زوم لایف؛ کمک به زندگی بهتر

جراحی زیبایی بینی، محبوب ترین عمل زیبایی در ایران

جراحی زیبایی بینی،محبوب ترین عمل زیبایی در ایران

جراحی زیبایی بینی،محبوب ترین عمل زیبایی در ایران

خیلی از افراد عقیده دارند بینی شان مشکلات ظاهری دارد که برای آنها آزار دهنده است و تمایل دارند تا این عدم تناسب را برطرف کنند. ممکن است خیلی از این موارد بی دلیل باشد اما به هرحال امروزه جراحی زیبایی بینی از معروفترین و پر تعدادترین عمل های زیبایی است که داوطلبان بسیار زیادی دارد.

جراحی بینی طبیعی

دکتر مسعود راستکاری جراح پلاستیک صورت و متخصص گوش و حلق و بینی در رابطه با جراحی بینی تمامی نکات مهم را در مطلب زیر ارائه کرده است.

هر روز تعداد افرادی که تصمیم می گیرند بینی زیباتری داشته باشند بیشتر و بیشتر می شود. این افراد به مراکز زیبایی و کلینیک ها مراجعه می کنند تا مشاوره های زیبایی را آغاز کنند. البته عمل های زیبایی با اینکه با هدف ایجاد ظاهر زیبای بینی انجام می شوند اما جنبه ها و کاربردهای مختلفی دارد:

 • تغییر ظاهر بینی های گوشتی
 • تغییر اندازه سوراخ بینی
 • از بین بردن قوز بینی
 • تغییر در سایز بینی (بزرگ یا کوچکتر کردن بینی)
 • تغییر در شکل ظاهری بینی استخوانی
 • تغییر زاویه بینی نسبت به لب بالا
 • ترمیم عمل های پیشین بینی برای رفع عیوب

جراحی پلاستیک بینی (رینوپلاستی) چه به هدف بازسازی باشد و یا زیبایی، انتخاب های فراوانی در آن دخیل است. برای مثال جراحی ترمیمی بینی تنها با هدف زیبایی انجام نمی شود بلکه در موارد بسیاری برای رفع مشکلاتی مانند انحراف و پولیپ بینی، و رفع انحنای تنفسی و برطرف کردن مشکلات به وجود آمده در عمل اول... انجام می شود. خیلی از افراد با شکایت از تنگی نفس به متخصص مراجعه می کنند و پزشک جراح علاوه بر اصلاح وضعیت تنفسی می تواند تغییراتی در شکل و فرم بینی آنها هم ایجاد کند تا بیمار احساس رضایت بیشتری از ظاهر خود پیدا کند.

به طور کلی بر اساس نوع بافت و غضروف، بینی ها به دو نوع بینی گوشتی و بینی استخوانی تقسیم بندی می شوند. در این میان بینی های استخوانی غضروف محکم تر و بینی های گوشتی استخوان و غضروف ضعیف تری دارند.

ویژگی های اصلی بینی استخوانی

 • این نوع بینی ها از لحاظ ظاهری دارای قوز هستند
 • پوست نازک و انعطاف پذیری بالایی دارند
 • غضروف و بافت آنها مستحکم تر است

ویژگی بینی های گوشتی

بینی های گوشتی عموما دارای پوستی ضخیم و قوی و غضروف های نرم و شلی می باشند.بینی های گوشتی را با تغییر شکل غضروف هایشان به راحتی می توان به فرم مناسب درآورد اما ممکن است این غضروف ها در جای خود ثابت نمانند و تغییر شکل و زاویه بدهند.البته این امکان بازگشت مربوط به سال ها پیش است و امروزه پزشکان با استفاده از روش های نوین این اطمینان را به بیماران می دهند که با روش های نوین عمل بدون بازگشتی را انجام دهند.

در برخی از بینی های گوشتی غده های چربی زیادی همراه با پوست نازک در روی نوک بینی وجود دارد و در برخی نوک بینی دارای غدد چربی کم اما پوستی ضخیم است.افرادی که معمولا در نوک بینی خود احساس وجود زوائد می کنند به این جراحی زیبایی بینی روی می آورند، این افراد دارای بینی هایی بزرگ با نوک پهن و یا افتاده می باشند.

جراحی بینی گوشتی

پزشکان برای جراحی بینی گوشتی کار نسبتا سختی دارند زیرا غضروف های ضعیف این بینی ها سخت شکل می گیرند و در جای خود ثابت نمی مانند اما خوبی این بینی ها در این است که پوست ضخیم آنها می تواند تمام نواقص عمل و بینی را در زیر خود نگه دارد و چیزی مشخص و آشکار نشود.

تقویت غضروف بینی های گوشتی در عمل

زیرا جراح بینی خوب برای بینی گوشتی سعی می کند نوک بینی و غضروف های آن را در ابتدا تقویت کند و سپس شکل دهد.همچنین گاهی اوقات پزشکان برای جراحی بینی گوشتی از غضروف های دیگر بدن مانند غضروف های گوش و یا تیغه وسط بینی برای تغییر شکل و تثبیت نوک بینی کمک می گیرند تا غضروف های نوک بینی بسیار محکم شوند و در جای خود ثابت بمانند و امکان تولید غدد چربی وجود نداشته باشد.

افرادی که به این جراحی روی می آورند باید بدانند که بعد از این عمل فقط کمی بینی آنها کوچک و تغییر شکل می گیرد و نباید انتظار داشته باشند که دارای بینی فانتزی شوند.

جراحی بینی

 

انواع روش های جراحی بینی

با توجه به نواقصی که هر بینی دارد جراح انتخاب می کند که از کدام روش برای عمل استفاده کند تا بهترین نتیجه برای فرد حاصل شود. با انواع روش های عمل بینی آَشنا شوید.

عمل بینی به روش بسته

 این روش حداقل تهاجمی است و در آن هیچ جای زخم خارجی وجود ندارد، زیرا همه برش ها در داخل بینی انجام می شود. در طی روش جراحی زیبایی بینی بسته، دو برش در داخل بینی ایجاد می شود که به آنها برش های اندونازال گفته می شود. از طریق این برش ها است که همه تغییرات ایجاد می شود. جراح بافت های نرم و پوست را کمی بالا می برد تا امکان دسترسی به استخوان و غضروف فراهم شود. سپس بعد از ایجاد تغییرات مورد نظر، پوست را پایین می اندازد. جراح از علم و هنر خود برای سفارشی سازی و تصمیم گیری برای ایجاد تغییرات با توجه به انتظارات و نیاز های بیمار استفاده می کند. مزایای رینوپلاستی بسته شامل تحریک کمتر بافت بینی، جای زخم غیر قابل تشخیص، زمان عمل کوتاه تر و بهبودی سریعتر است.

عمل بینی به روش باز

 یک عمل تهاجمی است که به آن رینوپلاستی خارجی نیز می گویند معمولا برای بیمارانی که به کانتور گسترده بینی و کاهش سایز بینی نیاز دارند، انجام می شود. در این روش هم مانند عمل بینی بسته، همان دو برش داخل بینی ایجاد می شوند با این تفاوت که جراح یک برش اضافی نیز در قسمت کلوملا یا پوست بین سوراخ های بینی ایجاد می کند. سپس پوست به سمت بالا کشیده می شود و جراح می تواند به داخل بینی دسترسی یابد و بینی را تغییر شکل دهد. پس از اتمام جراحی، قسمت کلوملا بخیه زده می شود و بینی با آتل و چسب در جای خود محکم می شود. آتل، بینی را در طی روند بهبودی در جای خود به طور ثابت نگه می دارد و معمولا پس از یک هفته برداشته می شود. جراحی زیبایی بینی برای بیمارانی که مشکلاتی مانند تغییر شکل ژنتیکی یا ساختاری دارند و یا در اثر ضربه به بینی نیاز به گرافت دارند و یا بیمارانی که از نتایج عمل بینی قبلی خود ناراضی هستند مناسب است.

جراحی بینی طبیعی

جراحی های های بینی با تغییرات اندکی در پره های بینی همراه هستند. عمل بینی طبیعی با کم ترین میزان تغییرات ظاهری بینی انجام می شود. برخلاف سالهای اولیه جراحی های بینی که بینی های فانتزی مد شده بود و طرفداران زیادی داشت، این روزها افراد بیشتر تمایل دارند عمل بینی طبیعی داشته باشند و ظاهرشان مصنوعی نباشد.

عمل بینی طبیعی

بهبودی بعد از جراحی بینی

بهبودی، بستگی زیادی به نوع جراحی بینی دارد، اما برای هر دو روش باز و بسته، زمان بهبودی معمولاً یک دوره دو هفته ای است. البته اکثر بیماران طی پنج الی شش روز به سرعت روند بهبودی را پشت سر می گذارند. بعد از پنج تا شش روز می توان در صورت تمایل آتل را از بینی خارج کرده و در انظار عمومی بیرون رفت. هنگامی که آتل برداشته می شود، اغلب کبودی وجود ندارد و یا مقدار کبودی آنقدر کم است که می توان با کانسیلر آن را پوشاند.

هر چند که بهبودی اولیه به طور کلی سریع است، اما روند بهبودی برای مدت یک تا سه سال بعد  از عمل همچنان ادامه خواهد داشت. در واقع روند بهبودی اصلی کندتر از آن است که اکثر مردم فکر می کنند زیرا پوست در عمل بینی مانند عمل لیفت صورت یا شکم بریده نمی شود، بنابراین پوست بینی به زمان احتیاج دارد تا با چارچوب اساسی و جدید متناسب شود، که ممکن است یک سال برای پل بینی و سه سال برای نوک بینی این فرایند طول بکشد.

اگرچه ممکن است جراحی بینی به دردناک بودن معروف باشد، اما فاکتور درد آنچنان که برخی تصور می کنند جدی نیست. دردی که بیماران تجربه می کنند معمولاً با داروهای تجویز شده به خوبی کنترل می شود. اگرچه به طور کلی میزان قابل توجهی تورم و کبودی وجود دارد، اما بیماران درد را به راحتی تحمل می کنند.

در انتها بدانید که

وقتی که می خواهید تصمیم نهایی برای جراحی بینی بگیرید بهتر است نظر چند متخصص جراحی زیبایی را در این مورد بپرسید. بهترین جراح بینی کسی است که صادقانه همه واقعیات و خطرات جراحی را با شما در میان بگذارد. از سوی دیگر نباید در مورد نتیجه عمل زیبایی خیلی رویایی فکر کنید.

  کانال تلگرام زوم لایف
  ارسال نظر
  عکس خوانده نمی شود