زوم لایف؛ کمک به زندگی بهتر

رنگ اپوکسی چیست + آموزش استفاده از اپوکسی برای کفپوش

رنگ اپوکسی چیست + آموزش استفاده از اپوکسی برای کفپوش

رنگ اپوکسی چیست + آموزش استفاده از اپوکسی برای کفپوش

حتما آن کفپوش‌های شفاف و درخشانی را دیده‌اید که سریع تمیز می‌شوند و مقاومت بالایی هم دارند! آیا می‌دانید از چه ماده‌ای درست شده‌اند؟ این کفپوش‌ها در واقع با انواع رنگ اپوکسی رنگ‌آمیزی می‌شوند. بیایید ببینیم رنگ اپوکسی چیست و چگونه می‌توان از این ماده چسبنده، برای درست‌کردن کفپوش‌های جذاب و چشم‌نواز استفاده کرد.

رنگ اپوکسی چیست و چه ویژگی‌هایی دارد؟

رنگ اپوکسی نوعی پوشش رنگی است که با استفاده از رزین اپوکسی (Epoxy resin)، به‌عنوان ماده اولیه، در کنار هاردنر یا ماده سخت‌کننده ساخته می‌شود. این دو ماده، واکنشی شیمیایی انجام داده، و رنگ اپوکسی ایجاد می‌کنند که پوشش چسبنده، مقاوم و بادوامی است.

پایه رزین انواع مختلفی دارد، که رایج‌ترینش در بازار، بیسفنول A است. مواد سخت‌کننده رزین، که به‌نام هاردنر شناخته می‌شوند هم انواع مختلفی دارند. رایج‌ترین آن‌ها هاردنرهای پلی‌آمین (Polyamine) و و هاردنرهای پلی‌آمید (Polyamide) هستند.

هاردنرهای پلی‌آمین حلال‌پذیر نیستند. این هاردنرها بی‌رنگ هستند، و می‌توان به آن‌ها حجم داد. بنابراین بیشترین کاربرد رنگ اپوکسی پلی‌آمین برای کارهای تزئینی است.

هاردنرهای پلی‌آمید حلال‌پذیر هستند. رنگشان نارنجی مایل به قرمز است، و برای ساخت زیورآلات، وسایل تزئینی یا میزهای رزینی، مناسب نیستند، چون غلظت بالایی دارند، و برای استفاده باید حلال به آن‌ها اضافه شود.

هر دوی این ترکیب‌ها، یعنی اپوکسی با پلی‌آمین، و اپوکسی با پلی‌آمید، برای ساخت کفپوش استفاده می‌شوند. اما استفاده از پلی‌آمین برای ساخت رنگ اپوکسی کف رایج‌تر است.

برای اطلاعات بیشتر درباره انواع اپوکسی موجود در بازار ایران، قیمت رنگ اپوکسی پلی آمید و پلی‌آمین، و بهترین برندهای اپوکسی، می‌توانید سری به فروشگاه اینترنت رنگ تهران بزنید.

مهم‌ترین کاربرد رنگ اپوکسی چیست؟

انواع رنگ اپوکسی برای مصرف صنعتی طراحی و ساخته شده است. این رنگ، محصول اکریلیک لاتکسی (Acrylic latex) است که مقدار کمی اپوکسی به آن اضافه شده، و برای پر کردن کف استفاده می‌شود.

بنابراین علاوه بر کفپوش‌های درخشان، از رنگ اپوکسی به‌عنوان درزگیر کف‌های سیمانی هم می‌توان استفاده کرد، همان کف‌هایی که گاهی در زیرزمین می‌بینیم.

حالا که می‌دانید رنگ اپوکسی چیست بیایید نگاهی به رایج‌ترین موارد استفاده آن بیندازیم:

 • استفاده به‌عنوان کفپوش، در محیط‌های مسکونی، اداری، تجاری و صنعتی
 • ساخت قطعات کامپوزیتی برای ساختمان‌ها، هواگردها و شناورها
 • ساخت سازه‌های الکتریکی و الکترونیکی برای صنایع هوافضا، دریایی، ساختمانی
 • استفاده در پارکینگ، موتورخانه و محیط‌های مرطوب
 • استفاده روی سطوح چوبی، بتنی، سیمانی و فلزی
 • کاربرد رنگ اپوکسی به‌عنوان پوششی برای خطوط لوله

کاربرد رنگ اپوکسی چیست

چگونه کفپوش اپوکسی درست کنیم؟

رنگ اپوکسی را هم می‌توان مانند سایر رنگ‌ها، با قلم‌مو یا غلتک، روی سطح مدنظر اعمال کرد، اما این نوع رنگ‌زدن، سطح صیقلی ایجاد نمی‌کند، و زیبایی چندانی به همراه نمی‌آورد.

قیمت رنگ اپوکسی کف مسلما مهم است، اما سعی کنید از برندی مانند رنگ اپوکسی روناس استفاده کنید، که قیمت را در کنار کیفیت ارائه می‌دهد.

حالا این پرسش پیش می‌آید که روش درست اعمال رنگ اپوکسی چیست و کاربرد رنگ اپوکسی برای کفپوش چگونه است؟ برای اعمال درست این ماده، مراحل زیر را انجام بدهید:

۱. سطح موردنظر را آماده‌سازی کنید

آماده‌سازی بستر برای اطمینان از چسبندگی رنگ اپوکسی و زیرلایه آن، قدم اول است. بدون آماده‌سازی مناسب، کفپوش کارایی لازم را نداشته، و چه‌بسا تعمیرش هزینه بسیار بیشتری به بار می‌آورد.

پس هرگز آماده‌سازی سطح را دست کم نگیرید! سطح موردنظر باید کمی خشن باشد. این ویژگی امکان اتصال مکانیکی بین پرایمر اپوکسی و سطح بتنی را بهتر فراهم می‌کند.

۲. سطح را جارو و تمیز کنید

قبل از اینکه سراغ انواع رنگ اپوکسی بروید، باید سطح موردنظر را حسابی تمیز کنید. بهتر است از جاروبرقی صنعتی استفاده کنید که فیلترهای مناسبی دارد، و حتی ذرات ریز گردوغبار را هم می‌گیرد.

بعد از اینکه سطح مدنظر تمیز شد، دیوارها را هم بررسی کنید که حسابی خشک باشند. رطوبت محیط، روی عملکرد رنگ اپوکسی تأثیر منفی می‌گذارد.

۳. پرایمر اپوکسی را روی سطح اعمال کنید

حالا باید سطحی ایجاد کنید که به اپوکسی اجازه بدهد به‌خوبی به سطح بچسبد. به همین دلیل از پرایمر اپوکسی استفاده می‌کنیم.

بتونه‌کاری کف باعث می‌شود عمر طولانی‌تر، و چسبندگی بهتری به زیرلایه داشته باشد. علاوه بر این، بستر را آب‌بندی کرده، و ریسک ایجاد حباب و گاز در پوشش نهایی اپوکسی را کاهش می‌دهد.

گاهی اوقات پرایمر را اعمال می‌کنید، و متوجه می‌شوید محصول خیلی سریع جذب بستر می‌شود. این مسئله در کفپوش‌های گردوغباری و نرم بر پایه سیمان بسیار رایج است.

در این حالت، می‌توانید لایه دوم پرایمر را به‌راحتی روی لایه اول اعمال کنید. برای ترکیب اجزای A و B پرایمر اپوکسی، از همزن برقی مناسبی استفاده کنید.

۴. همه ترک‌های سطح را پر کنید

قبل از شروع پوشش با رنگ اپوکسی، باید همه ترک‌ها، سوراخ‌ها، و فرورفتگی‌های کف را از بین ببرید. نکته مهم اینکه این مرحله را باید قبل از آسیاب کردن و استفاده از پرایمر انجام بدهید.

اگر سوراخ‌های عمیقی روی سطح هست، آن‌ها را با ملات سیمان سریع خشک‌شونده پر کنید. ترک‌ها و سوراخ‌های کوچک‌تر را می‌توانید قبل یا بعد از اعمال پرایمر پر کنید.

چند ساعتی صبر کنید تا بتونه اپوکسی خشک شود. به احتمال زیاد، قبل از رفتن به مرحله بعدی، باید سطح را کمی سنباده هم بکشید.

کفپوش اپوکسی

۵. اولین لایه اپوکسی را اعمال کنید

اگر همه مراحل کاربرد رنگ اپوکسی را به‌درستی انجام داده باشید، چند روز بعد از شروع نصب کفپوش اپوکسی، آماده اعمال اولین لایه خواهید بود.

پوشش اول، بیشتر به‌عنوان ابزاری برای کمک به نمایان شدن کف عمل می‌کند. اولین لایه رنگ اپوکسی، نشان‌دهنده مقاومت بستر واقعی است. هر شکاف و سوراخی باقی مانده، در این مرحله قابل‌مشاهده است.

اولین لایه را می‌توانید با غلتک اعمال کنید. اگر فرورفتگی‌های ریز و سوراخ‌های میکروسکوپی زیادی در کف موردنظر دارید، از کفگیرک یا تیغه‌های دسته‌دار برای کشیدن پوشش پرکننده استفاده کنید.

وقتی آماده شروع پوشش شدید، همه محتویات هاردنر را در جز A انواع رنگ اپوکسی خالی کنید. آن‌ها را حداقل به‌مدت دو دقیقه، با همزن برقی حسابی مخلوط کنید.

۶. در صورت نیاز سطح را سنباده بکشید

زمان موردنیاز برای خشک شدن رنگ اپوکسی چیست؟ اولین لایه اپوکسی بعد از گذشت ۱۶ تا ۲۴ ساعت، به‌اندازه کافی خشک می‌شود، و می‌توانید به مرحله بعدی بروید.

البته ممکن است در این مرحله، متوجه وجود ترک‌ها و سوراخ‌های جدیدی بشوید. چه‌بسا گردوغبار یا زباله هم در لایه اول گیر کرده باشند!

برای از بین بردن این مواد، منطقه موردنظر را کمی سنباده بکشید. سپس با جاروبرقی، گردوغبار را جمع کنید. بعد هم می‌توانید از رقیق‌کننده اپوکسی برای پاک کردن ریزگردهای باقیمانده استفاده کنید.

۷. لایه نهایی رنگ اپوکسی را اعمال کنید

قبل از شروع اعمال لایه نهایی، مطمئن شوید که همه سطح تمیز است. درها و پنجره‌ها را ببندید، تا کسی ناغافل وارد نشود!

توصیه می‌شود از غلتک باکیفیت بالا استفاده کنید. البته بعضی‌ها تمایل دارند اپوکسی را با تیغه دسته‌دار پهن کرده، سپس از غلتک برای ایجاد سطح یکنواخت استفاده کنند.

رنگ اپوکسی از کجا بخریم؟

اگر برای درست‌کردن کف‌پوش یا سایر وسایلی که اپوکسی لازم دارند، به‌دنبال رنگ اپوکسی باکیفیت و مقرون‌به‌صرفه هستید، سری به فروشگاه اینترنتی رنگ تهران بزنید. این فروشگاه اینترنتی، زیرمجموعه شرکت پخش رنگ تهران است، و بهترین قیمت رنگ اپوکسی را ارائه می‌کند.

رنگ‌های اپوکسی که شرکت رنگ تهران در فروشگاهش ارائه می‌کند، از بهترین تولیدکنندگان فعال در بازار ایران، مانند برند روناس است، و ضمانت کیفیت دارند. کافی است یک‌بار اپوکسی رنگ تهران را استفاده کنید، تا متوجه شوید این رنگ اپوکسی چیست و چه کیفیت متفاوتی دارد.

  کانال تلگرام زوم لایف
  ارسال نظر
  عکس خوانده نمی شود