زوم لایف؛ کمک به زندگی بهتر

جرم گیری دندان به روش های خانگی

جرم گیری دندان به روش های خانگی

جرم گیری دندان به روش های خانگی

داشتن دندان های سفید و سالم یکی از مهم ترین خواسته های هر کسی می باشد و کسی را مشاهده نمی کنید که از زردی و کثیفی دندان های خود خوشحال باشد. یکی از مهم ترین علت های زردی دندان پلاک هایی است که در دراز مدت روی آن ها شکل می گیرد و در نهایت موجب زردی دندان می شود. جرم گیری دندان بهترین و البته تنها روشی است که ما را از دست این پلاک ها راحت می کند و جرم گیری دندان خانگی می تواند کمک زیادی برای کاهش این پلاک ها نماید.

برای آشنایی با روش های جرم گیری دندان خانگی این صفحه را از دست ندهید و در خانه به از بین بردن پلاک های خود بپردازید.

آیا جرم گیری دندان خانگی در از بین بردن پلاک ها موثر است؟

ابتدا لازم است که در ابتدای این مطلب به این سوال بپردازید که جرم گیری دندان در خانه چقدر موثر است و نتیجه بخش می باشد؟ پاسخ این سوال تا حد زیادی بسته به شرایط دندان شما دارد.

 1. اگر تا کنون به نظافت دندان های خود اهمیت می دادید و مرتب از نخ دندان، مسواک و فلوراید استفاده می کردید اکنون پلاک زیادی بر روی دندان شما تشکیل نشده است و جرم تشکیل شده روی دندان شما سطحی می باشد. برای این میزان از جرم روش های خانگی موثر می باشد و تا حد زیادی در از بین بردن این پلاک ها موثر می باشد.
 2. اما ممکن است نسبت به بهداشت دهان و دندان خود کمی کوتاهی کرده باشید و مرتبا از مسواک و مواد شوینده مناسب دندان ها استفاده نکرده باشید. در این صورت بدون شک در دراز مدت جرم عمیقی روی دندان های شما بسته شده است که تمیز کردن آن در خانه چندان میسر نمی باشد. در نهایت شما بتوانید با روش های جرم گیری خانگی میزان این پلاک ها را کم کنید اما آن را از بین نمی برید.

برای از بین بردن پلاک های قدیمی و جرم های عمیق بهتر است به یک دندان پزشکی خوب مراجعه کنید و با کمک تجهیزات دندان پزشکی به انجام این کار بپردازید.

شما می توانید از طریق این لینک ضمن کسب اطلاعات لازم در مورد جرم گیری دندان در کلینیک به لیست هزینه های آن نیز دست پیدا کنید: هزینه جرم گیری دندان

6 روش جرم گیری دندان خانگی

بهترین روش های جرم گیری دندان در خانه به این شرح می باشد:

1. استفاده از فلوراید

محلول فلوراید را می توان یکی از بهترین راه های مبارزه با پلاک های دندان معرفی کرد.  معمولا افرادی که از خواص این محلول با خبر هستند به طور منظم از آن استفاده می کنند. اما اگر تا کنون از این محلول استفاده نکرده اید پیشنهاد ما این است که حتما از این محلول استفاده کنید و با پلاک های دندان خود مبارزه نمایید.

توجه داشته باشید که به هیچ عنوان از این محلول به طور روزانه استفاده نکنید. شما می توانید از این محلول هفته ای یکبار و نهایتا دو بار در هفته استفاده کنید.

2. استفاده از خمیر دندان ضد جرم

یکی از محصولاتی که امروزه در جلوگیری و پیشگیری از تشکیل جرم مورد استفاده قرار می گیرد خمیر دندان های ضد جرم می باشد که یک روش جرم گیری خانگی موثر محسوب می شود. نه تنها این خمیر دندان ها در جلوگیری از جرم تاثیر بسیار زیادی دارد بلکه در از بین بردن پلاک های سطحی نیز نقش زیادی دارد و می تواند در سفید تر شدن دندان ها به شما کمک کند.

توجه داشته باشید که این خمیر دندان ها را حتما از داروخانه تهیه کنید و به برند های نا آشنا اعتماد نکنید.

3. استفاده از مواد جرم گیری خانگی

اگر به دندان پزشکی مراجعه کنید می توانید برخی از محلول های مخصوص جرم گیری را دریافت کنید که شیوه استفاده از آن ها نیز توسط پزشک به شما گفته می شود. البته اگر برای جرم گیری قصد مراجعه به دندان پزشکی را دارید پیشنهاد ما این است که با استفاده تجهیزات مخصوص یکبار به طور کامل جرم و پلاک های دندان خود را از بین ببرید تا دیگر نیازی به جرم گیری در خانه نیز نداشته باشید.

جرم گیری دندان خانگی با جوش شیرین و خمیر دندان

4. استفاده از جوش شیرین و خمیر دندان

جوش شیرین یکی از مواد بسیار موثر در پاک کردن جرم های دندان می باشد و ترکیب آن با خمیر دندان می تواند استفاده از آن را بسیار آسان کند. از آنجایی که جوش شیرین به صورت پودری می باشد بهتر است آن را با خمیر دندان مخلوط نمایید سپس با محلول به دست آمده مسواک نمایید. در این صورت متوجه می شوید که دندان های شما تا حد بسیار مطلوبی سفید تر شده و پلاک های سطحی از بین رفته است.

خوب است بدانید که شما می توانید پودر جوش شیرین را با موارد زیر نیز ترکیب کنید و یک محلول خوب برای جرم گیری دندان خانگی داشته باشید:

 • روغن نارگیل
 • سرکه
 • روغن زیتون
 • لیمو
 • و...

همچنین فراموش نکنید که جوش شیرین ممکن است موجب حساسیت لثه های شما شود پس از استفاده طولانی مدت خود داری نمایید و همچنین در صورت بروز نشانه هایی مانند التهاب لثه، قرمزی یا سوزش از استفاده از آن جلوگیری نمایید.

5. مسواک زدن با نمک دریا

نمک به طور کلی خاصیت بسیار زیادی در از بین بردن باکتری های دندان دارد و حتی استفاده از دهان شویه نمک بسیار توصیه می شود. اما در خصوص جرم گیری دندان خانگی این خود نمک نیست که در جرم گیری موثر است بلکه این دانه های درشت نمک دریا می باشد که با کشیده شدن بر روی سطح دندان به از بین رفتن پلاک ها کمک می کند. کافیست مقداری از این نمک را در صورت تمایل با خمیر دندان ترکیب کنید و سپس بر روی دندان مسواک کنید.

جرم گیری دندان خانگی

6. پوست موز

در آخر یکی از روش های خانگی که برای سفید کردن دندان و از بین بردن پلاک های سطح آن بسیار مفید می باشد پوست موز است که خاصیت آن برای از بین بردن جرم ثابت شده است. کافیست پوست موز را به اندازه سطح دندان خود برش بزنید و آن را مانند مسواک به سطح دندان ها بکشید. البته پیش از انجام این کار حدود ده دقیقه اجازه بدهید که این پوست روی سطح دندان شما باقی بماند و پس از مدتی مالش دادن دندان خود را مسواک کنید تا نتیجه این روش را به وضوح ببینید.

فراموش نکنید که استفاده از این روش ها به طور منظم می تواند حتی در پیشگیری از تشکیل جرم نیز موثر واقع شود.

در این صفحه سعی کردیم تا تمامی روش های مفید و البته مطمئن و امن را برای جرم گیری دندان خانگی به شما معرفی کنیم.  امیدواریم از این روش ها نتیجه مطلوب را بگیرید و این مطلب برای شما مفید بوده باشد.

  کانال تلگرام زوم لایف
  ارسال نظر
  عکس خوانده نمی شود