زوم لایف؛ کمک به زندگی بهتر

24 شهر برتر دنیا از نظر کیفیت زندگی

24 شهر برتر دنیا از نظر کیفیت زندگی

24 شهر برتر دنیا از نظر کیفیت زندگی

امروزه مهاجرت افراد به کشورهای مختلف افزایش یافته است و همه به دنبال یک شهر خوب در بهترین کشور جهان هستند. مهاجرت می‌تواند دلایل مختلفی داشته باشد از جمله: تحصیل، زندگی، کار و غیره.

اگر بخواهید مهاجرت کنید باید بهترین کشور برای مهاجرت و شهر اقامت خود را از نظر کیفیت زندگی انتخاب کنید. در این مطلب از سایت زوم لایف می‌خواهیم بهترین شهرهای جهان را به شما معرفی کنیم.

هر ساله  کمپانی مرسر (mercer.com) کیفیت زندگی در شهرهای مختلف جهان را منتشر می‌کند. این کمپانی در تازه‌ترین بررسی خود با درنظر گرفتن معیارهای مختلف فهرست جدیدی از با کیفیت‌ترین شهرهای جهان را ارائه کرده است.

این یکی از جامعه‌ترین رتبه‌بندی‌ها در نوع خودش است که سالانه برگزار می‌شود و شرکت‌های چند ملیتی هزینه انجام این تحقیق را می‌پردازند. در این بررسی نکته جالب توجه‌ای که وجود دارد و آن این است که شهرهای لندن (41) و نیویورک (44) جایی در لیست 23 شهر برتر جهان از نظر کیفیت زندگی ندارند.

این کمپانی در این بررسی 450 شهر در تمام دنیا را بر اساس شاخص‌های زیر برای ارزیابی بهترین شهرها انتخاب کرده‌اند.

 • فضای سیاسی و اجتماعی (ثبات سیاسی، میزان جرم و جنایت و اجرای قانون)
 • فضای اقتصادی (پول رایج کشور، مبادله ارزی، خدمات بانکی)
 • فضای اجتماعی، فرهنگی (آزادی بیان، عدم سانسور رسانه‌ها)
 • وضعیت بهداشت و سلامت (منابع و خدمات درمانی، بیماری‌های عفونی، فاضلاب شهری، دفع زباله، آلودگی هوا)
 • مدارس و آموزش (در دسترس بودن و استاندارد بودن مدارس بین المللی)
 • وسایل و خدمات حمل و نقل عمومی (آب، برق، وسایل حمل نقل عمومی، وضعیت ترافیک)
 • خدمات تفریحی (رستوران‌ها، تئاتر، سینما، ورزش و اوقات فراغت)
 • کالاهای مصرفی (در دسترس مواد غذایی)
 • مسکن (اجاره خانه، خرید خانه، وسایل خانه و خدمات نگهداری از وسایل منزل)
 • محیط زیست (آب و هوا، سابقه بلایای طبیعی)

با توجه به معیارهای ذکر شده، این کمپانی با بررسی 24 شهر جهان، با کیفیت‌ترین شهرهای دنیا را معرفی کرده است.

تغییرات رتبه‌بندی سال 2019:

 • شهر آوکلند در نیوزیلند با 2 پله تنزل در رتبه 5
 • شهر ونکوور در کانادا با 2 پله صعود به رتبه 3
 • شهر کپنهاگ در دانمارک با 1 پله صعود در رتبه 8
 • شهر تورنتو در کانادا با 1 پله صعود در رتبه 16
 • لوکزامبورگ با 4 پله صعود در رتبه 18
 • شهر نورنبرگ در آلمان به لیست بهترین شهرهای جهان اضافه شد و در رتبه 23 قرار گرفت.

در ادامه با 20 کشور برتر دنیا در سال 2019 بیشتر آشنا شوید.

1. وین، اتریش

وین ، اتریش

وین پایتخت کشور اتریش است. این شهر برای هشتمین سال متوالی اولین شهری است که رتبه اول را در رتبه‌بندی بهترین شهرهای جهان کسب کرده است. وین در غرب رود دانوب قرار گرفته است و از فرهنگ بسیار غنی برخوردار است.

2. زوریخ، سوئیس

زوریخ ، سوئیس

زوریخ بزرگ‌ترین و پرجمعیت‌ترین شهر در کشور سوئیس می‌باشد. زوریخ به عنوان مرکز اقتصادی و فرهنگی سوئیس می‌شناسند. این شهر یکی از بهترین مکان برای زندگی در دنیاست. شهر زوریخ در تاریخ 28 شهریور سال 1394 بعنوان گرانقیمت‌ترین شهر جهان شناخته شد.

 

3. ونکوور، کانادا

ونکوور ، کانادا

ونکوور شهری واقع در استان بریتیش کلمبیا در کشور کانادا است. ونکوور از لحاظ گوناگونی قومیتی، متفاوت‌ترین شهر دنیاست. میزان 52 درصد جمعیت آن انگلیسی زبان نیستند.

4. مونیخ، آلمان

مونیخ ، آلمان

مونیخ سومین شهر بزرگ آلمان پس از برلین و هامبورگ و دوازدهمین شهر بزرگ اتحایه اروپاست. مونیخ مرکز تولید برق آلمان است. شهر مونیخ جزء چند شهر برتر جهان از لحاظ کیفیت زندگی است.

5. آوکلند، نیوزیلند

آوکلند ، نیوزیلند

آوکلند پرجمعیت‌ترین شهر در کشور نیوزیلند است. این شهر بر روی دو بندر ساخته شده است. آوکلند شهری آرام و زیباست، این شهر به دلیل داشتن اقتصاد خوب در کنار امنیت فردی بسیار بالا، جزء بهترین شهرهای جهان برای زندگی است.

6. دوسلدورف، آلمان

دوسلدورف ، آلمان

دوسلدورف شهری در کشور آلمان است. این شهر در غرب آلمان قرار دارد و بخاطر صنعت فشن و بخش هنر شناخته می‌شود که تقریباً در بالاترین رتبه لیست 10 شهر برتر جهان برای زندگی قرار می‌گیرد.

7. فرانکفورت، آلمان

فرانکفورت ، آلمان

فرانکفورت بعد از برلین، هامبورگ، مونیخ و کلن پنجمین شهر بزرگ آلمان است. فرانکفورت مرکز تجارت در کشور آلمان است و شهری است که در آن نمایشگاه‌های تجاری بسیاری برگزار می‌شود. از جمله برگزاری نمایشگاه بین‌المللی خودروی آلمان (International Motor Show Germany).

8. کپنهاگ، دانمارک

کپنهاگ ، دانمارک

کپنهاگ پایتخت کشور دانمارک است. این شهر اخیراً به عنوان یکی از شادترین نقاط روی زمین شناخته شده است. کپنهاگ در اصل یک دهکده ماهیگیر نشین بوده و به یک شهر قوی از لحاظ فرهنگی تبدیل شده است. کپنهاگ به عنوان شهری که در کار و زندگی تعادل دارد، معروف است.

9. ژنو، سوئیس

ژنو ، سوئیس

ژنو دومین شهر پرجمعیت کشور سوئیس است. این شهر به عنوان مرکز جهانی برای دیپلماسی شناخته می‌شود. در شهر ژنو سازمان‌ها و نهادهای بین‌المللی و اروپایی زیادی قرار دارد از این رو یک شهر بین‌المللی محسوب می‌شود و میزبان بیشترین تعداد نهادهای بین‌المللی در جهان می‌باشد.

بعضی از ثروتمندترین افراد دنیا در شهر ژنو زندگی می‌کنند. ژنو جمعیت بسیار فرهیخته‌ای دارد و از لحاظ امنیت در بالاترین سطح قرار دارد. لازم به ذکر است کشور سوئیس در بین بهترین کشورهای جهان در رتبه اول قرار دارد.

10. بازل، سوئیس

بازل ، سوئیس

بازل سومین شهر پرجمعیت کشور سوئیس است. شهر بازل نقش عمده‌ای به عنوان یک مرکز صنعتی برای صنایع شیمیایی و داروسازی بر عهده دارد. بازل با هر دو کشور آلمان و فرانسه هم‌مرز است. شهر بازل در کنار اقتصاد بسیار قوی، طبیعت بسیار زیبایی نیز دارد.

11. سیدنی، استرالیا

سیدنی ، استرالیا

سیدنی بزرگ‌ترین و قدیمی‌ترین شهر استرالیا است. ایرانیان زیادی در این شهر ساکن هستند. سیدنی 7 درصد اقتصاد کشور استرالیا را در دست دارد و 22 درصد از کل کارمندان استرالیا در شرکت‌های ارائه دهنده خدمات مالی شهر سیدنی مشغول به کار هستند.

محیطی طبیعی، آب و هوای مطلوب و بخش فرهنگی در حال رشد، سیدنی را به یکی از بهترین شهرهای جهان از نظر کیفیت زندگی تبدیل کرده است.

12. آمستردام، هلند

آمستردام ، هلند

آمستردام که یکی از مراکز مالی و اعتباری در اروپا می‌باشد و به کیفیت بالای زندگی معروف است. آمستردام پس از خروج انگلستان از اتحادیه اروپا به عنوان شهر مورد علاقه کمپانی‌های مختلف قرار گرفته است. این شهر که از لحاظ سبک زندگی بسیار متنوع است، زندگی مدرن و شهری را با آرامش و تفریح ترکیب کرده است.

13. برلین، آلمان

برلین ، آلمان

برلین پایتخت کشور آلمان و بزرگ‌ترین شهر هم از لحاظ جمعیت و هم از لحاظ مساحت در این کشور است و در کل اتحادیه اروپا مقام دوم را دارد. شهر برلین همانند شهر استکهلم در سوئد، ترکیبی از یک زندگی با کیفیت همراه با موقعیت شغلی، مسکن، امنیت بسیار خوب و حجم وسیعی از فعالیت‌های سرگرمی را دارد.

14. برن، سوئیس

برن ، سوئیس

برن پایتخت کشور سوئیس است. زبان رسمی در برن، آلمانی است ولی زبان شفاهی اصلی نوعی گویش آلمانیش به‌نام برنیز ژرمن است. شهر برن در سال 2010، جزو 10 شهر برتر جهان از نظر کیفیت زندگی معرفی شد.

شهر برن توسط کمپانی Mercer دومین شهر امن در دنیا شناخته می‌شود. شهر برن به دلیل داشتن بخش کشاورزی، صنعت، نرخ پایین بیکاری به یکی از شهرهای برتر جهان از نظر کیفیت زندگی تبدیل شده است. بخش صنعت در حال رشد و شکوفایی است.

15. ولینگتون، نیوزیلند

ولینگتون ، نیوزیلند

ولینگتون پایتخت کشور نیوزیلند در قسمت جنوب غربی جزیره شمالی میان تنگه کوک و رشته کوه ریموتاکا واقع شده است. ولینگتون جنوبی‌ترین پایتخت دنیا می‌باشد. این شهر در بالای لیست قرار دارد. ولینگتون پایتخت سیاسی نیوزیلند است و دومین منطقه از لحاظ محبویت در این کشور است.

16. تورنتو، کانادا

تورنتو ، کانادا

تورنتو شهری که برج معروف CN در آن قرار دارد و مرکز استان انتاریو و پرجمعیت‌ترین شهر کانادا است. تورنتو مرکز مالی و اعتباری کانادا است. تعداد 5 بانک بزرگ دنیا در شهر تورنتو قرار دارد. این شهر در حال رشد صحنه های سرگرم کننده است و هر سال میزبان جشنواره فیلم معروف تورنتو است.

17. ملبورن، استرالیا

ملبورن ، استرالیا

ملبورن پایتخت ساحلی ایالت ویکتوریا، اولین پایتخت کشور استرالیا قبل از شهر کانبرا و مهمترین شهر فرهنگی این کشور است. ملبورن به لحاظ جمعیت دومین شهر کشور پهناور استرالیا است. شهر ملبورن یکی از بهترین شهرهای دنیا برای تحصیلات، خدمات درمانی، تحقیق و توسعه است. صنعت گردشگری ملبورن در حال شکوفایی است و این شهر را به شدت ثروتمند کرده است.

18. لوکزامبورگ

لوکزامبورگ

لوکزامبورگ کشور کوچکی در شمال اروپا است. پایتخت آن شهر لوکزامبورگ می‌باشد. لوکزامبورگ با آلمان، فرانسه و بلژیک مرز مشترک دارد. این کشور با توجه به جمعیت پانصد هزار نفری‌اش از کشورهای ثروتمند اروپایی به حساب می‌آید.

لوکزامبورگ همواره شرایط سیاسی و اقتصادی باثباتی داشته است. کشور لوکزامبورگ بشدت ثروتمند است و خشونت، جرم و جنایت در این کشور در پایین ترین حالت قرار دارد. چندتا از ثروتمند ترین افراد دنیا در این شهر کوچک تاریخی سرمایه گذاری کرده اند.

19. اتاوا، کانادا

اتاوا ، کانادا

اتاوا پایتخت کشور کانادا و چهارمین شهر بزرگ این کشور است. این شهر در آمریکای شمالی و در کنار رودخانه اتاوا واقع شده‌است. این شهر به عنوان فرهیخته‌ترین شهر در کانادا است که بسیار ثروتمند و بخاطر مراکز فرهنگی و تحقیقی شناخته شده است. نرخ بیکاری در شهر اتاوا بسیار پایین است.

20. هامبورگ، آلمان

هامبورگ ، آلمان

هامبورگ دومین شهر بزرگ آلمان و همچنین هشتمین در اتحادیه اروپا است. هامبورگ یک شهر بندری در شمال آلمان است و سومین بندر بزرگ در اروپا بعد از آنتورپ و روتردام است. شهر هامبورگ به عنوان مرکز رسانه و صنعت در نظر گرفته می‌شود. دومین بانک قدیمی دنیا به نام بانک برنبرگ (Berenberg Bank) در این شهر قرار دارد.

21. پرت، استرالیا

پرت ، استرالیا

پرت مرکز ایالت استرالیای غربی در کشور استرالیا است. این شهر در چند شاخص بالاترین رتبه را دارد. غرب استرالیا دارای سواحل بسیار زیبایی دارد.

22. مونترآل، کانادا

مونترآل، کانادا

مونترآل دومین شهر بزرگ کشور کانادا (پس از تورنتو) است که همه‌ی این شاخص‌ها را در حد متوسط دارد. این شهر که فرانسوی زبان است، به عنوان مرکز تجارت، سرمایه گذاری و تکنولوژی شناخته می‌شود.

نورنبرگ - آلمان

23. نورنبرگ - آلمان

نورنبرگ دومین شهر بزرگ ایالت باواریا آلمان (بعد از مونیخ) است و به خاطر معماری قرون وسطایی با شکوه، موزه تاریخ آلمانی، گذشته فراموش نشدنی نازی‌ها و بازار معروف کریسمس خود شناخته می‌شود. این شهر در ۱۷۰ کیلومتری شمال مونیخ قرار گرفته است.
مسلمانان زیادی در این شهر سکونت دارند و بیشتر از کشورهای ترکیه، بوسنی و عراق به این شهر مهاجرت کرده‌اند. 

24. استکهلم، سوئد

استکهلم ، سوئد

استکهلم پایتخت کشور سوئد و بزرگ‌ترین شهر این کشور و پرجمعیت‌ترین شهر در سرزمین‌های نوردیک است. استکهلم یکی از بهترین شهرهای دنیا برای زندگی است. استکهلم بخاطر داشتن وضعیت خوب شغلی، اقتصاد و امنیت همچنین همراه با مسائل زیست محیطی همواره یکی از بهترین شهرها برای اقامت بوده است.

شهر تهران، پایتخت کشور عزیزمان ایران در رتبه 199 قرار دارد.

اگر قصد اقامت و زندگی در یکی از این شهرها را داشته باشید، انتخاب شما کدام شهر است؟

امیدواریم این مطلب یک راهنمای خوب برای انتخاب بهترین شهر، مفید و جذاب بوده باشد. لطفاً نظرات و پیشنهادات خودتان را با ما به اشتراک بگذارید.

کانال تلگرام زوم لایف
ارسال نظر
عکس خوانده نمی شود
تعداد نظرات (49)
 1. مهمان غزاله در 11 مرداد 1400 - 13:26
  سلام
  من دانشجوی رشته حقوق هستم
  می خواستم ببینم که کدوم کشور برای من مناسبه که کار کنم و درسمو ادامه بدم؟؟
  امنیت، فرهنگ، مکان های تفریحی، آب و هوای اون کشور هم برام مهمه
  ممنون میشم کمک کنید🙏
  پاسخ
 2. vahid در 6 تیر 1400 - 21:29
  با عرض سلام
  دوستان گرامی به نقل از تمامی سایتهای معتبر بجز مرکر که مدتهاست سرورش در دسترس نیست و کار نمیکنه، شهر توکبو ژاپن بیش از ۱۰ سال هست که در بین رتبه های ۷ تا ۴ جابه جا میشه درست مثل نام کشورش ژاپن که بین رتبه های ۲ و۳ و گاها ۵ در خصوص بهترین شهرهای دنیا و البته کشورش در لیست شما وجود نداره.
  مهمترین نظر سنجی رو در این خصوص هر ساله سایت india.com که این هم خودش بسیار جالب هست انجام میده.
  لطفا در صورت تمایل این خبر رو به شکل صحیحش که مایه فخر آسیا هست اصلاخ بفرمایید.
  پاسخ
×

ما با محدودکردن حق استفاده از اینترنت مخالفیم، شما چطور؟ مخالفت می‌کنم