زوم لایف؛ کمک به زندگی بهتر

اینورتر چیست و انواع آن کدامند؟

اینورتر چیست و انواع آن کدامند؟

اینورتر چیست و انواع آن کدامند؟

اینورتر در واقع یک مبدل جریان الکتریکی است که جریان مستقیم (DC) را به جریان متناوب (AC) تبدیل می کند. فرکانس، توان و ولتاژ اینورتر را می توان به مقدار دلخواه تنظیم کرد.

در واقع عملکرد این اینورتر ها برعکس کار یکسوکننده هاست. خروجی اینورتر یک موج مربعی است که با استفاده از فیلتر می توان آن را به جریان سینوسی تبدیل کرد. این دستگاه ها هیچ نیرویی تولید نمی کنند و برق خود را از منبع DC می گیرند.

اگر منبع برق DC ضعیف باشد، اینورتر نمی تواند به تقویت این جریان کمک کند. اینورتر ها از نظر موج خروجی به سه نوع سینوسی، شبه سینوسی و موج مربعی تقسیم می شوند. اینورتر ها کاربرد های فراوانی در اتوماسیون صنعتی و سیستم های برق خورشیدی ایفا می کنند. با فروشگاه اینل کالا همراه باشید تا اطلاعات بیشتری در مورد اینورترها به شما بدهیم.

اینورتر چیست؟

اینورتر در لغت به معنای مبدل است و به آن درایو، کنترل کننده دور موتور، دریایو فرکانس متغیر نیز می گویند. همان طور که در مقدمه هم گفته شد اینورتر یک منبع تغذیه الکترونیکی است و به وسیله ای گفته می شود که جریان مستقیم را به جریان متناوب تبدیل می کند. علاوه بر این، اینورترها به طور گسترده در مراحل معکوس‌سازی منابع تغذیه سوئیچینگ برق استفاده می شوند. ولتاژ و توان خروجی اینورتر قابل تنظیم است. اینورتر جهت استفاده در منازل یا صنعت استفاده می شود. اینورترها در بازار انواع مختلفی دارند که از مهم ترین انواع آن می توان به اینورتر تک فاز یا سه فاز اشاره کرد.

در الکترونیک، اینورترها وسایلی هستند که جریان مستقیم را به جریان متناوب تبدیل می کنند. هر وسیله ای که برق DC را به برق AC تبدیل کند اینورتر نامیده می شود. یکی دیگر از کاربردهای اینورتر (یا درایو AC) کنترل سرعت موتور سه فاز AC بدون کاهش قدرت و گشتاور موتور است. اینورترها در ظرفیت های مختلفی ساخته می شوند و در مصرف برق بسیار صرفه جویی می کنند و مصرف برق را به میزان قابل توجهی کاهش می دهند.

طرز کار اینورتر چگونه است؟

اینورترها برای تبدیل سطوح ولتاژ و همچنین جابه‌جایی سطح فرکانس در سیستم‌های اتوماسیون صنعتی طراحی‌ شده‌اند. خروجی اینورترها همچنان برق سینوسی تک فاز یا سه فاز است. با این حال، این خط برق خروجی موتور الکتریکی را در شرایط کاملا ایمن تحت تغییرات زیاد در سطوح ولتاژ و فرکانس تامین می کند. هر اینورتر برای تولید یک خروجی موج سینوسی کنترل شده و دقیق طراحی شده است. طرز کار اینورتر در طراحی بخش‌های مختلف تفکیک می‌شود. در داخل هر دستگاه اینورتر از مبدل AC به DC، یکسو کننده، فیلتر، کنترلر و در نهایت مبدل DC به AC استفاده می شود. خط برق موج سینوسی تک فاز یا سه فاز از ورودی اینورتر توسط موج شکسته در مبدل AC به DC به خط ولتاژ DC تبدیل می شود.

کاربرد اینورترها چیست؟

برخی از کاربردهای اینورترها به شرح زیر است:‌

 • هنگامی که شبکه اصلی در دسترس نیست، از منبع تغذیه بدون وقفه یا یو پی اس استفاده می شود.اینورتر و باتری قطعات مهم ups هستند.
 • اینورتر قدرت در خطوط انتقال HVDC کاربرد دارد. از این اینورتر برای اتصال دو سیستم AC آسنکرون نیز استفاده می شود.
 • توان خروجی پنل خورشیدی DC است.در این کاربردها از اینورتر خورشیدی برای تبدیل جریان مستقیم به جریان متناوب استفاده می شود.
 • اینورتر یک ولتاژ خروجی متغیر با استفاده از یک واحد کنترل تولید می کند.سرعت اینورتر توسط یک منبع ولتاژ متغیر کنترل می شود.
 • اینورترها می توانند جریان متناوب فرکانس پایین را به جریان فرکانس بالا تبدیل کنند که برای گرمایش القایی استفاده می شود.

انواع اینورتر از نظر موج خروجی

اینورترها بر اساس شکل موج خروجی به سه نوع تقسیم می شوند:

1.اینورتر موج مربعی

در این نوع اینورترموج ولتاژ خروجی مربع است. این اینورترها کاربرد زیادی ندارند و دلیل آن این است که  وسایل برقی خانگی بر اساس موج سینوسی کار می کند. اگر ولتاژ خروجی مربعی این نوع اینورترها را به لوازم خانگی وارد کنیم، آسیب می بینند. این اینورترها ارزان هستند و در دستگاه هایی با طراحی بسیار ساده استفاده می شوند.

2. اینورتر موج سینوسی

در این نوع اینورتر شکل موج خروجی شکل موج سینوسی خواهد بود. این اینورترها بسیار پرکاربرد هستند و در تمامی لوازم خانگی مورد استفاده قرار می گیرند که باعث گرانی آنها می شود.

3. اینورتر موج سینوسی اصلاح شده

ساختار این اینورتر از یک اینورتر موج مربعی پیچیده تر و از یک اینورتر موج سینوسی ساده تر است. خروجی این اینورتر ترکیبی از امواج سینوسی و مربعی است.

اینورتر درایو چیست و چه کاربردی دارد؟

درایو یا اینورتر وسیله ای است که برای راه اندازی موتور الکتریکی استفاده می شود و بسیاری از چالش های پیش روی آنها را حل می کند. این تجهیزات از آسانسور آپارتمان شما گرفته تا جرثقیل، چاه کشاورزی، میکسر، نانوایی مجاور، اکسترودر، پمپ، فن، تسمه نقاله و غیره استفاده می شود. کافی است یک ساعت اینورتر درایو را از صنعت و زندگی روزمره خود حذف کنید تا به اهمیت بسیار آن پی ببرید. اینورتر درایو های برند آیمستر و هایتک از محبوب ترین برند های اینورتر کنترل دور محسوب می شوند. اینورتر درایو قادر است:

اینورتر درایو

 • دور موتور را کنترل کند؛
 • محافظت از موتور در برابر خطاهای مختلف (اضافه بار، اتصال کوتاه و غیره)؛
 • استارت و استپ موتور را به صورت نرم و بدون تنش‌های مکانیکی انجام دهد؛
 • کنترل از راه دور فرآیند را فعال کند؛
 • مصرف انرژی در بارهای گشتاور متغیر کم کند.
 • و...

اینورتر خورشیدی چیست و چه انواعی دارد؟

اینورتر خورشیدی یکی از تجهیزات اصلی هر سیستم برق خورشیدی محسوب می شود. وظیفه اصلی اینورترخورشیدی تبدیل ولتاژ مستقیم و جریان مستقیم پنل های خورشیدی به جریان متناوب است. برق AC تبدیل شده برای راه اندازی وسایل برقی شما مانند تلویزیون، یخچال، مایکروویو و غیره استفاده می شود. در یک سیستم خورشیدی فتوولتائیک، اینورترخورشیدی به عنوان قلب سیستم عمل می کند و جریان مستقیم تولید شده را به جریان متناوب تبدیل می کند. اینورتر های خورشیدی خود به دو دسته اینورترهای Grid Off يا مستقل از شبكه و متصل به شبکه (آنگرید) نقسیم می شوند.

1. اینورتر های خورشیدی متصل به شبکه (آنگرید)

اگر بخواهیم برق تولید شده توسط پنل های خورشیدی را وارد شبکه کنیم، باید از اینورترهای خورشیدی متصل به شبکه استفاده کنیم. ماهیت و ساختار داخلی اینورتر های خورشیدی متصل به شبکه و اینورتر های خورشیدی منفصل (جدا) از شبکه با هم متفاوت است.

2. اینورتر های خورشیدی جدا یا منفصل از شبکه (آفگرید)

در سیستم های فتوولتائیک خارج از شبکه، انرژی با استفاده از باتری های DC ذخیره می شود و شارژ کنترلر وظیفه مدیریت و ایمن سازی سیستم را بر عهده دارد و برای تبدیل آن به برق AC با ولتاژ 220 ولت از اینورتر خورشیدی استفاده می شود. بعضی اینورترها در درون شارژ کنترلرها تعبیه شده است و یک دستگاه هم اینورتر و هم شارژ کنترلر می باشد.

خرید اینورتر

راهنمای خرید و نکات مهم در خرید اینورتر

اینورترها یکی از مهم ترین و کاربردی ترین محصولات در صنایع مختلف می باشند. برای انتخاب و خرید اینورتر معمولاً باید اطلاعاتی در مورد تکفاز یا سه فاز، توان الکتروموتور و منبع تغذیه اینورتر بدانید. پس در انتخاب و خرید اینورتر باید دقت کافی را داشته باشید از این رو به چند نکته مهم اشاره می کنیم:

 1. ابتدا، کاربرد مورد نظرتان را در نظر بگیرید، که مهمترین عنصر هنگام انتخاب اینورتر است.
 2. قبل از بررسی، تحقیق و انتخاب، بهتر است اطلاعات اولیه در مورد موتور داشته باشید.
 3. حتما در هنگام خرید به فرکانس موتور دقت کنید زیرا به طور مثال اگر برای موتور یک فرکانسی وجود داشته باشد و اینورتر نیز فرکانسی متفاوت از موتور داشته باشد و اتصال بین موتور و اینورتر بر قرار گردد ،به علت نا هماهنگی بین موتور و اینورتر قطعا موتور می سوزد.
 4. در هنگام خرید باید به ولتاژ موتور و ولتاژ درایور توجه کنید تا متناسب با ولتاژ محل کار شما باشد.
 5. اندازه اینورتر بسیار مهم است. اگر مثلا اینورتر انتخابی ظرفیت و ابعاد کوچکتری نسبت به موتور داشته باشد احتمال آسیب دیدن اینورتر به علت اضافه بار وجود دارد.
 6. سرعت و فرکانس یکی دیگر از عوامل مهم در خرید اینورتر است و درحالت کلی نباید موتور در سرعتی کمتر از ۲۰% حداکثر سرعت مجاز و همچنین بیشتر از ۲۰% سرعت مجاز کار کند.
 7. ارتفاع اینورترها نیز یکی از نکات مهمی است که در خرید اینورتر باید به آن توجه کرد. به طور کلی اینورترها برای ارتفاع 1000 متری از سطح دریا مناسب هستند، اما به طور کلی ارتفاع اینورترها باید بر اساس نیاز شما ارزیابی شود.
  کانال تلگرام زوم لایف
  ارسال نظر
  عکس خوانده نمی شود