زوم لایف؛ کمک به زندگی بهتر

15 عادت به بهبود کیفیت زندگی شخصی و کاری شما کمک می‌کند

15 عادت به بهبود کیفیت زندگی شخصی و کاری شما کمک می‌کند

15 عادت به بهبود کیفیت زندگی شخصی و کاری شما کمک می‌کند

بی‌شک همه می‌خواهیم در زندگی شخصی و کاری، موفق باشیم! پس بهتر است خیلی با دقت در مورد چیزی که قرار است به آن برسید و کاری که دوست دارید انجام دهید، فکر کنید و بر اساس آن برنامه‌ریزی کنید و پیش بروید. در این مطلب 15 عادت را به شما معرفی کرده‌ایم که بسیار مفید و کاربردی‌اند و منجر به ایجاد تغییر در رفتار و نگاه شما می‌شوند و زندگی کاری و حرفه‌ای‌تان را بهبود می‌دهند.

1. درباره زمینه‌ای که می‌خواهید پیشرفت کنید، مطالعه نمایید

آیا شما می‌خواهید در یک مهارت خاص پیشرفت کنید؟ در مورد آن مطالعه کنید. بیشتر به آن فکر کنید، کتاب‌هایی را بخوانید که در مورد جزئیات توضیح دهد. می‌خواهید تاثیر آن بیشتر شود؟ به دنبال نتیجه هستید؟ همه این موضوعات به وسیله کتاب‌هایی که مطالعه می‌کنید پوشش داده می‌شود و با مطالعه همیشه در ذهن شما باقی خواهد ماند.

2. مهربان باشید

مهربان و دلسوز باشیدو این خصیصه‌ی خوب را به یک عادت برای خود تبدیل کنید. سعی کنید عصبانی نشوید و به‌یاد داشته باشید که داشتن یک رفتار عاقلانه و دل‌سوزانه در اکثر اوقات نتیجه‌ی بهتری دارد. در واقع این شیوه‌ی رفتاری به شما کمک می‌کند، راحت‌تر با دیگران ارتباط برقرار کنید.

3. به صحبت‌های دیگران گوش بدهید

گوش دادن و توجه‌کردن به حرف‌های دیگران کار بسیار ارزشمندی است. شاید به‌نظر شما حرف مهمی زده نمی‌شود و طرف مقابل شما صرفا در حال معرفی خود و یا ارائه‌ی چند توصیه‌ی به‌ظاهر ساده باشد. هر مکالمه و گفت‌وگویی را با این عبارت به پایان برسانید: «چگونه می‌توانم به شما کمک کنم؟» و متوجه می‌شوید که به‌کار بردن همین عبارت ساده چقدر می‌تواند در بهبود رابطه‌ی شما با دیگران مؤثر باشد. گاهی‌اوقات پیداکردن و ارائه‌ی راه‌حل در یک رابطه‌ کار ساده‌ای است، اما اگر واقعا به صحبت‌های طرف مقابل گوش می‌دهید، حتما این کار را انجام دهید.

4. در پایان هر روز تامل کنید

اگر شما  واقعا به طور جدی می‌خواهید پیشروی کنید (نه فقط درمورد آن حرف بزنید) شما باید دائما آگاه باشید که چطور می‌توانید پیشرفت کنید و تنها راه برای اینکه بدانید چطور پیشرفت کنید این است که تامل کنید و از خود بپرسید کجا و چطور به برخی کارها هنوز نیاز دارید.

5. به افرادی که برای‌تان مهم هستند، بیشتر توجه کنید

اگر رابطه‌تان با کسی ضعیف شده‌ باشد، دیگر مهم نیست که شما نسبت به او چه طرز فکری دارید. دور و بر همه‌ی ما کسانی هستند که با ما کار می‌کنند و به آنها عشق می‌ورزیم. خودخواه نباشید و این افراد را نادیده نگیرید، زیرا این افراد نقش مهمی در زندگی کارکنان، شرکا و مدیران شما دارند و در واقع نادیده‌گرفتن آنها می‌تواند به رابطه‌ی شما با آن فرد صدمه بزند.

زندگی موفق

6. کسانی را پیدا کنید که شما را هل دهند و با آنها همراه باشید

پیشرفت نفس یک بازی یک نفره نیست. در حقیقت بهترین پیشرفت نفس به وسیله دیگران صورت می‌گیرد. اگر با افرادی که شبیه شما کار می‌کنند وقت بگذرانید، شما خودتان را در حال رشد با آنها می‌بینید، خیلی سریعتر از اینکه بخواهید به تنهایی همه کارها را انجام دهید.

7. به رابطه‌ی خود با افراد دور و برتان بیشتر اهمیت بدهید

ارتباط‌داشتن مهم‌ترین چیزی است که در ایجاد یک رابطه‌ی پایدار و کارآمد اهمیت دارد. گاهی‌اوقات یک احوال‌پرسی ساده در زمان مناسب می‌تواند یک رابطه‌ی بلندمدت کاری را برای شما رقم بزند.

8. یک سیستم پاداش و تنبیه ایجاد کنید

این برای افرادی که می‌خواهند عادات بد خود را از بین ببرند ضروری است. گاهی اوقات این یک جایزه یا تنبیه است که باعث ایجاد تغییرات سریع می‌شود.

9. از کارهای خوب دفاع کنید

اغلب ما عادت کرده‌ایم که مدام غُر بزنیم و فراموش می‌کنیم که گاهی لازم است از کارها و خدمات خوب، تشکر کنیم. به خدمات و آدم‌های خوبی که تا کنون به شما کمک کرده‌اند، کمی فکر کنید و از آن خدمات و افراد تقدیر و تشکر کنید. دادن یک هدیه‌ی مناسب برای تقدیر از یک کار یا خدمات خوب نه‌تنها شایسته است، بلکه می‌تواند باعث شود افراد رابطه‌ و احساس بهتری در مواجه با شما داشته باشند.

10. با خود صادق باشید

هیچوقت فقط صحبت کردن نمی‌تواند تغییری ایجاد کند. چنین چیزی برای افراد دشوارترین بخش به حساب می‌آید. ساده‌تر این است که کتابی برای ارتقا و تعالی خود بخریم و آنرا همه جا با خود ببریم و بگوییم: "من در حال تلاش برای این هستم که بیشتر در لحظه زندگی کنم." تا اینکه دائما گوشی به دست باشیم و به دوستان خود پیام دهیم: "من در حال تلاش برای زندگی در لحظه هستم."

در واقع شما باید در این مورد با خود صادق باشید. شما قاضی خودتان هستید.

11. مدل‌هایی را پیدا کنید که می‌خواهید مثل آنها باشید

پیشرفت نفس کار آسانی نیست. بنابراین نگاه کردن به دیگران برای ایجاد انگیزه، الهام گرفتن از آنها یا حتی بعنوان یادآدرهای روزانه که چطور شما می‌توانید مسیر خود را در سفرتان ادامه دهید، می‌تواند مفید باشد.

12. پیشرفت خود را اندازه‌گیری کنید

یکی از مربیان من به من یاد داد که اگر نمی‌توانی پیشرفت خود را اندازه بگیری، اصلا پیشرفت نفس را دنبال نکن، و زمان طولانی برای اینکه منظورش را به من بفهماند صرف کرد. شما باید راهی برای اندازه‌گیری پیشرفت خود پیدا کنید. این تنها راهی است که شما واقعا آنرا می‌شناسید به شرطی که در مسیر درست حرکت کنید و روی مدار درست باشید.

13. پایداری کلید موفقیت است

پیشرفت نفس طی یک شب اتفاق نمی‌افتد، تدریجی است. تداوم چیزی است که تغییرات معنادار و درست ایحاد می‌کند و تداوم چیزی است که پروسه را برای مردم سخت می‌کند. شما نمی‌توانید تغییر را یک بار انجام دهید و در آن ثابت شوید. پیشرفت نفس یک تمرین روزانه و یک سبک‌زندگی می باشد.

14. همیشه بهترین عملکرد را داشته باشید

اگر می‌خواهید کسب‌وکار و زندگی خود را بهبود ببخشید، لازم است تا اعتبار لازم را به‌دست بیاورید و سعی کنید همه‌چیز را در جای مناسب خود قرار دهید. با این‌ حال، کسب اعتبار نباید انگیزه همه‌ی کارهای خوب شما باشد. اشتیاق زیاد شما برای کسب اعتبار، باعث می‌شود نه‌تنها در رسیدن به اهداف خیرخواهانه شکست بخورید، بلکه حتی ممکن است شخصیت شما نزد دیگران را نیز خدشه‌دار کند.

15. دیگران را تأیید کنید

ساده‌ترین کاری که می‌توانید در هنگام مواجهه با یک کار خوب و پسندیده انجام دهید، این است که بگویید: «کار بسیار خوبی بود» یا «من مطمئن هستم که آنها از کار شما قدردانی می‌کنند». قدردانی‌کردن از کار دیگران و تأیید آنها عمل بسیار پسندیده‌ای است و باعث نهادینه شدن یک رفتار مثبت و تبدیل شدن آن به یک عادت خوب می‌شود.

کانال تلگرام زوم لایف

فعالیتم در اینترنت از سال 86 با وبلاگ شروع شد و دو سال بعد اولین سایت مجله‌ایم رو راه‌اندازی کردم. به‌دلیل علاقه زیاد به تولید محتوای کاربردی و سئو، روی سایت‌های زیادی فعالیت داشتم. در حوزه کاری به دیجیتال مارکتینگ، کدنویسی، مشاور و توسعه کسب وکار علاقمندم.

ارسال نظر
عکس خوانده نمی‌شود