زوم لایف؛ کمک به زندگی بهتر

مجموعه آزمایشگاه های پزشکی

مجموعه آزمایشگاه های پزشکی

مجموعه آزمایشگاه های پزشکی

آزمایشگاه بالینی یا همان پزشکی را بارها در پسوندهای مختلف شنیده‌اید و به طور معمول در طول عمر خود به یکی از این آزمایشگاه‌ها مراجعه کرده‌اید. این آزمایشگاه‌ها شامل آزمایشگاه پاتوبیولوژی، ژنتیک، آزمایشگاه تشخیص طبی، میکروبیولوژی و دیگر آزمایشگاه‌های مرتبط می‌باشد.

مطمئنا بارها برای شما این سوال پیش آمده که این آزمایشگاه‌ها چرا در انواع مختلف و در اسامی مختلف وجود دارد. این اسامی‌های متفاوت تخصصی بر روی آزمایشگاه‌ها به این دلیل است که هر بخش به شکل متفاوت بر روی نمونه‌ها کار تست را انجام و بطور تخصصی عامل یک یا چند بیماری خاص را مورد بررسی قرار می‌دهند.

آزمایشگاه عماد از جمله آزمایشگاه‌های پزشکی و طبی ایران است که به صورت یک مجموعه از آزمایشگاه‌ های تخصصی فعالیت داشته و با بهره‌گیری از متخصصین حرفه‌ای هر بخش، اطلاعات جامع و مفیدی در خصوص سلامت مراجعه کنندگان و نیز اطلاعاتی جهت کمک به پیشگیری، تشخیص و نوع درمان ارائه می‌دهند. همچنین به دلیل برخی مشکلات بیماران ناتوان و سالمندان که امکان مراجعه حضوری برای آن‌ها وجود ندارد و یا بسیار دشوار است خدمات نمونه‌گیری در محل را به لیست خدمات‌دهی خود اضافه کرده تا این عزیزان بدون هیچ‌گونه دشواری و سختی بتوانند تست داده و پیگیر روند درمان خود باشند.

هر چند که این روزها نیز به دلیل شیوع بیماری کرونا و رعایت پرتکل‌های بهداشتی، نمونه‌گیری در منزل آزمایشگاه عماد گزینه‌ای بسیار عالی برای تمامی افراد تلقی می‌شود. مجموع آزمایشگاه‌ها بر حسب خدمات تخصصی به صورت کلی به سه بخش آزمایشگاه‌های طبی، آزمایشگاه‌های پاتولوژی و آزمایشگاه‌های پاتو بیولوژی تقسیم می‌شود که در ادامه به طور مختصر انواع این آزمایشگاه‌ها را مورد بررسی قرار می‌دهیم.

آزمایشگاه پاتولوژی

این آزمایشگاه جهت تست‌های آسیب‌شناسی بنا شده است و نمونه‌های مورد استفاده در این نوع از آزمایشات را می‌توان از هر یک از بافت‌ها یا مایعات بدن دریافت کرد. این آزمایشگاه به طورکلی اختلالات ژنتیکی یا تغییرات آن‌ها را توسط میکروسکوپ مورد بررسی قرار می‌دهد و در مورد علت و عوامل ایجاد این المان‌ها تحقیق و پژوهش می‌نماید. در واقع نوعی غربالگیری انجام می‌دهند و بیشتر جهت تشخیص انواع سرطان‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد.

آزمایشگاه پاتولوژی توسط متخصصین پاتولوژیست به بررسی آزمایشات مختلف نظیر آسیب شناسی، مکانیسنم ایجاد و اهمیت آن از لحاظ بالینی و ریخت شناسی می‌پردازند. مثلا در قسمت آسیب‌شناسی متخصصین میزان اختلال در سلول‌ها، مولکول‌ها، بافت‌ها و عملکردشان نسبت به میکروارگانیسم‌های زنده که در هنگام پاسخ به محرومیت‌ها رخ می‌دهد را مورد بررسی قرار می‌دهند.

آزمایشگاه پزشکی تشخیص طبی

متخصصین این نوع از آزمایشگاه‌ها بر روی نمونه‌های خون، خلط، زخم، ادرار و مدفوع تحقیق کرده و اطلاعات بدست آمده را جهت تشخیص و درمان بیماری‌ها در اختیار پزشکان قرار می‌دهند. این نوع از آزمایشگاه باید حتما طبق قوانین وزارت بهداشت پیش رفته و مجوزات لازمه را از این سازمان دریافت نمایند. همچنین برخی از آزمایشگاه‌ها نظیر آزمایشگاه عماد جهت رفاه حال بیماران و مراجعه‌کنندگان خدمات نمونه‌گیری در محل را هم در حیطه کاری خود قرار داده‌اند.

آزمایشگاه پزشکی تشخیص طبی

بخش‌های مختلف تشکیل شده این آزمایشگاه شامل موارد زیر است:

 • بخش آزمایشگاهی هماتولوژی؛ هماتولوژی به بررسی ساختمان سلول‌های خونی و نوع عمل پروتئین‌ها و پلاکت‌ها و مقدار آن و همچنین میزان پیش سازهای این سلول‌ها در مغز استخوان را بررسی کرده و نیز به ساختار شیمیایی آن می‌پردازند. هماتولوژی شامل تست‌هایی نظیر مشخص کردن نوع گروه خونی، PTT, PT , ESR, CBC, RH ، شمارش رتیکولوسیت، شمارش پلاکت، تست اج تی، تست اچ بی، سیلان و انعقاد می‌باشد.
 • بخش آزمایشگاهی بیوشیمی؛ آزمایشگاه بیوشیمی به بررسی واکنش‌ها در درون میکروارگانیسم‌ها می‌پردازد و عناصر مختلف را از لحاظ شیمی و بیولوژی با هم ترکیب می‌کنند تا نتیجه دلخواه حاصل شود و شامل تست‌های قند، تری گلیسیرید، کلسیم، اوره، کلسترول، اسید اوریک، فسفر، بیلی روبین Tو D , پروتئین، آلبومین، SGOT, LDH, AIP و گازومتری است.
 • بخش آزمایشگاهی بانک خون؛ در شاخه‌ای از آزمایشگاه تست‌های مربوط به کراس مچ (سازگاری گروه‌های خون‌دهنده و گیرنده) و نوع گروه خونی انجام می‌شود. همچنین تحویل پلاکت و پلاسماهای فریز شده از دیگر خدمات این بخش محسوب می‌شود.
 • بخش آزمایشگاهی میکروب شناسی؛ این شاخه به بررسی انواع باکتری‌ها ویروس‌ها و انگل‌هایی که از راه غذا یا سطوح، وارد بدن افراد می‌شوند و ایجاد بیماری و انواع عفونت می‌کنند می‌پردازد و شامل مواردی همچون، کشت و بررسی مستقیم خون، ادرار، مدفوع، کشت و بررسی مستقیم زخم‌ها، مایعات بدن و... می‌پردازد.
 • آزمایشگاه ایمونولوژی؛ آزمایشگاه ایمونولوژی به بررسی سیستم‌های مربوط به ایمنی بدن می‌پردازد و یکی از زیر شاخه‌های علوم زیست شناسی است که به بررسی واکنش ایمنی بیماران در مقابل آنتی ژن‌های بیگانه و همچنین به روند ایجاد مصونیت در مقابل عوامل بیماری‌زا اختصاص دارد. تست‌های این بخش شامل Anti Smooth muscle Ab,Anti Mitochondrial, Antibody,C3,C4,C1q, CH50, (CH100)Complement, Rheumatoid Arthritis Factor ،Anti Smith Antibody
 • آزمایشگاه سرولوژی؛ در آزمایشگاه سرولوژی متخصصین سرولوژیست در سرم بیمار، آنتی بادی‌های اختصاصی ضد میکروب را جستجو می‌کنند. اهمیت این آزمایش‌ها در تغییراتی است که در مدت بیماری روی عیار یا تیتر آنتی بادی‌ها رخ می‌دهد و در دو نوبت به فاصله یک تا دو هفته انجام می‌گیرد. در واقع تیتر آنتی بادی تست شونده را مقایسه و اندازه‌گیری می‌کند و شامل آزمایش‌های CRP، RF و BFCG می‌باشد.
 • آزمایشات متفرقه؛ که شامل آزمایش کامل مدفوع ، ادرار، تست گایاک، بررسی ضایعات از لحاظ قارچی و یا لیشمن، توبرکولین تست می‌باشد.

آزمایشگاه‌های پاتوبیولوژی

برخی آزمایشگاه‌های پیشرفته که از فضا و دستگاه‌های گسترده‌تری برخوردار هستند هر دو بخش آزمایشگاهی طبی و پاتولوژی را به صورت یک مجموعه در دل خود دارند و به کمک متخصصین هر بخش تمامی آزمایشات مربوطه را انجام می‌دهند. بیماران نیز با مراجعه به این نوع از آزمایشگاه‌ها می‌توانند هر نوع خدماتی را دریافت نمایند.

آزمایشگاه پاتوبیولوژی عماد

آزمایشگاه عماد نیز از جمله آزمایشگاه پاتوبیولوژی است که با دریافت مجوزات لازم سازمان بهداشت، در راستای افزایش سلامت افراد جامعه پایه گذاری شده و به جهت راحتی و رفاه حال هموطنان عزیز، علاوه بر بخش‌های مختلف آزمایشگاهی، بخشی از خدمات نمونه‌برداری را نیز جهت نمونه‌گیری در محل مورد تقاضای درخواست کنندگان قرار داده است تا کسانی که تمایل به مراجعه حضوری ندارند را تحت پوشش قرار دهد. برای دریافت اطلاعات بیشتر و آشنایی بیشتر با این آزمایشگاه به سایت آزمایشگاه عماد مراجعه فرمایید.

  کانال تلگرام زوم لایف
  ارسال نظر
  عکس خوانده نمی شود