زوم لایف؛ کمک به زندگی بهتر

معایب و مضرات کود سه بیست (برای چه گیاهانی مناسب نیست؟)

معایب و مضرات کود سه بیست (برای چه گیاهانی مناسب نیست؟)

معایب و مضرات کود سه بیست (برای چه گیاهانی مناسب نیست؟)

مسلما می دانید که از جمله بهترین کودهایی که می توان برای گیاهان آپارتمانی و سایر گل های باغچه و.. استفاده نمود نیز کود سه بیست می باشد. این کود کودی چند منظوره است که در تمامی فرایند رشد گیاهان کاربرد دارد و می توان از آن استفاده نمود.

سه عنصر مهم برای گیاهان اعم از نیتروژن، فسفر و پتاسیم نیز همگی به میزان یکسان یعنی 20 درصد نیز در کود سه بیست وجود دارند.

چنانچه کود سه بیست از جمله کودهایی است که دارای مزایای زیادی می باشد که قصد داریم علاوه بر این مزایا به معایب و مضرات کود سه بیست اشاره کنیم و بیان داریم که این کود برای چه گیاهانی مناسب نیست؟

مزایای بهره گیری از کود سه بیست چیست؟

کود سه بیست دارای مزایای متعددی می باشد که به واسطه وجود این مزایا میزان کیفیت و رشد گیاهان بسیار افزایش می یابد که در این بخش قصد داریم به برخی از مزایای کود سه بیست اشاره کنیم.

اگر قصد دارید شناخت بیشتر و کامل تری از مضرات کود سه بیست پیدا کنید می توانید بر روی لینک قرار داده شده کلیک نمایید.

 • میزان پروتئین در گیاهان افزایش می یابد و به سبب این مساله برگ و ساقه گیاهان به خوبی رشد کرده و بیشتر می شوند.
 • این کود گیاهان را برای رشد اولیه تحریک می کند فرضا رشد اولیه کلم بروکلی و..
 • می توان از این کود برای تقویت نمودن خاک و افزایش فسفر در گیاهان استفاده نمود.
 • این نوع کود فاقد کلر می باشد.
 • سبب می گردد گیاه از نیتروژن به اندازه کافی بهره مند شده و بدین سبب رشد کند.
 • در راستای اهمیت آگاهی از مزایا و مضرات کود سه بیست باید بیان داریم این کود باعث می شود با تامین فسفر و پتاسیم مورد نیاز گیاهان نیز، ریشه گیاهان ثابت و پایدار باشد و به سبب تامین پتاسیم نیز میزان میوه دهی گیاهان افزایش یابد.
 • میزان فعالیت باکتری های مفید به سبب این کود در خاک افزایش می یابد.
 • مقاومت گیاه در برابر سرما و گرما بیشتر می شود.
 • می تواند به اصلاح زردی برگ گیاهان کمک کند.
 • شوری خاک با استفاده از این کود از بین می رود.
 • و..

مضرات کود سه بیست (برای چه گیاهانی مناسب نیست؟)

مضرات کود سه بیست چیست؟

چه زمانی می توان گفت که کود سه بیست مضر است؟ زمانی که به شیوه درست و مطابق با نیاز گیاه از کود سه بیست استفاده نشود نیز این کود برای گیاه مضر و نامناسب می گردد.

در پاسخ به این سوال که کود سه بیست برای چه گیاهانی مناسب نیست؟ نیز باید بیان داریم می توان از این کود برای تمامی گیاهان استفاده نمود، البته لازم است پیش از استفاده میزان مصرف کود سه بیست با توجه به نوع گیاه تعیین گردد که این امر خوب است توسط مشورت با کارشناسان مربوطه انجام گیرد.

بنابراین اگر می خواهید با مضرات کود سه بیست رو به رو نشوید توصیه می کنیم ابتدا این کود را از مرکز فروشی معتبر با کیفیتی مرغوب تهیه نموده و سپس با مشورت متخصصین از آن برای گیاهان خود استفاده کنید.

چه میزان از کود سه بیست استفاده کنیم؟

شاید این سوال پیش آید که چگونه و به چه میزان اندازه ای از کود سه بیست استفاده شود که از بروز مضرات کود سه بیست جلوگیری گردد؟

باید تاکید کنیم که نمی توان میزان اندازه ای یکسان را برای استفاده از این کود در نظر داشت. چرا که میزان اندازه مصرفی این کود وابسته به نوع و نیاز گیاه، عمر گیاه، میزان سرعت گیاه برای رشد، فصل کوددهی و..می باشد.

به همین سبب توصیه می شود جهت جلوگیری از بروز آسیب به گیاه، با توجه به نیازهای گیاهان از کود 20 20 20 استفاده شود.

استفاده از کود سه بیست در بهار و تابستان

احتمالا این دغدغه را دارید که در فصل های بهار و تابستان چگونه از کود سه بیست استفاده کنید که شاهد مضرات کود سه بیست نباشید.مسلما می دانید که بهترین فصل ها برای استفاده از کود سه بیست برای گیاهان، بهار و تابستان می باشد. چرا؟ چون در این فصول گیاهان شروع به گلدهی می کنند و نیاز است که در این زمان گیاهان از مواد مغذی و املاح مورد نیاز خود به خوبی بهره مند گردند تا بتوانند به خوبی جوانه زنی کنند.

چه بسا کود سه بیست در انواع متعددی وجود دارد که خوب است برای جوانه زنی بهتر گیاهان از بهترین و مناسب ترین نوع این کود برای گیاهان استفاده شود.

می توان با مشورت و تایید کارشناسان هر دو هفته از محلولی مناسب از کود سه بیست برای گیاهان استفاده نمود.

استفاده از کود سه بیست در پاییز و زمستان

در این فصول، گیاهان به خواب زمستانی می روند و به همین سبب رشد این گیاهان در پاییز و زمستان کاهش می یابد. به همین سبب خوب است که از کوددهی به گیاهان در این فصل ها جلوگیری نمود تا سبب بروز مضرات کود سه بیست برای گیاهان نشد.به همین سبب خوب است که هر دو ماه یکبار از این کود استفاده نمود و جهت اطمینان بیشتر با کارشناسان مربوطه مشورت کرد.

معایب کود سه بیست

انواع کود سه بیست

کود سه بیست به شکل های متعددی به عرضه می رسد که می توان با توجه به نوع گیاه نیز از انواع این کود استفاده نمود.

1. کود سه بیست پودری

این نوع کود برای استفاده باید با آب مخلوط شود البته نحوه انجام صحیح این کار بر روی بسته بندی آن ذکر گردیده است. سپس باید این کود را به شکل آبیاری برای گیاه استفاده نمود.

2. کود سه بیست مایع

این کود به شکل مایع بوده و می توان به راحتی مطابق با شیوه صحیح کار از آن استفاده کرد.

3. کود سه بیست کریستالی

برای استفاده از این کود هم نیاز است آن را در آب حل کرد.

بسیار مهم است که جهت استفاده از کود سه بیست حتما با مشاورین و کارشناسان مربوطه مشورت نمود تا از بروز مضرات کود سه بیست جلوگیری کرد. مجددا یادآور می شویم که این کود برای تمامی گیاهان مناسب بوده و تنها بر اساس نوع آن ها میزان مصرف کود سه بیست متفاوت می باشد.

نکات مهم در استفاده از کود سه بیست

چطور از کود سه بیست استفاده شود که برای تمامی گیاهان مناسب باشد؟ نکات مهمی برای استفاده از این محصول وجود دارد که البته بر روی بسته بندی محصول هم نوشته شده اند ولیکن قصد داریم در این بخش هم به آن ها اشاره کنیم تا پیش از تهیه کود سه بیست از این نکات مطلع باشید.

زمانی که قصد دارید از کود سه بیست استفاده کنید حتما از دستکش استفاده کرده و چشم ها و دستان خود را به خوبی بپوشانید.

 • به هیچ عنوان اجازه ندهید که کود سه بیست با پوست بدنتان برخورد کرده و تماس پیدا کند.
 • کود سه بیست را بو نکرده و از استنشاق آن پرهیز کنید.
 • در مدت زمان طولانی از کود سه بیست استفاده نکنید.
 • بر روی لباس کار خود از لوازم و تجهیزات حفاظتی استفاده کنید.
 • و..

توجه داشته باشید که این کود را از مرکز فروشی معتبر با سابقه فروش بالا تهیه کنید زیرا مهم است که برای جلوگیری از بروز مضرات کود سه بیست و تناسب برای تمامی گیاهان، این کود کیفیتی بالا داشته باشد بنابراین از مرغوب بودن آن اطمینان حاصل کنید.

  کانال تلگرام زوم لایف
  ارسال نظر
  عکس خوانده نمی شود