زوم لایف؛ کمک به زندگی بهتر

وسواس چیست و راهکارهای درمانی

وسواس چیست و راهکارهای درمانی

وسواس چیست و راهکارهای درمانی

اولین چیزی که با شنیدن وسواس به ذهن خطور می کند؛ وسواس تمیزی است. این یک اشتباه است که بسیاری از ما در مورد مفهوم وسواس مرتکب می شویم. وسواس یک اختلال است که با برنامه ریزی درست درمان می شود.

ناگفته نماند، اگر برای درمان وسواس، پیگیری لازم صورت نگیرد؛ فرد در انجام امور روزمره خود دچار مشکل می شود. فرد مبتلا به وسواس، دارای یک سری افکار مزاحم است که برای صاحب فکر، ایجاد اضطراب می کند و باعث می شود تا فرد احساس کند باید کاری را که به میل خودش نیست؛ انجام دهد. این بدان معناست که فرد از غیر عقلانی و غیر منطقی بودن کنش خودش آگاهی دارد. اما با فرض بر عدم توان کنترل افکار مزاحم، ناچار به انجام آن کنش است. منبع این کنشی نیز که خود را ملزم به انجام آن می داند؛ فکر مزاحم است.  

برای درمان وسواس،  فرد بایستی بتواند خودش را کنترل کند و بر افکار خود تسلط پیدا کند. در غیر اینصورت، مراجعه به پزشک متخصص روانشناسی، الزام دارد. وسواس، در هر سنی و با هر جنسیتی امکان وقوع دارد. وقوع این اختلال به طور علمی، زمانی است که فرد مضطرب از وجود افکار مزاحم و عدم کنترل بر روند زندگی خود آگاه باشد. هر چقدر که تأثیر افکار بیشتر باشد؛ اختلال وسواس در فرد بیشتر است. 

وسواس چیست؟

وسواس در واقع، وجود تصویر و فکر آزار دهنده در ذهن فرد می باشد که با وجود اضطراب و ترس فرد از آنها، به صورت مداوم تکرار می شود. درمان وسواس به نوع وسواس بستگی دارد. اینکه وسواس عملی باشد یا فکری در نوع درمان نیز تأثیر می گذارد. وسواس عملی، اموری مانند شستن مداوم یک یا چندین عضو بدن، وسواس در شمردن اشیاء، خوردن و پوشیدن لباس با وسواس و موارد مشابه، حساس بودن بیش از حد به نظم و چینش وسایل، چک کردن و بررسی مداوم امور ساده مثل قفل شدن درب و غیره. وسواس فکری نیز، به افکاری مثل ترس از وقوع یک امر خطرناک، وسواس جنسی و اخلاقی ممنوعه، وسواس تمایل به کمال گرایی، ترس از انجام یک عمل خاص که آن را به عنوان مثال در عرف بد شمرده اند و یا وسواس های مذهبی اشاره دارد.  

 اگر احساس می کنید که نشانه هایی از وسواس دارید و یا نگران داشتن وسواس هستید؛ بایستی برای درمان وسواس یا برطرف کردن شک خود، با نشانه های آن آشنا شوید. اضطراب مداوم، شک و تردید مداوم، افکار دائمی مزاحم، نگرانی درباره نظافت و بهداشت و بیماری بیش از حد و اندازه، وارسی زیاد درباره یک عمل خاص، انجام طولانی نظافت و شست و شو و انجام کارهای روزانه به صورت تکراری برای اطمینان، عواملی هستند که وسواس را برای پاسخ به عدم آرامش در ذهن و در ادامه، در عمل به وجود می­آورند.  

درمان وسواس با دستگاه rtms

وسواس اگر مورد بی توجهی قرار گیرد و فرد آن را مهار نکند؛ پیشرفت کرده و منجر به مشکلات بیشتری می شود. برای درمان وسواس در افرادی که دچار افسردگی شده اند؛ دستگاه rtms یک گزینه خوب است. فرد برای استفاده از این روش درمانی، باید مجوز پزشک را داشته باشد. بنابراین، ابتدا بایستی به روانپزشک مراجعه کند. روانپزشک با گرفتن تست از بیمار، تشخیص می دهد که بیمار شرایط لازم را برای این روش درمانی دارد یا نه. درمان وسواس با دستگاه rtms، برای بیماران با شرایط حاد در نظر گرفته می شود. این دستگاه پالس هایی به جمجمه بیمار می فرستد تا انرژی را به مغز مخابره کنند.

درمان وسواس با rtms

اگر فرد در ابتدا نشانه ها را شناسائی کرده و با آن مقابله کند؛ دیگر هرگز نیازی به درمان وسواس با دستگاه rtms، ندارد. تحریکاتی که این دستگاه به مغز بیمار ارسال می کند؛ فعالیت نورون های مغزی مشخصی را محدود می کنند. با این روش درمانی، بیمار پس از انجام یک دوره روان درمانی بهبود خواهد یافت.

درمان وسواس با دستگاه rtms، بی خطر است و تا به امروز هیچ موردی گزارش نشده است که این دستگاه برای بیمار خطر و تهدیدی محسوب می شود. باید خاطر نشان کرد که این روش در هوشیاری کامل بیمار انجام می شود و دردی متوجه بیمار نخواهد شد. برای درمان وسواس با این دستگاه، نیازی به بستری در بیمارستان نیست و درمان سرپایی انجام می گیرد. اثر این نوع درمان، طولانی مدت است و در کوتاه مدت بازگشت ندارد.  

توجه داشته باشید که اگر راجع به درمان با این دستگاه فکر می کنید؛ بهتر است که درمان های این چنینی را در اولویت آخر بگذارید. درمان وسواس با دستگاه rtms، برای افراد با شرایط بحرانی است که نتوانسته اند موفق به درمان طبیعی شوند. اگر فردی با علائم وسواس رو به رو شد؛ به یاد داشته باشد که درمان کننده اصلی وسواس، در نهایت اراده فردی و ایمان و اعتماد به نفس بالای او می باشد. توسل به درمان های پیشرفته ممکن است برای افراد سالم، آسیب رسان باشد. در نهایت باید به این نکته اشاره کرد که سر دردهای جزئی، ناراحتی های پوستی در بخش های تحریک شده از پوست سر، اسپاسم و کشیدگی در عضلات صورت و تشنج از عوارض این روش درمانی است. همانطور که دارو عوارض دارد؛ این دستگاه نیز عوارضی به همراه دارد.

 شما می توانید جهت درمان وسواس و یا سایر خدمات روانشناسی با کلینیک دکتر پورنامداری در ارتباط باشید:

آدرس وب سایت: https://drpournamdari.ir/

آدرس کلینیک: تهران-ونک – خیابان خدامی – بالاترازهتل هما – نبش اتوبان کردستان-بن بست گلستان- پلاک53 -طبقه 2 – واحد4

    کانال تلگرام زوم لایف
    ارسال نظر
    عکس خوانده نمی شود