زوم لایف؛ کمک به زندگی بهتر

عوامل تأثیرگذار روی قیمت انواع مختلف فرش و گلیم چیست؟

عوامل تأثیرگذار روی قیمت انواع مختلف فرش و گلیم چیست؟

عوامل تأثیرگذار روی قیمت انواع مختلف فرش و گلیم چیست؟

قیمت انواع فرش و گلیم در کنار فاکتورهای دیگری مانند دوام، مقاومت در برابر لکه، میزان نرمی و لطافت، هماهنگی با سبک دکوراسیون، طرح، اندازه، رنگ، جنس، دستبافت یا ماشینی بودن، فاکتور بسیار مهمی است که در زمان خرید این محصولات باید موردتوجه قرار بگیرد.

عوامل مختلفی قیمت فرش دستبافت، فرش ماشینی، فرش تزئینی، فرش فانتزی، گلیم و جاجیم، قالی و قالیچه و موکت را تحت تأثیر قرار می‌دهند. در این مطلب قصد داریم درباره مهم‌ترین عوامل تأثیرگذار روی قیمت انواع مختلف فرش و گلیم صحبت کنیم.

لیست قیمت فرش دستبافت کاشان، تبریز و اردکان 6 ،9 و 12 متری در سایت ایمالز

قیمت انواع فرش و گلیم به چه عواملی بستگی دارد؟

همان‌طور که در مقدمه نیز اشاره کردیم عوامل متعددی در تعیین قیمت انواع فرش‌ها و گلیم‌های موجود در بازار تأثیرگذار هستند؛ اما مهم‌ترین عوامل شامل موارد زیر است:

نوع فرش و گلیم

یکی از عوامل بسیار مهم که قیمت انواع مختلف فرش و گلیم را تحت تأثیر قرار می‌دهد، نوع فرش و گلیم است. قیمت فرش دستبافت و همچنین گلیم، جاجیم، قالی و قالیچه دستبافت به‌مراتب گران‌تر از انواع ماشینی این محصولات است. الیافی که برای بافت محصولات دستبافت مورداستفاده قرار می‌گیرد، کاملاً طبیعی و باکیفیت هستند.‌

اگر از بودجه کافی برخوردار هستید، با خرید فرش و گلیم دستبافت به‌نوعی می‌توانید روی پول خود سرمایه‌گذاری کنید؛ زیرا ارزش و قیمت محصولات دستبافت نیز مانند طلا باگذشت زمان افزایش می‌یابد.

سایز و اندازه فرش و گلیم

عامل دیگری که روی قیمت انواع فرش و گلیم تأثیر می‌گذارد، سایز و اندازه است. متداول‌ترین سایزهای موجود در بازار 6 مترمربع، 9 مترمربع و 12 مترمربع مساحت دارند؛ البته برخی از تولیدکنندگان طبق درخواست مشتری محصولاتی به‌اندازه 4، 15 و 24 مترمربع هم تولید و به بازار عرضه می‌کنند. هر چه اندازه فرش بزرگ‌تر باشد، قیمت آن نیز بیشتر خواهد بود. به‌عنوان‌مثال بین دو فرش که دارای جنس، طرح و رنگ یکسانی هستند، فرشی که اندازه بزرگ‌تری دارد، باقیمت بالاتری به فروش می‌رسد.

کیفیت بافت فرش و گلیم

هر چه کیفیت بافت انواع فرش و گلیم بالاتر باشد، قیمت آن‌ها هم افزایش می‌یابد. نخی که برای بافت فرش و گلیم مورداستفاده قرار می‌گیرد، تأثیر زیادی روی کیفیت بافت دارد. به‌عنوان‌مثال فرش‌هایی که با نخ‌های ابریشمی بافته می‌شوند از سایر فرش‌ها گران‌تر هستند.

برخی دیگر از نخ‌های خاص که برای بافت فرش‌های آکریلیک کاربرد دارند، به دلیل پرز ندادن، ماندگاری بسیار بالا و عدم ایجاد آلرژی و حساسیت از قیمت بالایی برخوردارند؛ به همین دلیل فرش‌هایی که بافت آن‌ها با این نخ‌ها انجام‌شده است، قیمت گران‌تری دارند.

کیفیت بافت فرش و گلیم

طرح، رنگ و نقش فرش و گلیم

عامل دیگری که در قیمت انواع فرش و گلیم تأثیر می‌گذارد، طرح، رنگ و نقش به‌کاررفته در این محصولات است. برخی از طرح‌ها و نقش‌ها به‌زحمت، دقت و هزینه بیشتری نیاز دارند؛ بنابراین باقیمت بالاتری به فروش می‌رسند.‌ گاهی اوقات نیز یک رنگ یا طرح خاصی از فرش‌ها و گلیم‌فرش‌های موجود در بازار با استقبال بیشتری از سوی مردم مواجه می‌شوند و میزان تقاضا برای خرید آن‌ها افزایش پیدا می‌کند.

بر اساس قانون عرضه و تقاضا هرگاه مردم برای خرید یک محصول علاقه بیشتری نشان دهند، قیمت آن با افزایش مواجه می‌شود؛ البته افزایش ناگهانی قیمت در اثر مد شدن یک طرح و نقش خاص در بیشتر مواقع موقتی است و با مد شدن یک طرح و نقش جدیدتر قیمت محصولاتی که قبلاً مد بوده کاهش پیدا می‌کند.

میزان تراکم و شانه فرش

در تعیین قیمت فرش ماشینی و دستبافت به میزان تراکم و شانه فرش نیز توجه می‌شود. این گزینه روی قیمت فرش تأثیر زیادی دارد. میزان تراکم و شانه فرش‌هایی که طرح و نقش واضح‌تر و ظریف‌تری دارند، بیشتر است.

شانه فرش همان گره‌های عرضی آن است. فرش‌ها معمولاً به‌صورت 500 شانه، 700 شانه، 1000 شانه و 1200 شانه تولید می‌شوندبه تعداد گره‌هایی که در تاروپود فرش‌ها وجود دارد، تراکم فرش گفته می‌شود.

فرش‌های پرتراکم ضخامت، مقاومت و وزن بیشتری دارند و باقیمت گران‌تری به فروش می‌رسند؛ زیرا نخ بیشتری برای تولید آن‌ها به‌کاررفته است. میزان تراکم فرش‌ها معمولاً بین 1000، 1200، 2000، 2550 و 3000 گره متغیر است.

لیست قیمت و خرید فرش ماشینی 6 ،9 و 12 متری در سایت ایمالز

برند شرکت تولیدکننده فرش و گلیم

برند شرکت تولیدکننده عامل مهم دیگری است که در قیمت انواع فرش و گلیم تأثیر بسزایی دارد. قیمت محصولات برندهای معروف معمولاً به دلیل بالا بودن کیفیت بافت، رنگ و جنس نسبت به برندهای ناشناخته گران‌تر است. شرکت‌های واقع در شهرهایی مانند اراک، تبریز، اردکان و کاشان، فرش‌ها و گلیم‌های باکیفیت‌تری را باقیمت بالاتر به بازار عرضه می‌کنند.

قیمت محصولات وارداتی با نوسانات موجود در بازار ارز و قیمت دلار رابطه مستقیم دارد. با توجه به افزایش قیمت دلار، فرش‌ها و گلیم ‌فرش‌های خارجی ممکن است نسبت به محصولات داخلی گران‌تر باشد؛ اما به‌طورکلی قیمت فرش‌های ایرانی در بازارهای بین‌المللی نسبت به تمام برندهای دنیا بالاتر است.

نوع دستگاه بافنده فرش‌ها و گلیم‌های ماشینی

عامل دیگری که قیمت انواع فرش و گلیم ماشینی را تحت تأثیر قرار می‌دهد، نوع دستگاه بافنده است. شرکت‌های معتبر تولیدکننده برای تولید محصولات خود از پیشرفته‌ترین و مدرن‌ترین دستگاه‌های بافت وارداتی از شرکت‌های معروف وندویل و شونهر آلمان استفاده می‌کنند. با استفاده از این دستگاه‌ها بهترین و باکیفیت‌ترین و زیباترین انواع گلیم و جاجیم، فرش فانتزی، فرش تزئینی و موکت با بالاترین کیفیت تولید می‌شود. هر چه کیفیت یک محصول بیشتر باشد، قیمت آن نیز بیشتر خواهد بود.

خرید و قیمت جاجیم و گلیم فرش جدید فانتزی 6 و 9 متری در سایت ایمالز

قیمت فرش و گلیم

آگاهی از قیمت لحظه‌ای انواع فرش و گلیم در موتور جستجوگر ایمالز

در این مطلب راجع به عوامل تأثیرگذار روی قیمت انواع فرش و گلیم صحبت کردیم و توضیح دادیم که دستی یا ماشینی بودن فرش و گلیم، سایز و اندازه، کیفیت بافت، طرح، رنگ و نقش، میزان تراکم و شانه، برند شرکت تولیدکننده و نوع دستگاه بافنده عواملی هستند که روی قیمت فرش ماشینی، گلیم و جاجیم، قالی و قالیچه، فرش دستبافت، فرش فانتزی، فرش تزئینی و غیره مؤثر هستند.

برای آگاهی از قیمت لحظه‌ای این محصولات پرکاربرد می‌توانید به سایت ایمالز مراجعه کنید. ایمالز یک فروشگاه اینترنتی نیست، بلکه یک موتور جستجوگر است که خریداران را به فروشندگان وصل می‌کنند. لیست قیمت محصولات هرچند ساعت یک‌بار توسط فروشندگان به‌روزرسانی می‌شود. قیمت‌های سایت ایمالز رقابتی هستند و خریداران می‌توانند محصولات موردنظر خود را با نازل‌ترین قیمت خریداری کنند.

    کانال تلگرام زوم لایف

    شعار ما در مجله اینترنتی زوم لایف، کمک به زندگی بهتر با ارائه محتوای مفید درباره سلامتی است. برای این منظور از منابع معتبر خارجی که در حوزه سلامت و سبک زندگی است فعال هستند برای تولید محتوا و ارائه آن به شما کاربران محترم استفاده می‌کنیم.

    ارسال نظر
    عکس خوانده نمی‌شود