زوم لایف؛ کمک به زندگی بهتر

کراتین مو چیست؟ همه چیز درباره کراتینه کردن مو

کلینیک زیبایی

کراتین مو چیست؟ همه چیز درباره کراتینه کردن مو

کراتین مو چیست؟ همه چیز درباره کراتینه کردن مو

کراتین مو یک روش شیمیایی است که سبب استحکام و درخشندگی موها شده و معمولاً در سالن‌های آرایشی انجام می‌شود. اگر برای لخت و براق شدن موهای تان روش کراتینه کردن مو را انتخاب کردید بهتر است همه چیز را درباره کراتینه کردن مو بدانید. در ادامه با ما همراه باشید.

آنچه در ادامه می‌خوانید:

کراتین مو چیست؟

کراتین پروتئین سازنده‌ی مو، ناخن و پوست بدن انسان است. کراتین مو به معنی نرم کردن فولیکول‌های موی آسیب دیده به منظور داشتن موی لخت و نرم است. کراتینه مو معروف به صاف کردن مو به روش برزیلی اغلب مردم وقتی تأثیر و تصاویر قبل و بعد از کراتیه مو را می‌بینند، آن را به عنوان روشی مؤثر برای درمان مو تصور می‌کنند. درحالیکه درمان کراتینه مو برای چند ماه تأثیر پایدار دارد، خالی از خطرات جدی برای سلامتی نیست.

مراحل انجام کراتینه مو

پروسه کراتینه کردن مو با شست‌و‌شوی موها آغاز می ‌شود. در این مرحله موها با شامپوی قبل از کراتین شسته و خیسی آن تا حدودی با حوله گرفته می‌شوند. در این مرحله توجه کنید که نیازی به خشک شدن کامل مو نیست و باید موها کمی حالت نم‌دار داشته باشد. در این بین اگر موهای شما نیاز به اکسیژن تراپی و آبرسانی داشته باشد برای شما انجام می شود. این کار در نهایت به احیای مو کمک زیادی می‌کند.

بعد از مراحل مراقبتی و تقویتی نوبت به مرحله اصلی می‌رسد. در این زمان، مواد کراتین به موها اعمال می ‌شوند. این مواد با توجه به دستورالعمل و توصیه‌های مواد مصرفی باید حدودا ۳۰ دقیقه تا یک ساعت روی موها باقی بمانند تا موثر واقع شوند.
مواد کراتین به دلیل آزاد کردن فرمالدهید باعث سوزش چشم و مجاری تنفسی می‌شود. برای جلوگیری از اتفاقات این چنینی می توانید در مقابل باد پنکه این کار را انجام دهید.
اگر در زمان استراحت مواد از سشوارهای سالنی استفاده کنید باعث سرعت بخشیدن به کارها و بهبود عملکرد مواد می‌شود. بعد از سپری شدن زمان مورد نیاز نوبت به اتوکشی موها می‌رسد. در این مرحله از اتو موهایی مخصوص این کار با درجه حرارت بالا استفاده می‌شود تا نتیجه کار ایده آل باشد.

سرانجام موها با شامپو یا ماسک بعد از کراتین شسته می‌شوند تا موارد کراتینه از لابه لای موها پاک شوند. ممکن است مواد شما نیاز به قرنطینه داشته باشد. قرنطینه در واقع زمانی بین 1 تا 3 روز است که به شما توصیه می‌شود به موهای خود آب نزنید تا مواد کراتینه حداکثر کارایی را اعمال کنند.

پروسه کراتین ممکن است چند ساعتی از وقت شما را بگیرد. بنابراین شاید بهتر باشد یک کتاب با خود به همراه داشته باشید که از وقت خود نهایت استفاده را ببرید.

کراتینه کردن مو

انجام کراتینه کردن مو چقدر طول می‌کشد؟

کراتینه کردن مو به عنوان روشی نیمه دائمی برای صاف کردن مو است به طوریکه موها به طور موقت با مخلوط مایع کراتین مو پوشش داده می‌شوند. انجام این روش معمولاً در آرایشگاه‌ها، حداقل 2 ساعت یا بیشتر طول می‌کشد و تأثیر آن تقریباً سه ماه باقی می‌ماند. افراد دارای موهای فرفرری و وز شده داوطلب انجام کراتین مو هستند.

همانطور که گفتیم فرایند انجام کراتینه مو معمولا ۲ الی ۳ ساعت طول می‌کشد. اما بهتر است برای احتیاط بیشتر، از مراقبت های قبل و بعد از کراتینه غافل نشویم. فراموش نکنید که کراتینه مو یک فرایند شیمیایی است و در هر صورت با طبیعت پوست و مو در تضاد خواهد بود و ممکن است عوارض قابل توجهی داشته باشد. اگر شما این روش پر دردسر را انتخاب کرده‌اید، برای به حداقل رساندن این عوارض بهتر است مراقبت‌های قبل و بعد را به طور کامل انجام بدهید. اما در بهترین حالت نیز شما موهای خود را با یک روش تهاجمی صاف کرده‌اید و این کار عواقبی را نیز در پی‌دارد.

آیا کراتینه کردن مو خطرناک است؟

محصولات کراتین مو حاوی مقدار زیادی فرمالدهید (کراتین مو ممنوعیت ندارد اما هشدار های زیادی در زمینه‌ی استفاده از آن به مردم داده می‌شود. فرمالدهید موجود در محصولات کراتین مو نه تنها برای فرد استفاده کننده که برای آرایشگران و تمام افراد حاضر در آرایشگاه‌ها مضر است. از طرفی هزینه کراتین مو بالاست و البته راه‌های مناسب‌تر و کم خطرتر برای بهبود وضعیت ظاهری موها وجود دارند.

فرمالدهید چیست؟

فرمالدهید می‌تواند با نام‌های دیگری مثل متانال که نام سیستماتیک این ترکیب شیمیایی است و یا همچنین نام‌هایی مثل متیل آلدهید، متیلن گلایکول و یا متیلن اکسید شناخته شود. اگرچه فرمالدهید در دمای اتاق به صورت گاز است اما به شکل محلول برای محافظت از گونه‌های بیولوژیکی و همچنین به عنوان ماده ضدعفونی کننده استفاده می‌شود.

نام فرمالین را در کنار فرمالدهید زیاد می‌شنویم. این دو در واقع یک ماده هستند اما در دو شکل مختلف. فرمالین، محلولیست که حاوی 37 درصد فرمالدهید می‌باشد. فرمالین‌ها گاهی حاوی ترکیباتی مثل متانول نیز می‌باشند.

پارافرمالدهید یا PFA شکل پلیمریزه شده فرمالدهید خالص است که به شکل جامد درآمده است. فرمالدهید در همه شکلی می‌تواند برای بدن خطرناک باشد. زیرا سمی و فرار است و FDA این ماده را سرطانزا شناخته است. تنفس بخارات و خوردن این ماده موجب ایجاد سرطان می‌شود.

گاهی برخی از محصولات حاوی فرمالدهید نیستند اما دارای موادی هستند که پس از قرار گرفتن در معرض حرارت فرمالدهید آزاد می‌کنند. این مواد گاهی بیش از محصولات حاوی فرمالدهید خطر ساز هستند. از طرفی برای کراتینه کردن مو، موها در معرض حرارت بسیار زیادی قرار می‌گیرند و موهای سالم نیز در معرض چنین حرارتی دچار آسیب می‌شوند. از سوی دیگر افرادی که پس از کراتینه کردن مو، دچار ریزش مو شده‌اند کم نیستند.

آیا کراتین مو عوارضی هم دارد؟

عوارض کراتین مو به دلیل وجود ماده‌ای سرطان زا به اسم فرمالدهید است که در برخی از محصولات کراتینه مو استفاده می‌شود. به ویژه برای آرایشگران که مدام در معرض استفاده از این مواد قرار می‌گیرند بسیار خطرناک است.

استنشاق فرمالدهید منجر به سوزش گلو، سرفه، خارش چشم و حتی خونریزی از بینی می‌شود. فرمالدهید به جز افزایش خطر ابتلا به سرطان و بیماری ALS، بیماری‌های مزمنی هم چون آسیب به سیستم عصبی مرکزی، سردرد، افسردگی، تغییرات خلقی، بی خوابی، حساسیت، اختلال حافظه و تعادل را نیز ایجاد می کند.

در دوران بارداری به هیچ وجه نباید در معرض فرمالدهید قرار گرفت و کراتین مو در این دوران ممنوعیت دارد. حتی در سالن‌هایی که در حال انجام کراتینه هستند نباید مادران باردار حضور داشته باشند.

بهترین روش کراتینه کردن مو چیست؟

در سالن‌های زیبایی از کراتینه کردن مو به منظور بهبود وضعیت و افزایش استحکام مو و همچنین درخشندگی مو از کراتین استفاده می‌شود. جایگزین‌هایی طبیعی برای کراتینه کردن مو وجود دارند که پیشنهاد می‌کنیم اگر به فکر لخت و براق شدن موهای خود هستید از کراتین موی طبیعی استفاده کنید.

بسیاری از روش‌های کراتینه کردن مو را می‌توانید در خانه به صورت طبیعی انجام دهید. شاید به خوبی کراتینه کردن مو نباشد اما خطرات کراتین صنعتی را ندارد.

حرف پایانی

هیچ کس دوست ندارد موهای وز داشته باشد که به سختی شانه می‌شوند. همه‌ی ما دوست داریم موهایی جذاب و زیبا داشته باشیم به همین دلیل، به دنبال روش‌های درمانی برای بهبود شرایط موها می‌گردیم. این روش‌ها هم جنبه درمانی دارند و هم ظاهر مو را تغییر می‌دهند.

برای کراتینه کردن موها فرقی نمی‌کند موهای شما چقدر فر و وز باشد. با روش کراتینه، موهایی نرم و صاف و براق خواهید داشت و این روش، بسیار تاثیرگذار است. ظاهر جدیدتان تا سه ماه ماندگار است و بعد از این مدت، موهای شما به حالت اولیه برمی‌گردد. اما عوارضی که کراتین مو برجای می‌گذارد ممکن است تا چندین ماه شما را اذیت کند.

کانال تلگرام زوم لایف
توجه: محتوای مجله زوم لایف، جایگزین نسخه پزشکان نیست. اگر مشکل پزشکی دارید، برای تشخیص و درمان به پزشک مراجعه کنید.

علاقمند به تولید محتوا در حوزه پوست، مو و زیبایی هستم و تلاش می‌کنم معتبرترین و بروزترین تحقیقات علمی را در حوزه مراقبت از سلامت و زیبایی پوست و مو در مجله زوم لایف منتشر کنم تا راهنمای شما باشد برای انتخاب یک سبک زندگی سالم‌تر.

ارسال نظر
عکس خوانده نمی‌شود
تعداد نظرات (44)
 1. گلی در 12 تیر 1402
  سلام دوستان من دیروز کراتین کردم موهام رنگ امبره داشت الان خیلی ناجور زرد و بدرنگ شده چکار کنم میشه روش گچ مو بزنم😐
  پاسخ
 2. M در 5 خرداد 1402
  اصلا کراتین خوب نیست. اینکه باعث احیای مو میشه هم دروغه. من کراتین کردم و برای یک سال خوب بود و ریزش مو نداشتم و راضی بودم ولی بعد از یک سال موهام شروع کرد به ریختن و موخوره گرفتن. اثرات کراتین بعد از یک سال معلوم میشه. دکتر رفتم و گفت که کراتین اصلا خوب نیست مو ها رو ضخیم می‌کنه و باعث ریختن مو میشه. به یه کراتین کار گفتم و اون هم گفت موادش خوب نبوده و این حرفا. اصلا به حرفشون گوش ندید فقط به فکر پولش هستن و فقط کار دیگران رو عیب می‌دونن
  پاسخ
 3. مهمان مهسا در 20 فروردین 1402
  سلام من برای اولین بار میخوام کراتین کنم والبته بای بگم داروی اعصاب مصرف میکنم ممکنه موادش روی اعصاب و روان تاثیر بزار؟؟
  پاسخ
  1. مجله زوم لایف
   مجله زوم لایف در 21 فروردین 1402

   سلام، اطلاعی بابت این موضوع نداریم. پیشنهاد می‌کنیم عوارض کراتین مو را در لینک زیر بخوانید:

   https://zoomlife.ir/beauty/338-keratin-treatment-dangers.html

   پاسخ
 4. مریلا در 1 اسفند 1401
  سلام
  موهای فر و فوق العاده وزی دارم کراتینه کردم ک جواب نگرفتم و بازم موهام وزی خودش رو داشت آرایشگر بهم گفت ک دوباره باید شارژ بشه بازم کراتین کردم دو،سه روز اول خوب بود اما بعدش دوباره موهام وز شد و حالت گرفت میشه علتش رو بگید ؟ ب جنس موهام ربط داره یا اینکه آرایشگر نابلد بوده؟
  پاسخ
 5. حیدر در 5 شهریور 1401
  من فقد یکبار انجام دادم آیا همچین عوارض را گرفتار شدم یا خیر
  59
  پاسخ
  1. مجله زوم لایف
   مجله زوم لایف در 6 شهریور 1401

   سلام، معمولاً در استفاده متعدد چنین عوارضی محتمل است. اما اگر درگیر عوارض باشید حتماً نشانه‌هایی هم وجود خواهد داشت.

   پاسخ
 6. فرناز در 5 اردیبهشت 1400
  دوستانی که موهاتون به خاطر کراتین آسیب دیده ناراحت نباشید کاریه که شده و ناراحتی و استرس اثر بدتری روی موهاتون داره. سعی کنید مرتب ساقه و نوک موهاتونو با روغن آرگان و اگه موهاتون چرب نیست با روغن نارگیل چرب کنید تا کمتر موخوره بگیره. دیگه به هیچ عنوان سراغ مواد شیمیایی نرید و سعی کنید رنگ مو فقط روی ریشه موهاتون بزنید و ساقه موهاتون رو رنگ نزنید و اگه مجبور شدید از رنگهای بدون آمونیاک استفاده کنید حتما موقع رنگ توی اکسیدان کمی روغن آرگان بریزید تا هم موهاتون درخشان بشه و هم آسیب کمتری به موهاتون بزنه. قبل از حمام با ماسک های طبیعی مثل ترکیب زرده تخم مرغ، روغن زیتون، عسل، چند قطره آب لیمو ترش و محتوی یک کپسول ویتامین ایی استفاده کنید و روی ریشه موهاتون بگذارید و با کلاه رنگ بپوشونید و 40 دقیقه بعد با آب ولرم و شامپوی مناسب موهای کراتینه بشورید و از ماسک حمام (مخصوص موهای کراتینه) روی ساقه استفاده کنید.موقع شستن ماسک کمی از ماسک رو روی ساقه های انتهایی مو باقی بگذارید تا موهاتون نرم بشه. هیچ وقت از آب داغ برای شستشوی موهاتون استفاده نکنید. مرتب آب بنوشید و از مکمل های غذایی مو مثل قرص یونی زینک یا هیرویت استفاده کنید. اصلا استرس نداشته باشید و مطمئن باشید موهاتون با مراقبت های اصولی دوباره سلامت و درخشان میشه. هرچند وقت کمی از موهاتونو کوتاه کنید. اتوی مو ممنوع و برای خشک کردن موهاتون حتما سری سشوار رو بگذارید تا با موهاتون فاصله داشته باشه و با باد ولرم ریشه و ساقه ی موهاتونو خشک کنید و نکته آخر این که گول زبون چرب آرایشگرها رو نخورید این موهاتونو ابریشمی می کنه اون فلان کارو می کنه. فکر نکنید استثنا وجود داره. همه مثل هم هستند و به جیبشون بیشتر از موهای شما اهمیت میدن.
  پاسخ
 7. محمدعلی در 8 بهمن 1399
  من موهام رو کراتینه کردم.الان پشیمونم.اگه کوتاهش کنم درست میشه؟؟؟
  پاسخ
 8. Nasrin در 29 آبان 1399
  سلام من روی رنگ شرابی رنگ و مش زدم موهام خیلی سوخت الان یک هفته هست کراتینه کردم و بعضی از جای موهام هنوز موج و وز داره گفتن دو هفته دیگه دوباره باید شارژ بشه
  آیا میتونم برای شامپو کردن موهام از ژل برگ آلوار برای شستن استفاده کنم یا باید از شامپو بدون سولفات استفاده کنم
  کمک کنی ممنون میشم
  پاسخ
  1. Farshid در 15 فروردین 1400
   سلام کسی که به موهای شما کراتین زده نابلدبوده و تازه یادگرفته یا اینکه یجای کارش ایراد داشته.....
   پاسخ
 9. زهره یاوری در 29 آبان 1399
  منم موهامو کراتینه کردم
  خیلی راضی هستم .
  پاسخ
 10. سارا در 1 آبان 1399
  <p>سلام دوستان کسی اینجا کراتین بهار گلی(بهاره صیاد)رو انجام داده؟؟</p>
  پاسخ
  1. نازی اعلایی در 25 آبان 1401
   بله عزیزم کلی پول میگیره موهات صاف نمیشه تازه یه آلرژی بهت میده با موادش تا اخر عمر باهات میمونه موهات میریزه پوست پوست خارش ماهایی که رفتیم پیشش داریم جمع میشیم شکایت کنیم
   پاسخ