زوم لایف؛ کمک به زندگی بهتر

شرایط بورسیه تحصیلی انگلستان 2020

شرایط بورسیه تحصیلی انگلستان 2020

شرایط بورسیه تحصیلی انگلستان 2020

آیا می‌خواهید رایگان در انگلستان تحصیل کنید؟ آیا از شرایط بورسیه تحصیلی انگلستان خبر دارید؟ اصلاً شرایط بورسیه تحصیلی انگلستان چیست؟ دولت و دانشگاه‌های انگلستان تعداد زیادی کمک‌هزینه تحصیلی برای دانشجویان بین‌المللی که می‌خواهند در انگلستان تحصیل کنند، فراهم می‌کنند.

بورسیه تحصیلی(Scholarship)، پاداش (Grant) و بورسیه (bursary ) برنامه‌هایی هستند که از دانشجویان برای ادامه تحصیل در دانشگاه‌های انگلستان حمایت مالی می‌کنند. هر یک از این کمک‌هزینه‌های تحصیلی به خاطر اهداف مختلف به متقاضیان اهدا می‌شوند. تعیین این اهداف اغلب وابسته به نوع سازمانی است که حمایت مالی را اعطا می‌کند. از آن‌جایی هم که سازمان‌ها مختلف هستند، در نتیجه اهداف و انگیزه‌های متفاوتی نیز وجود خواهد داشت. نکته بسیار مهم این است که اصطلاحات بورسیه تحصیلی(Scholarship)، پاداش (Grant) و بورسیه (bursary) اغلب به جای یکدیگر مورد استفاده قرار می‌گیرند و این مسئله ابهامات و سؤالات زیادی به وجود می‌آورد. ولی می‌توان گفت که تقریباً همه آن‌ها یک کار را انجام می‌دهند.

همه این برنامه‌ها قرار است هزینه تحصیل شما را یا صفر یا نزدیک به صفر کنند. نکته‌ بسیار مهم این است که شما قرار نیست هیچ پولی را پس دهید. در واقع این کمک‌های مالی بلاعوض هستند. شاید شما هم ساعت‌ها صرف پیدا کردن شرایط بورسیه‌های تحصیلی در انگلستان کرده‌اید، اما هنوز به یک جواب درست‌وحسابی نرسیده‌اید. نکته اساسی این است که شرایط اخذ کمک‌هزینه‌های تحصیلی در اصل یک اشتباه رایج است. چون این شرایط برای هر یک از بورسیه‌‎ها متفاوت است. اما با وجود این که شرایط متغیر است، می‌توان به جرأت گفت که شرایط بورسیه تحصیلی انگلستان یک جنبه عمومی دارد. برای آگاهی از انواع و جنبه عمومی شرایط بورسیه تحصیلی انگلستان با UKStudy همراه شوید.

انواع بورسیه تحصیلی در انگلستان

همان‌طور که گفته شد، کمک‌ هزینه‌های تحصیلی انواع مختلفی دارد. اما نکته بسیار مهم در بررسی آن‌ها آگاهی از نحوه‌ی دسته‌بندی‌شان است. یکی از این دسته‌بندی‌ها براساس ارگان اعطاکننده بورسیه تحصیلی انگلستان صورت می‌پذیرد. بر این اساس، انواع بورسیه تحصیلی انگلستان به دو دسته دولتی و دانشگاهی تقسیم می‌شود. بورسیه تحصیلی در انگلستان که توسط دولت ارائه می‌شود تا امروز شامل دو بورسیه چِوِنینگ (بورسیه شِوِئینگ) و بورسیه کشورهای مشترک‌المنافع است. دسته‌بندی دیگر براساس ماهیت برنامه کمک‌هزنیه و همچنین سیاست‌های هر یک است که در ادامه به شرح مختصر و جزئی آن‌ها می‌پردازیم. به این نکته توجه داشته باشید که در ادامه ممکن است از واژه بورسیه برای اشاره به همه انواع کمک‌هزینه تحصیلی استفاده می‌کنیم.

انواع کمک‌هزینه‌های تحصیلی انگلستان بر اساس ماهیت برنامه عبارت است از:

 • بورسیه تحصیلی(Scholarships)؛
 • پاداش (Grants)؛
 • بورسیه (Bursaries).

بورسیه تحصیلی: بورسیه تحصیلی یا اسکالرشیپ (Scholarship) مبلغی است که معمولاً در ازای یک موفقیت یا دست‌آورد برتر دانشگاهی یا غیر دانشگاهی به متقاضی داده می‌شود.

پاداش: پاداش یا همان گرنت(Grant) کمک‌هزینه‌ای است که ممکن است در ازای یک موفقیت یا دست‌آورد دانشگاهی یا غیردانشگاهی، شرایط شخصی و یا به دلیل نیاز مالی متقاضی اعطا شود.

بورسیه (Bursaries): بورسیه نوعی کمک مالی است که بیشتر به منظور پوشش بخشی یا تمام هزینه‌های تحصیلی و زندگی متقاضی تحصیل در انگلستان و با توجه به نیاز مالی وی به او اعطا می‌شود.

دوباره باید تأکید کرد که همه این اصطلاحات را می‌توان به جای یکدیگر استفاده کرد. همچنین تصور غلطی که وجود دارد این است که بورسیه‌های تحصیلی تنها برای افرادی است که از لحاظ تحصیلی ممتاز هستند و پاداش و بورسیه فقط برای کسانی است که از لحاظ مالی ضعیف هستند. براساس این اشتباه رایج، شرایط بورسیه تحصیلی انگلستان به دو مورد محدود می‌شود: اول، برتری و دست‌آوردهای علمی-دانشگاهی، و دوم، نیاز مالی. اما این پیش‌فرض درست نیست. فرصت‌های بسیار زیادی برای استفاده از کمک هزینه‌های تحصیلی در انگلستان وجود دارد. اما هر یک از انواع بورسیه تحصیلی در کشور انگلستان شرایط مخصوص خود را دارد که در بالا به دو مورد آن یعنی دست‌آورد علمی برجسته یا نیازمالی اشاره شد. اما موارد دیگری هم جزو شرایط بورسیه تحصیلی انگلستان به حساب می‌آید که در ادامه به آن‌ها می‌پردازیم.

قبل از هر توضیحی، باید دوباره به این نکته اشاره کنیم که سؤال «شرایط بورسیه‌های تحصیلی انگلستان چیست؟» اشتباه است. چون شرایط اخذ بورسیه‌های تحصیلی یک بسته کامل و جامع نیست و از دانشگاه به دانشگاه و برنامه به برنامه متغیر است. اما باز هم همانطور که گفته شد، شرایط تحصیل در انگلستان یک جنبه عمومی نیز دارد. شرایط بورسیه تحصیلی انگلستان مانند شرایط اخذ گواهی‌نامه رانندگی است. به این شکل که شرایط دریافت گواهی‌نامه موتور با گواهی‌نامه ماشین تفاوت‌های بسیاری دارد، اما برای هر دوی آن‌ها باید یک سری شرایط عمومی مانند توانایی بینایی و حرکتی قابل قبول داشته باشید. با این مثال شاید راحت‌تر بتوان درباره شرایط بورسیه‌های تحصیلی انگلستان تحقیق کرد.  اما به طور کلی، می‌توان این شرایط را به چند بخش تابعیت، زمان و مهلت درخواست، سطح زبان انگلیسی، دست‌آوردهای دانشگاهی و شرایط مالی متقاضی تقسیم کرد که در ادامه سه مورد آن را توضیح می‌دهیم.

 • کشور محل زندگی متقاضی؛
 • سطح زبان انگلیسی متقاضی؛
 • زمان و مهلت درخواست.

تابعیت دانشجوی متقاضی تحصیل در انگلستان

یکی از شرایط بورسیه تحصیلی انگلستان که از شرایط عمومی تلقی می‌شود، تابعیت است. به این معنا که بورسیه‌های تحصیلی انگلستان کشورهایی را تعیین کرده و فقط به اتباع این کشورها بورسیه تحصیلی (منظور همه کمک‌هزینه‌های تحصیلی است) اعطا می‌کند. حتی برخی از این برنامه‌ها به صورت اختصاصی برای برخی کشورها مانند چین، هنگ‌کنگ و هندوستان طراحی شده‌ است. مثلاً یکی از مواردی که هنگام بررسی شرایط بورسیه تحصیلی انگلستان به آن برمی‌خوریم این است که متقاضی باید حتماً اهل کشور انگلستان یا یکی از کشورهای عضو اتحادیه اروپا باشد. اما جای نگرانی نیست، چون بیشتر بورسیه‌های تحصیلی انگلستان، اکثر کشورها از جمله کشورهای درحال توسعه مانند ایران را شامل می‌شوند. پس حتماً قبل از هرگونه اقدام برای درخواست هر نوع کمک‌هزینه برای تحصیل در دانشگاه‌های انگلستان از کشورهای واجدشرایط آگاه شوید.

سطح زبان انگلیسی دانشجوی متقاضی تحصیل در انگلستان

سطح زبان انگلیسی متقاضی یکی از مهم‌ترین و البته مشهورترین شرایط بورسیه تحصیلی انگلستان مانند خیلی از کشورها است. اگر شما هم به دنبال یکی از کمک هزینه‌های تحصیلی بوده‌اید، قطعاً این مورد یعنی سطح زبان انگلیسی، جزو اولین موارد بوده است که با آن مواجه شده‌اید. سازمان‌های اعطاکننده بورسیه تحصیلی انگلستان، سطح زبان انگلیسی متقاضی برنامه حمایت مالی خود را براساس آزمون‌های استاندارد مانند IELTS، TOEFL، PTE، Trinity College London و غیره می‌سنجد. حداقل امتیاز هر آزمون برای هر یک از کمک هزینه‌های تحصیلی انگلستان متفاوت است. اما اکثر بورسیه‌های تحصیلی کم‌تر از یک امتیاز خاص را نمی‌پذیرند. مثلاً دانشگاه‌های مطرح انگلیس نمره پایین‌تر از 6 آیلتس را قبول ندارند و اکثراً نمره بالاتر از 7 را قبول می‌کنند. نکته قابل توجه و کم‌ترشناخته‌شده این است که برخی از این نمرات را می‌توان معادل‌سازی کرد. مثلاً نمرات تافل را می‌توان به آیلتس و بالعکس تبدیل کرد.

زمان و مهلت درخواست برای بورسیه تحصیلی انگلستان

زمان و مهلت‌ درخواست برای بورسیه‌های تحصیلی انگلستان متفاوت است و شما باید هر یک از آن‌ها را جداگانه بررسی کنید. با این حال، آگاه باشید که برای برخی از بورسیه‌های تحصیلی باید قبل از آغاز تحصیل در دانشگاه درخواست کنید و برای برخی دیگر باید در سال دوم یا سوم دانشگاه باشید. همچنین برای برخی از بورسیه‌های تحصیلی انگلستان اول باید پذیرش‌تان از طرف دانشگاه تأیید و تکمیل شود و سپس برای آن بورسیه تحصیلی اقدام کنید.

در انتها باید دوباره گفت شرایط بورسیه تحصیلی انگلستان برای همه دانشگاه‌ها و همه مقاطع تحصیلی یکسان نیست و باید برای هر یک جداگانه تحقیق کرد. مهم‌ترین نکته‌ برای درخواست هر نوع کمک‌هزینه این است که شرایط آن دانشگاه را تمام و کمال بدانید. در واقع باید بورسیه تحصیلی مناسب خود را پیدا کنید. مثلاً اگر برای گرنت Grant اقدام می‌کنید، شرایط آن را کامل بخوانید و درخواست‌ بورسیه تحصیلی‌تان را براساس آن بنویسید. مثلاً در این مورد باید بیشتر روی شرایط مالی و شخصی‌تان مانوور دهید و برای بورسیه تحصیلی (Scholarship) روی دستاوردهای تحصیلی‌تان تأکید کنید. برای انتخاب رشته مورد نظرتان نیز از یک ترفند می‌توانید استفاده کنید. با این ترفند شما می‌توانید رشته عمومی‌تر را انتخاب کنید. برای مثال اگر به دنبال بورسیه تحصیلی انگلستان برای رشته ریاضی هستید، می‌توانید علوم فیزیکی انتخاب کنید که هر دو را پوشش می‌دهد.

  کانال تلگرام زوم لایف
  ارسال نظر
  عکس خوانده نمی شود