زوم لایف؛ کمک به زندگی بهتر

علت خروپف چیست؟ + درمان خروپف با دستگاه های تخصصی و جدید

علت خروپف چیست؟ + درمان خروپف با دستگاه های تخصصی و جدید

علت خروپف چیست؟ + درمان خروپف با دستگاه های تخصصی و جدید

خروپف، صدایی ناخوشایند و لرزان است که در هنگام خواب از فرد خارج می‌شود. این صدا به دلیل انسداد جزئی یا کامل مجاری تنفسی در هنگام خواب ایجاد می‌شود. خروپف نه تنها برای اطرافیان آزاردهنده است، بلکه می‌تواند علامتی از یک مشکل جدی‌تر به نام آپنه خواب باشد.

احتمالاً پیش آمده که شب با صدای خروپف شخص دیگری بیدار شوید، یا شاید شما کسی بوده‌اید که دیگران را بیدار نگه داشته‌اید. تخمین زده شده که از هر چهار بزرگسال یک نفر به طور منظم خروپف می‌کند و تقریباً نیمی از بزرگسالان گاهی اوقات خروپف می‌کنند.

صدای خروپف زمانی ایجاد می‌شود که بافت‌های نرم اطراف نازوفارنکس (معمولاً کام نرم) به دلیل عبور جریان هوا حرکت می‌کنند. نازوفارنکس قسمت بالایی حلق است که به حفره بینی متصل می‌شود. ساختارهایی مانند کام نرم، زبان کوچک، ته زبان، اپی‌گلوت، دیواره‌های حلق و ستون‌های لوزه‌ها که توسط غضروف پشتیبانی نمی‌شوند، در حین نفس کشیدن به لرزش درمی‌آیند و تولید صدا می‌کنند. 

اما اگر جریان هوا باعث ارتعاش نازوفارنکس می‌شود، چرا وقتی مردم بیدار هستند خروپف نمی‌کنند؟

وقتی به خواب می‌روید، توان عضلانی بدن شما کاهش می‌یابد. ریلکس شدن عضلات می‌تواند راه هوایی را منقبض کند و عبور جریان هوا را محدود کند. این موضوع باعث ایجاد جریان آشفته می‌شود. زمانی که جریان هوا بی‌قاعده و نامنظم است، با جلو راندن هوا، جریان قوی‌تر می‌شود. جریان هوای سخت و بافت‌های نرم اطراف نازوفارنکس در کنار هم باعث می‌شوند شما خروپف کنید!

علت خروپف چیست؟

عوامل زیادی در علت خروپف در خواب نقش دارند که در ادامه مهم ترین دلایل ایجاد خروپف را بررسی کرده ایم:

 • مرد بودن - مردان دو برابر زنان خروپف می‌کنند.
 • هوای خشک یا مرطوب
 • چاقی- افراد چاق معمولا بافت‌های اضافی در پشت گلوی خود دارند که ممکن است راه‌های هوایی آنها را باریک کند. به این ترتیب، جریان هوا مسدود شده و ارتعاش افزایش می‌یابد.
 • آناتومی دهان و گلو- به خصوص پایین‌تر بودن کام نرم یا داشتن لوزه‌های بزرگ
 • داشتن پولیپ یا انحراف تیغه بینی یا گرفتگی مزمن بینی
 • بالا رفتن سن
 • بارداری و یائسگی
 • خوابیدن به کمر- خروپف معمولاً هنگام خوابیدن به پشت بیشترین و بلندترین حالت را دارد زیرا تأثیر جاذبه زمین راه هوایی را باریک می‌کند. 
 • استفاده از الکل، مواد مخدر و قرصهای آرامبخش که باعث شل شدن ماهیچه‌های گلو می‌شوند. 
 • همچنین نداشتن خواب کافی می‌تواند منجر به شل شدن بیشتر گلو شود.

در حالیکه خروپف بیشتر در مردان گزارش می‌شود، اما زنانی که خروپف می‌کنند، به ویژه در دوره‌هایی مانند بارداری یا یائسگی، بیشتر در معرض ابتلا به آپنه هستند. تحقیقات نشان می‌دهند، زنان مبتلا به آپنه خواب، بی‌خوابی، استرس و افسردگی بیشتری را تجربه می‌کنند. 

درمان خروپف

خروپف و آپنه خواب کیفیت زندگی را پایین می‌آورد و سلامت انسان را به خطر می‌اندازد. خوشبختانه امروزه گزینه‌های متعددی برای درمان خروپف وجود دارد. اما درمان جدید خروپف با تجهیزات ضدخروپف باعث رهایی از این چالش شده است. استفاده از این تجهیزات بسیار راحت و مقرون به صرفه است. این تجهیزات کارکردهای مختلفی دارند. اما به طور کلی به دو دسته بندی اصلی تقسیم می‌شوند: 

 1. تجهیزاتی که راه‌های هوایی گلو و بینی را باز می‌کنند. 
 2. تجهیزاتی که پوزیشن خوابیدن را اصلاح یا به عبارت دیگر پوزیشن‌تراپی می‌کنند. 

درمان خروپف

کارآمدترین تجهیزات ضدخروپف که راههای هوایی را باز می‌کنند عبارتند از: 

 • پلاک دهانی ضدخروپف: این وسیله که به نام اورال اپلاینس (Oral Appliance) نیز شناخته می‌شود، از جدیدترین و مؤثرترین وسایل جلوگیری از خروپف است. یکی از مهمترین علل ایجاد خروپف و آپنه خواب، عقب رفتن فک پایین است که باعث بسته شدن راه هوایی گلو می‌شود. پلاک دهانی، فک پایین را کمی به سمت جلو می‌آورد و از عقب رفتن آن جلوگیری می‌کند. بنابراین گلو باز می‌شود و تنفس راحتتر انجام می‌شود.
 • زبانگیر ضدخروپف: در بعضی از افراد، عقب افتادن زبان عامل اصلی ایجاد خروپف و آپنه انسدادی خواب است. دلیل آن ممکن است داشتن زبان بزرگ یا عضلات ضعیف نگهدارنده زبان باشد. زبانگیر (Tongue Retainer) وسیله‌ای است که زبان را در جلوی دهان نگه داشته و از افتادن آن بر روی مجرای تنفسی جلوگیری می‌کند. 
 • نوزونت: نوزونت (Nose Vents) یک وسیله کوچک شامل دو تیوب توخالی است که با یک پل بهم متصل شده‌اند. تیوبها در داخل بینی قرار می‌گیرند و با بازتر کردن سوراخهای بینی (نوستریل‌ها)، باعث می‌شوند هوای بیشتری وارد شود و در نتیجه خروپف و آپنه خواب کاهش می‌یابد. نوزونت به خصوص برای افرادی که به دلایلی از جمله پولیپ، انحراف تیغه بینی یا افتادگی پره‌های بینی در خواب به سختی نفس می‌کشند، بسیار مؤثر است.
 • چسب ضدخروپف: عملکرد چسب ضدخروپف (Nasal Strip) دقیقاً مشابه نوزونت است، یعنی با بازکردن سوراخهای بینی، مسیر عبور هوا را بازتر می‌کند. چسب ضدخروپف مشابه چسب زخم است که در آن یک فنر تعبیه شده است. با چسباندن آن بر روی پل بینی، فنر خم می‌شود. فنر برای اینکه به فرم صاف اولیه خود برگردد، پره‌های بینی را به همراه خود باز می‌کند. نازال استریپ یا چسب ضدخروپف در بین ورزشکاران نیز محبوبیت دارد. 
 • چانه بند: این وسیله برای افرادی مناسب است که دهانشان موقع خواب باز می‌ماند. بازماندن دهان در خواب، علاوه بر خروپف باعث مشکلات دیگری از قبیل ریزش آب دهان و خشکی، خارش و سوزش گلو می‌شود. چانه بند یا فک بند (Chin strap)، با بسته نگه داشتن دهان و جلوگیری از لرزش فک، خروپف را کاهش می‌دهد. 
 • کمربند ضدخروپف عملکرد پوزیشن‌تراپی دارد. بسیاری از افراد عادت دارند به پشت یا اصطلاحاً طاقباز بخوابند. طاقباز خوابیدن تقریباً بدترین پوزیشن خواب است. در این حالت، نیروی گرانش بر بافت نرم گلو تاثیر گذاشته و با پایین کشیدن آن، راه هوایی را تنگ یا مسدود می‌کند. کمربند ضدخروپف (Anti-snore belt) یک کمربند ساده است که دو توپ تنیس در آن تعبیه شده‌اند. بستن این کمربند مانع به پشت خوابیدن می‌شود و عادت خوابیدن را اصلاح می‌کند. 

امروزه در علم پزشکی به کسانی که از خروپف و آپنه خواب رنج می‌برند توصیه می‌شود، راههای ساده و بی‌خطر را تجربه کنند. این افراد می‌توانند با محصولات ساده که بسیار راحت و کاربردی هستند به راحتی مشکل خود را برطرف نمایند.

محصولات ضدخروپف و آپنه خواب در سایت هوپنوس، جدا از اینکه از نظر اقتصادی کاملاً مقرون به صرفه هستند، بسیار کوچک، سبک و کاربردی هستند که همیشه حتی در سفرها کنار شما هستند و به شما کمک می‌کنند تا بدون نیاز به ابزار و دستگاه‌های پیچیده و یا عمل جراحی، خوابی با کیفیت و آرام داشته باشید. 

  کانال تلگرام زوم لایف
  ارسال نظر
  عکس خوانده نمی‌شود