زوم لایف؛ کمک به زندگی بهتر

آزمایش خون در دوران بارداری

آزمایش خون در دوران بارداری

آزمایش خون در دوران بارداری

یکی از حساس‌ ترین دوره زندگی بانوان بارداری است که از شروع تا پایان آن بانوان باید تحت نظر متخصص زنان قرار گرفته و هرگونه آزمایش ضروری را در زمان مناسب انجام دهند.

اما توجه کنید که برخی از انواع آزمایشات در دوره بارداری بسیار مهم هستند و در یک دوره خاص باید انجام شوند.

معمولا متخصصان با انجام آزمایش خون و بررسی نمونه دریافت شده تا حد زیادی می‌ توانند اطلاعات ضروری را بررسی و کسب نمایند.

با انجام آزمایش خون در دوره بارداری متخصصان می‌ توانند شمارش کاملی از سلول‌ های خونی داشته و با بررسی سطح هموگلوبین و کم خونی مادر و حتی عفونت‌ های احتمالی شرایط را برای یک بارداری موفق فراهم سازند.

اما با انجام این نوع آزمایشات متخصصان گروه خونی مادر را بررسی کرده و همچنین میزان قند خون در ساعات مختلف روز نیز ارزیابی میشود، البته ملاک اندازه‌ گیری قند خون مادر هنگام ناشتا است و پزشکان می‌ توانند به واسطه انجام آزمایش خون به بررسی عملکرد تیروئید پرداخته و با این کار از سلامت مادر و جنین در حال رشد محافظت خواهند کرد.

با انجام آزمایش خون در بارداری متخصصان می‌ توانند آنتی ژن‌ های هپاتیت ب را بررسی کرده و اگر آسیب و عارضه ای سلامت مادر را تهدید کند حتماً به آن رسیدگی خواهند کرد.

اولین آزمایش خون در دوره بارداری در هفته‌ های اول انجام میشود تا متخصصان تشخیص دهند که آیا بارداری اتفاق افتاده است و نتیجه مثبت و منفی را به بانوان اعلام خواهند کرد.

اما آزمایش خونی که در مراحل بعدی و ماه‌ های مختلف بارداری انجام میشود هر کدام برای ارزیابی و بررسی فاکتورهای خاصی هستند و البته زمان دقیق آزمایش خون را پزشک به بانوان اعلام کرده تا بتوانند علاوه بر بررسی وضعیت بدن مادر از اوضاع جنین هم مطلع شوند.

علاوه بر آزمایشاتی که به صورت روتین و از پیش تعیین شده برای بانوان باردار در نظر گرفته میشود برخی از انواع آزمایشات مربوط به موارد خاص هستند و فردی که با سرخچه یا آبله مرغان مبتلا باشد باید آزمایش خون انجام دهد تا متخصصان فاکتورهای لازم را بررسی نمایند.

هدف از انجام آزمایش خون در بارداری

زمانی که متخصصان آزمایش خون را برای مراجعین و بانوان باردار تجویز می‌ کنند سعی دارند که چند فاکتور مهم را بررسی کرده تا در این ۹ ماهه حساس خیلی بهتر و دقیق‌ تر از سلامت مادر و فرزند مراقبت نمایند.

یکی از مهمترین عواملی که در طی انجام آزمایش خون بررسی میشود گروه خونی مادر است، این فاکتور ارزیابی میشود تا در صورت ضرورت اگر مادر در شرایط خاص قرار بگیرد و نیاز به تزریق خون داشته باشد پزشکان بدون فوت وقت بتوانند گروه خونی مناسب مادر را تهیه کنند و مشکلاتی برای مادر در حین زایمان و پس از آن ایجاد نخواهد شد.

بعضی از بانوان در طی زایمان ممکن است به تزریق خون احتیاج داشته باشند و زمانی که پزشک از گروه خونی مادر مطلع باشد این کار به راحتی انجام شده و سلامت مادر حفظ خواهد شد.

تست بارداری

اما متخصصان با بررسی RH خون متوجه خواهد شد که آیا گروه خونی مادر و جنین با یکدیگر یکسان است یا خیر و اگر تفاوتی در این زمینه وجود داشته باشد نیاز به بررسی‌ های بیشتر داشته و بانوان باید بعد از زایمان اقدامات لازم را انجام دهند.

اما یکی از بزرگترین اهداف انجام آزمایش خون در بارداری بررسی دیابت بارداری می‌ باشد، متخصصان سطح قند خون را در سه ماهه اول بارداری اندازه‌ گیری می‌ کنند و در صورت نیاز مجدداً در هفته‌ های ۲۴ تا ۲۸ بارداری این آزمایش انجام میشود.

مهم است بدانید که اگر مادر با دیابت بارداری مواجه باشد نه تنها سلامت شخص را تهدید می‌ کند بلکه برای رشد جنین نیز آسیب زا بوده و ممکن است باعث زایمان زودرس شود.

به واسطه انجام آزمایش خون متخصصان می‌ توانند تعداد و وضعیت گلبول‌ های قرمز را مشخص کنند و متوجه خواهند شد که آیا روند انتقال اکسیژن به بخش‌ های مختلف بدن مادر و حتی جنین به درستی انجام میشود یا خیر.

تمامی بانوان در دوره‌ های قبل از بارداری موظف به مصرف انواع مکمل‌ ها به ویژه آهن هستند تا مبادا در دوره بارداری با کم خونی مواجه شوند. آزمایشات مهمی که در دوره بارداری انجام میشود برای بررسی این فاکتورهای مهم بوده و متخصصان به این واسطه دقیق‌ تر و بهتر می‌ توانند از سلامت مادر محافظت کنند و در صورت نیاز از مکمل‌ های آهن استفاده کرده تا کم خونی مادر رفع شود.

از دیگر اهداف انجام آزمایش خون در بارداری باید به بررسی و تشخیص بیماری‌ های آمیزشی اشاره کرد، مهم است که بدن مادر از هرگونه آلودگی و بیماری مبرا باشد و متخصصان برای بررسی های دقیق آزمایش خون را انجام داده تا متوجه شوند که آیا بانوان باردار با بیماری‌ های خاصی همچون هپاتیت ب یا HIV مواجه هستند یا نه.

با انجام این نوع آزمایشات علاوه بر بررسی وضعیت مادر از سلامت جنین هم مطلع خواهند شد، اما انجام آزمایش خون برای بررسی ایمنی بدن نسبت به ویروس‌ هایی همچون سرخچه و آبله مرغان ضروری است اگر بانوان در دوره کودکی این بیماری‌ ها را تجربه کرده باشند و یا واکسن آنها را تزریق نموده باشند جنین از این آلودگی‌ ها و بیماری‌ های ویروسی در امان بوده و در طی بارداری مشکلات مختلف سلامت آنها را تهدید نمی‌ کند.

همواره این نکته را به یاد داشته باشید که بررسی عملکرد غده تیروئید مادر مسئله بسیار مهمی است که متخصصان حتی قبل از بارداری به آن توجه ویژه‌ ای دارند، از این رو متخصصان برای بررسی تیروئید آزمایش خون را برای مادر الزامی دانسته تا بتوانند هرگونه تغییرات فیزیولوژیک و هورمونی را بررسی کنند و البته اگر غده تیروئید با اختلال مواجه باشد با مصرف انواع دارو شرایط را به حالت نرمال خواهند رساند.

غربالگری در بارداری

یکی از بخش‌ های مهم بارداری انجام غربالگری است که یک بار در سه ماهه اول و مجدداً در سه ماهه دوم بارداری انجام میشود.

در روند انجام غربالگری متخصصان یک‌ آزمایش خون را برای بانوان در نظر گرفته و پس از آن انجام سونوگرافی الزامی است، اما مهم است بدانید که با انجام این آزمایش خون متخصصان می‌ توانند هرگونه تغییرات کوچک و جزئی را بررسی کرده و اگر خطری سلامت جنین را تهدید کند خیلی زود به آن پی می‌ برند.

این آزمایش خون آنقدر دقیق و حساس است که هرگونه ناهنجاری در بدن جنین را به طور دقیق و واضح مشخص می‌ کند، اما مهم است بدانید که علاوه بر بررسی سلامت جنین از طریق خون مادر متخصصان می‌ توانند سطح پروتئین را در خون تجزیه تحلیل کرده و هرگونه کروموزوم‌ های غیر طبیعی را ارزیابی خواهند کرد.

نکته مهم این است که غربالگری و یا انجام آزمایش خون حتماً در زمان مشخص شده از طرف پزشک انجام شود و به هیچ عنوان نباید زمان طلایی از دست برود.

اولین و مهمترین غربالگری در دوره بارداری مربوط به هفته ۱۱ تا ۱۳ است که با انجام یک آزمایش خون هرگونه تغییر در DNA مادر و جنین مشخص شده و متخصصان خیلی زود به آسیب‌ های مربوطه پی می‌ برند و در این شرایط فرصت برای انجام فرایندهای درمانی و اصلاحی به راحتی فراهم است و در صورت نیاز و با وجود بیماری‌ های خاص اقدامات حساس‌ تری همچون سقط جنین انجام خواهد شد.

کانال تلگرام زوم لایف
توجه: محتوای مجله زوم لایف، جایگزین نسخه پزشکان نیست. اگر مشکل پزشکی دارید، برای تشخیص و درمان به پزشک مراجعه کنید.

شعار ما در مجله اینترنتی زوم لایف، کمک به زندگی بهتر با ارائه محتوای مفید درباره سلامتی است. برای این منظور از منابع معتبر خارجی که در حوزه سلامت و سبک زندگی است فعال هستند برای تولید محتوا و ارائه آن به شما کاربران محترم استفاده می‌کنیم.

ارسال نظر
عکس خوانده نمی‌شود