زوم لایف؛ کمک به زندگی بهتر

بهترین روش اصلاح طرح لبخند چیست؟

بهترین روش اصلاح طرح لبخند چیست؟

بهترین روش اصلاح طرح لبخند چیست؟

لبخند، همواره یک حالت دلنشین بشمار می‌آید که زیبایی چهره فرد را دو چندان می‌کند؛ اما برخی از افراد به دلیل مشکلات دهان و دندانی که دارند، مانند زرد بودن دندان‌ها یا لب پریدگی آن‌ها، اعتماد به نفس لبخند زدن را ندارند و بدنبال راه حلی برای اصلاح مشکل خود هستند. در سال ‌های اخیر، روش‌های مختلفی برای اصلاح طرح لبخند پیشنهاد شده که براساس مشکل افراد انتخاب می‌شوند.

روش های اصلاح طرح لبخند

با توجه به ویژگی‌های مختلف دهان و دندان و مشکلات متنوعی که برای افراد می‌تواند به وجود بیاید، متدهای بسیاری نیز برای اصلاح لبخند وجود دارند که براساس شرایط فرد و با نظر پزشک، مناسب‌ترین آن برای هر فرد انتخاب می‌شود. گاهی اوقات برای اصلاح لبخند یک نفر ممکن است چندین روش را با هم پیش ببرند.

باندینگ و کامپوزیت

کامپوزیت و باندینگ برای دندان‌های ترک خورده، تغییر رنگ داده و همچنین پر کردن فضای خالی بین دندان‌ها و تغییر دادن سایز و شکل دندان‌ها، مطمئن‌ترین و بی‌خطرترین روش است. اصلاح لبخند با این روش در زمان کم امکان پذیر بوده و برای طبیعی شدن کار از نزدیک‌ترین رنگ به دندان فرد استفاده می‌کنند.

بلیچینگ

آیا می‌شود سوال بهترین روش اصلاح طرح لبخند پرسیده شده و نام بلیچینگ مطرح نشود؟ بلیچینگ همان سفید کردن دندان است که رنگ دندان‌ها را چند درجه روشن‌تر می‌کند اما به صورت موقت. بلیچینگ می‌تواند علاوه بر مطب، توسط خود فرد در خانه نیز انجام شود.

لیفت لثه

گاهی اوقات، زیبا نبودن لبخند بخاطر مشکلات دندانی نیست، بلکه لثه با نشان دادن بیش از حد خود هنگام لبخند زدن، حالت دلنشین لبخند را کم می‌کند. برای حل این مشکل می‌توان عمل لیفت لثه را انجام داد که به وسیله آن، مقدار لثه اضافی با کمک لیزر یا جراحی برداشته می‌شود.

لمینت

ونیر یا لمینت دندان، روش دیگری برای اصلاح لبخند بوده که مشکلات بسیاری از دندان را حل کرده و اکثر ترمیم‌ها با کمک آن انجام می‌شوند. این روکش‌ها را برای ترمیم کجی، خراشیدگی و تغییر رنگ استفاده می‌کنند و نتیجه آن بعد از دو جلسه مشخص می‌شود.

ارتودنسی

برای کسی که مشکلات مربوط به فک و دندان‌های بهم ریخته و نامنظمی دارد، مسلما، بهترین روش ارتودنسی است. در ارتودنسی با کمک سیم کشی و بریس‌های مخصوص، دندان‌ها و فک را به سمت درست هدایت کرده یک لبخند زیبا با دندان‌هایی صاف و یکدست در نهایت ایجاد می‌شود.

ایمپلنت

برای کسانی که به هر دلیلی یک یا چند دندان خود را از دست داده‌اند و جای خالی دندانشان باعث کاهش اعتماد به نفس آن‌ها در لبخند زدن شده است، ایمپلنت یا کاشت دندان گزینه درمانی و ترمیمی مناسبی بشمار می‌آید. در این روش یک پایه فلزی از جنس تیتانیوم به عنوان ریشه دندان در استخوان فک قرار می‌گیرد و پس از جوش خوردن میله به استخوان، پروتز طبیعی دندان روی آن قرار می‌گیرد.

روکش

روکش دندان نیز مانند کامپوزیت می‌‌تواند تغییر رنگ، ترک خوردگی و فضای خالی را بپوشاند و ساز و شکل دندان را نیز تغییر دهد؛ اما نسبت به کاموزیت و باندینگ، ماندگاری و دوام کم‌تری دارد.

جراحی فک

اگر مشکلات مربوط به فک مانند عقب یا جلو بودن آن به حدی باشد که با ارتودنسی برطرف نشود؛ جراحی فک روش انتخابی برای درمان است و پس از آن، طرح لبخند به طور حیرت انگیزی اصلاح می‌شود.

پر کردن

قدیمی‌ترین روش برای اصلاح مشکلات دندان، پر کردن بود؛ اما امروزه با ابداع مواد پرکنندگی به رنگ دندان‌ها، این روش نیز امروزی شده است و برای اصلاح کردن طرح لبخند از آن استفاده می‌کنند.

مراقبت های پس از اصلاح طرح لبخند

حال به بحث مراقبت‌های مورد نیاز پس از اصلاح می‌رسیم. هر کدام از روش‌های مطرح شده، مراقبت‌های خاص خود را دارند؛ اما مراقبت‌های کلی پس از اصلاح لبخند شامل موارد زیر می‌شوند:

 • استفاده مداوم از مسواک، نخ دندان و دهانشویه
 • دوری از عادت‌های نامناسبی مانند دندان قروچه
 • چکاپ مرتب دندان‌ها
 • عدم مصرف مواد غذایی سفت
 • کاهش مصرف نوشیدنی‌های رنگی مانند چای و قهوه و شستن دهان پس از مصرف

اصلاح طرح لبخند

چه کسانی نیاز به اصلاح طرح لبخند دارند؟

اصلاح لبخند برای هر کسی که یک مشکل مربوط به دهان و دندان دارد و فکر می‌کند که لبخندش به اندازه کافی زیبا و دلنشین نیست، می‌تواند یک نیاز باشد. از جمله این مشکلات می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 1. لب پریدگی دندان‌ها
 2. زرد شدن و تغییر رنگ دندان‌ها
 3. پوسیدگی و سیاه شدن دندان‌ها
 4. جلو یا عقب بودن فک
 5. دندان‌های نامنظم و بهم ریخته
 6. خالی بودن فضای بین دندان‌ها
 7. از دست دادن یک یا چند دندان
 8. لبخند لثه‌ای

مزایای اصلاح طرح لبخند

آیا اصلاح لبخند هیچ مزیتی غیر از زیبایی و افزایش اعتماد به نفس دارد یا نه؟ بله؛ اصلاح لبخند علاوه بر زیبایی بر سلامت فرد نیز تاثیرگذار بوده و برخی از مزایای آن شامل:

 • کاهش احتمال پوسیدگی و آسیب دیدگی دندان‌ها
 • رفع شدن بسیاری از بیماری‌ها و مشکلات مربوط به دهان و دندان
 • حفظ کردن بهداشت دهان و دندان
 • کاهش بیماری‌های لثه و عفونت‌های مربوط به دهان و دندان
 • تنظیم تناسب لثه

اصلاح لبخند یک روش مشخص نیست که بتوان برای آن هزینه مشخصی در نظر گرفت؛ بلکه تعداد زیادی روش را شامل می‌شود که براساس مشکل فرد، یک یا چند روش برای اصلاح لبخند آن انتخاب می‌شوند. به همین دلیل نمی‌توان تعرفه مشخص و معینی برای اصلاح لبخند مطرح کرد و باید براساس روش صورت گرفته، تعداد جلسات، دستمزد پزشک، متریال مصرف شده و موارد دیگر هزینه را محاسبه کرد.

با اصلاح طرح لبخند، اعتماد به نفس را به صورت خود باز گردانید

لبخند یکی از عوامل اصلی در زیبایی صورت بشمار می‌اید و اگر بهم خوردن تناسب صورت از زیبایی لبخند بکاهد، اعتماد به نفس فرد در لبخند زدن نیز به موازات آن کاهش پیدا می‌کند و در این جا باید برای اصلاح لبخند اقدام کند. فردی که برای اصلاح لبخند اقدام می‌کند، اول سوالی که برایش پیش می آید این است که بهترین روش برای اصلاح طرح لبخند چیست؟ برای اصلاح لبخند روش‌های بسیاری وجود دارد که به تنهایی یا به صورت ترکیب چند روش استفاده می‌شوند تا مشکل فرد را برای داشتن یک لبخند زیبا حل کنند؛ به طور مثال ارتودنسی، کامپوزیت، لمینت، ایمپلنت، جراحی فک و موارد دیگر از این دست روش‌های اصلاح لبخند هستند. بهترین این روش‌ها با توجه به شرایط فرد توسط پزشک انتخاب می‌شود و نتیجه نهایی همه آن‌ها، لبخندی زیبا و دلنشین است.

  کانال تلگرام زوم لایف

  شعار ما در مجله اینترنتی زوم لایف، کمک به زندگی بهتر با ارائه محتوای مفید درباره سلامتی است. برای این منظور از منابع معتبر خارجی که در حوزه سلامت و سبک زندگی است فعال هستند برای تولید محتوا و ارائه آن به شما کاربران محترم استفاده می‌کنیم.

  ارسال نظر
  عکس خوانده نمی‌شود
  تعداد نظرات (1)
  1. مهسا محیطی در 11 اردیبهشت 1402
   سلام ممنون از مطلب بسیار مفیدتون. یه سوال داشتم برای انجام اصلاح طرح لبخند حتما لازمه که درمان پوسیدگی دندان ها به طور کامل انجام بشه؟
   پاسخ
   1. مجله زوم لایف
    مجله زوم لایف در 13 اردیبهشت 1402

    سلام، بله توصیه میشه ابتدا مشکلات دندان‌ها را برطرف کنید و در مرحله بعد اصلاح طرح لبخند.

    پاسخ