زوم لایف؛ کمک به زندگی بهتر

6 مورد از علائم خرابی تسمه تایم 206؛ آیا ماشین‌تان تسمه پاره کرده است؟

6 مورد از علائم خرابی تسمه تایم 206؛ آیا ماشین‌تان تسمه پاره کرده است؟

6 مورد از علائم خرابی تسمه تایم 206؛ آیا ماشین‌تان تسمه پاره کرده است؟

توجه به ساعت بدن خودرو یکی از کارهایی است که باید به آن توجه داشته باشید؛ وگرنه ماشین‌تان تسمه پاره می‌کند. بله، وضعیت دقیقاً همین‌طور است. تسمه یکی از مهم‌ترین قطعات خودرو به حساب می‌آید که اگر به‌موقع آن را تعویض نکنید، خسارات شدیدی به ماشین می‌رساند. یک راه مهم برای تعویض تسمه تایم 206 آن است که به هشدارهای خودرو توجه نشان دهید. به‌طورمثال اگر علائم خرابی تسمه تایم 206 را بشناسید، می‌دانید که زمان تعویض آن فرارسیده است. در این یادداشت همراه ما باشید تا قبل از بروز هرگونه مشکل برای تسمه تایم، به‌موقع آن را تعویض کنید.

علائم خرابی تسمه تایم 206

قبل از آنکه هر مشکلی برای خودروی پیش بیاید، احتمالاً هشدارهای خود را به شما نشان می‌دهد. به‌عنوان رانندۀ 206 بهتر است با علائم خرابی تسمه تایم 206 آشنا باشید تا از ورود هر ضرری به خودرو جلوگیری کنید. درصورتی‌که علائم زیر را مشاهده کردید، بدانید زمان تعویض تسمه تایم خودرو سررسیده است.

1. تیک‌زدن خودرو

خرابی تسمه تایم مستقیم به موتور خودرو آسیب می‌رساند. دلیل این مسئله آن است که تسمه تایم 206 از چرخ‌هایی قرقره‌مانند عبور می‌کند تا میل بادامک و میل لنگ را به حرکت دربیاورد. این حرکت درنهایت به موتور خودرو می‌رسد. درصورتی‌که تسمه تایم پاره شده باشد، دیگر حرکتی به موتور نمی‌رسد. از طرفی اگر خرابی تسمه تایم جزئی باشد، از موتور خودرو صدای تیک‌تیک می‌شنوید. این مسئله هنگامی‌که موتور در دور آرام‌تر است، بیشتر شنیده می‌شود. پس اگر صدای تیک‌زدن از قسمت کاپوت به گوش‌تان رسید، احتمالاً تسمه تایم خودرو دارد صدایتان می‌زند.

2. کارنکردن موتور

اگر تسمه تایم خودروی شما خراب شده باشد، ماشین استارت می‌خورد اما روشن نمی‌شود. تسمه تایم با به چرخش‌درآوردن میل لنگ و میل بادامک، موتور خودرو را راه می‌اندازد. درصورتی‌که تسمه تایم 206 پاره شده باشد، چرخ‌دنده‌های میل لنگ و میل بادامک کار نمی‌کنند و در نتیجه حرکتی به موتور نمی‌رسد. در این حالت اگر ماشین را استارت بزنید، صدای کلیک استارت را می‌شنوید اما موتور خودرو هیچ واکنشی نخواهد داشت.

3. نشتی روغن

یکی دیگر از عوامل خرابی تسمه تایم 206، نشتی روغن موتور است. هنگامی‌که تسمه تایم با مشکل مواجه شده باشد، روغن از لابه‌لای تسمه به بیرون نفوذ می‌کند و به سایر اجزای خودرو نیز سرایت خواهد کرد. درصورتی‌که با روغنی‌بودن تسمه، چرخ‌دنده‌ها و سایر اجزای خودرو مواجه شدبد، شک خود را روی پاره شدن تسمه 206 بگذارید.

4. خارج‌شدن دود غیرطبیعی از خودرو

پارگی تسمه تایم آسیب بسیاری به موتور خودرو وارد می‌کند. این مورد باعث می‌شود موتور بدون آنکه عملکرد مناسبی داشته باشد، سوخت زیادی مصرف کند. مصرف سوخت زیاد از حد سبب تولید دود زیاد خواهد شد و با حجم زیادی و به رنگ سیاه از اگزوز ماشین خارج می‌شود. اگر چند وقتی است که اتوموبیل شما با خروج دود بسیار از اگزوز روبه‌رو می‌شود، پس احتمالاً زمان تعویض تسمه تایم 206 شما فرارسیده است.

5. اختلال در شتاب خودرو

پا را روی گاز می‌گذارید اما شتاب خودروی شما کم است. مشکل از کجاست؟ قطعاً در این شرایط یکی از شک‌های شما باید به تسمه تایم باشد. هنگامی‌که تسمه تایم خودرو دچار مشکل شده باشد، در شتاب و سرعت خودرو اثر می‌گذارد. همین مسئله باعث می‌شود نتوانید به‌راحتی سرعت بگیرید. حتی اگر سرعت خودرو را افزایش دهید، احتمال دارد مشکل تسمه تایم جدی شود و به موتور خودرو آسیب برساند.

6. ظاهر تسمه تایم

خرابی تسمه تایم 206 از روی ظاهر آن نیز مشخص است. کاپوت را بالا می‌زنید و با ظاهر شیاردررفته تسمه تایم مواجه می‌شوید. این یکی از علائم خرابی تسمه تایم است که هرچه زودتر باید به آن رسیدگی کنید. اگر غیر از این علائم دیگری را در تسمه تایم مشاهده نمی‌کنید، این بدان معناست که شانس آورده‌اید و زودتر از آسیب‌های بیشتر متوجه مشکل شده‌اید.

نتیجه‌گیری

اگر سرویس دوره‌ای خودرو را دست کم بگیرید، ناگهان می‌بینید ماشین‌تان تسمه پاره می‌کند. تسمه تایم 206 یکی از مهم‌ترین قطعات این خودرو است که بهتر است هر 50000کیلومتر تعویض شود. اگر توجه به سلامت قطعات و علائم خرابی تسمه تایم 206 را جدی نگیرید، تسمه دچار آسیب می‌شود و به موتور، شاتون، پیستون، سیلندر و دیگر قطعه‌های خودرو آسیب می‌زند. یادتان نرود سرویس به‌موقع به سلامت اتوموبیل شما و افزایش طول عمر آن کمک می‌کند.

    کانال تلگرام زوم لایف
    ارسال نظر
    عکس خوانده نمی‌شود