زوم لایف؛ کمک به زندگی بهتر

تحصیل رایگان در کشورهای اروپایی

تحصیل رایگان در کشورهای اروپایی

تحصیل رایگان در کشورهای اروپایی

آیا مشتاق به ادامه تحصیل در دانشگاه‌های با کیفیت خارج از کشور هستید، اما دارای تمکن مالی بالا و بودجه زیادی برای این کار نبوده و رزومه و سوابق تحصیلی شما مناسب اپلای بورسیه و کمک هزینه تحصیلی نیست؟ اگر این چنین است، بهتر است کمی از زمان خود را به کسب اطلاعات در مورد تحصیل رایگان در کشورهای اروپایی اختصاص دهید.

به طور معمول، اگر قصد تحصیل در مقاصد محبوب و مشهوری مثل آمریکا، کانادا، انگلیس یا استرالیا را داشته باشید، به عنوان یک دانشجوی بین‌المللی نیازمند این هستید تا حداقل شهریه 30 هزار دلاری را برای هر سال پرداخت کرده و بودجه‌ نسبتاً زیادی را برای هزینه‌های جانبی و زندگی دانشجویی در آن کشور اختصاص دهید.

موضوعی که برای اغلب دانشجویان ایرانی متقاضی ادامه تحصیل در خارج از کشور امری دست نیافتنی بوده و خارج از توان مالی ایشان است.

البته در صورتی که فرد از رزومه و سوابق تحصیلی و پژوهشی درخشانی برخوردار باشد، احتمال این را دارد تا برای اسکالرشیپ و بورسیه فول فاند اقدام کرده و بدون نیاز به پرداخت هزینه، به تحصیل در دانشگاه و کشور محبوب خود بپردازد، ولی این یک موضوع کاملاً رقابتی و چالش برانگیز بوده و تنها نصیب تعداد محدودی از دانشجویان واجد شرایط در سراسر دنیا می‌شود.

به همین خاطر قصد داریم در ادامه گزینه جذاب تحصیل رایگان در کشورهای اروپایی را مورد بررسی قرار دهیم.

تحصیل رایگان در آلمان

اگر تمایل دارید تا در یک کشور پیشرفته و مدرن تحصیل رایگان و کم هزینه را تجربه کنید، می‌توانید بر روی تحصیل در مقاطع مختلف دانشگاهی از جمله تحصیل کارشناسی ارشد در آلمان، حساب ویژه‌ای باز کنید.

جایی که بنابر قوانین دولتی، دانشجویان بومی و بین‌المللی امکان تحصیل رایگان و کم هزینه را داشته و می‌توانند با پرداخت هزینه تقریبی سالانه 1000 یورو و یا حتی کمتر، به تحصیل در دانشگاه‌های باکیفیت و معتبر آلمانی بپردازند.

البته نباید این طور فکر کنید که تمامی هزینه‌های سالانه شما در هزینه‌های اجرایی و شهریه دانشگاه‌های آلمان خلاصه می‌شود، چون به طور تقریبی شما نیاز به بودجه 600 تا 800 یورویی در ماه برای هزینه‌های زندگی دانشجویی خواهید داشت.

ولی در مقایسه با شرایط تحصیل در کشوری نظیر انگلیس که حداقل شهریه سالانه آن از 14 هزار دلار تا 53 هزار دلار متغیر بوده و نیاز به بودجه‌ای جداگانه برای پوشش هزینه‌های زندگی دارد، تحصیل رایگان در کشور اروپایی آلمان یک گزینه بسیار منطقی و ایده آل محسوب می‌شود.

بد نیست به این موضوع اشاره کنیم که قریب به نیمی از رشته‌های قابل ارائه در مقاطع دانشگاهی آلمان به زبان بومی (آلمانی) تدریس می‌شوند، از این رو خواه ناخواه ملزم به یادگیری زبان آلمانی از همان ابتدا برای تحصیل، انجام کار دانشجویی و معاشرت با مردم در اجتماع خواهید بود.

برای اطلاعات بیشتر درباره تحصیل در کشور آلمان کلیک کنید.

تحصیل در فرانسه

خبر خوب این است که برای تحصیل رایگان در کشورهای اروپایی، تنها محدود به دانشگاه‌های آلمان نبوده و می‌توانید به غیر از موسسات آموزشی مطرح و با کیفیت آلمان، به سراغ تحصیل در دانشگاه‌های معتبر فرانسه بروید.

وقتی حرف از تحصیل رایگان در کشورهای اروپایی می‌شود، در واقع منظور تحصیل کم‌هزینه و اقتصادی است و به غیر از دانشجویی که موفق به دریافت بورسیه تحصیلی فول فاند دانشگاه شده، دانشجویان بین‌المللی در حالت عادی ملزم به پرداخت هزینه کمی بابت شهریه به دانشگاه‌های فرانسه خواهند بود.

براساس اطلاعات ارائه شده در وب سایت study.eu، به طور تقریبی هزینه سالانه تحصیل در مقطع کارشناسی فرانسه در حدود 2770 یورو، برای مقطع ارشد در حدود 3770 یورو و برای مقطع دکترا چیزی در حدود 380 یورو در سال خواهد بود.

همچنین شما باید به طور ماهانه هزینه‌ای را برای زندگی دانشجویی در فرانسه در نظر بگیرید که بنابر آمار ارائه شده در وب سایت campusfrance، شما نیاز به هزینه تقریبی 600 تا 800 یورو در ماه برای پوشش هزینه‌های غذا، حمل و نقل و مسکن خواهید داشت.

خوشبختانه امکان تحصیل به زبان انگلیسی در دانشگاه‌های فرانسه در مقاطع ارشد و دکترا وجود دارد، اما به طور معمول، زبان تدریس رشته‌های مقاطع کارشناسی در این کشور به زبان بومی یعنی فرانسوی است و دانشجو ملزم به ارائه مدرک زبان رسمی و معتبر فرانسوی خواهد بود.

باید به این نکته اشاره کنیم که یکی از مزایای تحصیلی رایگان در کشورهایی نظیر آلمان یا فرانسه این است که به دلیل قرارگیری در حوزه شنگن، این امکان را دارید تا در زمان تعطیلات، بدون نیاز به اخذ مجدد ویزا، به سایر 26 کشور این حوزه از جمله اسپانیا، سوئد و پرتغال سفر کرده و از آزادی سفر بی‌نظیری برخوردار شوید.

برای اطلاعات بیشتر در خصوص تحصیل در کشور فرانسه کلیک کنید.

تحصیل رایگان در اروپا

تحصیل رایگان در ترکیه

کشور ترکیه در مقایسه با آلمان و فرانسه یک مقصد تحصیلی با شهرت کمتر است و کماکان یک کشور اروپایی – آسیایی به شمار می‌رود.

بنابر آمار وبسایت masterportal، تحصیل رایگان در ترکیه بدین معنی است که به طور میانگین، شما نیاز به پرداخت شهریه 100 تا 4000 یورویی در سال خواهید داشت. البته شهریه رشته‌های تخصصی نظیر پزشکی و یا مهندسی از این مقدار گران‌تر خواهد بود.

چنانچه تمایل به تحصیل به زبان ترکی استانبولی در دانشگاه‌های دولتی این کشور داشته باشید، میانگین تقریبی شهریه شما بسیار کم و بین 230 تا 720 یورو در سال خواهد بود؛ این در حالی است که هزینه تحصیل به زبان انگلیسی در موسسات آموزشی ترکیه بیشتر از این مقدار بوده و از 576 تا 1440 هزار دلار در سال متغیر است.

لازم به ذکر است که شهریه تحصیل در دانشگاه‌های خصوصی کشور ترکیه بسیار بالا بوده و حتی ممکن است به مبلغ 20 هزار دلار در سال نیز برسد.

شاید این طور فکر کنید که کیفیت آموزشی دانشگاه‌های ترکیه قابل قیاس با کشورهایی نظیر فرانسه و یا آلمان نیست، اما در حقیقت موسسات آموزشی این کشور دارای رنکینگ جهانی بوده و سیستم آموزشی آن مطابق با سیستم آموزشی بولونیا اروپا است.

اما نسبت رشته‌های تحصیلی ارائه شده به زبان ترکی در دانشگاه‌های دولتی ترکیه بیشتر از زبان انگلیسی بوده و به همین خاطر فرد یا ملزم به یادگیری مهارت زبان ترکی بوده و یا باید در موسسات آموزشی خصوصی این کشور ثبت نام کند.

برای دریافت اطلاعات جامع  در خصوص تحصیل در کشور ترکیه کلیک کنید.

در یک جمع‌بندی کلی، اگر در حال تصمیم‌گیری برای تحصیل رایگان در کشورهای اروپایی هستید و نمی‌دانید که انتخاب چه مقصد و دانشگاهی با شرایط شما تطابق داشته و به نفع‌تان خواهد بود، می‌توانید از مشاوره، ارزیابی و خدمات تخصصی موسسه مهاجرتی لتسگو یونی برای این منظور استفاده کرده و با اطمینان خاطر بیشتری در مسیر مهاجرت تحصیلی قدم بگذارید.

منبع: letsgouni.com لتس گو یونی

    کانال تلگرام زوم لایف
    ارسال نظر
    عکس خوانده نمی شود