زوم لایف؛ کمک به زندگی بهتر

سفر یک روزه اطراف اصفهان کجا بریم؟

سفر یک روزه اطراف اصفهان کجا بریم؟

سفر یک روزه اطراف اصفهان کجا بریم؟

اگر به شما بگویند که برای تور یک روزه به استان اصفهان آماده شوید، احتمالا به یاد آثار تاریخی مرکز این استان مثل عمارت عالی‌قاپو و میدان نقش جهان میفتید، اما تمام زیبایی‌های این استان به بناهای تاریخی نصف جهان خلاصه نمی‌شوند.

در اطراف شهر اصفهان، شهرهایی مثل چادگان و باغ بهادران وجود دارد که به برکت همجواری با زاینده‌رود، دارای آب‌وهوایی بی‌نظیر هستند. به این ترتیب با اجاره ویلا چادگان یا اجاره ویلا باغ بهادران می‌توانید مهمان طبیعت زیبای اصفهان باشید. در ادامه شما را با این شهرها و سایر مقاصدی که برای سفری یک روزه در اطراف شهر اصفهان مناسب هستند، آشنا خواهیم کرد.

مقاصد سفر یک روزه اطراف اصفهان

برای انتخاب مقصد سفر یک روزه در اطراف اصفهان باید به زمان این سفر توجه کنید. این استان هم طبیعت سرسبز دارد و هم می‌تواند مقصد کویرنوردی باشد. بر همین اساس، بهترین جاهای دیدنی اطراف اصفهان که در بهار تماشایی‌تر می‌شوند، عبارت‌اند از:

 • چادگان: چادگان از گذشته تا کنون منطقه‌ای سرسبز و باصفا به شمار می‌رفته است که اهالی اصفهان برای سفرهای بهاری یک‌روزه آن را انتخاب می‌کرده‌اند.

شما هم می‌توانید برای تماشای جاذبه‌هایی مثل دهکده تفریحی زاینده‌رود، روستای انالوجه، مشهدکاوه، خانه معظم‌الملک میرپنج و دریاچه سد زاینده‌رود از اصفهان تا این منطقه ۱۱۰ دقیقه رانندگی کنید و با اجاره ویلا چادگان یک یا چند روز را در طبیعت زیبای این منطقه بگذرانید.

 • کاشان: برای سفری یک‌ روزه به اطراف اصفهان، می‌توانید حدود ۸۵ دقیقه رانندگی کنید و خود را به کاشان برسانید. در آنجا هم مراسم گلاب‌گیری برپاست و هم می‌توانید در کنار آبشار نیاسر بنشینید و چند ساعتی از غوغای جهان فارغ شوید. به علاوه بازدید از جاهای دیدنی کاشان مثل باغ فین و خانه طباطبایی‌ها هم که زمان نمی‌شناسد، چراکه همیشه زیبا هستند.

جاهای دیدنی کاشان

 • ابیانه: کمتر کسی باور می‌کند که در میانه‌های کویر روستایی خوش آب‌وهوا وجود داشته باشد. با سفر به این روستای باصفا به دل تاریخ سفر می‌کنید. روستای ابیانه با اصفهان ۲ ساعت و ۱۵ دقیقه با خودرو فاصله دارد.
 • فریدن: بسیاری از مردم برای گردش در دشت لاله‌های واژگون راهی لرستان می‌شوند و کمتر کسی با سایر دشت‌‌های لاله ایران مانند دشت دره‌بید آشنایی دارد. این دشت لاله در روستای بید فریدن در استان اصفهان قرار گرفته است و چشم هر بیننده‌ای را به خود خیره می‌کند.

البته، این تنها زیبایی فریدن نیست. روستای افوس و دریاچه سحرآمیزش هم می‌تواند مقصدی برای سفر به اطراف این شهر باشد. فریدن با اصفهان تقریبا ۲ ساعت و ۲۵ دقیقه با خودرو فاصله دارد.

 • میمه: معمولا مسافرانی که راهی اصفهان می‌شوند از کنار جذابیت‌های میمه به‌ سادگی عبور می‌کنند. بنابراین پیشنهاد می‌کنیم در سفر به استان اصفهان، به میمه و جاذبه‌هایی همچون قنات‌های مزدآباد و وزوان و کاروانسرای مادرشاه هم سری بزنید. این شهر با اصفهان تنها ۸۰ دقیقه با خودرو فاصله دارد.
 • نطنز: این شهر در بهار دارای حال‌وهوایی متفاوت است. تماشای جاذبه‌های نطنز مثل روستای طامه، محله افوشته، غار پریان، چشمه آب‌سرخ فریزهند، دهکده رایان و روستای هنجن ارزش آن را دارد که از اصفهان ۹۰ دقیقه رانندگی کنید.
 • خمینی‌شهر: این شهر تاریخی از مرکز شهر اصفهان تنها ۳۵ دقیقه با خودرو فاصله دارد. بهار این شهر دارای باغ‌های پرشکوفه و هوایی باصفاست. چشمه لادر، غار دست‌کند قهرمان و بناهای تاریخی مانند خانه سرتیپ سدهی در بهار تماشایی‌تر از همیشه می‌شوند.
 • فریدون‌شهر: معمولا این شهر با پیست اسکی زمستانه‌اش شناخته می‌شود. بااین‌حال، اگر از اصفهان ۲ ساعت و ۳۰ دقیقه رانندگی کنید، می‌توانید جاذبه‌هایی مثل آبشارهای پونه‌زار و دورک، چشمه‌های لنگان و دره سپستان، روستاهای بنه‌کمر و دهسور سفلی و کوه ونیزان را هم ببینید.
 • تیران و کرون: کافیست حدود یک ساعت از اصفهان دور شوید تا به این شهرستان برسید. در تیران جاذبه‌هایی مانند چشمه مرغاب عسگران، منطقه حفاظت‌شده قمشلو، چشمه مرغاب، آبشار کرد، منطقه دالانکوه و بناهای تاریخی مثل قلعه تاریخی قمیشلو و شهر زیر‌زمینی کردعلیا در انتظار شما هستند.

برای سفرهای تابستانی بهتر است که سراغ مناطق خوش آب‌وهوای اطراف اصفهان بروید. برای تماشای طبیعت اطراف اصفهان در تابستان می‌توانید راهی مناطق زیر شوید.

 • باغ بهادران: این بهشت گمشده در جوار زاینده‌رود، در تابستان از همیشه تماشایی‌تر می‌شود. کم نیستند کسانی که از اصفهان یک ساعت رانندگی می‌کنند تا به این منطقه رسیده و با اجاره ویلا باغ بهادران از طبیعت لذت ببرند و جاذبه‌هایی مانند ساحل زاینده‌رود، قلعه‌ تاریخی چهاربرجدر و روستای مورکان را ببینند.

سفر به اطراف اصفهان - باغ بهادران

 • سمیرم: سمیرم، ییلاقی با جاذبه‌هایی مانند آبشارهای آب‌ملخ، بی‌بی‌سیدان و سمیرم، روستاهای خفر و سیور، چشمه‌های بابازرنگ‌کمه و ناز ونک، غارهای دنگزلو، یخ و پلنگ و منطقه حنا علیشاه بهترین مقصد تابستانی است. برای رسیدن به سمیرم تنها باید ۷۲ دقیقه به سمت جنوب اصفهان رانندگی کنید.
 • زرین‌شهر: آبشار شاه‌لر، پارک ساحلی و پل کله از جمله جاذبه‌های این شهر هستند که با ۵۰ دقیقه رانندگی از اصفهان به آنها می‌رسید.
 • نجف‌آباد: مجموعه تفریحی سد خمیران و ارگ شیخ بهایی دلیل انتخاب این شهر به عنوان مقصد یک‌روزه در اطراف اصفهان است. برای سفر به نجف‌آباد باید از اصفهان ۵۴ دقیقه رانندگی کنید.
 • ورزنه: هرچند اغلب با شنیدن نام ورزنه به یاد کویر معروف آن میفتیم اما این شهر جاذبه مهم دیگر اصفهان یعنی باتلاق گاوخونی را نیز در خود جای داده است. ورزنه با اصفهان ۱۰۵ دقیقه با خودرو فاصله دارد.
 • شهرضا: زر چشمه، روستای هونجان و بناهای تاریخی مانند کاروانسرای امین‌آباد سبب شده است تا گردشگران راهی این شهر شوند. شهرضا با اصفهان ۷۰ دقیقه با خودرو فاصله دارد.
 • خوانسار: برای سفر تابستانی به اطراف اصفهان هیچ شهری بهتر از خوانسار نیست. دیدنی‌هایی مثل پارک سرچشمه، منطقه گلستان‌کوه، روستای دره‌بید و چشمه مرزن‌گشت در تابستان شما را از گرمای هوا حفظ می‌کنند. فقط کافیست که از اصفهان ۲ ساعت و ۱۰ دقیقه رانندگی کنید.

در زمستان هم بیشتر طبیعت‌گردان راهی مقاصد گردشگری زیر در اطراف اصفهان می‌شوند.

 • اردستان: برای دیدن قنات دو‌طرفه مون، منطقه حفاظت‌شده کهیاز و بناهای تاریخی مانند آتشکده مهراردشیر و بازار آجری زواره بعد از ۱۱۱ دقیقه رانندگی به اردستان خواهید رسید.
 • نایین: نایین شهری برای بازدید از جاذبه‌هایی مثل روستای ورتون، نارین‌قلعه و آب‌انبار فیض پس از ۱۱۵ دقیقه رانندگی محسوب می‌شود.

از دیگر دیدنی‌هایی که هم در اطراف اصفهان واقع شده‌اند و هم می‌توانند مقصد سفری یک‌روزه باشند، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

 • کویر ورزنه با فاصله ۲ ساعت رانندگی از اصفهان
 • کویر مرنجاب با فاصله ۳ ساعت و ۳۵ دقیقه رانندگی از اصفهان
 • شاهین‌شهر و ارگ تاریخی مورچه‌خورت با فاصله ۳۵ دقیقه رانندگی از اصفهان

اقامت در سفرهای یک روزه از مقصد اصفهان

برای اینکه راهی سفرهای یک‌روزه اطراف اصفهان شوید، دو راه دارید. هم می‌توانید در اصفهان هتل رزرو کنید و شب خود را به آنجا برسانید و هم می‌توانید به اجاره ویلا در شهرهای اطراف اصفهان فکر کنید. گزینه دوم را طبیعت‌گردان بیشتر می‌پسندند. آنها به گزینه‌هایی مثل اجاره ویلا باغ بهادران یا اجاره ویلا چادگان فکر می‌کنند تا با یک تیر دو نشان بزنند؛ هم طبیعت اطراف این شهرها را ببینند و هم لذت زندگی در این شهرهای باصفا را بچشند.

از این به بعد، پس از شنیدن نام اصفهان تنها به یاد جاذبه‌های تاریخی این شهر نمیفتید. اکنون می‌دانید که اطراف اصفهان چه زیبایی‌هایی وجود دارد؛ جاذبه‌هایی که گاهی یک منطقه ییلاقی بوده و گاهی در دل کویر می‌درخشند و هر بیننده‌ای را شگفت‌زده می‌کنند.

  کانال تلگرام زوم لایف
  ارسال نظر
  عکس خوانده نمی شود