زوم لایف؛ کمک به زندگی بهتر

چگونه در کنکور موفق شویم؟

چگونه در کنکور موفق شویم؟

چگونه در کنکور موفق شویم؟

در این مقاله در رابطه با نحوه موفقیت در کنکور و نحوه کسب درصد بالا در دروس کنکوری و همچنین راز و رمزهای موفق شدن در کنکور توضیحاتی ارائه می گردد.

از کلاس های مدرسه بیشترین و بهترین استفاده را ببرید

اگر کلاس های شما در مدرسه هنوز به پایان نرسیده است و در مقطع یازدهم یا دوازدهم مشغول به تحصیل هستید و در عین حال می خواهید برای کنکور هم آماده شوید از کلاس های مدرسه بیشترین استفاده را ببرید. سعی کنید مطالب ارائه شده در کلاس را بسیار خوب یاد بگیرید چرا که همین مطالب در کنکور مورد سوال قرار می گیرد. بسیاری از دانش آموزان عجله دارند که کلاس های مدرسه تمام شود و بعد درس خواندن را شروع نمایند. شما باید این دید را داشته باشید که همین کلاس ها بهترین فرصت برای یادگیری است. در کلاس فعال باشید و جزوه بسیار خوبی بنویسید.

اگر کلاس های مدرسه برای شما به پایان رسیده است و یا در برخی از دروس اشکالات زیادی دارید پیشنهاد می شود از کلاس های خصوصی استفاده نمائید. به عنوان مثال، اگر با یکی از بهترین معلم های ریاضی کنکور کلاس داشته باشید می توانید در ریاضی کنکور بالای 80 و 90 درصد بزنید. اساتید برجسته کنکور نه تنها مهمترین نکات درس را به شما آموزش می دهند و باعث صرفه جویی در وقت و زمان شما خواهند شد، بلکه به شما در زمینه نحوه مطالعه دروس و تست زنی هم مشاوره خواهند داد.

نکات موفق شدن در کنکور

روی زمان و وقت خودتان حساس باشید و ساعت مطالعه بالایی داشته باشید

زمان و وقت بسیار مهم است و در ایام کنکور اهمیت آن چند برابر می شود. مطالب و درسهای زیادی هست که باید بر آنها مسلط شوید. باید تست های زیادی کار کنید تا در کنکور موفق شوید. بنابراین زمان بسیار مهم است. باید با برنامه ریزی پیش بروید و روی دقیقه به دقیقه زمان خودتان حساس باشید. سعی کنید هر روز ساعت مطالعه خودتان را یادداشت کنید و به مرور زمان آن را افزایش دهید. کارها و برنامه های جانبی و بعضی از تفریحات و سرگرمی ها را در ایام کنکور حذف کنید. به خودتان نظم بدهید و مثلاً شب ساعت ۱۲ بخوابید و صبح ساعت ۷ بیدار شوید. نظم و استفاده مفید از وقت در ایام کنکور بسیار مهم است. افراد موفق در کنکور و رتبه های برتر در ایام نزدیک به کنکور تا ۱۴ ساعت در روز هم مطالعه می کنند.

رمز بسیار مهم دیگری که برای موفق شدن در کنکور یا هر کار دیگری وجود دارد این است که برنامه ریزی داشته باشید. داشتن هر برنامه ای از بی برنامگی بهتر است. از مهمترین پارامترها برای موفقیت در کنکور و کلا موفقیت در زندگی داشتن پشتکار است. ممکن است در مدتی که برای کنکور مطالعه می کنید مشکلاتی پیش آید. در این مواقع پشتکار داشته باشید و ادامه دهید. اخبار جدید کنکور را از سازمان سنجش https://www.sanjesh.org پیگیری کنید.

با تمرکز درس بخوانید و کیفیت مطالعه خودتان را افزایش دهید

فقط اینکه ساعت مطالعه زیادی داشته باشید کافی نیست. سعی کنید کیفیت مطالعه خودتان را هم افزایش دهید. حین مطالعه باید تمرکز بالایی داشته باشید. کاغذی را کنار دست خودتان قرار دهید و هر بار که حواستان پرت شد یک علامت بزنید. سعی کنید به مرور زمان تعداد این علامت ها کاهش یابد. البته از همان ابتدای کار محیطی را برای مطالعه انتخاب کنید که آرام باشد و عوامل حواس پرتی در آن کم باشد. کیفیت مطالعه بسیار مهم است و به اندازه تعداد ساعت مطالعه باید روی آن حساس باشید.

کتاب درسی مهمترین منبع مطالعه برای موفقیت در کنکور است

کتاب های کمک درسی پر زرق و برق و با عناوین عجیب و غریب در بازار بسیار زیاد موجود است اما توجه داشته باشید که مهمترین منبع مطالعه برای امتحانات و کنکور کتاب درسی است. باید کتاب درسی را عمقی، مفهومی و خط به خط بخوانید. اصطلاحا باید کتاب درسی را شخم بزنید. البته اگر در کلاس های خودتان حاضر بوده باشید و جزوه یادداشت کرده باشید مطالعه کتاب درسی و یادگیری آن برای شما کار راحتی خواهد بود. تا جایی که زمان اجازه می دهد تمرینات را حل کنید و کتاب را در طول زمان مرور نمایید. پاورقی‌ها و تمام بخش های کتاب را مطالعه نمایید. در کنکور سوالی خارج از کتاب مطرح نمی شود.

شما زمان خیلی زیادی برای مطالعه کتاب های مختلف در اختیار ندارید. باید کتاب درسی را خیلی خوب بخوانید، متوجه شوید و درک کنید. در کنار آن یک کتاب کمک آموزشی معتبر هم داشته باشید بسیار خوب است. باید بر کتاب درسی 100 درصد مسلط باشید.

تست زنی درست را یاد بگیرید و تست های استاندارد بزنید

درست است که باید مطالعه درست، دقیق و مفهومی داشته باشید اما در نهایت در کنکور از شما می خواهند که به تست و سوالات چهارگزینه‌ای پاسخ دهید. بسیاری از افراد هستند که درسها را خوب بلد هستند و دانش بالایی دارند اما در تست زنی عملکرد خوبی ندارند. برای اینکه بتوانید در کنکور موفق شوید، درصد بالا بزنید و رتبه خوبی کسب کنید باید مهارت تست زنی را عالی یاد بگیرید.

باید از قبل تمرین کرده باشید که در زمان مقرر به سوالات پاسخ دهید و با اعتماد به نفس از کنار تست های که بلد نیستید عبور کنید. همانطور که میدانید در کنکور پاسخ اشتباه می تواند پاسخ های صحیح شما را از بین ببرد پس باید به تست هایی که اصلا بلد نیستید پاسخ ندهید تا نمره منفی نگیرید. راز موفقیت در قبولی پزشکی، داروسازی، دندانپزشکی، رشته های خوب مهندسی مانند مهندسی برق، مهندسی مکانیک و یا هر رشته خوب دیگری در دانشگاههای معتبر این است که درس ها را بسیار خوب بخوانید و درست تست زدن را هم بسیار خوب یاد بگیرید و در جلسه کنکور اجرا کنید.

موفقیت در کنکور

جمع بندی در رابطه با عوامل موثر بر موفقیت در کنکور

به عنوان جمع بندی، اگر در حال درس خواندن و مطالعه برای کنکور هستید، به منظور گرفتن نتیجه بهتر موارد زیر را در نظر داشته باشید:

 • سعی کنید در کلاسهای مدرسه غیبت نکنید. در کلاس حضور فعالی داشته باشید، جزوه بنویسید و سوال بپرسید.
 • اگر در بعضی از قسمتهای درس اشکال داشتید می توانید از کلاسهای تدریس خصوصی کنکور استفاده کنید. در سایت ایران مدرس www.IranModares.com بهترین اساتید و مدرسین مجرب کنکور حضور دارند.
 • بعد از جلسات تدریس درسها را مرور کنید. برای موفقیت در کنکور حضور ذهن داشتن در جلسه کنکور بسیار مهم است بنابراین درس ها و روابط و فرمول های مهم را به صورت مداوم مرور نمائید.
 • مسائل حل شده در جلسات تدریس مدرسه و یا تدریس خصوصی کنکور را یک بار دیگر حل کنید. ذهن خودتان را به فکر کردن و ارائه راه حل عادت دهید. روی مسائل فکر کنید و عادت کنید جواب را خودتان بدست بیاورید.
 • مسائل و تمرینات اضافه تر حل کنید. خودتان تمرینها را حل کنید و بعد از حل خودتان جوابها را ببینید. درست تمرین کردن و تست زنی صحیح برای موفقیت در کنکور بسیار حیاتی است.
 • کتاب درسی را در اولویت اول قرار دهید. مفاهیم کتاب درسی را مفهومی بخوانید و برای خودتان تشریح کنید. همانطور که گفته شد، مهمترین منبع مطالعه شما کتاب درسی است.

منبع: ایران مدرس

  کانال تلگرام زوم لایف
  ارسال نظر
  عکس خوانده نمی شود
  تعداد نظرات (1)
  1. حسین مرداسی در دیروز, 19:16
   ممنون بابت توضیحات قشنگتون واقعا مفید بود
   پاسخ