که عمل روی آن انجام شده است به مدت یک هفته سفت و زخم خواهد بود.

دوره ریکاوری برای جراحی فک طولانی تر است، تورم شدیدتر است و همچنین ممکن است نتوانید بخندید و یا دهان خود را به مدت چندین هفته حرکت دهید. ممکن است در هفته اول به شما رژیم مایعات داده شود.

در تمام جراحی های صورت باید بتوانید بعد از یک هفته به سر کار خود برگردید. اما آثار کبودی و تورم به مدت دو یا سه هفته بعد از جراحی کاهش پیدا نخواهد کرد.

کانتورینگ صورت با فیلر

با ظهور فیلرهای هیالورونیک اسید، جوان سازی صورت به روش بی خطر، موثر و غیر جراحی ممکن شده است. فیلرهای هیالورونیک اسید در میان بیمارانی که به دنبال اصلاح صورت هستند، به سرعت در حال محبوب شدن هستند. در سال 2013، در حدود 1.8 میلیون درمان انجام شده در ایالات متحده آمریکا، از هیالورونیک اسید استفاده شده بود که نسبت به سال قبل افزایش 31 درصدی داشت. فیلرها با کمک سوزن در پوست حقیقی یا درم قرار داده می شوند تا چین و چروک را بهبود ببخشند، خطوط را صاف و پوست را هیدراته کنند.

وقتی فیلرها با استفاده از سوزن در سطوح عمیق تر پوست جاسازی می شوند، امکان جوان سازی و زیباسازی پوست بالا می رود. این امر به بهبود ساختارهای استخوانی، شکل دهی به صورت و بالا بردن بافت های نرم کمک می کند. توانایی درمان هایی که از فیلرهای هیالورونیک اسید برای زیباتر، جوان تر و باطراوت به نظر رسیدن پوست بیمار استفاده می کنند، به فهم اپراتور از پروسه پیری، ایده آل های زیبایی و ارزیابی بیمار بستگی دارد.

نیاز به حجم دهی

بالا رفتن سن روی بافت های نرم و سخت پوست صورت تاثیر می گذارد. ‏اسکلت استخوانی و قسمت های عمیق و چربی صورت با گذر زمان شادابی و حجم خود را از دست می دهند. با بازجذب شدن استخوان فک زیرین (مندیبل)، استخوان گونه و استخوان پری اوربیتال، پشتیبانی ساختاری از بافت نرم فک و ابروها کم می شود و پتوز (افتادگی پلک) مشهودتر می شود.

ساختارهای عمیق و چربی صورت نیز به صورت ناهماهنگ تحلیل می روند و نتیجه این می شود که در برخی سنین گودی ها، خطوط و تیرگی هایی روی پوست ظاهر می شود. مقاومت نسبی چربی های نازولبیال و فک تحتانی در برابر تحلیل رفتن، باعث تشدید گودی نازولبیال و فک تحتانی می شود، چون در این شرایط چربی در هر قسمتی از صورت از بین رفته. در این مواقع پتوز کاذب چربی های نازولبیال و فک، به جای این که به علت وجود حجم اضافی رخ بدهد، به علت از دست دادن حجم اتفاق می افتد.

تضعیف لیگامان های صورت و بدتر شدن کیفیت پوست که ناشی از پروسه پیری هستند باعث بروز این علائم می شوند. تغییراتی که به علت پیری در صورت رخ می دهند با کمک فیلرها تا حدی اصلاح می شوند (تصویر ۱). استراتژی کانتورینگ صورت با کمک فیلرها، با تصویربرداری از صورت و ارزیابی آن آغاز می شود.

الف)

ایمپلنت و کانتورینگ صورت

ب)

کانتورینگ صورت

تصویر 1:

 • الف) قبل
 • ب) بعد از ترمیم حجم با کمک فیلر هیالورونیک اسید و لیزر بازسازی کننده برای پیری ناشی از نور آفتاب.

ارزیابی صورت

با بررسی فوری، یک تصویر کلی از پیری پوست و سلامت بیمار به دست می آید. تشخیص از دست دادن حجم صورت (تیرگی بین گونه و چشم، تیرگی گیجگاه و کوچک شدن یا عقب رفتن چانه و فک) آسان است. پزشکان از سیستم Vectra 3D M3 برای تهیه تصاویر با رزولوشن بالا از صورت بیمار استفاده می کنند (تصویر ۲). تصاویر سه بعدی به دست آمده برای مشخص کردن قسمت هایی که تحت تاثیر پیری بوده اند و نشان دادن این که حجم در پیری صورت نقش دارد، استفاده می شوند. نرم افزارهای تصویربرداری، دستکاری تصویر و استفاده از پروسه های گوناگون زیبایی (همچون ترمیم حجم و کانتورینگ با کمک فیلر) را ممکن می کنند. وقتی بیماران با کمک این نرم افزارها نتایج احتمالی را می بینند بیشتر ترغیب می شوند که از روش های ترمیم حجم استفاده کنند.

الف)

زاویه دار کردن صورت با کانتورینگ

ب)

کانتورینگ 3 بعدی

ج)

کانتورینگ کردن صورت

د)

 کانتورینگ صورت چیست

تصویر 2:

 • الف) تصویر گرفته شده قبل از درمان با استفاده از سیستم Vectra 3D M3
 • ب) ابزار خاکستری از تصویر یکسانی استفاده می کنند که ارزیابی حجم را ممکن می کند
 • ج) همان بیمار قبل از پروسه زیبایی
 • د) بعد از ترمیم حجم قسمت میانی و پایینی صورت با فیلر هیالورونیک اسید

ایده آل های زیبایی

از نشانه های صورت جوان، داشتن حجم یا چربی صورت مناسب و صاف بودن یکپارچه پوست صورت است. در زنان قسمت میانی صورت باید پر باشد. محل اتصال گونه و پلک چشم باید صاف باشد و تشخیص آن دشوار باشد. خط فک باید مشخص باشد. ممکن است به علت برجستگی قوس زیگوماتیک یک سایه ایجاد شده باشد که این سایه ایجاد شده قابل قبول است. اما سایه ای که به علت ساختار اسکلتی اطراف شقیقه شکل گرفته خیلی جالب نیست. در مردان، برجسته تر بودن ساختارهای استخوانی قابل قبول است.

آناتومی بیمار

بهتر است قبل از ترمیم حجم با کمک فیلر، انسداد عصبی صورت بگیرد. عصب اینفرااوربیتال فورامن های خود را زیر حاشیه حدقه چشم خارج می کند. این فورامن ها در قسمت زیرین قرار می گیرند پس سوزن یا لوله باید از کنار به این قسمت ها دسترسی پیدا کند تا مانع از تزریق اشتباهی فیلر به طور مستقیم به فورامن ها شود. مقدار کمی داروی بیحسی روی پریوستئوم در زیر و کنار حاشیه حدقه چشم قرار می گیرد و سبب انسداد عصب زیگوماتیکو فاسیال قبل از ترمیم و تقویت گونه (بدون انسداد بی جهت آناتومی) می شود.

عصب چانه ای از راه درون دهانی مسدود می شود. در این روش داروی بیحسی درست زیر غشاء مخاطی در ریشه دومین دندان آسیاب کوچک پایین قرار داده می شود. قبل از تزریق فیلر برای کانتورینگ صورت باید با آناتومی عروقی و بهم پیوستگی درونی-بیرونی کاروتید آشنا باشید. تزریق اشتباهی درون عروقی، خصوصا در قسمت گلابلا، می تواند منجر به نابینایی شود. فیلرها به بالا بردن بافت های نرم و دوباره حجم دادن به قسمت هایی که حجم خود را از دست داده اند، کمک می کنند و می توانند به برطرف کردن خیلی از ناهنجاری های کانتور کمک کنند.

الف)

کانتورینگ

ب)

زاویه دار کردن صورت

تصویر 3:

 • الف) از دست دادن حجم در قسمت میانی صورت سبب ایجاد سایه هایی شده است.
 • ب) بعد از قرار گرفتن فیلر هیالورونیک اسید در محل اتصال پلک چشم و گونه، این سایه ها محو شده اند.

تکنیک

تکنیک کانتورینگ صورت با کمک فیلر، به هدف تان از انجام این کار بستگی دارد. ممکن است از فیلر برای اصلاح حجم از دست رفته، صاف کردن خطوط، بالا بردن بافت ها و سایر موارد استفاده شود. پزشکان از فیلر هیالورونیک اسید به چندین دلیل استفاده می کنند.

 • اول از همه این که این فیلرها دائمی نیستند. با بالا رفتن سن، شکل و حجم صورت تغییر می کند، موقت بودن این فیلرها این امکان را به وجود آورده که بعدها متناسب با تغییرات صورت گرفته بتوانید دوباره از فیلر استفاده کنید.
 • دوم این که طیف گسترده ای از این فیلرها در دسترس است و این امکان را فراهم می کند که از محصولات گوناگونی در هر قسمت استفاده کنید: از فیلرهای نرم تر با قابلیت چسبناکی کمتر زیر پوست های نازک تر و عضلات قسمت اینفرااوربیتال استفاده می کنند، این در حالیست که محصولات چسبناک تر که قابلیت بالا بردن بیشتری دارند در فک و گونه ها مورد استفاده قرار می گیرند.
 • در نهایت، فیلر هیالورونیک اسید را می توان فورا با استفاده از هیالورونیداز برداشت.

قبل از استفاده از هر محصولی اطمینان حاصل کنید که در صورت بروز عوارض جانبی و نارضایتی بیمار، امکان برداشتن آن وجود دارد.

حجم از دست رفته

وقتی در قسمت هایی از صورت حجم از دست رفته وجود داشته باشد، ممکن است بیمار متوجه خطوط هیپردینامیک در سرتاسر صورت شود چون در این شرایط پوست روی عضلات زیرین قرار می گیرد. قرار دادن فیلر هیالورونیک اسید زیر پوست حقیقی باعث می شود که پوست بالا برود و یک لایه محافظ (بافر) بین پوست و عضلات شکل بگیرد.

فیلر در زیر پوست تزریق می شود. وقتی مواد فیلر از جداره رشته ای متراکم در قسمت های خاص عبور می کنند، مقاومت را می توان به راحتی احساس کرد. معمولا برای بالا بردن پوست و محو کردن خطوط هیپردینامیک، در هر طرف به 1-2ml فیلر نیاز است.

قسمت بین پلک چشم و گونه

مهم ترین و گاهی چالش برانگیز ترین قسمتی که برای جوان سازی، کانتور روی آن صورت می گیرد، قسمت بین پلک چشم و گونه است. گاهی در قسمت بین پلک چشم و گونه، فرورفتگی تیره ای که از زیر چشم شروع می شود و امتداد دارد دیده می شود.

برای این کار اول از همه پزشک با استفاده از 0.4ml گزیلوکائین ۲% عصب اینفرااوربیتال را مسدود می کند. گزیلوکائین به صورت موضعی تزریق می شود. تزریق گزیلوکائین پس از ۱۲ دقیقه موجب انقباض عروق خونی می شود. بعد از گذشت این زمان، بیحسی نیز کامل می شود. سپس مقدار کمی هیالورونیک اسید (0.02-0.05ml) در فرورفتگی ها قرار می گیرد. این تزریق تا قسمت میان پلک چشم و گونه نیز ادامه دارد. به طور کلی به 0.5-1.0ml فیلر برای هر طرف نیاز است. طی این پروسه، از بیمار می خواهند که به بالا زل بزند تا عمق گودی چشم بررسی شود. دلیل این امر این است که فرورفتگی با زل زدن به بالا بیشتر مشهود می شود.

برای بهبود فرورفتگی های شقیقه و کاهش تیرگی های ایجاد شده، در قسمت شقیقه به افزایش حجم نیاز است. این حجم می تواند در پریوستئوم یا در لایه های زیر پوستی قرار بگیرد. در بیماران لاغرتر از ژل هیالورونیک اسید در پریوستئوم استفاده می کنند تا عضله گیجگاهی را بالا ببرند. در بیمارانی که صورت آن ها خیلی استخوانی نیست، یک فیلر هیالورونیک اسید سبک تر زیر پوست قرار داده می شود.

الف)

ایمپلنت صورت

ب)

کانتورینگ صورت با فیلر

ج)

ایمپلنت و کانتورینگ صورت

تصویر 4: ترمیم حجم صورت با فیلر

 • الف) قبل– قسمت میانی صورت صاف است و خط فک خیلی مشخص نیست.
 • ب) قسمت هایی که به قرار گرفتن فیلر هیالورونیک اسید نیاز دارند: آبی روشن، گودی و فرورفتگی؛ آبی تیره، بافت های نرم در میانه صورت و استخوان گونه؛ بنفش، ناحیه بوکال؛ نارنجی، شیارهای فک و گوشه مندیبل؛ سبز، چانه؛ زرد، گودی گیجگاهی. نقاط قرمز نشان دهنده نقاط ورودی برای تزریق هستند.
 • ج) پس از ترمیم حجم

کانتورینگ 3 بعدی

1.جراحی وی لاین پاور لیفت (برای لیفت کردن صورت)

2.جراحی وی لاین پاور اسلیم (که سایز خط فک را کاهش می دهد)

3.جراحی وی لاین کانتورینگ 3 بعدی یا زاویه دار کردن صورت با کانتورینگ سه بعدی (برای کانتور کردن طرح های ۳ بعدی)

زاویه دار کردن صورت با کانتورینگ 3 بعدی چیست؟

اگر به انجام زاویه دار کردن صورت با کانتورینگ ۳ بعدی فکر می کنید، ممکن است لازم باشد که ابتدا مراحل درمانی اول و دومی را که در بالا ذکر شد کامل نمائید. آرتیست های تزریق کار ماهر با انجام مشاوره رایگان، شرایط شما را ارزیابی می کنند. سپس تعیین می کنیم که با توجه به نیازهای خاص شما کدام درمان ها لازم هستند.

اگر چه که شرایط هر فرد منحصر به فرد می باشد اما ترکیبات خاصی در صورت وجود دارند که در برخی از نژادها نسبت به بعضی دیگر شایع تر هستند. برای مثال اعضای چهره اروپائیان نسبت به همتایان آسیایی شان، معمولا برجسته تر هستند. زاویه دار کردن صورت با کانتورینگ ۳ بعدی یک پروسه سه مرحله ای است که برای کانتور کردن صورت به تزریق فیلرهایی مثل ژوویدرم(Juvederm)، رادیس(Radiesse)، رستیلین(Restylane) و اسکالپترا(Sculptra )در سه ناحیه متفاوت نیاز دارد.

زاویه دار کردن صورت با کانتورینگ 3 بعدی با طراحی سه نقطه تعریف می شود:

1.پیشانی/ شقیقه ها

2.بینی، لب ها

3.چانه

زاویه دار کردن صورت با کانتورینگ 3 بعدی مشکلات زیر را بر طرف می کند:

1.پیشانی صاف، شقیقه های گود افتاده

2.پخشی و فرو رفتگی تیغه و نوک بینی

3.لب های باریک و چانه های کوچک

درمان زاویه دار کردن صورت با روش کانتورینگ 3 بعدی، با توجه به ویژگی های منحصر به فرد صورت هر شخص و بر حسب نیاز تغییر می کند.. بنابراین شما ممکن است برای رسیدن به بهترین نتایج به ترکیبی از تمام این سه مرحله نیاز داشته باشید.

  کانال تلگرام زوم لایف
  ارسال نظر
  عکس خوانده نمی شود