زوم لایف؛ کمک به زندگی بهتر

7 دلیل موفقیت افراد تنبل

دوره گوگل ادز

7 دلیل موفقیت افراد تنبل

7 دلیل موفقیت افراد تنبل

افراد تنبل هم اگر بخواهند، می‌توانند موفق شوند، اما چرا احتمال موفقیت افراد تنبل بیشتر است؟ تنبلی چیزی است که کم و بیش در هر فردی وجود دارد؛ گرچه تنبلی برخی افراد خیلی زیاد است. ما عادت داریم که تنبلی را یک چیز بد در نظر بگیریم. اما اگر اینگونه نباشد چه؟ تا به حال به این فکر کرده‌اید که ممکن است تنبلی در واقع به موفقیت بیشتر فرد کمک کند؟

شرط می‌بندم که بسیاری از شما از دانستن این موضوع خوشحال خواهید شد. در حقیقت، بسیاری از افراد تنبل به موفقیت‌های بزرگی دست می‌یابند. تاریخ، نشان دهنده‌ی نمونه‌های زیادی است.

 • چارلز داروین بی‌نهایت تنبل بود. معلمان و والدینش تلاش زیادی می‌کردند تا او را مجبور کنند تا در مدرسه، زبان و ریاضی بیاموزد. او گاهی اوقات دقیقاً وسط درس خوابش می‌برد. او ترجیح می‌داد به جای ورزش کردن، ماهیگیری کرده و یا به سمت کلاغ‌ها سنگ پرتاب کند و هنگامی که به دانشگاه رفت، اکثر وقتش را در رستوران‌ها و بارها سپری می‌کرد. حتی وقتی که در حوزه‌ی علوم وارد شد، عجله نکرد و سال‌ها روی نوشتن مقالاتش زمان گذاشت.
 • مثال بعدی وینستون چرچیل است. او در مدرسه بدترین نمره‌ها را داشت و حتی به دانشگاه هم نرفت. او به ورزش کاملاً بی علاقه بود و فعالیت مورد علاقه‌ای نشستن روی یک سنگ یا صندلی بود. بعدها او به یک سیاستمدار فوق العاده تبدیل شد.
 • کارل مارکس نیز با خرج مادر فقیرش زندگی می‌کرد، ماه‌ها به خوش گذرانی پرداخته و اصلاً نمی‌خواست کار کند؛ پس از آن نیز با فریدریش انگلس زندگی کرد. در نهایت، مطالعات او دیدگاه موجود از کل جهان را دگرگون ساختند.

گفته می‌شود افراد بزرگ دیگری همچون انیشتین، نیوتن، پیکاسو، مندلیف و اشخاص دیگر به شدت تنبل بودند. با این حال، آن‌ها به موفقیت‌های باور نکردنی دست یافته و در تمام دنیا شناخته شده هستند. این موضوع ثابت می‌کند که افراد تنبل واقعاً می‌توانند به موفقیت دست یافته و تنبلی می‌تواند مزیت فوق‌العاده‌ای محسوب شود. در این‌جا چند دلیل ذکر شده است که چرا احتمال موفقیت افراد تنبل بیشتر است:

افراد تنبل، مبتکر هستند.

افراد تنبل هنگام سازماندهی کارهایشان بسیار خلاق هستند. آن‌ها وقت را برای موضوعات غیر ضروری هدر نداده و مستقیم به اصل موضوع می‌پردازند. یک کارمند تنبل همیشه راهی را برای خودکار کردن و بهینه سازی کارهای تکراری در شغلش پیدا می‌کند. هیچ چیزی برای افراد تنبل، آزار دهنده‌تر از یک کار تکراری و خسته کننده نیست.

افراد تنبل همیشه سعی می‌کنند تا زندگی را آسان‌تر کنند. مردم آنقدر تنبل بودند که نمی‌خواستند زمین را بکنند؛ پس ماشین حفاری را اختراع کردند. آن‌ها آنقدر تنبل بودند که نمی‌خواستند جارو کنند، پس جارو برقی را اختراع کردند. چه کسی می‌داند، شاید تمام اختراعات بزرگ قرن متعلق به افراد تنبل باشد.

افراد تنبل، کارآفرین خوبی هستند.

اغلب اوقات، افراد تنبل بسیار کارآفرین هستند. از آن‌جایی که ذهنشان با افکار و مسئولیت‌های اضافی پر نشده است، ایده‌ها و پروژه‌های زیادی در سر دارند. آن‌ها به گونه‌ای متفاوت فکر می‌کنند. برایشان این موضوع اهمیت دارد که کار، خسته کننده نبوده و مطمئن باشند که در پایان به نتایج مطلوب دست می‌یابند.

افراد تنبل می‌دانند چه زمانی استراحت کنند.

مهم‌ترین موضوع این است که بدانید چه زمانی استراحت کنید؛ زیرا هر چه انرژی بیشتری صرف کنید، انرژی کمتری برای دستیابی به برنامه‌های بزرگ در اختیار خواهید داشت. افرادی که تمام مدت خودشان را خسته می‌کنند، سریع‌تر پیر می‌شوند و حافظه‌شان سریع‌تر زوال پیدا می‌کند. به علاوه، برخی محققان تصور می‌کنند که اگر شب زنده دار هستید، زود بیدار شدن و انجام فعالیت‌های شدید، مخصوصاً اگر بالای 40 سال سن دارید، تاثیر مخربی بر سلامتی دارد. پس افراد تنبل، استراحت کرده و به تنبلی‌شان ادامه می‌دهند.

افراد تنل آرامش بیشتری دارند.

افراد تنبل عجله نداشته و تمام مدت از این شاخه به آن شاخه نمی‌پرند. آن‌ها با آرامش، پس از پایان یافتن یک کار به کار دیگر می‌پردازند. برخی افراد وحشت کرده، تمرکزشان از میان رفته و کاملاً روی یک موضوع تمرکز نمی‌کنند. در حالیکه افراد تنبل نگرانی‌های کمتری داشته و کارشان را با آرامش انجام می‌دهند.

افراد تنبل اهداف‌شان را می‌شناسند.

افراد تنبل می‌دانند چگونه موضوعات را اولویت بندی کرده و روی اهدافشان تمرکز کنند و بر اولویت‌های دیگران تمرکز نمی‌کنند. آن‌ها آنقدر تنبلند که نمی‌توانند به اولویت‌های دیگران توجه کنند، پس فقط روی اولویت‌های خودشان متمرکز می‌شوند.  به علاوه، آن‌ها زمان کمتری را صرف رسیدن به اهدافشان می‌کنند تا زمان بیشتری برای استراحت داشته باشند.

هوشمندانه کار کردن
افراد تنبل به خوبی می‌دانند که نباید سخت کار کنند، بلکه باید هوشمندانه کار کنند!

افراد تنبل باهوش هستند.

تنبل بودن در کار، نیازمند تلاش زیاد است. شما باید راهی پیدا کنید که مدتی کاری انجام نداده و سپس همه‌ی کارها را به موقع به اتمام برسانید. کارمندان یا باهوشند یا کند ذهن، یا تنبلند یا سخت کوش. اگر شما باهوش و تنبل هستید، احتماً کارآمدترین کارمند در شرکتتان هستید.

آن‌ها از تکنولوژی‌هایی استفاده می‌کنند که به آن‌ها اجازه‌ی تنبلی می‌دهند.

امروزه برنامه‌ها، اپبیکیشن‌ها و گجت‌های زیادی وجود دارند که به افراد کمک می‌کنند تا کارشان را سریع‌تر انجام دهند. افراد تنبل تمامی آن‌ها را شناخته و از آنن‌ها استفاده می‌کنند تا کارها را دو برابر سریع‌تر انجام دهند. برای مثال، اگر روی یک نوشته کار می‌کنند، اینطور نیست که آن را نوشته و برای بررسی برای وکیل، ویراستار، مدیر یا افراد دیگر ارسال کنند؛ زیرا زمان زیادی صرف این کار می‌شود. آن‌ها یک گوگل داک درست کرده و دسترسی به آن را در اخیتار دیگران قرار می‌دهند تا آن‌ها بتوانند در عین حال آن را مشاهده کرده و تغییرات لازم را اعمال کنند.

این کار، کل فرایند را ساده‌تر کرده، زمان زیادی را کاهش داده و به آن‌ها اجازه می‌هد تا مدت زمان بیشتری را به تنبلی بگذارنند.

یک بار آرنولد لودویگ، پروفسور آمریکایی، بیش از 1000 نفررا که به موفقیت‌های بزرگی در زندگی دست یافته بودند، بررسی کرد. او به این نتیجه رسید که شما علاوه بر داشتن استعداد ذاتی باید بتوانید وقتتان را تلف کنید. البته ممکن است این موضوع با سبک زندگی و عصر ما در تضاد باشد. هرچند انیشتین همیشه می‌گفت که بی‌حوصلگی، ابزاری فوق العاده برای ارتقای خلاقیت و تخیل است.

اگر شما هم جزء افراد تنبل هستید، پیشنهاد می‌کنیم حتماً مقاله 8 نکته برای سلامتی افراد تنبل را بخوانید.

کانال تلگرام زوم لایف
ارسال نظر
عکس خوانده نمی شود
تعداد نظرات (4)
 1. M.r در 1 بهمن 1401
  سلام من تنبلم و خیلیییی از این موضوع رنج می برم 😭😭 متاسفانه به دلیل تنبلیم من شاگردِ آخر کلاسم این مطالبو که میخونم یه کمی به زندگی امیدوار میشم من خیلی در اطرافم میبینم که افراد تنبل موفق شدن
  کاش من هم مثل تمام این افراد موفقِ تنبل بشم که در این مقاله نام بردید
  پاسخ
 2. یلدا در 6 مرداد 1399
  مطلب جذابی بود ممنون
  پاسخ
 3. فسانه در 25 اردیبهشت 1399
  خیلی چرت بود چالز داروین اگه پزشکی ول کرد چون واقعا علاقه نداشته بعدش با کدوم مدرک میگی واقعا مردم به تنبلی عادت میدن
  پاسخ
  1. مجید حسین زاده
   مجید حسین زاده در 25 اردیبهشت 1399
   در این مطلب گفته نشده که چالز داروین رشته پزشکی را ول کرده است!! داروین چون از خون می‌ترسید، پزشکی رو کنار گذاشت. همچنین برای اثبات تنبل بودن چالز داروین می‌تونید "Charles darwin, a lazy boy" رو در گوگل جستجو کنید و مطالب مختلفی رو بخونید. هدف ما ترویج تنبلی نیست، فقط چیزی که وجود داشته رو بیان کردیم! بسیاری از افراد به صورت ذاتی تنبل هستن و به عنوان مثال برای انجام کارها از shortcut استفاده می‌کنند.
   پاسخ
 4. Mah در 13 مهر 1398
  خیلی جالب بود
  ممنون از زحمات شما
  پاسخ
  1. مجید حسین زاده
   مجید حسین زاده در 13 مهر 1398

   خواهش می‌کنم :)

   پاسخ