زوم لایف؛ کمک به زندگی بهتر

بایدها و نبایدهای خرابی تسمه تایم

بایدها و نبایدهای خرابی تسمه تایم

بایدها و نبایدهای خرابی تسمه تایم

خرابی تسمه تایم که یکی از قطعات مصرفی و بسیار مهم خودرو است، مستقیما روی موتور تاثیرگذار است و می‌تواند به آسیب‌های جدی و تعمیرات پرهزینه‌ای در این بخش منجر شود.

تسمه تایم همانطور که پیداست، تسمه پلاستیکی ضخیمی است که وظیفه هماهنگ‌کردن حرکت میل‌لنگ و میل‌بادامک را به‌عهده دارد. این هماهنگی تضمین می‌کند که سوپاپ‌های ورودی و خروجی موتور در زمان درست با پیستون‌ها باز و بسته شوند. به هم خوردن این هماهنگی باعث می‌شود خودرو شما به‌درستی کار نکند.

به همین دلیل است که توجه به علائم خرابی تسمه تایم و تعویض به موقع آن یکی از مهم‌ترین مراحل نگهداری خودرو است. در این مطلب به بایدها و نبایدها و نکاتی می‌پردازیم که در مورد تسمه تایم باید رعایت کنید تا از خرابی آن و آسیب به موتور خودرو جلوگیری کنید.

بهترین زمان تعویض تسمه تایم

اولین نکته‌ای که باید در مورد تسمه تایم رعایت کنید، زمان تعویض آن است. همانطور که گفتیم تسمه تایم یک قطعه مصرفی است که در فواصل زمانی مشخصی باید تعویض شود. این فواصل زمانی برای خودروهای مختلف متفاوت است.

نکته مهم این است که بهترین زمان تعویض قبل از خرابی تسمه تایم است. تولیدکنندگان تسمه و متخصصین نگهداری و تعمیر خودرو عموما یک زمان کلی را برای تعویض تسمه تایم در نظر می‌گیرند که رسیدن به مسافت 60 هزار کیلومتر است.

این یک عدد کلی است و باید توجه داشته باشید که شرایط رانندگی، کیفیت تسمه تایمی که استفاده می‌کنید و تاریخ مصرف هم مواردی هستند که در عمر مفید تسمه تایم تاثیرگذارند. زمانی‌که خودرو شما دست دوم باشد یا ندانید که از عمر تسمه تایم فعلی خودرو چه‌قدر گذشته است باید به علائمی دقت کنید که خرابی تسمه تایم را نشان می‌دهند.

مهم‌ترین علائم خرابی تسمه تایم خودرو

با اینکه تسمه‌تایم یک قطعه مقاوم است اما به‌دلیل تمام‌شدن طول عمر یا عوامل دیگری مانند کیفیت پایین ممکن است دچار خرابی شود. از آنجایی‌که خرابی تسمه‌تایم به‌صورت مستقیم روی موتور تاثیرگذار است باید کاملا مراقب این علائم باشید و به‌محض مشاهده آن‌ها به یک تعمیرکار متخصص و باتجربه مراجعه کنید.

اگر اهمیت تعویض به‌موقع تسمه تایم را نمی‌دانید، پیشنهاد ما این است که مقاله تجربه من هنگام پاره شدن تسمه تایم 206 را در زوم لایف بخوانید. تعویض به‌موقع تسمه در این موارد کمک می‌کند از پارگی آن و آسیب به قطعات مرتبط و موتور جلوگیری کنید.

مشکل استارت خودرو

اگر ماشین استارت نمی‌خورد یا استارت‌خوردن آن با مشکل و تاخیر مواجه است، می‌توانید به خرابی تسمه‌تایم شک کنید.

تغییر ظاهر تسمه تایم

در بررسی تسمه تایم اگر با تغییرات ظاهری مثل شکستگی، خوردگی و ساییدگی و جداشدن قسمت‌هایی از دنده‌های تسمه مواجه شدید، علامت خوبی از اتمام طول عمر تسمه، فرسودگی و خرابی آن است.

خروج دود غیر طبیعی از اگزوز

اگر اخیرا دود زیاد و غیرطبیعی از خودرو خارج می‌شود می‌تواند به‌دلیل خرابی تسمه تایم و فشاری باشد که موتور تحمل می‌کند. تسمه تایم معیوب باعث می‌شود موتور به سایر قطعات فشار وارد کرده و علاوه‌بر مصرف سوخت بیشتر، دود بیشتری تولید کند.

نشت روغن از موتور

نشت روغنی که از قسمت جلوی موتور اتفاق می‌افتد باید شما را نسبت به سلامت تسمه تایم خودرو حساس کند. یکی از علائم خرابی تسمه تایم نشت روغن از کاور آن و درنتیجه شل‌شدن تسمه و بالارفتن دمای موتور و جوش آوردن خودرو است.

روشن نشدن موتور یا شنیدن صدای تک تک مانند از آن

لرزش و به‌صدا درآمدن موتور خودرو و یا روشن‌نشدن آن از علائم خرابی تسمه تایم خودرو هستند. وقتی تسمه تایم کیفیت و کارایی خودش را از دست می‌دهد یا خراب می‌شود از داخل کاپوت یا محفظه موتور صدایی شبیه تک تک به‌گوش می‌رسد و لرزشی غیرعادی را احساس می‌کنید. همچنین خرابی تسمه تایم و به‌هم‌‌خوردن زمان‌بندی حرکت سوپاپ‌ها باعث به‌هم خوردن مراحل احتراق و روشن‌نشدن خودرو می‌شود.

روشن‌شدن چراغ موتور خودرو

چراغ موتور روشن می‌تواند یکی از علائم خرابی تسمه تایم باشد؛ به‌خصوص اگر با یک یا چند مورد از مواردی که گفتیم همراه شود. چراغ موتور پشت آمپر خودرو قرار گرفته دارد و یکی از مواردی است که برای سلامت خودرو همیشه باید زیرنظر داشته باشید.

افت فشار روغن در خودرو

خرابی تسمه‌تایم تنظیم حرکت پیستون خودروها را هم با مشکل مواجه می‌کند. در نتیجه این خرابی فشار به موتور خودرو افزایش پیدا می‌کند و روغن بیشتری مصرف می‌شود. بنابراین زمانی‌که با افت فشار روغن مواجه هستید به مصرف بیش ازحد روغن در اثر خرابی تسمه شک کنید. چیزی که باید در مورد تسمه تایم خودرو بدانید این است که به این علائم دقت کنید و درصورت مشاهده آن‌ها فورا به تعمیرکار مراجعه کرده و تسمه معیوب را تعویض کنید.

روش‌هایی برای جلوگیری از خرابی تسمه تایم

درست است که تسمه تایم یک قطعه مصرفی است، اما روش‌هایی وجود دارد که از خرابی زودتر از موعد آن جلوگیری کند:

 •  در رانندگی از دور موتور بالا استفاده نکنید.
 • از واردکردن فشار بیش ازحد به موتور خودرو یا شتاب‌دهی ناگهانی به خودرو جلوگیری کنید.
 • دنده‌دهی درست و متناسب با قدرت و سرعت خودرو را جدی بگیرید.
 •  به‌صورت دوره‌ای و منظم خودرو و سلامت قطعات مرتبط با موتور و تسمه تایم را بررسی کنید.
 •  روغن‌ریزی موتور را فورا برطرف کنید چراکه به چرب‌شدن و پارگی تسمه تایم منجر می‌شود.
 •  از سوخت و روغن باکیفیت استفاده کنید.
 •  از تسمه تایم باکیفیت استفاده کنید و آن را به موقع تعویض کنید.

4 نکته مهم در خرید تسمه تایم باکیفیت 

خرید تسمه یکی از مهم‌ترین قطعات خودرو است که باید در آن نهایت دقت را به‌خرج دهید تا کم‌تر گرفتار علائم خرابی تسمه تایم شوید. وجود انواع مختلفی از این قطعه در بازار لوازم یدکی خودرو این خرید را پیچیده می‌کند. به‌طورکلی برای خرید یک تسمه تایم باکیفیت و مناسب باید به چهار نکته مهم توجه کنید:

 • تسمه تایم مناسب مدل خودرو خودتان را خریداری کنید؛
 • از برندهای معتبر و باکیفیت خرید کنید تا دیرتر گرفتار خرابی تسمه تایم شوید؛
 • قطعات یدکی خودرو مانند تسمه تایم را از فروشگاه‌های معتبر خریداری کنید؛
 • کیفیت قطعه، بسته‌بندی، گارانتی و ضمانت اصالت و کیفیت قطعه را درنظر بگیرید.
  کانال تلگرام زوم لایف
  ارسال نظر
  عکس خوانده نمی‌شود