زوم لایف؛ کمک به زندگی بهتر

بیت کوین چیست؛ بررسی عملکرد و موارد استفاده از BTC

بیت کوین چیست؛ بررسی عملکرد و موارد استفاده از BTC

بیت کوین چیست؛ بررسی عملکرد و موارد استفاده از BTC

بیت کوین (BTC) یک ارز رمزنگاری شده و مجازی است. این رمزارز به عنوان جایگزینی برای پول و نوعی روش پرداخت غیرمتمرکز برای گروه یا نهادها محسوب می‌شود. این رمزارز، نیاز به دخالت شخص ثالث در تراکنش‌های مالی را از بین می‌برد. برای تایید تراکنش‌ها، ماینرهایی وجود دارند که این فرایند را انجام داده و در قبال آن پاداش دریافت می‌کنند. شایان ذکر است که برای خرید بیت کوین یا معاملات آن، کاربران می‌توانند از اکثر صرافی‌های رمزارزی استفاده کنند. االبته، انتخاب صرافی به اولویت‌های کاربر بستگی دارد. BTC را می‌توان در اکثر صرافی‌های رمزارزی خریداری یا معامله کرد.

بیت کوین در سال 2009 توسط یک توسعه‌دهنده ناشناس یا گروهی از توسعه دهندگان با نام مستعار «ساتوشی ناکاموتو» به عموم معرفی شد. از آن زمان به بعد، این کوین به شناخته شده‌ترین ارز دیجیتال در جهان تبدیل و افزایش روزافزون محبوبیت آن، الهام بخش توسعه بسیاری از ارزهای دیجیتال دیگر شده‌است. رقبای این ارز اگر به عنوان یک سیستم پرداخت جایگزین به کار می‌روند، نقش ابزار یا توکن‌های امنیتی در سایر بلاک چین‌ها و فناوری‌های نوظهور مالی را ایفا خواهند کرد.

در این مقاله ابتدا به تاریخچه شکل‌گیری بیت کوین خواهیم پرداخت و سپس، به نحوه کارکرد، راه‌های کسب آن و مواردی که می‌توان از بیت‌ کوین استفاده کرد، اشاره می‌کنیم.

بیت کوین چیست

نگاهی به تاریخچه شکل‌گیری بیت کوین

در آگوست 2008، نام دامنه Bitcoin.org ثبت شد. حداقل تا به امروز این دامنه به صورت WhoisGuard Protected است، یعنی اینکه هویت شخصی که آن را ثبت کرده، عمومی نیست.

سپس در اکتبر 2008، شخص یا گروهی با استفاده از نام مستعار «ساتوشی ناکاموتو» در metzdowd.com اعلام کرد: من در حال کار روی یک سیستم نقدی الکترونیکی جدید بوده‌ام که کاملا همتا به همتا است و شخص ثالث قابل اعتمادی ندارد. وایت پیپر این رمزارز نیز با عنوان «بیت کوین: یک سیستم نقدی الکترونیکی همتا به همتا» در Bitcoin.org قابل مشاهده است.

جنسیس بلاک بیت کوین

در 3 ژانویه 2009، اولین بلاک بیت کوین استخراج شد. این بلاک که به نام بلاک صفر، جنسیس بلاک یا بلاک پیدایش نیز شناخته می‌شود، حاوی پیامی بود که متن آن معکوس و به صورت رمزی نوشته شده‌بود. طبق گفته کارشناسانی که پیام موجود در بلاک جنسیس را مورد بررسی قرار دادند، دلیل زمانبر شدن خوانش این پیام اساسا به دلیل آن بود که در یک فرمت هگزادسیمال رمزگذاری شده نوشته شده‌بود. این پیام وقتی که رمزگشایی شد متن زیر را به همراه داشت: «روزنامه The Times در تاریخ ۳ ژانویه ۲۰۰۹: صدراعظم در آستانه اهدای دومین کمک مالی به بانک هاست». شاید همین پیام دلیلی بر این باشد که بلاک‌های بیت کوین از آن تاریخ به بعد استخراج شده‌اند.

پاداش‌ها در بلاکچین بیت کوین

شایان ذکر است که پاداش بیت کوین هر 210000 بلاک نصف می‌شود. به عنوان مثال، پاداش بلاک در سال 2009 معادل 50 بیت کوین بود. در 11 می 2020، سومین هاوینگ اتفاق افتاد که پاداش کشف هر بلاک را به 6.25 بیت کوین کاهش داد. انتظار می‌رود که هاوینگ بعدی در سال 2024 رخ دهد و پاداش را به 3.125 بیت کوین برساند.

واحدهای بیت کوین

یک بیت کوین به هشت رقم اعشار (100 میلیونم یک بیت کوین) قابل تقسیم است که به کوچکترین واحد آن ساتوشی می‌گویند. در صورت لزوم و اگر ماینرهای شرکت‌کننده این تغییر را بپذیرند، بیت کوین در نهایت می‌تواند به ارقام اعشاری بیشتری نیز تقسیم شود.

فناوری بلاک چین بیت کوین

درک بیت کوین به عنوان نوعی ارز دیجیتال چندان پیچیده نیست. به عنوان مثال، اگر صاحب یک بیت کوین هستید، می‌توانید از کیف‌پول رمزارزی خود برای ارسال بخش‌های کوچک‌ BTC به منظور پرداخت کالا یا خدمات استفاده کنید. با این حال، وقتی سعی می‌کنید بفهمید که این رمزارز چگونه کار می‌کند، درک این موضوع کمی پیچیده می‌شود.

بلاک چین بیت کوین چگونه کار می‌کند؟

ارزهای دیجیتال بخشی از یک بلاک چین و شبکه مورد نیاز برای تامین انرژی آن هستند. بلاک چین یک دفتر کل توزیع شده و یک پایگاه داده مشترک است که داده‌ها را ذخیره می‌کند. داده‌های درون بلاک چین با استفاده از رمزگذاری، ایمن می‌شوند.

هنگامی که یک تراکنش در بلاک چین انجام می‌شود، اطلاعات بلاک قبلی با داده‌های جدید در یک بلاک جدید کپی شده و رمزگذاری می‌شود. سپس این تراکنش‌ها توسط اعتبارسنج‌هایی به نام ماینرها در شبکه مورد تایید قرار می‌گیرد. بعد از تایید تراکنش، یک بلاک جدید باز شده و بیت‌کوین جدید ایجاد می‌گردد. این بیت‌ کوین به عنوان پاداش به ماینر یا ماینرهایی که داده‌های بلاک را تایید می‌کنند، داده می‌شود. آن‌ها می‌توانند از این دارایی برای موارد مختلفی مانند روش پرداخت استفاده کنند یا آن را هولد کرده یا بفروشند.

تراکنش‌ها در یک صف قرار می‌گیرند تا توسط ماینرها در شبکه مورد تایید قرار بگیرند. ماینرها در شبکه بلاک چین بیت کوین همگی تلاش می‌کنند تا یک تراکنش را به طور همزمان تایید کنند. نرم‌افزارها و سخت‌افزارهای ماینینگ برای حل مساله و یافتن عدد نانس، با یکدیگر همکاری می‌کنند.

نگاهی به مفهوم رمزگذاری در بیت کوین

رمزگذاری در بیت کوین

بیت کوین از الگوریتم هش SHA-256 برای رمزگذاری داده‌های ذخیره شده در بلاک‌های روی بلاک چین استفاده می‌کند. به عبارت ساده‌تر، داده‌های تراکنش ذخیره شده در یک بلاک با یک عدد هگزادسیمال 256 بایتی رمزگذاری می‌شود. این شماره شامل تمام داده‌های تراکنش و اطلاعات مرتبط با بلاک‌های قبلی است.

نحوه استخراج بیت کوین

برای استخراج بیت کوین می‌توان از سخت‌افزارها و نرم‌افزارهای مختلفی استفاده کرد. هنگامی که بیت کوین برای اولین بار منتشر شد، امکان استخراج آن به صورت رقابتی در رایانه شخصی وجود داشت. با این حال، با محبوب‌تر شدن شبکه، ماینرهای بیشتری به آن ملحق شدند که شانس حل کردن هش را کاهش داد. اگر رایانه شخصی‌تان سخت‌افزار جدیدتری داشته باشد، همچنان می‌توانید از آن به عنوان ماینر استفاده کنید، اما شانس حل یک هش به صورت منفرد بسیار کم است.

این به این دلیل است که شما با شبکه‌ای از ماینرها رقابت می‌کنید که حدود 444 کوئینتیلیون هش یا اعداد تصادفی در هر ثانیه تولید می‌کنند. ماشین‌هایی که ای‌سیک(ASIC) نامیده می‌شوند، به طور خاص برای استخراج ساخته شده‌اند و می‌توانند تا ۳۳۵ تریلیون هش در ثانیه تولید کنند. در مقابل، رایانه‌ای با آخرین سخت‌افزار حدود 100 مگا هش در ثانیه (100 میلیون) هش می‌کند.

برای موفقیت در تبدیل شدن به یک ماینر بیت کوین، چندین گزینه دارید. می‌توانید از رایانه خود استفاده کرده و نرم‌افزار استخراج سازگار با بیت کوین را روی آن نصب کنید. سپس به یک استخر استخراج بپیوندید. شایان ذکر است که استخرهای ماینینگ، گروهی از ماینرها هستند که قدرت محاسباتی خود را برای رقابت با مزارع بزرگ استخراج ASIC به اشتراک می‌گذارند.

اگر توانایی مالی دارید، می‌توانید یک ماینر ASIC نیز خریداری کنید. به طور کلی می‌توانید یک مورد جدید را با قیمت حدود 10000 دلار بخرید. به این نکته توجه کنید که در صورت خرید یک یا چند ای‌سیک، هزینه‌های قابل توجهی مانند برق و سرمایش را نیز متحمل خواهید شد و باید این موارد را نیز در نظر بگیرید.

چندین برنامه برای ماینینگ وجود دارد که می‌توانید از بین آنها برنامه مناسب خود را انتخاب کنید. همچنین، استخرهای زیادی نیز مشغول فعالیت هستند که می‌توانید به آنها بپیوندید. دو تا از معروف‌ترین برنامه‌ها، CGMiner و BFGMiner هستند. هنگام انتخاب یک استخر، باید بررسی‌های دقیقی را انجام دهید. به عنوان مثال، اینکه روش پرداخت پاداش آنان چگونه است، چه هزینه‌هایی را باید بپردازید و مسائلی از این دست را در نظر داشته‌باشید.

چگونه بیت کوین می خریم؟

اگر نمی‌خواهید بیت کوین استخراج کنید، می‌توانید آن را با استفاده از صرافی ارز دیجیتال خریداری کنید. اکثر مردم به دلیل قیمت بالای بیت کوین نمی‌توانند یک واحد کامل بیت کوین را خریداری کنند، اما می‌توانید واحدهای کوچک این رمزارز را در صرافی‌ها و با پرداخت ارزهای فیات مانند دلار آمریکا خریداری کنید. به عنوان مثال، شما می‌توانید با ایجاد و واریز وجه به حساب خود در صرافی‌هایی همچون بایننس یا کوین‌بیس، بیت کوین خریداری کنید.

موارد استفاده بیت کوین چیست؟

بیت کوین در ابتدا به عنوان یک روش پرداخت همتا به همتا طراحی و راه‌اندازی شد. با این حال، موارد استفاده از آن به دلیل افزایش ارزش و رقابت با سایر بلاک چین‌ها و ارزهای دیجیتال در حال رشد است.

بیت کوین روشی برای پرداخت

برای استفاده از بیت کوین خود، باید یک کیف پول رمزنگاری داشته‌باشید. کیف پول‌ها رابط شما با بلاک چین هستند و می‌توانند کلیدهای خصوصی بیت کوین متعلق به شما را که هنگام انجام تراکنش به آنها نیاز دارید، نگه دارند. بیت کوین به عنوان وسیله‌ای برای پرداخت کالاها و خدمات، توسط بسیاری از تجار، خرده فروشان و فروشگاه‌ها پذیرفته شده‌است.

فروشگاه‌هایی که ارزهای دیجیتال را می‌پذیرند معمولا نشانی دارند که روی آن نوشته شده‌است: «بیت‌کوین اینجا پذیرفته می‌شود». یک شرکت تجارت آنلاین با افزودن این گزینه پرداخت به سایر گزینه‌های پرداخت آنلاین خود مانند کارت‌های اعتباری، پی پال و ... می‌تواند به راحتی بیت کوین را بپذیرد.

سرمایه گذاری و سفته بازی در بازار بیت کوین

سرمایه گذاری در بازار بیت کوین

با افزایش محبوبیت بیت کوین، سرمایه گذاران و سفته بازان به بیت کوین علاقه‌مند شدند. بین سال‌های 2009 تا 2017، صرافی‌های ارزهای دیجیتالی وارد عرصه کریپتو شدند که فروش و خرید بیت‌کوین را تسهیل می‌کردند. به این ترتیب، قیمت‌ها شروع به افزایش کردند و تقاضا به آرامی رشد کرد تا اینکه در سال 2017 قیمت آن به 1000 دلار رسید. بسیاری از مردم بر این باور بودند که قیمت بیت کوین همچنان در حال افزایش است و شروع به خرید آن کردند. معامله‌گران به این منظور شروع به استفاده از صرافی‌های ارز دیجیتال برای انجام معاملات کوتاه مدت کردند و بازار این رمزارز رونق گرفت.

در سال 2022، قیمت BTC سقوط کرد. در مارس 2022 این رمزارز به سطح 47454 دلار و در نوامبر همان سال به 15731 دلار رسید. سپس در سال 2023 بهبود یافت و قیمت آن 31474 دلار را تجربه کرد. در پایان سال 2023 در نهایت این رمزارز به دلیل خوش‌بینی معامله‌گران در خصوص تایید ETF اسپات بیت کوین به 42288 دلار رسید.

خطرات سرمایه‌گذاری در بیت کوین

پس از افزایش سریع قیمت بیت کوین در سال‌های اخیر، سرمایه‌گذاران ریسک‌پذیر به سمت سرمایه‌گذازی در بیت کوین کشیده شده‌اند. بیت کوین در 31 دسامبر 2019 قیمتی معادل 7167.52 دلار داشت و یک سال بعد، بیش از 300 درصد افزایش یافت و به 28984.98 دلار رسید. در نیمه اول سال 2021 به رشد خود ادامه داد و در نوامبر 2021 رکورد 68990 دلار را شکست. اما طی چند ماه بعد به حدود 40000 دلار رسید و همانطور که در بالا ذکر شد، قیمت آن همچنان به نوسانات شدید خود ادامه می‌دهد.

بنابراین، بسیاری از مردم بیت کوین را به دلیل ارزش سرمایه گذاری که دارد خریداری می‌کنند. با این حال، فقدان ارزش تضمین شده و ماهیت دیجیتالی آن به این معنی است که خرید و استفاده از آن خطرات ذاتی را به همراه دارد. به عنوان مثال، هشدارهای بسیاری توسط SEC، سازمان تنظیم مقررات صنعت مالی (FINRA) و اداره حمایت مالی مصرف کننده (CFPB) در رابطه با سرمایه‌گذاری در بیت کوین صادر شده‌است.

کانال تلگرام زوم لایف

شعار ما در مجله اینترنتی زوم لایف، کمک به زندگی بهتر با ارائه محتوای مفید درباره سلامتی است. برای این منظور از منابع معتبر خارجی که در حوزه سلامت و سبک زندگی است فعال هستند برای تولید محتوا و ارائه آن به شما کاربران محترم استفاده می‌کنیم.

ارسال نظر
عکس خوانده نمی‌شود