زوم لایف؛ کمک به زندگی بهتر

7 روش درمانی موثر برای درمان دیسک کمر

7 روش درمانی موثر برای درمان دیسک کمر

7 روش درمانی موثر برای درمان دیسک کمر

خوشبختانه امروزه به لطف وجود متخصصین درد روش‌های مختلفی برای درمان دیسک کمر بدون نیاز به جراحی وجود دارد.

افرادی که دچار این عارضه هستند، متحمل درد و مشکلات زیادی می‌شوند، پزشک در این شرایط سعی بر این دارد تا به روش‌های غیر جراحی بیماران را درمان کند. در مواقع نادر در صورتی که هیچ یک از روش‌های ذکر شده تاثیر نداشته باشد، عمل جراحی به شما پیشنهاد داده خواهد شد.

در ادامه چندین روش درمانی که برای بسیاری از بیماران موثر بوده برای شما ذکر خواهیم کرد.

1. فیزیوتراپی

حدود 80 درصد از بیمارانی که دچار فتق دیسک کمر هستند، نیازی به عمل جراحی ندارند و با روش‌های غیر جراحی می‌توانند بهبود را تجربه کنند.

تصور بسیاری از بیماران این است که با وجود چنین مشکلی تنها باید استراحت مطلق داشته باشند و هیچ فعالیتی نکنند، در حالی که پزشکان توصیه می‌کنند که این دسته از بیماران باید همواره فعالیت داشته باشند.

فیزیوتراپیست میزان فعالیت و نوع مناسبی از فعالیت‌هایی را که می‌توانید انجام دهید به شما خواهد گفت. به‌طور کلی این موارد را در نظر خواهد داشت:

  • میزان فعالیت شما را تحت نظر دارد.
  • تمرینات تقویتی عضلاتی خوبی را پیشنهاد می‌دهد.
  • تمریناتی برای افزایش انعطاف‌پذیری به شما پیشنهاد می‌کند.
  • به شما کمک می‌کند تا بدون تشدید آسیب‌ها، دامنه حرکتی شما بهبود پیدا کند.

فیزیوتراپی شامل تمرینات غیر فعال و فعال است. از تمرینات غیر فعال می‌توان به چنین مواردی اشاره کرد:

  • ماساژ بافت‌های عمیق
  • تراکشن درمانی
  • تحریک الکتریکی عصب از طریق پوست (TENS) (این روش درمانی برای رساندن جریان الکتریکی به عضلات و اعصاب مورد استفاده قرار می‌گیرد).

2. گرما و سرما درمانی

این روش درمانی اثر دو برابری روی فتق دیسک دارد. سرما درمانی منجر به کاهش التهاب می‌شود و همچنین درد را نیز تسکین می‌دهد.

علاوه بر این گرما درمانی منجر به افزایش گردش خون می‌شود و در نهایت بهبودی را به همراه خواهد داشت. اثرات درمانی هر روش متفاوت است.

ابتدا باید سرما درمانی را شروع کنید سپس زمانی که درد شما تسکین پیدا کرد، با گرما درمانی به افزایش جریان خون و تسریع روند بهبود کمک کنید.

درمان دیسک کمر

3. درمان‌های جایگزین

درمان‌های جایگزین مختلف مزیت تسکین درد و بهبودی به صورت محدود به دنبال دارد که می‌تواند شامل مواردی از جمله طب سوزنی و مراقبت‌های کایروپراکتیک باشد.

4. لیزر دیسک کمر

یکی دیگر از روش‌های درمانی نوین که بسیاری از بیماران را از عمل جراحی بی‌نیاز کرده، درمان کمردرد با لیزر دیسک کمر در کلینیک درد است. طی این پروسه درمانی بخشی که از دیسک که بیرون‌زده، بدون هیچ برشی تبخیر می‌شود.

لیزری که برای درمان دیسک استفاده می‌شود، پروب لیزری است و در فضای بین مهره قرار می‌گیرد. این روش درمانی توسط آقای دکتر محمد حسین دلشاد، فوق تخصص درد بدون بیهوشی با بی حسی برای بیمار انجام می‌شود.

با کمک فلوروسکوپی یک سوزن میان دیسک با دقت بالا وارد می‌شود و فیبر نوری از این طریق به ناحیه مورد نظر وارد خواهد شد.

انرژی لیزر منجر به تبخیر بخشی از دیسک بیرون‌زده شده و طبیعتا عارضه دیسک کمر بدون نیاز به عمل جراحی برطرف خواهد شد. همچنین لازم به ذکر است که بیماران نباید نگران عود بیماری خود باشند، چنین مشکلی رخ نخواهد داد.

همانطور که گفتیم هیچ اقدام تهاجمی صورت نمی‌گیرد، به همین جهت احتمال آسیب به بافت‌های سالم اطراف برخلاف عمل جراحی وجود ندارد.

5. دارو درمانی

پزشک بسته به شرایط شما داروهای بدون نسخه یا بدون نیاز به تجویز را در نظر خواهد گرفت. اگر درد بسیار شدیدی باشد ممکن است از همان ابتدا داروهای تجویزی برای بیمار در نظر گرفته شود.

اگر درد خفیف یا قابل کنترل باشد، با مصرف داروهای بدون تجویز می‌تواند درد ایجاد شده را کنترل کرد.

کنترل و درمان دیسک کمر

6. بلوک عصبی

بلوک عصبی یک روش درمانی کم تهاجم است که از ارسال سیگنال درد به مغز جلوگیری می‌کند. تزریق برای بلوک ریشه عصبی دارای یک بی حس کننده موضعی و همچنین کورتیکو استروئید برای تسکین درد و همچنین کاهش التهاب است.

از این روش درمانی می‌توان به دو هدف استفاده کرد، از نظر تشخیصی اگر با بلوک ریشه عصبی، درد بیمار تسکین پیدا کند روشی برای تایید تشخیص پزشک است.

از نظر درمانی نیز می‌تواند تسکین درد بیمار را به دنبال داشته باشد. همه مراحل درمانی تحت بی حسی انجام می‌گیرد و بیمار متوجه هیچ از یک پروسه درمانی نخواهد شد. معمولا بیماران تا یک سال تسکین درد را تجربه می‌کنند.

7. تزریق استروئید اپیدورال

این روش درمانی بر خلاف نوع قبلی منجر به بی حسی نمی‌شود و تنها قسمت دردناک مورد هدف قرار می‌گیرد و در فضای اپیدورال برای رفع درد بیمار تزریق می‌شود.

این روش نیز کم تهاجمی است و با کمک فلوروسکوپی انجام می‌گیرد. نتایج درمانی برای برخی از بیماران کوتاه مدت و برخی دیگر تسکین درد را طی طولانی مدت گزارش داده‌اند.

کانال تلگرام زوم لایف
توجه: محتوای مجله زوم لایف، جایگزین نسخه پزشکان نیست. اگر مشکل پزشکی دارید، برای تشخیص و درمان به پزشک مراجعه کنید.

شعار ما در مجله اینترنتی زوم لایف، کمک به زندگی بهتر با ارائه محتوای مفید درباره سلامتی است. برای این منظور از منابع معتبر خارجی که در حوزه سلامت و سبک زندگی است فعال هستند برای تولید محتوا و ارائه آن به شما کاربران محترم استفاده می‌کنیم.

ارسال نظر
عکس خوانده نمی‌شود