زوم لایف؛ کمک به زندگی بهتر

10 روش ساده از بین بردن مورچه ها

10 روش ساده از بین بردن مورچه ها

10 روش ساده از بین بردن مورچه ها

برای از بین بردن مورچه ها همیشه نیاز به استفاده از مواد سمی نیست. روش های سالمی هم وجود دارد تا از شر مورچه ها خلاص شوید. در این مطلب از سایت زوم لایف می خواهیم 10 روش برای خلاص شدن از مورچه ها را توضیح دهیم که براحتی و بدون استفاده از مواد سمی بتوانید مورچه ها را از بین ببرید.

در طول فصل مرطوب و یا آب و هوای بسیار گرم، مورچه ها زیاد می شوند و وجود آنها در همسایگی خانه شما، رایج خواهد شد. این حقیقت که مورچه ها در گروه های تا یک میلیونی با هم زندگی می کنند، خلاص شدن از دست آنها را سخت می کند.

علاوه بر این، زمانیکه حشرات به خانه شما راه پیدا کنند، خطر گزش آنها و همچنین صدماتی که به وسایل شما وارد می شوند نیز وجود دارد. البته مقدار غذایی که به خاطر آلودگی ناشی از مورچه، باید دور بریزید را نباید فراموش کرد. در ادامه، 10 روش برای خلاص شدن از دست مورچه ها را با هم بخوانیم.

1. سرکه سفید

اولین روش برای از بین بردن مورچه ها استفاده از سرکه سفید است. سرکه سفید بویی بسیار قوی دارد که مورچه ها نمی توانند آن را تحمل کنند. سرکه همچنین باعث می شود که بوی رد مورچه ها مخفی شده و  مورچه ها مسیر خود را گم کنند.

مراحل آماده کردن این روش آسان است: ابتدا، آب و سرکه را به نسبت 1 به 1 مخلوط کنید. پس از اینکه محلول خوب مخلوط شد، آن را درون بطری اسپری بریزید. شما همچنین می توانید چند قطره روغن نیز درون بطری بریزید که کاملاً اختیاری است.

سپس، این محلول را دور تا دور پایین دیوارهای خانه خود بریزید، زیرا این محل محتمل ترین نقطه خانه برای پیدا کردن رد مورچه است. بعد از حدود یک ساعت، شما مورچه های مرده را در محل هایی که اسپری کردید، پیدا خواهید کرد. با یک پارچه مرطوب آنها را تمیز کرده و دور بیاندازید. هر روز این کار را تکرار کنید تا زمانیکه دیگر مورچه ای باقی نماند.

2. دارچین

دارچین یکی دیگر از موادی است که بوی تندی برای مورچه ها دارد. از نظر علمی ثابت شده است که روغن دارچین اثرات مثبتی هم در حشره کشی و هم در دفع حشرات دارد. حدود نصف قاشق دارچین را با یک فنجان آب مخلوط کنید.

یک گلوله کتان را داخل محلول خود بخیسانید و سپس نواحی که معمولاً رد مورچه در آن است را دستمال بکشید. این کار را یک بار در روز و تا زمانیکه اثری از مورچه ها نباشد، انجام دهید.

3. نعناع

نعناع می تواند به از بین بردن مورچه ها کمک بسیار خوبی باشد. نعناع یک دفع کننده طبیعی مورچه ها است. بویی بسیار قوی دارد که توانای بویای مورچه ها را مختل می کند و بنابراین پیدا کردن منابع غذا برای آنها سخت می شود. حدود 5 قطره از این ماده را به نصف استکان آب اضافه کنید.

سپس محلول را درون یک بطری اسپری بریزید و در ناحیه زباله ها و در ورودی اسپری کنید تا حشرات را دور کند. بهترین نکته این راه حل این است که شما می توانید نعناع را در حیاط پشتی خود هم بکارید و در هزینه ها صرفه‌جویی کنید.

4. بوراکس

بوراکس پودر سفید رنگ طبیعی و معدنی که کاربرد های زیادی در تغذیه، صنعت و پزشکی دارد. این ماده برای مورچه ها سمی است و اگرچه در ابتدا جذب آن می شوند، اما پس از مصرف آن، می میرند. ژلاتین خوراکی و بوراکس را با نسبت 1 به 1 مخلوط کنید. آن را درون یک بشقاب قرار دهید و سپس در هر محلی که قبلاً ردی از مورچه مشاهده کرده اید قرار دهید.

5. خاک دیاتومه

خاک دیاتومه نوعی خاک است که از بقایای فسیلی جلبک های تک سلولی پوسته سخت دیاتوم بوجود آمده است. این ماده، پودر باقیمانده از فیتوپلانکتون های دریایی فسیل شده است. لبه های آن بسیار تیز هستند و زمانیکه حشرات روی پودر راه می روند، پوشش آنها بریده شده و بنابراین خشک می شود و در نهایت می میرند.

لایه های نازکی از پودر را دور تا دور پایین دیوارهای خانه، زیر یخچال، روی طاقچه، زیر کابینت ها و یا هر محل دیگری که ممکن است ردی از مورچه ها دیده باشید، بریزید.

6. لیمو

بوی لیمو برای از بین بردن مورچه ها مفید است و به عنوان دورکننده مورچه عمل می کند. لیمو همچنین خاصیت اسیدی دارد که بوی رد مورچه‌ را مخفی می کند. کمی از آب این میوه را روی طاقچه ها و یا ورودی درها بمالید تا مورچه ها را دور کند. روش دیگر خیساندن پارچه در روغن لیمو و گذاشتن آن در کابینت هایی است که قبلاً در آنها مورچه دیده شده است.

7. مایع ظرفشویی

مایع ظرفشویی باعث خفگی و از بین رفتن مورچه ها می شود. یک قاشق جوش شیرین و مایع ظرفشویی را مخلوط کنید و محلول را روی آن نواحی که مورچه ها از آن طریق به خانه شما می آیند، پخش کنید. شما همچنین می توانید مایع ظرفشویی و آب را با نسبت 2 به 1 مخلوط کنید و مخلوط را روی محل های آلوده، اسپری کنید.

8. پوست خیار

به طور طبیعی مورچه ها نمی توانند طعم خیار را تحمل کنند. یک خیار را پوست بگیرید و پوست آن را در محل هایی که مورچه ها فعالیت دارند قرار دهید. مهم است که هر روز پوست خیارها را عوض کنید تا نتیجه دلخواه را برای دفع حشرات داشته باشد. این کار را هر روز تکرار کنید تا زمانیکه اثری از حشرات نباشد.

9. فلفل هندی

مورچه ها به سیگنال های شیمیایی که برای دستیابی به منابع خاص غذایی به آنها تکیه دارند، وابسته هستند. فلفل هندی این سیگنال ها را نابود می کند و بنابراین نجات مورچه ها افت شدیدی پیدا می کند. پودر فلفل را در محل هایی که مورچه ها هستند بریزید. شما همچنین می توانید آن را با پودر زردچوبه مخلوط کنید تا یک محدوده نامناسب برای حشرات ایجاد کنید.

10. تمیز نگه داشتن خانه

مورچه ها به محل های کثیف جذب می شوند، برای مثال اگر شما مقداری آبمیوه روی اپن آشپزخانه بریزید و آن را تمیز نکنید، به دلیل اینکه مورچه ها حس بویایی قوی ای دارند، با یک لشگر از آنها مواجه خواهید شد که روی اُپن هستند. همیشه روی اپن، کابینت ها و کف زمین را تمیز نگه دارید. هر لکه را به محض ایجاد شدن، پاک کنید.

کلام آخر ...

همانطور که در بالا بیان شد، بهترین راه برای داشتن یک خانه بدون مورچه، تمیزی کامل است. از رها کردن ظروف کثیف در سینک ظرفشویی دوری کنید و مطمئن شوید که روی اپن آشپزخانه رطوبت جمع نشود. شما همچنین باید مطمئن شوید که هیچ درز و شکافی در اطراف پنجره ها و یا درها وجود ندارد. اگر وجود داشت، با استفاده از گچ و یا ژله نفتی آن را بپوشانید تا از ورود مورچه ها به داخل خانه جلوگیری کنید.

همچنین بهترین روش برای جلوگیری از وجود مورچه ها، تمیز نگه داشتن خانه است. اگر مورچه ها غذایی برای جمع آوری پیدا نکنند، قطعاً در جای دیگری به دنبال غذا می گردند.

اگر برای از بین بردن مورچه ها روش های دیگری استفاده می کنید که در این مطلب به آن اشاره نشده است. لطفاً از طریق بخش ارسال نظرات برای ما و سایر کاربران بنویسید.

  کانال تلگرام زوم لایف

  شعار ما در مجله اینترنتی زوم لایف، کمک به زندگی بهتر با ارائه محتوای مفید درباره سلامتی است. برای این منظور از منابع معتبر خارجی که در حوزه سلامت و سبک زندگی است فعال هستند برای تولید محتوا و ارائه آن به شما کاربران محترم استفاده می‌کنیم.

  ارسال نظر
  عکس خوانده نمی‌شود
  تعداد نظرات (141)
  1. محمد در 25 مهر 1402
   .یک انسان راست و الهی نباید آزارش به حتی یک مورچه برسد. راه انسانی والهی ش اینست بجای کشتن سیاه کننده روح وضمیرمان. قراردادن چند هسته خرما یاتکه‌قند وشیرینی روی ورق روزنامه کنار دیوارها و بعد انتقال دسته جمعی شان به باغچه حیاط وکوچه. بترسیم از قیامت ذره حساب شدید قیامت خدای پیش رو.
   پاسخ
  2. سیدمهدی در 18 مرداد 1402
   بهترین کار اینه که خونه رو خراب کنی و از اول بسازی!
   پاسخ
  3. شمين در 4 فروردین 1402
   خونه ي ما مورچه بال دار اومده 🙃🥲 نظري داريد چيكار كنم ؟
   پاسخ
  4. خاتون چشم عسلی در 27 اسفند 1401
   سلام دو سه هفته است تمام مورچه های ما ناپدید شدن. خدا شاهده نگرانشونم. کسی میدونه علت چیه
   آخه قبلا هر سمی میزدیم دو سه روز کم میشدن دوباره روز از نو. الان حتی یه دونه نیست!!!!!!؟ خیلی عجیبههههه حتی طعمه میذاریم که بیان نیستن ولی
   پاسخ
  5. وحید در 14 بهمن 1401
   پود حشره کش کنسل
   من امتحان کردم و واقعا جواب داد.زیر فرش و در مسیر حرکت.نمردن ولی مسیره حرکت رو به جای دیگه تغییر دادن
   پاسخ
  6. مهمان مصطفی در 20 دی 1401
   من توی خونه آکواریوم دارم با ماهی های گیاه خوار !
   یه مدت با مورچه ها سر و کله زدم دیدم فایده نداره .
   جدیدا ته مونده غذا ، مثلا استخوان های مرغ رو توی چند تا ظرف توی مسیر رفت و آمدشون میزارم و چند ساعت بعد هزاران مورچه توی ظرف هستن .
   بعد البته برخلاف میلم که دوست ندارم آزارم بهشون برسه ولی چاره ای ندارم چون خیلی جدیدا زیاد شدن و همه جا هستن ( خانوادگی داریم فوبیای مورچه میگیریم ! 😖 ) میریزم شون توی آکواریوم 😤 تا چرخه طبیعت رو کامل کنم !!!
   ماهی ها هم راضین ماهم هم .
   👍👍👍
   پاسخ
  7. مهمان فرید در 9 آذر 1401
   دوستان کسی مورچه خوار سراغ داره یه چنتا بخرم بندازم خونه باهامون زندگی کنن بهتر از یه لشگر مورچه موذی هستش، همه روش ها امتحان کردم جواب نداد
   پاسخ
  8. آرمان در 17 آبان 1401
   سلام دوستان بنده از شامپو سیر پرژک و مقداری آب استفاده کردم و هر دو رو مخلوط کردم و با اسپری پاشیدم روی مورچه ها در صدم ثانیه از بین رفتن ضمنا لانه رو پیدا کردم و اونجا هم کلا اسپری کردم و جواب داد...فکر کنم اگر مایع سفید کننده هم کمی اضاف بشه سریعتر عمل کنه
   پاسخ
  9. مهمان علی در 9 آبان 1401
   مورچه ما لیمو میخوره شما میگی لیمو بزارید
   پاسخ
  10. پایداری در 27 مهر 1401
   استفاده از آب در یک وان در داخل حمام
   که چند روز بماند
   پاسخ