زوم لایف؛ کمک به زندگی بهتر

کاربرد پلی کربنات چیست؟

کاربرد پلی کربنات چیست؟

کاربرد پلی کربنات چیست؟

پلی کربنات یا polycarbonate یکی از زیر دسته های پلیمر ترموپلاستیک می باشد. و در واقع یک نوع پلاستیک است که به طور گسترده در صنایع شیمیایی نوین کاربرد دارد.

کاربرد پلی کربنات چیست؟

یکی مهم ترین ویژگی های پلی کربنات شفافیت آن است. که به دلیل شفافیت بالا و جنس سختی که دارد به جای شیشه مورد استفاده قرار می گیرد. همچنین مهم ترین کاربرد پلی کربنات در بخش های مختلف ساختمانی است که مورد استفاده قرار می گیرد.

تاریخچه پلی کربنات

کاربرد پلی کربنات چیست و شروع خلق این ماده پلاستیکی چه زمانی بوده است ؟ دکتر دانیال فاکس اولین بار در سال ۱۹۵۳ رزین پلی کربنات رو کشف کرد و این ماده پلاستیکی را ساخت.
این ماده در کمپانی جنرال الکتریک پلاستیک ساخته شده است و در سال ۱۹۵۸ به طور انبوه به بازار عرضه گردیده است. ساخت این محصول روز به روز پیشرفت کرد تا انواع پلی کربنات های جدید در سال ۱۹۶۸ تولید و به بازار عرضه شدند. تنوع پلی کربنات باعث شد که این محصول در انواع صنایع مورد استفاده قرار بگیرد و بسیار کاربرد داشته باشد.

کاربرد پلی کربنات

همان طور که گفته شد تنوع زیاد پلی کربنات باعث کاربرد پلی کربنات در اکثر صنایع شده است. همچنین ویژگی های بسیار زیاد این محصول نیز باعث شده است که بسیار کاربردی و مورد استفاده باشد.
در ادامه به مهم‌ترین کاربرد پلی کربنات در صنایع مختلف اشاره شده است

 1.  کاربرد پلی کربنات در ساختمان سازی
 2.  کاربرد پلی کربنات در ساخت گلخانه
 3. - کاربرد پلی کربنات در ساخت پوشش استخر
 4.  کاربرد پلی کربنات در سقف ورزشگاه ورزشی
 5. کاربرد پلی کربنات در ساخت قطعات خودرو
 6.  کاربرد پلی کربنات در پوشش پل عابر پیاده
 7.  کاربرد پلی کربنات در صنعت نظامی 
 8.  کاربرد پلی کربنات در ساخت شیشه های ضد گلوله
 9.  کاربرد پلی کربنات در صنایع هواپیما سازی
 10.  کاربرد پلی کربنات در ساخت عینک طبی 
 11.  کاربرد پلی کربنات در ساخت کیوسک تلفن عمومی
 12.  کاربرد پلی کربنات در ساخت ایستگاه اتوبوس 
 13. کاربرد پلی کربنات در ساخت وسایل تزئیناتی
 14.  کاربرد پلی کربنات در ساخت پارتیشن
 15.  کاربرد پلی کربنات در ساخت سقف کاذب
 16. کاربرد پلی کربنات در ساخت سایه بان

موارد بالا همگی از مهم ترین کاربرد پلی کربنات در صنایع مختلف است. این ماده پلاستیکی با توجه به ویژگی هایی که دارد کاربرد بسیاری نیز دارد.

ویژگی های پلی کربنات

ویژگی های پلی کربنات

پلی کربنات ویژگی های بسیار مهم و کاربردی دارد به همین دلیل است که کاربرد پلی کربنات در صنایع بسیار زیاد است در ادامه به بررسی ویژگی های پلی کربنات خواهیم پرداخت.

 1. تنوع رنگ ورق پلی کربنات: تنوع رنگ ورق پلی کربنات باعث کاربرد پلی کربنات در صنایع مختلف شده است. پلی کربنات از رنگ بندی بسیاری برخور دار است بنابراین می تواند در صنعت طراحی داخلی و معماری کاربرد بسیاری داشته باشد.
 2.  عبور نور بالا: پلی کربنات ۸۰ درصد نور را از خود عبور می دهد و این امر سبب استفاده بسیار از این ماده شده است. عبور نور بالا در پلی کربنات باعث کاربرد پلی کربنات به جای شیشه شده است.
 3.  مقاومت بالا در شرایط آب و هوایی: این ماده برعکس شیشه است و با توجه به شفافیتی که دارد بسیار محکم و مقاوم است. پلی کربنات در باد و طوفان و همچنین رطوبت شکل اصلی خود را از دست نمی دهد و در برابر هر نوع شرایط آب و هوایی مقاومت دارد. این ویژگی باعث کاربرد پلی کربنات در اکثر ساختمان سازی ها شده است
 4.  وزن بسیار سبک پلی کربنات: یکی از مهم ترین ویژگی پلی کربنات که باعث کاربرد پلی کربنات در اکثر صنایع شده است وزن بسیار سبک آن است. پلی کربنات به دلیل وزن کمی که دارد به راحتی جا به جا می شود و در بسیاری از محیط ها کاربرد دارد.
 5.  ضد عبور بودن اشعه ماورا بنفش: پلی کربنات از ورود اشعه ماورا بنفش که یک اشعه خطرناک است جلوگیری می کند و نمی گذارد که این اشعه در محیط ورود پیدا کند. این ویژگی پلی کربنات باعث کاربرد بیشتر آن شده است.
 6.  ضربه پذیر بودن و نشکن بودن:پلی کربنات بسیار مقاوم و ضربه پذیر است و یکی از دلایلی که باعث شده است به جای شیشه کاربرد داشته باشد نشکن بودن است که یک مزیت بزرگ محسوب می شود.
 7.  پاکیزگی به راحتی: آلودگی و گرد و غبار به راحتی از سطوح پلی کربنات پاک می شود و می توان آن را تمیز نمود. به همین علت می توان از پلی کربنات در سقف بسیاری از محیط ها استفاده نمود.
 8.  مقرون به صرفه بودن: پلی کربنات با توجه به ویژگی هایی که دارد بسیار مقرون به صرفه و اقتصادی است یکی از مهم ترین علت های کاربرد پلی کربنات در اکثر صنایع پایین بودن هزینه آن می باشد.
 9.  شفافیت بسیار بالا: پلی کربنات مانند شیشه شفافیت بسیار زیادی دارد و همین ویژگی باعث کاربرد پلی کربنات به جای شیشه شده است. از پلی کربنات به جای در و پنجره ساختمان ها نیز استفاده می شود.
 10.  انعطاف پذیری: در مقایسه با شیشه پلی کربنات بسیار منعطف تر می باشد و همین مورد سبب نشکن شدن آن می شود.
 11.  مقاومت در برابر خراش: پلی کربنات به راحتی خراشیده نمی شود این ماده به آسانی خراش پیدا نمی کند و سطح آن همیشه صاف می ماند.
 12.  عایق حرارتی: پلی کربنات عایق حرارت و گرما می باشد و از عبور گرما و حرارت جلوگیری می کند این ویژگی پلی کربنات باعث کاربرد آن در اکثر صنایع شده است.
  همان طور که در بالا ذکر شده است. پلی کربنات کاربرد ها و ویژگی های بسیاری دارد که می توان از آن در موارد بسیاری استفاده نمود.
  بنابراین می توان پلی کربنات را از فروش پلی کربنات از شرکت های معتبر تهیه و استفاده نمود.
  کانال تلگرام زوم لایف
  ارسال نظر
  عکس خوانده نمی شود