زوم لایف؛ کمک به زندگی بهتر

خواص زعفران برای پوست و مو که از آن بی‌خبرید!

خواص زعفران برای پوست و مو که از آن بی‌خبرید!

خواص زعفران برای پوست و مو که از آن بی‌خبرید!

خواص زعفران برای پوست و مو با توجه به مطالعات علمی و کارآزمایی‌های بالینی بر اساس خواص آنتی‌اکسیدانی و سیستمیک ترکیبات موجود در زعفران شکل می‌گیرد و می‌تواند منجر به افزایش شفافیت پوست، جلوگیری از چروکیدگی و افتادگی پوست و همچنین منجر به افزایش پایداری و قوام مو شود.

برای استفاده از این خواص دارویی زعفران می‌توانیم از راه‌های مختلفی همچون مصرف خوراکی زعفران، استفاده از انواع ماسک‌ها و ترکیبات فراوری شده بر پایه زعفران استفاده کنیم و سلامت پوست و موی خود را قبل از آن کار از کار بگذرد به دست بیاوریم.

خواص زعفران برای پوست و مو

دلایل علمی خواص زعفران برای پوست و مو

خواص زعفران برای پوست و مو تنها زمانی قابل استناد می‌باشند که نشات گرفته از تحقیقات و کارآزمایی‌های بالینی باشند و در غیر این صورت چیزی بیشتر از یک ترفند تبلیغاتی نخواهد بود. تا کنون تحقیقات و مطالعات جامع دانشگاهی گسترده‌ای در دانشگاه‌های ایران و جهان با تاکید بر خواص زعفران برای پوست و مو صورت گرفته است که عموما بر سه نکته زیر تاکید دارند.

آنتی اکسیدان‌های موجود در زعفران

در بررسی‌های صورت گرفته با تکنیک‌های رنگ سنجی و پروتئومیکس در آزمایشگاه‌های دارویی به این نتیجه رسیده شد که زعفران دارای چندین خانواده مهم از آنتی اکسیدان‌های قوی می‌باشد که می‌توانند نقشی مهم و حیاتی در بهبود اختلالات بدن انسان داشته باشند.

وجود آنتی اکسیدان‌هایی مانند کاروتنوئيدها، سافرانال، کروسین، پیکرو کروسین و انواعی از ویتامین‌ها که نقش آنتی اکسیدانی دارند در زعفران به اثبات رسیده است. با استناد به همین موضوع نیز می‌توان گفت که این آنتی اکسیدان‌‌ها یکی از دلایل اصلی وجود خواص زعفران برای پوست و مو هستند.

ویتامین‌ها و مواد معدنی موجود در زعفران

طبق تحقیقات انجام شده بر روی ترکیبات تشکیل دهنده زعفران مشخص شد که زعفران حاوی تعداد زیادی از ویتامین‌ها و مواد معدنی ضروری و غیر ضروری می‌باشد. برخی از این ترکیبات به شرح زیر می‌باشد:

 • ویتامین های خانواده B
 • ویتامین A
 • ویتامین C
 • سدیم
 • پتاسیم
 • کلسیم
 • مس
 • آهن و ...

خواص عمومی زعفران برای بدن

یکی از اصلی‌ترین خواص زعفران برای بدن ما اثرات سیستمیک یا سراسری زعفران بر روی بدن ماست. یعنی زعفران با اثر مثبت بر روی تعداد زیادی از اندام‌ها و ارگان‌های بدن ما منجر به ایجاد یک اثر هم‌افزایی می‌شود و این تاثیر‌های مثبت کوچک منجر به ایجاد تاثیرات عمیق‌تر و بزرگ‌تری می‌شوند.

به طور مثال با اثر گذاری زعفران بر روی سیستم گوارش شاهد بهبود جذب مواد غذایی خواهیم بود و همزمان با اثرگذاری زعفران بر روی گردش خون و سیستم قلبی شاهد افزایش رساندن همین مواد جذب شده به ارگان‌های مختلفی همچون پوست و مو خواهیم بود.

خواص عمومی زعفران

خواص زعفران برای پوست و مو

حالا که با مکانیسم‌ و دلایل وجود خواص زعفران برای پوست و مو آشنا شدیم بهتر است به مصداق‌های این عملکرد زعفران بپردازیم و ببینیم که استفاده از زعفرام می‌تواند منجر به چه اتفاقاتی بر روی پوست و موی ما بشود.

پیشگیری از چروکیدگی و افتادگی پوست

یکی از تاثیرات و خواص مهم زعفران بر روی پوست و مو  پیشگیری از چروکیدگی و افتادگی پوست می‌باشد. پوست از لایه‌ها و اجزای مختلفی تشکیل شده است که یکی از مهم‌ترین آن‌ها رشته‌های کلاژن است.

رشته‌های کلاژن از جنس پروتئین می‌باشند و ساختاری در هم تنیده و محکم به منظور حفظ ساختار پوست را ایجاد می‌کنند. این رشته‌های محکم در اثر افزایش سن و برخی از مورد محیطی مانند رادیکال‌های آزاد به تدریج از بین می‌روند و منجر به از بین رفتن ساختار اصلی پوست می‌شوند.

زعفران با دارا بودن مقادیر زیادی از آنتی اکسیدان‌ها می‌تواند رادیکال‌های آزاد ایجاد شده در سطح پوست را خنثی کند و منجر به جلوگیری از تخریب بافتی پوست شود. کروسین، سافرانال و خانواده‌ی کاروتنوئيدها از اصلی‌ترین عوامل این فعالیت آنتی‌اکسیدانی هستند.

رادیکال‌های آزاد در اثر مواردی همچون کم‌تحرکی، آلودگی هوا، استرس و دیگر عوامل محیطی شایع در شهرهای بزرگ به وجود می‌آید و استفاده از زعفران در این گونه محیط‌ها می‌تواند راهکاری طبیعی و سالم برای پیشگیری باشد.

روشن کردن پوست

یکی دیگر خواص زعفران برای پوست و مو روشن کردن و افزایش شفافیت پوست می‌باشد. زعفران با دارا بودن مقادیر زیادی از ویتامین‌های ضروری و مهم مانند ویتامین‌های خانواده B، ویتامین A و همچنین مواد ریزمغذی کمیاب در کنار آنتی‌اکسیدان‌های موجود در زعفران تاثیر به سزایی در افزایش زیبایی و شفافیت پوست دارند.

جلوگیری از ریزش مو

این مورد از خواص زعفران برای پوست و مو رابطه‌ی مستقیمی با اثرات سیستمیک زعفران بر روی موها و بافت دیگر بدن ما دارد. برای اولین مورد بازهم می‌توانیم به همان آنتی‌اکسیدان‌های موجود در زعفران و تاثیر آن‌ها در ترمیم ساختار موی سر و افزایش یکپارچگی فولیکول‌های اشاره کنیم.

همچینین ویتامین‌های موجود در زعفران مانند ویتامین‌های B و C و البته آهن توانایی بالایی در افزایش توان فولیکول‌ها برای حفظ مو دارند و می‌توانند در کاهش ریزش موها موثر باشند. یکی از دلایل اصلی ریزش مو اختلالات روحی روانی می‌باشد و زعفران با تاثیر مستقیم بر روی بهبود و ثبات خلقی می‌تواند منجر به افزایش ثبات روحی و در نهایت بهبود ساختار موها و افزایش حجم و کاهش ریزش آن‌ها شود.

جلوگیری از ریزش مو با مصرف زعفران

کاهش فشارهای روحی و استرس

همان‌طور که در مورد تاثیرات فشارهای روحی و روانی و استرس‌های محیطی بر روی مو ساختار آن صحبت کردیم در مورد پوست نیز این قاعده صدق می‌کند. حتما تا به حال بارها و بارها تجربه کرده‌اید که در اثر عدم ثبات روحی و افسردگی این حالت روحی خود را در پوست شما نشان داده است.

هر بار که ناراحت و غمگین هستیم ساختار و رنگ پوست ما تغییر می‌کند و راز درون را بر ملا می‌کند. با مصرف زعفران به صورت خوراکی و و موضعی می‌توانیم منجر به بهبود خلقی خود شویم و در نهایت شادابی و سلامت پوست خود را برگردانیم.

راه‌های مصرف زعفران به منظور تقویت پوست و مو

پس از اینکه به خوبی با خواص زعفران برای پوست و مو آشنا شدیم این سوال پیش می‌آید که چگونه می‌توانیم به بهترین شکل از این خواص برای بهبود ساختار پوستی خودمان استفاده کنیم. برخی از راه‌های مصرف زعفران برای تقویت پوست و مو به شرح زیر است:

استفاده خوراکی از زعفران

اولین و بهترین راه برای مصرف زعفران استفاده از آن به صورت خوراکی است. با مصرف زعفران به صورت خوراکی می‌توانیم منجر به ایجاد همزمان اثرات سیستمیک و موضعی زعفران بر روی پوست و موی خود بشویم و از فواید و مزایای آن به بهترین شکل ممکن استفاده کنیم.

در این روش استفاده از زعفران در نهایت مواد موثره زعفران جذب جریان خون می‌شوند و به تمام نقاط پوست و بدن ما می‌رسند و اثراتی همگون در سرتاسر بدن ما به جا می‌گذارند.

ماسک صورت زعفران

ماسک صورت زعفران یک راه دیگر برای استفاده از خواص زعفران برای پوست و موی ماست. در این روش مقدار قابل‌توجهی از مواد موثره و ترکیبات زعفران در یک ناحیه از پوست ما جذب می‌شوند و در آن نقطه اثراتی را برجای می‌گذارند.

در این روش میزان جذب مواد موثره به خون کاهش می‌یابد و اثرات سیستمیک کمتری را شاهد خواهیم بود. در مقابل مقادیر زیادی از ترکیبات زعفران در سطح پوست صورت ما جذب شده و اثرات خود را به جای می‌گذارند.

ترکیبات فراوری شده زعفران

یک از راه‌های دیگر برای استفاده از خواص زعفران برای پوست و مو استفاده ترکیبات فراوری شده زعفران مانند روغن زعفران، کرم زعفران، انواع ژل‌ها و دیگر محصولات فراوری شده است که پایه آن‌ها زعفران می‌باشد. استفاده از این محصولات در صورتی که دارای مجوز‌های بهداشتی لازم باشند توصیه می‌شود و در غیر این صورت بهتر است از خود زعفران و به طور مستقیم استفاده کنید.

میزان مجاز مصرف زعفران

زعفران نیز مانند بسیاری از مواد غذایی دیگر حد مجاز مصرفی مختص به خود دارد که اگر در آن محدوده مورد استفاده قرار بگیرد خواص خود رو نشان خواهد داد و اگر بیشتر از آن مقدار و به صورت افراطی از آن مصرف کنید با مضرات زعفران مواجه خواهید شد. میزان مجاز مصرف زعفران به طور تقریبی 3 گرم در ماه برای هر نفر می‌باشد.

  کانال تلگرام زوم لایف
  ارسال نظر
  عکس خوانده نمی شود