زوم لایف؛ کمک به زندگی بهتر

کانادا یا آلمان؟ تحصیل در کدام‌یکی بهتر است؟

کانادا یا آلمان؟ تحصیل در کدام‌یکی بهتر است؟

کانادا یا آلمان؟ تحصیل در کدام‌یکی بهتر است؟

سوال جذابی است. نه؟!

اما خوب راستش را بخواهید، به همان اندازه هم گیج‌کننده است! چون اگر کمی دربارۀ ویژگی‌های هر دو کشور بدانیم یا شرایط تحصیل در این سرزرمین‌ها را دنبال کرده باشیم، متوجه می‌شویم که انتخاب یکی‌شان تا چه اندازه سخت است!

می‌پرسید «چطور»؟ خوب اینجا که نمی‌توانیم بگوییم! باید برویم در دل متن و مفصل‌تر راجع‌به این «تصمیم کبری‌»ـیمان صحبت کنیم! پس خانم‌ها و آقایان، به‌یاد ویلیام شکسپیر فقید، سوالمان را دوباره می‌پرسیم:

«کانادا یا آلمان؟ مسئله این است!»

برای مهاجرت آلمان بهتره یا کانادا؟

بگذارید اول ما یک پرسش اساسی مطرح کنیم! آن هم اینکه «بهتر از چه نظر؟»

چون مثلا برای یکی، این «بهتربودن» در مقرون‌به‌صرفه‌بودن هزینه‌های زندگی خلاصه می‌شود و برای یکی دیگر، در امکانات زندگی مناسب.

 تازه شاید فرد دیگری هم از راه برسد و بگوید محیط تحصیلی ایدئالش، جایی است که در کنار درس‌خواندن بتواند حسابی تفریح کند!

بنابراین همان‌طور که می‌بینیم، پاسخ سوال «زندگی در کانادا یا آلمان؟» کاملا به دیدگاه ما بستگی دارد؛ و از آنجا که نظرات همه‌مان متفاوت است، در نهایت نمی‌توانیم یکی از این دو کشور را انتخاب کنیم.

پس به‌جایش چه می‌کنیم؟ برخی از ویژگی‌های مهم این دو سرزمین را بررسی می‌کنیم تا در نهایت، خودمان تصمیم بگیریم که برای ادامه‌تحصیل باید راهی سرزمین ژرمن‌ها بشویم یا کشور یخ‌های شمالی!

بیایید ببینیم قصه چیست!

برای مهاجرت آلمان بهتره یا کانادا؟

مهاجرت به آلمان یا کانادا؟ اول آلمان!

چرا اول آلمان را گفتیم؟ بنا به هزارویک دلیل که چندتایی‌شان را اینجا می‌گوییم:

 • یک. شهریۀ دانشگاه‌های دولتی که هیچ؛ در قیاس با کشورهای اروپایی و آمریکایی انقدر کم است که ارزش گفتن ندارد! اما نکته اینجاست که حتی شهریۀ دانشگاه‌های خصوصی آلمان هم به‌نسبت معقول و مقرون‌به‌صرفه است.
 • دو. تعدادشان که یکی‌دو تا نیست؛ دانشگاه‌های اسم‌ورسم‌دار آلمان را می‌گوییم! تا آنجا که چشم کار می‌کند، در دل آلمان دانشگاه مهم و پرآوازه داریم؛ طوری که با تحصیل در این سرزمین، اصلا نیازی نیست نگران کیفیت آموخته‌هایمان باشیم.
 • سه. تا حالا اسم ویزای همراه به گوشتان خورده؟ خوب آلمان از جمله کشورهایی است که برای خانوادۀ دانشجویانش، ویزای همراهی هم صادر می‌کند؛ پس با تحصیل در این کشور، دیگر لازم نیست آغوش گرم خانواده را ترک کنیم!
 • چهار. به آلمان بروید و دور دنیا که نه! اما بیست‌وخرده‌ای کشور درجه‌یک اروپایی را بگردید! چطور؟ با همان ویزای تحصیلی‌تان دیگر! چون همین‌که پایتان به خاک آلمان برسد، دروازه‌های منطقۀ شینگن نیز به رویتان گشوده می‌شود. هیجان‌انگیز نیست؟!
 • پنج. و در نهایت، با تحصیل در آلمان، کم‌خرج زندگی کنید و باکیفیت!

بسیار خوب! به‌نظرمان دیگر روشن است که چرا اول از همه به تحصیل در آلمان پرداختیم! چون این کشور، با اقتصاد قدرتمند و صنعت پرجنب‌وجوشش، الماس تحصیلی اروپاست! بنابراین فقط می‌ماند توضیحاتی راجع‌به شرایط و مدارک لازم برای درس‌خواندن در این سرزمین که واقعیتش، ما اطلاع چندانی از آن نداریم.

منتها در عوض، می‌توانیم مقالۀ مهاجرت به آلمان از طریق تحصیل را به شما پیشنهاد کنیم که در وب‌سایت حامی مهاجر منتشر شده و به‌شکلی مختصرومفید، هرآنچه نیاز است را گفته.

ضمنا گویا کارشناسان این موسسه، سوالات متقاضیان تحصیل در آلمان را به‌صورت تلفنی نیز پاسخ می‌دهند؛ پس اگر دلتان خواست، می‌توانید با شمارۀ 02148000957 تماس بگیرید و از راهنمایی‌های مشاوران حامی مهاجر هم استفاده کنید. برویم سراغ موضوع بعدی که تحصیل در کاناداست.

مهاجرت تحصیلی به کانادا یا آلمان؟

مهاجرت به کانادا یا آلمان؟ این‌بار کانادا!

مانند بخش قبل، بیایید با ویژگی‌های تحصیل در کانادا شروع کنیم! پس این شما و این، مزایای درس‌خواندن در کانادا:

 • یک. درست مثل آلمان، در کانادا هم تا آنجا که چشم کار می‌کند دانشگاه مطرح و پرآوازه داریم! نشان‌به‌آن‌نشان که خیلی از بزرگان علمی دنیا، در موسسات آموزش‌عالی همین سرزمین فارغ‌التحصیل شده‌اند؛ مثل چه کسی؟ مثل شما که قرار است نفر بعدی باشید!
 • دو. دل‌نگرانید که با تحصیل در کانادا، تکلیف همسر و فرزندانتان چه می‌شود؟ خوب اینکه اصلا جای نگرانی ندارد! چون فقط کافی است اراده کنید تا همسر و فرزندان مجرد زیر21سالتان هم شانه‌به‌شانۀ شما وارد مرزهای کانادا بشوند. بله! کانادا هم برای شما و هم برای خانواده‌تان کارت‌دعوت می‌فرستد!
 • سه. جان؟ به‌خاطر هزینۀ تحصیل فرزندانتان هم اضطراب دارید؟! بابا دیگر این را که همه می‌دانند! اگر قرار است در خاک کانادا درس بخوانید، تحصیل فرزندانتان رایگان خواهد بود! چرا؟ نمی‌دانیم! بروید از دولت کانادا بپرسید!
 • چهار. «برو کار می‌کُن مگو چیست کار» را که یادتان هست؟ گویا دولت‌مردان کانادا بیشتر از ملک‌الشعرای بهار به آن معتقدند! زیرا نه‌تنها اجازه می‌دهند در این کشور به‌شکل پاره‌وقت کار کنید، بلکه اگر دانشجوی ارشد و دکتری باشید، همسرانتان هم می‌توانند به‌صورت تمام‌وقت در این سرزمین فعالیت کنند.
 • پنج. و در آخر، کانادا بهشت مهاجران تحصیلی است چون در این سرزمین همه مهاجرند! پس خبری از تبعیض‌های نژادی و اختلافات فرهنگی و... نیست! در کانادا، همه شرایط برابری دارند.

بسیار خوب! این هم از این! دیگر حرفی نمانده جز ذکر شرایط تحصیل در این کشور که به‌مانند قبل، ترجیح می‌دهیم آن را به مقالۀ شرایط تحصیل در کانادا از وب‌سایت حامی مهاجر واگذار کنیم. پس بروید آن را بخوانید و بدانید و بکوچید! مردم شهر، به گوشید؟!

آهان! تا یادمان نرفته، این را هم بگوییم که چه تحصیل در آلمان و چه درس‌خواندن در کانادا، هرکدام مزیت‌های دیگری هم دارند؛ اما از آنجا که وقت تنگ است و میدان فرخ، تحقیق دربارۀ باقی‌اش را به خودتان می‌سپاریم! برویم جمع‌بندی کنیم.

مخلص کلام!

یکی‌شان در قلب اروپاست و یکی دیگر، در شمال آمریکا. از آلمان و کانادا حرف می‌زنیم؛ دو سرزمینی که از همه‌نظر، زبان‌زد خاص‌وعام‌‌اند! اما خوب شاید همین «زیادی خوب‌بودن» هم باعث شده که انتخاب از میانشان، تا این‌اندازه نفس‌گیر باشد!

ولی خوب آخرش چه؟ در نهایت که باید انتخاب کنیم. مگر غیر این است؟!

پس اگر هنوز تصمیمتان را نگرفته‌اید، یک بار دیگر دستتان را در دست ما بگذارید تا برگردیم و آنچه نوشته بودیم را با هم مرور کنیم. شاید این‌بار، بالاخره توانستیم شکسپیر را قانع کنیم و برای سوال «کانادا یا آلمان؟ مسئله این استِ» او، جوابی پیدا کنیم. کسی چه می‌داند؟!

  کانال تلگرام زوم لایف
  ارسال نظر
  عکس خوانده نمی‌شود