زوم لایف؛ کمک به زندگی بهتر

چگونه کودکان را در مراجعه به کلینیک دندانپزشکی علاقه مند کنیم؟

چگونه کودکان را در مراجعه به کلینیک دندانپزشکی علاقه مند کنیم؟

چگونه کودکان را در مراجعه به کلینیک دندانپزشکی علاقه مند کنیم؟

قطعا با مراجعه کودکان خود به مراکز دندانپزشکی میتوانید در سلامت دهان و دندان آنها به صورت بلند مدت تاثیرات مثبت بسیار زیادی بگذارید و تا بزرگسالی از داستن دندان‌هایی سالم و زیبا لذت ببرند.

هر چه دندان‌های کودکان شما سالم تر باشد قطعا بهداشت دهان و دندانی آنها بیشتر میشود و کمتر در بزرگسالی درگیر مراجعه به دندانپزشکی هستند. اما مشکل اغلب افراد ترسی است که در کودکان نسبت به دندانپزشکی وجود دارد.

از عمده ترین دلایلی که باعث ایجاد ترس و دلهره در کودکان میشود صدای ابزارهای دندانپزشکی است. به دلیل ترسی که در آنها ایجاد میشود میل به همکاری با پزشک در انجام فرآیند درمان نیز در کودکان کاهش می یابد. آنها با استرس، گریه و ناآرامی خود باعث ایجاد اختلال در روند درمان خواهند شد. هر چه فضای کلینیک دارای آرامش و جذابیت بیشتری برای کودک باشد بهتر میتوان او را دعوت به آرامش و همکاری بیشتر کرد.

ما سعی کرده‌ایم در کلینیک دندانپزشکی دکتر نوشین نصیری آرامش و جذابیت موردنیاز کودکان دلبند شما را فراهم آوریم. اما اغلب دندانپزشکان کودک در هنگام  تحصیلات خود شاخه‌‌ای از علم دندانپزشکی که در رابطه با نحوه رفتار با کودکان است را مطالعه خواهند کرد و سعی میکنند فضایی درست کنند تا برای کودکان خاطره خوشی برای کودکان باقی بگذارند، استرس آنها را نسبت به فضا کاهش میدهند و میل آنها را در مراجعه به دندانپزشکی کودکان بیشتر کنند.

دندان پزشکی کودکان

ممکن است این سوال برای هر کس پیش آید که دندان شیری کودک ما نیاز به معاینه و مراقبت خاصی دارد؟ پاسخ بله است. دندان شیری دلیل بر فراموش کردن معاینه پزشکی و مراقبت‌های لازم نیست. هر چه شما از دهان و دندان کودک خود در کودکی مراقبت بهتری داشته باشید یک سرمایه گذاری بسیار ارزشمند برای آینده کودک خود انجام داده‌اید.

دندانی که در کودکی تحت مراقبت قرار گرفته است در بزرگسالی و آینده نیز دارای سلامت بسیار بالایی خواهد بود. در این مقاله قصد داریم مواردی که باعث افزایش میل و علاقه کودک به مراجعه به کلینیک دندانپزشکی را افزایش میدهد صحبت کنیم، با ما همراه باشید.

دندان پزشکی اطفال (کودکان) چیست؟

یکی از شاخه‌های مطرح علم دندانپزشکی، دندانپزشکی کودکان است. در این شاخه مطالبی که در رابطه با مراقبت بهداشتی درمانی و مسائلی که باعث پیشگیری و درمان مشکلات دندانی کودکان از لحظه تولد تا بزرگسالی میشود آموزش داده میشود. اقداماتی که در این شاخه به متخصص دندانپزشکی اطفال آموزش داده میشود عبارت است از: مدیریت مشکلات جسمی اعم از مشکلات رفتاری، جسمی، پزشکی و تمامی مسائلی که باعث رشد دهان، صورت و دندان کودک میشود.   

دندان پزشکی اطفال

راهکارهایی برای علاقمند کردن کودکان به دندانپزشکی

مواردی که وجود دارد که با رعایت آنها میتوانید آمادگی لازم برای مراجعه به دندانپزشکی کودکان را در فرزندان خود ایجاد کنید. این نکات عبارتند از:

سعی کنید از کودکی او را به معاینات دندانپزشکی عادت دهید.

هنگامی کودک شما در سنین پایین به سر میبرد بهتر است هر چند ماه یکبار او را کلینیک دندانپزشکی برده تا مراجع جهت معاینه برای او عادت شود و آشنایی کافی با ابزار دندانپزشکی و صدای ابزار پیدا کند تا دیگر اضطرابی برای مراجعه نداشته باشد و هیچ نکته‌ای برای او در آن مکان عحیب نباشد.

بهتر است هر سه ماه یکبار برای معاینه دهان و دندان کودک خود به کلینیک دندانپزشکی مراجعه کنید.

در ابتدا یک کلینیک کاملا مجهز پیدا کنید و سپس هر سه ماه یکبار کودک خود را جهت معاینات لازم، درمان‌های پیشگیرانه، جلوگیری از پوسیدگی دندانی و ایجاد ارتباط موثر و خوب بین کودک و دندانپزشک او را به کلینیک دندانپزشکی کودکان ببرید.

بهتر است قبل از پیشروی مشکلات دندانی با ارائه راه‌حل‌های درمانی ساده مشکلات دهان و دندان کودک را برطرف کنید تا نیاز به انجام اقدامات درد آور و ناخوشایند برای کودک نباشد زیرا این مشکلات میتواند بر روحیه و نگرش کودک نسبت به کلینیک دندانپزشکی تاثیر مستقیمی بگذارد.

استفاده از اسباب بازی و مشورت با پزشک پیش از مراجعه را فراموش نکنید.

سعی کنید کودک خود را به کلینیک دندانپزشکی کودکی ببرید که دارای فضای مخصوص برای کودکان بوده  و دارای اسباب بازی‌های جذابی باشد. البته اسباب بازی‌هایی که برای کودک شما جذاب باشد. به همین دلیل ابتدا تنهایی به مرکز مراجعه کرده و سپس کودک خود را ببرید. دقت کنید که هرگز وعده هدیه به شرط رعایت همکاری و عدم ترس را به کودک ندهید زیرا باعث ایجاد استرس و رشوه گیری در دراز مدت را برای او فراهم خواهد کرد.

بهتر است پیش از انجام کار در رابطه با روحیات کودک خود با متخصص او گفتگو کنید تا پزشک بتواند با صحبت‌های جذاب و دلنشین کودک شما را به محیط و خود علاقه مند کند. برای مثال کلینیک دندانپزشکی دیجیتال دکتر نوشین نصیری دارای یونیت مخصوص کودکان می باشد و پذیرای کودکان شماست.

دندانپزشکی دیجیتال دکتر نوشین نصیری

مراقب کلماتی که در رابطه با دندانپزشکی میگوئید باشد!

سعی کنید هرگز از کلماتی همچون آمپول، صدمه به دندان یا درد در صحبت با کودک خود استفاده نکنید زیرا این کلمات میتواند دلهره در کودک ایجاد کرده یا بالعکس او را نسبت به این موارد بی تفاوت کند.  بهتر است جایگزین استفاده از این دسته کلمات برای او یک مسواک بسیار زیبا خریداری کنید و با مهربانی و سناریو بازی مسواک زدن صحیح را به او آموزش دهید. دقت کنید در هنگام آموزش از کلمات مثبت و شاد استفاده کرده و همیشه لبخند را روی لبان خود حفظ کنید.

پیش از مراجعه به کلینیک نقش یک دندانپزشک را ایفا کنید.

پیش از آنکه برای بار اول به دندانپزشکی مراجعه کنید بهتر است نقش یک دندانپزشک ر با اخلاقی نیکو برای کودک خود اجرا کنید. به صورتی که او بیمار باشد و شما به بهترین حالت ممکن با او برخورد کنید و هرگز از صداهای خشنی که در کلینیک خواهد شنید در این سناریو استفاده نکنید.

برای او تجسم کنید که یک دندانپزشک چگونه دندان او را معاینه خواهد کرد و سپس از او بخواهید در نقش دندانپزشک نقش ایفا کرده و به طور مثال مسواک زدن صحیح را آموزش دهد. البته دقت کنید که هرگز به صورت مفصل و کامل کاری که دندانپزشک میخواهد برای او انجام دهد را به او نگوئید و اجازه دهید دندانپزشک با شیوه و صلاح دید خود به صورت کاملا تدریجی کودک را محیط و ابزارها آشنا کند.

    کانال تلگرام زوم لایف
    ارسال نظر
    عکس خوانده نمی شود