زوم لایف؛ کمک به زندگی بهتر

اهمیت آشنایی با خواص و مضرات گیاهان دارویی

اهمیت آشنایی با خواص و مضرات گیاهان دارویی

اهمیت آشنایی با خواص و مضرات گیاهان دارویی

استفاده از گیاهان مختلف دارویی و ادویه جات در تهیه ی غذاهای ایرانی، به مدت قرن ها می باشد که رایج است. در این نوشتار به بررسی اهمیت استفاده از این گیاهان و یا پودرهای انها خواهیم پرداخت.

یکی از مهمترین فاکتورها در لذیذ شدن یک غذای تماما ایرانی، استفاده صحیح از ادویه ها و مواد مشابه همچون آویشن، زردچوبه و... می باشد که می تواند علاوه بر بهبود طعم غذا فواید بسیاری را نیز برای سلامتی بدن به همراه داشته باشد.

غالبا در طرز تهیه انواع غذاهای ایرانی اشاره ی زیادی استفاده از نوع ادویه ها نمیشود. در این مورد بیشتر توجه به مذاق افراد خانواده از اهمیت بسیاری برخوردار است و آشپر با آشنایی کاملی که با اعضای خانواده دارد می تواند در کوتاه مدت مذاق خانواده را شناسایی کرده و بر آن اساس اقدام به پخت مواد غذایی مختلف کند. در نتیجه میزان و نوع برخی از ادویه ها را نمیتوان به صورت مخصوص برای یک غذا مشخص کرد.

در این میان برخی از ادویه ها وجود دارند که پای ثابت بسیاری از غذاهای ایرانی می باشند که در زیر به معرفی خصوصیات برخی از آنها می پردازیم:

زردچوبه

زردچوبه از جمله ادویه هایی می باشد که به صورت روزانه در غذاهای ایرانی ها مورد استفاده قرار میگیرد. ادویه زردچوبه طی فرایندی که شامل جوشاندن و خشک کردن ساقه ی زیرخاکی زردچوبه صورت میگیرد بدست می آید. این ادویه سرشار از آنتی اکسیدان می باشد و از این رو قرار دادن ان در برنامه ی غذایی فواید بسیاری را می تواند برای بدن بهمراه داشته باشد. از سویی دیگر در چین باستان از این گیاه به منظور کاهش التیاب در ضربخوردگی ها و... بسیار استفاده می شده است.

البته در استفاده از زردچوبه مانند هر گیاهی که خواص دارویی دارد، باید بسیار احتیاط کرد و از مصرف بیش از حد آن جلوگیری کرد.

آویشن

آویشن در کنار طعم و بوی متفاوتی که به غذاها و حتی فست فودهایی مثل پیتزا و... میدهد یکی از مهمترین و پر استفاده ترین گیاهان دارویی می باشد که به منظورهای مختلفی همچون بهبود هضم غذا، کاهش التهاب و... کمک شایانی کند.

استفاده از برگ های اویشن و یا استفاده از پودر خشک شده ی برگ ها هر دو می تواند فواید گیاه را به خوبی به فرد مد نظر منتقل کند. از سویی دیگر از چای یا دمنوش آویشن برای آرامش بخشی نیز استفاده می شود.

استفاده از گیاهان دارویی در داخل غذا

یکی از مهمترین اصولی که هر کدبانویی باید به خوبی با آن آشنا باشد شناخت خوب و کافی از خواص گیاهان دارویی می باشد. با توجه به اینکه استفاده از این گیاهان به صورت روزمره و در غذاهای مختلف امکان پذیر است پس می توان با یک دانش نسبتا مناسب در مورد این گیاهان، شرایط مناسبی را برای استفاده ی بهینه از این مواد غذایی به منظور تاثیر بر سلامتی افراد خانواده فراهم ساخت.

گیاهان دارویی بسیاری شامل انواع نعناع، زنجبیل، فلفل ها و... وجود دارند که بررسی فواید تک تک انها در حوصله ی این مقاله نمیگنجد، ولی با توجه به استفاده ی روزانه از چنین موادی نیاز است که به منظور بهره مندی هر چه بیشتر از خواص انها، اشنایی بیشتری با این مواد داشته باشید و استفاده ی کنترل شده ی بیشتر از پیش نسبت به آنها اعمال نمایید.

استفاده از گیاهان دارویی به چه مقداری مناسب است؟

استفاده ی بیش از حد از هر گیاهانی بدون شک بروز یکسری عوارض را به همراه خواهد داشت. گیاهان دارویی نیز با توجه به گستردگی آنها باید به طور جدی مورد بررسی قرار گرفته و میزان حداکثری مصرف روزانه آنها برای اشخاص مشخص شود. استفاده از این گیاهان در خانم های باردار باید با کنترل بسیار بیشتری و به نوعی زیر نظر پزشک متخصص انجام گیرد تا مشکلی را برای استفاده کننده بوجود نیاورد.

استفاده از برخی گیاهان همچون رازیانه، بومادران و... که میتواند به صورت مستقیمی بر هورمون های افراد تاثیر گذار باشد، برای تمامی زنان و مردان و دختران و پسران باید تحت کنترل و نظارت پزشک انجام گیرد و با هر تاثیر منفی به سرعت استفاده از آنها قطع شود.

آیا تمامی گیاهان دارویی امکان استفاده به صورت دمنوش را دارا می باشند؟

بسیاری از گیاهان امکان استفاده به صورت دمنوش یا جوشانده را دارا می باشند، البته به این نکته باید توجه داشت که برخی از گیاهان دارویی در صورت جوشانده شدن، تاثیر مواد داخل آنها کاهش می یابد. با بررسی خواص دقیق گیاهان دارویی می توان کنترل بیشتری بر روی مواد مصرفی داشت و از این رو استفاده ی هر چه بهتری از آنها کرد.

استفاده از دمنوش گیاهی

استفاده از دمنوش های گیاهای باید به صورت کاملا کنترل شده انجام گیرد و هیچ افراطی در مصرف آنها صورت نگیرد. از شناخته شده ترین دمنوش ها می توان به دمنوش گل گاوزبان و زعفران و... اشاره کرد.

نتیجه گیری

در این مقاله به معرفی اثرات برخی از گیاهان دارویی پر مصرف به عنوان ادویه، بخصوص در غذاهای ایرانی پرداختیم و از اهمیت شناخت و مصرف خصوصیات گیاهان دارویی صحبت کردیم.

وبسایت زرین بانو به آدرس https://zarinbano.com  مرجع مناسبی برای آشنایی با خواص گیاهان دارویی و موارد و میزان مصرف آنها می باشد و می تواند کمک بسیاری برای آشنایی هر چه بیشتر شما با این مواد کند. فراموش نکنید که در استفاده از گیاهان دارویی شناخت کافی از گیاهان، میتواند تجربه ی شیرینی از استفاده صحیح برای سلامتی هر چه بیشتر را برای شما به ارمغان آورد.

    کانال تلگرام زوم لایف
    ارسال نظر
    عکس خوانده نمی‌شود