زوم لایف؛ کمک به زندگی بهتر

علل زانو درد و معرفی انواع درمان زانو درد

علل زانو درد و معرفی انواع درمان زانو درد

علل زانو درد و معرفی انواع درمان زانو درد

مسائل زیادی باعث ایجاد درد در زانوها می‌شود. از افزایش سن و اضافه وزن گرفته تا بیماری‌هایی مانند آرتروز، نقرس، روماتیسم، مشکلات تاندون، کشکک، ضعف عضلات پا، آسیب فیزیکی و ده‌ها دلیل دیگر که منجر به درد در قسمت‌های مختلف زانو می‌شود.

درمان درد در زانوها به دلیل ایجاد این درد بستگی دارد. دکتر متخصص ارتوپد زانوی شما را به‌دقت معاینه می‌کند، شرایط شما را بررسی می‌کند و در صورت نیاز آزمایش‌هایی را درخواست می‌دهد.

پزشک بعد از تشخیص روند درمان را شروع می‌کند و ممکن است در درمان از روش‌های دارو درمانی، فیزیوتراپی، تزریقات و در نهایت جراحی استفاده کند. اگر زانوی شما آسیب زیادی دیده باشد و دیگر کارایی نداشته باشد، ممکن است جراحی تعویض زانو انجام شود.

زانو درد از بیماری های شایع است که در تمامی سنین رخ می دهد، علت زانو درد بسیار متنوع بوده و نمی توان یک یا چند علت را منشاء زانودرد نامید. باید در صورت بروز زانو درد از دکتر ارتوپد کمک گرفت تا با مشخص کردن نوع زانو درد، بهترین راه درمان را تعیین کند.

در واقع دکتر ارتوپد با بررسی ها و در صورت لزوم عکس برداری های خاص به صورت کاملا علمی به بیماران کمک می کند.

انواع زانو درد

دردی که در قسمت زانو وجود دارد را زانو درد می گویند، این درد می تواند در قسمت داخل یا به سمت خارجی زانو باشد. برای تشخیص زانو درد لازم است تا از دکتر ارتوپد کمک بگیرید.

به طور معمول پزشک با بررسی سابقه بیمار مانند نوع درد شروع درد و احساس زانو در هنگام درد به صورت تیر کشیدن یا سوزش و موارد مختلف دیگر نوع زانو درد را مشخص می کند.

گاهی اوقات ممکن است که شرح حال کفایت نکند و پزشک متخصص جهت بررسی بیشتر تقاضای رادیوگرافی یا ام آر آی نماید، در چنین شرایطی نیاز به بررسی های دقیق تر وجود دارد.

انواع مختلف زانو درد وجود دارد که می تواند یک یا هر دو زانو را درگیر کند، از مهمترین علل به وجود آمدن درد در ناحیه زانو، ضربه یا کوفتگی آن بوده و همچنین بیماری آرتروز نیز موجب به وجود آمدن ناراحتی و وخیم ‌تر شدن درد زانو می گردد.

در اینجا به بررسی انواع مختلف زانو درد می پردازیم:

آرتروز

آرتروز جزء اصلی ترین بیماری های مفصلی است و در یک یا چندین مفصل استخوان نمایان می گردد. در بین زنان، مردان و حتی کودکان نیز سابقه ابتلا به آرتروز دیده می شود. در این بیماری به طور کامل غضروف ها از بین می رود و به هم خوردن استخوان ها درد شدید ایجاد می کند.

اضافه وزن

افراد مبتلا به اضافه وزن در حین پیاده روی یا ایستادن های طولانی درد زانو را تجربه می ‌کنند؛ زیرا وزن اضافه باعث از بین رفتن بافت مفصل زانو می ‌گردد.

شبه نقرس

شبه نقرس نوع رایج از آرتروز زانو بوده که در اثر به وجود آمدن کریستال های پلی فسفات کلسیم در مایعات زانو ایجاد می گردد. در این بیماری کریستال های اسید اوریک در سلول های زانو یافت شده و سبب به وجود آمدن تورم و التهاب در زانو و دیگر مفاصل بدن می ‌شود.

درمان زانو درد

 

درد زانو می ‌تواند ناشی از ضعف استخوان، شکستگی، آسیب های رباتی، جابجایی مفصل زانو، یا بیماری های دیگر به وجود بیاید. در صورتی که هر کدام از نشانه های درد زانو مانند سفتی، قرمزی و تورم، بی حسی، مشکل در راه رفتن و ایستادن برای فرد به وجود آید، باید در صدد درمان آن باشد.

در صورتی که درد زانو شدید بوده بهتر است ابتدا با یک دکتر ارتوپد مشورت کرده و سپس برای درمان آن تصمیمات بهتری را بگیرید.

در اینجا به چند نمونه مهم از درمان زانو درد توسط دکتر ارتوپد اشاره می‌ کنیم:

اوزون تراپی

استفاده از گاز اوزون برای درمان بیماری‌ های مختلف و به خصوص بیماری های التهابی زانو مناسب است.

فیزیوتراپی

فیزیوتراپی یا ورزش درمانی، یکی از شاخه های بسیار پرطرفدار و مهم در درمان زانو درد است که مطابق با نوع درد و تشخیص پزشک صورت می گیرد..

جراحی

جراحی زانو در افرادی که دردهای بسیار شدید دارند، بر اثر ضربه یا حادثه مشکل برای آنها به وجود آمده، صورت می ‌گیرد.

درمان زانو درد

کمبود چه ویتامینی باعث زانو درد می شود؟

داشتن یک رژیم غذایی سالم می تواند افراد را از بروز بیماری ‌های مختلف مصون نگه دارد؛ زیرا هر کدام از ویتامین ها و مواد معدنی نقش خاصی ایفا می کنند.

ویتامین ها در واقع جزء مواد بسیار حیاتی برای بدن بوده که کمبود آنها با عوارض متعددی همراه می شود.

کمبود ویتامین C در بدن موجب تضعیف تاندون ها و رباط ها شده و بافت همبند متورم و در نتیجه مفاصل صدا می دهند.

اما ویتامین دی جزء مهمترین ویتامین هایی است که کمبود آن موجب زانو درد در افراد می شود که متاسفانه امروزه افراد زیادی به کمبود ویتامین D دچار می باشند.

معمولا ویتامین D از طریق تابش نور خورشید به پوست ایجاد شده، از این رو هیچ نوع ماده غذایی برای تامین ویتامین D وجود ندارد.

با احساس برخی از علائم در بدن متوجه کمبود ویتامین D می شوید، مانند:

 • استخوان درد شدید به خصوص در فصل سرد
 • داشتن اضافه وزن بی دلیل
 • بروز مشکلات گوارشی
 • عرق کردن بیش از حد
 • احساس افسردگی و ریزش مو
 • گرفتگی مکرر عضلات بدن

دکتر ارتوپد برای زانو درد

برای زانو درد به چه دکتری مراجعه کنیم؟

بهترین پزشکی که برای زانو درد می ‌توانید انتخاب کنید، باید به طور کامل با ساختار استخوان مفصل و تمامی بخش های زانو آشنا باشد. هر چه سریع تر با علت ‌یابی، درد زانو اقدام به درمان آن نماید.

در حال حاضر دکتر متخصص ارتوپد بهترین پزشکان برای مراجعه اولیه و تشخیص نوع درد و ارائه درمان هستند.

توجه کنید که اغلب متخصصین ارتوپد و جراحان در یک یا چند زمینه از مفاصل و استخوان تجربه دارند، پس قبل از انتخاب نهایی پزشک خود، تحقیق کنید که در زمینه زانو نیز تخصص داشته باشند.

دکتر ارتوپد به درمان چه بیماری‌هایی می‌پردازد؟

استخوان‌ها و مفاصل به دنبال ضرباتی مثل شکستگی، دررفتگی، کشیدگی و رگ به رگ شدن، پاره شدن تاندون‌ها و رباط‌ها، آسیب‌های ورزشی، خراب شدن مفاصل بدن مثل آرتروز و ساییدگی مفصل، عفونت اندام‌ها( مثل استئومیلیتیس)، تومورهای استخوان(مثل سارکوم یوئینگ، استئوما، استئوکندروما، میلوم های متعدد) و بافت‌های نرم اندام(مثل لیپوم ها)، بیماری‌های مادرزادی اندام‌ها(مثل پای پرانتزی، پا چنبری، لغزش سر فمور)، سندروم کارپال تونل، درد کمر، دست درد ، درد بدن و اند ام‌ها آسیب‌ می بینند.

با انتخاب مناسب دکتر زانو درد می توانید از روش های درمانی ارائه شده توسط پزشک اطمینان داشته و با خیال راحت اقدام به درمان نمایید.

به طور معمول یک پزشک متخصص در زمینه زانو درد با استفاده از چند روش اقدام به تشخیص نوع درد می کند.

 • تصویربرداری مغناطیسی
 • توموگرافی کامپیوتری
 • آزمایش خون

دکتر ارتوپد پس از مشخص کردن نوع بیماری و علت درد، اقدام به استفاده از راه‌ های درمانی مختلف متناسب با شرایط هر بیمار می کند. پس در انتخاب پزشک خود دقت بیشتری داشته باشید.

چگونه از دکتر ارتوپد خوب نوبت اینترنتی بگیرید؟

ساده‌ترین راه برای نوبت گیری از بهترین دکتر ارتوپد، سامانه نوبت دهی اینترنتی پزشکان دکتر تو https://doctoreto.com است.

تخصص ارتوپد در دکترتو متشکل از بهترین پزشکان ارتوپد در شهرهای مختلف مانند تهران، شیراز و اصفهان است. همچنین می‌توانید در لیست پزشکان ارتوپد اطلاعات و تلفن و آدرس مطب هر دکتر را ببینید و با انتخاب دکتر شکستگی خوب در این لیست از پزشک مورد نظر خود آنلاین نوبت بگیرید.

  کانال تلگرام زوم لایف
  ارسال نظر
  عکس خوانده نمی شود