زوم لایف؛ کمک به زندگی بهتر

آشنایی با مهم ترین نکات سرویس و نگهداری جاروبرقی

آشنایی با مهم ترین نکات سرویس و نگهداری جاروبرقی

آشنایی با مهم ترین نکات سرویس و نگهداری جاروبرقی

جاروبرقی یکی از اولین اختراعات بشر است که با هدف تسهیل امور مربوط به خانه‌داری جنبه تجاری پیدا کرد و تا کنون نیز با مدرنیزه شدن و بازطراحی‌های مختلفی که تجربه کرده است توانسته به یکی از وسایل پرکاربرد در هر خانه‌ای تبدیل شود. یک جاروبرقی خوب و باکیفیت، با نگهداری مناسب می‌تواند تا 20 سال عمر کرده و کل طول این مدت را مثل روز اول کار کند. نکاتی که در این مقاله به عنوان راهنمای سرویس و نگهداری جاروبرقی مطرح شده‌اند را رعایت کنید.

7 نکته مهم برای نگهداری بهتر از جاروبرقی

جاروبرقی نه تنها برای تمیز کردن کفپوش و فرش‌ها مناسب است؛ بلکه با قدرت مکندگی بالای خود می‌تواند تقریبا هر سطحی را عاری از آلودگی کند. شما برای تمیز کردن تابلو فرش، مبلمان، کوسن‌ها، زوایای دیوارها و حتی پرده نیز می‌توانید از جاروبرقی استفاده کنید. این همه کاربردی که این وسیله برقی مفید دارد؛ باید شما را مجاب کند که در مراقبت و نگهداری از آن کوشاتر باشید

در این روش‌های علمی، به غیر از اطلاع از زمان سرویس جاروبرقی، باید اقدامات دیگری را نیز انجام دهید. ما در ادامه این مقاله، این اقدامات را به صورت 7 نکته و قانون نگهداری از جاروبرقی به شما معرفی کرده‌ایم.

تعویض به موقع کیسه

یکی از سریع‌ترین و ساده‌ترین کارهایی که می‌توانید برای نگهداری بهتر از جاروبرقی خود انجام دهید؛ تعویض به موقع و منظم کیسه آن است. بسیاری از افراد تصور می‌کنند که کیسه جاروبرقی را فقط زمانی باید تعویض کنند که کاملا پر شده است. با این حال، برای اینکه دستگاه خود را در بهترین حالت ممکن نگه دارید؛ بهتر است کیسه آن را زمانی تعویض کنید که تقریبا دو سومش پر شده باشد؛ نه زمانی که کاملا پر از خاک و آشغال شده است. آشغال‌ها برای ورود به کیسه نیاز به فضا دارند و اگر کیسه بیش از حد پر باشد؛ جایی برای ورود گرد و خاک و آشغال‌های جدید وجود نخواهد داشت. بنابراین جاروبرقی دیگر آن طور که باید، کارایی لازم را نخواهد داشت.

علائم خاصی وجود دارد که می‌توانید از روی آنها، زمان مناسب برای تعویض کیسه جاروبرقی را حدس بزنید. بارزترین نشانه زمانی خود را نشان می‌دهد که وقتی روی قسمتی از فرش را جاروبرقی می‌کشید و متوجه حضور آشغال‌هایی در آنجا می‌شوید که قبلا وجود نداشتند. این اتفاق معمولا به این دلیل رخ می‌دهد که کیسه پر است و زباله‌ها از داخل آن فرار کرده و راه خود را به خروجی دستگاه باز کرده‌اند. نشانه دیگر پر شدن کیسه، کاهش قدرت مکش موتور دستگاه‌ست.

تعمیرات جاروبرقی

اطمینان از اتصال صحیح کیسه به محل تعبیه شده

تعویض کیسه جاروبرقی کار ساده‌ای به نظر می‌رسد؛ اما با وجود مارک‌ها، مدل‌ها و انواع مختلف جاروبرقی در بازار که هر کدام شیوه‌ای اختصاصی برای اتصال کیسه به ورودی لوله دارند؛ انجام این کار ممکن است برای برخی از افراد تا حدودی دشوار باشد. تعویض کیسه به ویژه برای کسانی که برای اولین بار این کار را انجام می‌دهند کمی سخت است.

تخلیه به موقع محفظه ضایعات دستگاه

اگر به دلیل دردسرهایی که جاروبرقی‌های کیسه‌دار به همراه دارند به سراغ جاروبرقی بدون کیسه رفته‌اید؛ نباید اهمیت تخلیه به موقع محفظه آن را دست کم بگیرید. بسیاری از جاروبرقی‌های بدون کیسه دارای نشانگری هستند که زمان تخلیه این محفظه را نشان می‌دهد. اما توصیه ما این است که تخلیه دستگاه را به زمان روشن شدن این نشانگر موکول نکنید.

نمایندگی تعمیرات جاروبرقی

تمیز کردن رول برس

هر چند وقت یک بار رول برس جاروبرقی خود را بررسی کنید. با گذشت زمان، آشغال‌هایی مانند نخ و مو دور رول پیچیده می‌شوند و عملکرد غلتک مانند این قطعه را دچار اختلال می‌کنند. البته اگر از مکانیزم باز و بسته کردن رول و تمیز کردن برس دستگاه اطلاعی ندارید؛ توصیه می‌کنیم که حتما وقتی دستگاه را برای سرویس دوره‌ای به تعمیرگاه می‎‌برید از آنها بخواهید که این کار را برای شما انجام دهند.

بررسی تسمه

پس از بررسی رول برس، تسمه‌ای که رول را در جای خود نگه می‌دارد را نیز چک کنید. اگر تسمه دور رول سفت نیست؛ ممکن است زمان تعویض آن فرا رسیده باشد. این تسمه را باید از نظر خاصیت کشسانی، میزان فرسودگی و میزان باریک شدن بررسی کنید. همچنین مطمئن شوید که تسمه از جای خود لیز نخورده یا در نقطه خاصی آسیب ندیده است.

بررسی فیلتر، لوله و خرطومی دستگاه

اکثر جاروبرقی‌های نسل جدید، دارای فیلترهایی هستند که به جمع‌آوری ذراتی که ممکن است کیفیت هوای داخل منزل شما را پایین بیاورند کمک می‌کنند. اگر جاروبرقی شما فیلتر تصفیه دارد؛ بهتر است ماهی یک بار آن را تمیز کرده و در صورت یک بار مصرف بودن، به صورت دوره‌ای آن را تعویض کنید.

بسته به مدل دستگاه، جنس این فیلترها نیز متفاوت است. برخی از برندها از پلاستیکی و برخی نیز از فیلترهای کاغذی یا پارچه‌ای برای تولید محصول خود استفاده می‌کنند. فیلترهای پلاستیکی قابل شستشو هستند؛ اما فیلترهای کاغذی و پارچه‌ای را فقط می‌توانید بتکانید.

تعمیر به موقع جاروبرقی

اگر متوجه مشکلی در جاروبرقی خود شدید و نمی‌توانید منبع مشکل را پیدا کنید؛ برای رفع آن حتما به تعمیرگاه‌های مجازی که در زمینه سرویس برند جاروبرقی شما تخصص دارند مراجعه کنید. تعرفه خدمات این مراکز بسیار کمتر از هزینه خرید یک دستگاه جدید است و متخصصان مستقر در آنجا در بیشتر مواقع می‌توانند مشکل جاروبرقی شما را یک شبه یا حتی در همان روز برطرف کنند. البته بازه زمانی مورد انتظار برای تعمیر بستگی به نوع مشکل دستگاه دارد.

اگر جدیدا متوجه شده‌اید که جاروبرقی شما مانند گذشته خوب آشغال‌ها را جمع نمی‌کند؛ بهترین و ارزان‌ترین راه برای بازگرداندن دستگاه به شرایط ایده‌آل، اطمینان به تعمیرگاه‌های مجاز و حرفه‌ای است. درست است که خرید یک جاروبرقی جدید کار ساده‌تری است؛ به خصوص در حال حاضر که بازار مملو از مدل‌های بسیار پیشرفته است. اما به همان میزان باید هزینه بیشتری نیز پرداخت کنید.

چند نکته مهم دیگر در مورد نگهداری از جاروبرقی

 • هر سال دو بار بدنه و بخش داخلی دستگاه را با یک دستمال مرطوب تمیز کنید.
 • همیشه قبل از انجام هر اقدام تعمیراتی، جارو برقی را از برق بکشید.
 • اگر جاروبرقی شما به طور ناگهانی از کار افتاد؛ ممکن است علت آن داغ شدن بیش از حد موتور باشد. در این شرایط کافیست دستگاه را خاموش کرده و از برق بکشید. نیم ساعت صبر کنید تا خنک شود. اگر با وجود خنک شدن موتور و بدنه، باز هم جارو روشن نشد؛ ممکن است نشانه‌ای از مشکلات فنی باشد که نیاز به تعمیرات تخصصی دارند.
 • همیشه جاروبرقی را از نظر تغییر صدا و عملکرد تحت نظر داشته باشید.
 • صرف نظر از بروز هر مشکلی، می‌توانید با بررسی منظم قطعات داخلی جاروبرقی، کیسه و خرطومی آن پس از هر چند بار استفاده، شانس خرابی‌های جدی دستگاه را در درازمدت کاهش دهید.
 • به یاد داشته باشید که این نکات، نکات عمومی برای مراقبت از جاروبرقی هستند. این نکات مانند نکاتی که در مقاله‌ای انواع اجاق گاز و کاربرد های آن ها ارائه شده‌اند؛ یک راهنمای کلی هستند که به شما در نگهداری از این وسیله برقی کمک می‌کنند. بنابراین برای اطلاع دقیق‌تر از شیوه نگهداری اصولی، بهتر است دفترچه راهنمای دستگاه خود را مطالعه کنید.
  کانال تلگرام زوم لایف
  ارسال نظر
  عکس خوانده نمی شود