زوم لایف؛ کمک به زندگی بهتر

سفر از زنجان به تهران؛ اتوبوس یا قطار؟

سفر از زنجان به تهران؛ اتوبوس یا قطار؟

سفر از زنجان به تهران؛ اتوبوس یا قطار؟

امروزه علاوه بر این که جاده‌ها توسعه یافته‌اند و تمامی شهرها به یکدیگر متصل هستند، خطوط ریلی نیز در سراسر کشور گسترده شده‌اند و به همین خاطر، گاهی اوقات انتخاب روش سفر می‌تواند دشوار باشد.

برای سفر به تهران از زنجان، علاوه بر امکان خرید بلیط قطار زنجان تهران، امکان خرید بلیط اتوبوس همین مسیر نیز وجود داشته و گردشگرانی که می‌خواهند سفری زمینی داشته باشند، می‌توانند یکی از این روش‌های حمل‌ونقل را انتخاب نمایند؛ اما کدام‌یک از آن‌ها بهتر است؟ اگر شما هم به دنبال پاسخ این سوال هستید، ادامه این مطلب را از دست ندهید.

فاصله زنجان تا تهران

زنجان و تهران حدود ۳۵۰ کیلومتر فاصله دارند که طی کردن این فاصله با وسایل نقلیه مختلف، میزان زمان متفاوتی طول خواهد کشید. اگر بخواهید به‌وسیله اتوبوس سفر کنید، تقریبا ۴ ساعت در راه خواهید بود و اگر قصد داشته باشید تا به‌وسیله قطار این مسیر را طی کنید، به حدود ۵ ساعت زمان نیاز خواهید داشت. نکته قابل توجه این است که در هر دو روش، زمان تقریبا یکسانی صرف می‌شود و تفاوت چندانی بین آن‌ها وجود ندارد.

مزایا و معایب سفر با اتوبوس

طبیعتا هر یک از روش‌های حمل‌ونقل، مزایا و معایب به‌خصوصی دارند. در مورد سفر کردن با اتوبوس نیز این‌چنین بوده و استفاده از این وسیله نقلیه، مزایا و معایبی را به همراه خواهد داشت که در ادامه مورد بررسی قرار گرفتند.

مزایا

بزرگ‌ترین مزیتی که در مورد اتوبوس‌ها وجود دارد، دسترسی همیشگی و راحت به آن‌ها است. معمولا تهیه بلیط اتوبوس چندان دشوار نبوده و نیازی به رزرو کردن از چند هفته قبل وجود ندارد. البته در نزدیکی تعطیلات رسمی، ظرفیت اتوبوس‌ها نیز پر شده و اگر می‌خواهید در این ایام سفر کنید، پیشنهاد می‌کنیم که از قبل بلیط رفت و برگشت خود را تهیه کرده باشید.

مزیت دیگری که در مورد اتوبوس‌ها وجود دارد، این است که معمولا پایانه مسافربری آن‌ها درون شهر بوده و نیاز نیست تا برای سوار شدن به اتوبوس، به حومه شهر بروید. علاوه بر این، بعضی از شهرهای بزرگ مانند تهران، چندین پایانه مسافربری دارند و می‌توانید بلیط خود را بسته به منطقه‌ای که ساکن آن هستید انتخاب نمایید.

بلیط اتوبوس زنجان به تهران

معایب

مهم‌ترین نقطه ضعفی که به اتوبوس‌ها وارد می‌شود، امنیت کم آن‌ها است. به‌طور کلی سفرهای جاده‌ای از امنیت خوبی برخوردار نیستند و هر لحظه امکان تصادف وجود دارد؛ به همین دلیل، اگر امنیت سفر برایتان جایگاه بالایی دارد، پیشنهاد می‌کنیم که سفر به‌وسیله اتوبوس را در اولویت خود قرار ندهید.

از دیگر معایب اتوبوس‌ها، داشتن امکانات رفاهی کم است. علاوه بر این که پذیرایی چندانی از مسافران انجام نمی‌شود، صندلی‌ها نیز آنچنان راحت نبوده و برای سفرهای طولانی مدت مناسب نیستند. جالب است بدانید که با وجود امکانات رفاهی کم، قیمت بلیط اتوبوس زنجان تهران، بیش از یک و نیم برابر قیمت بلیط قطار زنجان تهران است.

مزایا و معایب سفر با قطار

قطار نیز مانند باقی وسیله‌های نقلیه دارای مزایا و معایبی است که پیشنهاد می‌کنیم قبل از تصمیم‌گیری نهایی، حتما آن‌ها را مطالعه کرده و در نظرشان داشته باشید. در این بخش، مهم‌ترین مزایا و معایب سفر به‌وسیله قطار را بررسی خواهیم کرد.

مزایا

بزرگ‌ترین مزیتی که در رابطه با سفر با قطار می‌توان به آن اشاره کرد، امکانات فراوانی هستند که در اختیار مسافران قرار می‌گیرند. قطارها علاوه بر این که از صندلی‌هایی بسیار راحت (و حتی تخت‌شو) برخوردار هستند، امکاناتی همچون رستوران را نیز در خود جای داده‌اند و مسافران در طول سفر تقریبا هیچ چیزی کم نخواهند داشت.

از دیگر مزایای قطارها، ارزان بودن آن‌ها است. قطارهای اتوبوسی که امکاناتی هم‌رده با اتوبوس‌های جاده‌ای را ارائه می‌دهند، بسیار ارزان‌تر از این اتوبوس‌ها بوده و می‌توانید با صرف هزینه‌ای بسیار کم‌تر، بلیط آن‌ها را تهیه کنید.

بلیط قطار زنجان به تهران

نکته قابل توجه دیگری که در مورد قطارها وجود دارد، این است که کلاس‌های مختلفی دارند و حق انتخاب‌های زیادی پیش روی‌تان قرار خواهد داشت. برای مثال، می‌توانید با تهیه بلیط قطار ۳ ستاره، سفری اقتصادی را آغاز کنید یا این که با خرید بلیط قطار ۵ ستاره، سفری لوکس را تجربه نمایید.

معایب

طبیعتا قطارها نیز معایبی دارند که قبل از خرید بلیط باید آن‌ها را بررسی کرده باشید. مهم‌ترین عیبی که به قطارها وارد می‌شود، سرعت کم‌تر آن‌ها نسبت به اتوبوس‌ها است؛ البته توجه داشته باشید که این سرعت کم، فقط در مسافت‌های طولانی مشهود بوده و در مسافت‌های کوتاه تأثیر چندانی نخواهد داشت.

یکی دیگر از معایب قطارها، این است که معمولا ایستگاه‌های آن‌ها بیرون شهر قرار دارند؛ البته اغلب ایستگاه‌ها دارای تاکسی، اتوبوس یا حتی مترو نیز هستند و نیازی به نگرانی در مورد حمل‌ونقل نیست.

برای رفتن از زنجان به تهران اتوبوس بهتر است یا قطار؟

با توجه به مزایا و معایبی که برای هر کدام از این وسایل نقلیه مطرح شدند، اگر قصد دارید تا از زنجان به تهران بروید، بهترین گزینه ممکن استفاده از قطار است. دو دلیل اساسی برای این موضوع وجود دارند که البته در متن نیز اشاره کوتاهی به آن‌ها داشتیم. این دو دلیل عبارت‌اند از:

نزدیک بودن تهران و زنجان

تهران و زنجان دو شهر نزدیک به هم محسوب می‌شوند و به همین خاطر، سرعت کم قطار، تأثیر چندانی بر مدت زمانی که در مسیر هستید نخواهد گذاشت. همان‌طور که در ابتدای مطلب نیز گفته شد، پیمودن فاصله زنجان تا تهران به‌وسیله اتوبوس ۴ ساعت و به‌وسیله قطار، ۵ ساعت طول می‌کشد.

ارزان‌تر بودن بلیط قطار نسبت به اتوبوس

بلیط قطار زنجان تهران نسبت به بلیط اتوبوس همین مسیر، بسیار ارزان‌تر بوده و هزینه کم‌تری را روی دوش‌تان خواهد گذاشت.

تهیه بلیط قطار از طریق فلای تودی

امروزه روش‌های زیادی برای تهیه بلیط قطار وجود دارند و تقریبا تمامی آژانس‌های مسافرتی، در این زمینه فعال هستند. اگر شما نیز مانند بسیاری دیگر از افراد می‌خواهید در وقت و انرژی خود صرفه‌جویی کنید، پیشنهاد می‌کنیم که بلیط خود را فقط از طریق وبسایت فلای تودی خریداری نمایید.

فلای تودی بزرگ‌ترین آژانس مسافرتی کشور بوده و علاوه بر امکان خرید بلیط قطار، قابلیت‌های دیگری همچون امکان خرید بلیط ایرلاین‌های داخلی و خارجی، رزرو هتل، تهیه بیمه مسافرتی و... را نیز برای کاربران خود فراهم کرده است؛ همچنین اگر می‌خواهید سفری راحت و بدون دردسر را پشت سر بگذارید، می‌توانید در یکی از تورهایی که توسط فلای تودی برگزار می‌شوند شرکت کرده و مسافرتی شیرین را برای خود رقم بزنید.

    کانال تلگرام زوم لایف

    شعار ما در مجله اینترنتی زوم لایف، کمک به زندگی بهتر با ارائه محتوای مفید درباره سلامتی است. برای این منظور از منابع معتبر خارجی که در حوزه سلامت و سبک زندگی است فعال هستند برای تولید محتوا و ارائه آن به شما کاربران محترم استفاده می‌کنیم.

    ارسال نظر
    عکس خوانده نمی‌شود