زوم لایف؛ کمک به زندگی بهتر

وظایف پرستار سالمند در منزل شامل چه مواردی می باشد؟

وظایف پرستار سالمند در منزل شامل چه مواردی می باشد؟

وظایف پرستار سالمند در منزل شامل چه مواردی می باشد؟

مراقب و پرستاری از سالمند یکی از مهم ترین مسئولیت هایی است که ممکن است به عهد فردی گذاشته شود. سالانه عده زیادی از افراد مسئولیت مراقبت و پرستاری از سالمندان را به عهده می گیرند که لازم است در خصوص وظایف پرستار سالمند در منزل اطلاعات بیشتری کسب نماییم.

حضور یک پرستار سالمند در کنار افرادی که دچار بیماریهای مانند زوال عقل، بیماری جسمی مزمن، ضعف و سایر بیماری های وابسته به سن هستند یک امر حیاتی محسوب می گردد.

وظایف پرستار سالمند در منزل  طیف وسیعی از فعالیت ها را شامل میگردد که داشتن آگاهی و آمادگی کافی پیش از به عهده گرفتن این مسئولیت از نکات بسیار مهم برای پرستار سالمند است:

1. برنامه ریزی در خصوص وظایف پرستار سالمند در منزل

به عهده گرفتن مسئولیت پرستاری از یک سالمند  نیاز به توانایی برنامه ریزی و  آینده نگری دارد.  ایجاد یک برنامه مراقبتی منسجم  از سالمند یک گام اساسی برای ایجاد شرایط مساعد سلامت و تندرستی سالمند است.

این برنامه به مرور زمان  با تغییر نیازهای  سالمند هماهنگ می گردد و در تمام مراحل آسایش و سلامت سالمند اولویت اجرای آن می باشد.

سوال هایی اساسی که اصول این برنامه را تشکیل می دهند عبارتند از:

 • دریافت کننده مراقبت یا سالمند دقیقا چه شخصی است؟  
 • آیا مراقبت از سالمند طولانی مدت خواهد بود یا برای مدت کوتاه و به صورت مقطعی انجام خواهد شد؟
 •  سالمند به چه اندازه ای به مراقبت نیاز دارد؟
 •  سالمند به چه نوعی از مراقبت  نیاز دارد؟

نکته مهم: اگرچه ممکن است این موضوع  واقعاً واقع گرایانه نباشد که سالمند پس از طی یک دوره  بیماری و یا مشکلات جسمی شدید به صورت قبل به زندگی گذشته خود برگردد اما لازم است از این موضوع اطمینان حاصل نمایید که در زندگی جدید که ممکن است با حضور پرستار سالمند توام شده باشد حرمت و عزت سالمند به جا آورده شود و شخصیت او مانند قبل محترم شمرده شود.

پرستار سالمند

2. مدیریت نیازهای روزانه سالمند و وظایف پرستار سالمند در منزل

نقش پرستار سالمند در هسته اصلی خود انجام یک سلسله از وظایف روزمره است که به شخص سالمند کمک می نماید که زندگی امن تر، راحت تر و با حرمت تری داشته باشد.

فعالیت های سبک مانند لباس پوشاندن به سالمند یا خرید مواد غذایی تا فعالیت های سنگینی مانند کمک به استحمام و حفظ نظافت سالمند ممکن است جزو نیاز های روزانه سالمند باشند.

سایر نیازهای روزانه سالمند عبارتند از:

 • کمک به تحرک و جا به جایی سالمند
 • کمک به محافظت در برابر سقوط و حوادث در خانه
 • ارزیابی خانه برای شناسایی مناطق احتمالی که ممکن است منجر به سقوط یا سایر مشکلات جسمی برای سالمند گردد.
 • کنترل علایم سلامتی سالمند و همراهی و تشویق سالمند به ورزش
 • آماده سازی وعده های غذایی متناسب بانیاز های جسمی سالمند

3. بهداشت، حمام و مراقبت شخصی از افراد سالمند در منزل

رعایت بهداشت شخصی و نظافت از مهم ترین و حیاتی ترین کارهای روزمره  هر فرد است.

 این کاری است که همه ما از سالهای نوجوانی برای خود انجام داده ایم اما با افزایش سن مسئله رعایت بهداشت تبدیل به امری چالش برانگیز می شود.

لازم است در هنگام انتقال سالمند به حمام، ابتدا خطرات احتمالی ارزیابی شود و سپس نسبت به حمام نمودن سالمند اقدام گردد. مواردی که باید در نظر گرفت شامل امکان لغزش و افتادن سالمند است. برای مثال ممکن است لازم باشد  برای حفظ ایمنی سالمند از نرده  کمکی یا صندلی زیر دوش استفاده گردد. از جمله وظایف پرستار سالمند سالمندی که مشکلات تعادل و ایستادن دارد انتخاب و استفاده  از کف پوش های حمام و دستشویی ضد لغزش است.

استفاده از روش های آرام بخش در حین استحمام سالمند:

حفظ آرامش سالمند و مثبت بودن و به حداکثر رساندن حس طبیعی  وضعیت حمام بسیار مهم است. مواردی که ممکن است به کاهش استرس و خجالت سالمند در حین حمام کردن کمک کند  می تواند شامل پخش موسیقی در پس زمینه و  استفاده از یک مکالمه آرامش بخش م هنگام استحمام است. برای بسیاری از افراد سالمند  نگه داشتن حوله به دور خود نیز راهی برای حفظ احساس عزت و حرمت  آنها در طول تجربه شسته شدن توسط پرستار سالمند است.

مراقبت از پوست فرد سالمند:

پوست سالمند می تواند خشک و بسیار حساس باشد و نیاز به توجه دقیق دارد. مهمترین قسمت استحمام یک فرد سالمند اطمینان از تمیز بودن پوست سالمند در زیر تمام چین های پوستی است، جایی که در صورت باقی ماندن باکتری می تواند رشد کند و باعث بروز بیماری های عفونی جدی شود.

این موارد شامل چین و چروک پستانها و شکم، گردن و دستگاه تناسلی است که همه آنها برای جلوگیری از تحریک پوست و خشک شدن دقیق برای جلوگیری از عفونت های قارچی، نیاز به شستشوی کامل دارند.

پرستار بیمار

4. در چه هنگام سالمند نیازمند مراقبت و پرستاری بیشتری است؟

گاهی اوقات علی رغم بهترین برنامه ریزی ها  و انجام وظایف پرستار سالمند در منزل به بهترین نحو، ممکن است متوجه شوید سالمند نیاز مند سطح مراقبتی بیشتری است و به پشتیبانی بیشتری نیاز دارد.

ارزیابی دقیق از وضعیت سالمند و تحقیق در مورد  بهترین گزینه ها برای تصمیم گیری آگاهانه در خصوص  مراقبت از سالمند مسئله بسیار مهمی است که باید همواره مد نظر پرستار سالمند قرار گیرد.

همانگونه که بیان شد یک پرستار سالمند با تجربه باید دارای توانایی های خاصی باشد که او را برای انجام این فعالیت توانمند می سازد. قطعا انتخاب یک پرستار با تجربه برای نگهداری و مراقبت از سالمند در منزل یکی از مهم ترین تصمیماتی است که باید توسط اطرافیان سالمند اتخاذ شود.

گاهی بعضی از خانواده ها بدون داشتن اطلاع و دانش کافی از مهم ترین مسئولیت ها و وظایف پرستار سالمند در منزل به استخدام پرستار اقدام می نمایند که متاسفانه این کار سبب بروز اتفاقات ناخواسته و نامطلوبی در زندگی سالمند و اطرافیان او می گردد.

بدیهی است که بهترین راه برای انتخاب یک پرستار سالمند با تجربه استفاده از مراکز پزشکی و پرستاری معتبر است. مرکز پزشکی سلامت اول با داشتن مجوز رسمی از وزارت بهداشت و آموزش پزشکی فعالیت های گسترده ای در زمینه مراقبت از سالمند،اعزام  پرستار کودک در منزل و پرستار بیمار انجام میدهد.

این مرکز با ارائه خدمات شبانه روزی به همشهریان گرامی آماده مراقبت و پرستاری از سالمندان می باشد. برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید به آدرس https://salamateaval.com مراجعه کنید. 

  کانال تلگرام زوم لایف
  ارسال نظر
  عکس خوانده نمی شود