زوم لایف؛ کمک به زندگی بهتر

با خواندن این کتاب‌ها به دور دنیا سفر کنید

با خواندن این کتاب‌ها به دور دنیا سفر کنید

با خواندن این کتاب‌ها به دور دنیا سفر کنید

احتمالاً این موقعیت برایتان پیش آمده که مشغله‌های زیاد فرصت سفر کردن به شما ندهد و دلتان حال و هوای سفر بخواهد. دوست داشته باشید به نقاط مختلف دنیا سرک بکشید و پای قصه کشورها و شهرهای مختلف بنشینید.

این جور وقت‌ها باید به سراغ کتاب‌ها و سفرنامه‌ها بروید. کتاب‌هایی که با آن‌ها می‌شود به نقاط دوردست سفر کرد و با فرهنگ و آداب و رسوم اقوام مختلف آشنا شد. در این مطلب چند سفرنامه جذاب به شما معرفی خواهیم کرد. کتاب‌هایی که با خواندنشان می‌توانید به دور دنیا سفر کنید و پا به پای نویسنده از کشف ناشناخته‌ها لذت ببرید.

‌مارک و پلو

کتاب مارک و پلو نوشته منصور ضابطیان، نویسنده و کارگردان تلویزیون است. او علاوه بر فعالیت در حوزه هنر، اهل سفر هم هست. چه چیزی بهتر از اینکه هم نویسنده باشی و هم جهانگرد؟ در سال‌های اخیر، ضابطیان قصه‌های سفرهایش را به صورت کتاب چاپ کرده است. عنوان کامل این کتاب «مارک و پلو، مجموعه‌ای از سفرنامه‌ها و عکس‌ها» است که اولین بار سال 89 منتشر شد. کتاب با پیشگفتاری از نویسنده درباره علاقه به سفر و دلیل نوشتن این اثر آغاز می‌شود و بعد نوبت به روایت او از سفرهای مختلف می‌رسد. عناوین فصل‌های کتاب از این قرار است:

 • فرانسه، خواب‌های پاریسی
 • اسپانیا، چند روز در یک دنیای کوچک
 • لبنان، سرزمین آواز و زیتون
 • هندوستان، جایی شبیه خودش
 • ایتالیا- اتریش، تعطیلات رمی
 • ارمنستان، سرخوشی‌های کارگرانی که مشغول کارند
 • کره جنوبی، گمشده در پنج و نیم
 • ایالات‌ متحده امریکا، نهایت فقر و ثروت

خواندن این سفرنامه و وقایع جذاب آن ممکن است شما را به خرید بلیط هواپیما و سفر به کشورهای مختلف ترغیب کند. روایت او از مکان‌ها، آدم‌ها، بوها و مزه‌ها آن قدر با جزئیات است که می‌توانید در ذهنتان آن را تصور کنید. نثر این کتاب به قدری دلنشین است که بعید نیست بعد از خواندنش کوله بارتان را جمع کنید و راهی سفر شوید. سفرنامه مارک و پلو را نشر مثلث در 184 صفحه منتشر کرده. خبر خوب اینکه این کتاب فقط متن نیست. عکس‌هایی که نویسنده در سفرهای خود گرفته هم در این کتاب آورده شده است.

سفرنامه برادران امیدوار

یکی از معروف‌ترین سفرنامه‌های ایرانی، سفرنامه برادران امیدوار است. عبدالله و عیسی امیدوار دو برادر ماجراجو و پژوهشگر ایرانی بودند که با کمترین امکانات به دور دنیا سفر کردند. برادران امیدوار سفر خود را در سال 1333 با یک موتورسیکلت آغاز کردند. آن‌ها سفرشان را از افغانستان شروع کردند و از هند به طرف جنوب شرق آسیا، اقیانوس آرام، آمریکای شمالی و جنوبی و سپس سوی به اروپا رفتند. این سفر حدود 7 سال طول کشید.

برادران امیدوار به هر جای دنیا که سفر می‌کردند با کمترین امکاناتی که در اختیار داشتند شروع به ساخت مستند و جمع‌آوری اطلاعات می‌کردند. اطلاعات گردشگری و مردم‌شناسی که در عصری دنیای اینترنت نبود بسیار ارزشمندتر از زمان حال بود. مرحله دوم سفر این دو برادر ماجراجو با یک ون بود. آن‌ها از ایران به کویت و عربستان سعودی و سپس به آفریقا رفتند. حاصل این سفرهای طولانی سفرنامه‌ای شد که خواندن آن شما را با مردم گوشه گوشه دنیا و بدوی‌ترین قبایل آفریقا آشنا می‌کند. بعد از خواندن کتاب برای دیدن یادگاری‌ها و عکس‌های این سفرهای جذاب، می‌توانید به موزه برادران امیدوار در مجموعه سعدآباد تهران سری بزنید.

سفرنامه پسری که دور دنیا را رکاب زد

مجموعه «پسری که دور دنیا را رکاب زد»

مجموعه پسری که دور دنیا را رکاب زد یک مجموعه سه جلدی از نشر اطراف برای نوجوانان و البته بزرگسالان خوش‌ذوق است. در این سه کتاب داستان ماجراجویی‌های پسری به نام تام روایت می‌شود که با دوچرخه به قاره‌های اروپا، آفریقا، آمریکا و آسیا سفر می‌کند. الستر هامفریز نویسنده این کتاب است. او اهل انگستان است و کتاب‌های خود را بر اساس ماجراهای واقعی و تجربه خودش از سفر دور دنیا با دوچرخه نوشته است. الستر در ۲۵ سالگی سفر به دور دنیا را شروع کرد و رکاب زنی او حدود 4 سال طول کشید. او مستندساز هم هست و جوایز بسیاری در جشنواره‌های مختلف کسب کرده.

جلد اول این مجموعه سفر به اروپا و آفریقا است. جلد دوم سفر به آمریکا و جلد سوم سفر به آسیا را روایت می‌کند. در این کتاب با تام همراه می‌شوید و با او ماجراجویی می‌کنید. در طول این سفر با مردم کشورهای مختلف و فرهنگ آن‌ها آشنا می‌شوید. چالش‌ها و سختی‌ها را پشت سر می‌گذارید و با دوچرخه دور دنیا رکاب می‌زنید.

از کاپ تا کیپ

از کاپ تا کیپ عنوان سفرنامه یک جوان ایرانی به نام رضا پاکروان است. او جهانگرد و ورزشکار ساکن لندن است که دست از زندگی عادی می‌کشد و با دوچرخه خود راهی سفری ماجراجویانه می‌شود. داستان این سفر از نورکاپ نروژ شروع می‌شود و در نهایت در کیپ تاون آفریقایی جنوبی به پایان می‌رسد. به همین دلیل این نام برای کتاب انتخاب شده است. سفر با دوچرخه آن هم مسیری با این طول و درازی با دشواری‌های بسیاری همراه است. اما او این سختی‌ها را به جان می‌خرد تا در گینس رکوردی از آن خود کند و برای کمک مالی به مدرسه‌ای در ماداگاسکار، فاصله هفده هزار و هفتصد کیلومتری را در صد روز رکاب بزند. این کتاب فقط شرح زیبایی‌های کشورها نیست بلکه داستان سختی‌های مسیر و تصمیم نویسنده و امیدی است که تا لحظه آخر آن را به سمت هدف می‌کشاند.

کتاب از کاپ تا کیپ توسط نشر نو منتشر شده و سه فصل دارد. فصل نخست کتاب، قصه آشنایی نویسنده با یک سازمان خیریه‌ در ماداگاسکار است. هدف از این همکاری کمک به ساخت یک مدرسه در ماداگاسکار است. در ادامه داستان برنامه‌ریزی‌های این سفر است که حدود دو سال طول می‌کشد. فصل دوم روایت هیجان‌انگیز شروع سفر از نروژ است. در این فصل بخش درباره نروژ، فنلاند، روسیه، آذربایجان و ایران می‌خوانیم. تا اینجای ماجرا همه چیز آرام است و هنوز سر و کله چالش‌های سفر پیدا نشده. تا اینکه در فصل سوم نویسنده از کشورهای مصر، سودان، اتیوپی، کنیا، نایروبی، تانزانیا، زامبیا، زیمباوه و آفریقای جنوبی عبور می‌کند. در اینجاست که رضا پاکروان دچار بیماری مالاریا می‌شود و به همین دلیل نمی‌تواند سفر خود را در صد روزی که هدف‌گذاری کرده بود تمام کند. سفر ادامه پیدا می‌کند و اتفاقات جالبی برای او می افتد. از کاپ تا کیپ سفرنامه جذاب و پرماجرایی است که اگر آن را شروع کنید به همین راحتی زمین نخواهید گذاشت.

از کاپ تا کیپ سفرنامه رضا پاکروان

حرف آخر

در این نوشته چند کتاب فوق‌العاده در زمینه سفر به نقاط مختلف دنیا معرفی کردیم. اگر با قصه این کتاب‌ها همراه شدید و حال و هوای سفر به سرتان زد روی ما حساب کنید. سفرمارکت درگاه جامعی در حوزه سفر و گردشگری است و شما می‌توانید برای خرید انواع بلیط، رزرو تور و هتل و اقامتگاه از آن کمک بگیرید.

علاوه بر این خدمات، در بلاگ سفرمارکت اطلاعات جامعی درباره جاذبه‌های گردشگری در شهرها و کشورهای مختلف دنیا در اختیار شماست. ما از زمان تصمیم‌گیری تا پایان سفرتان در کنار شما هستیم. فقط کافیست به سایت یا اپلیکیشن سفرمارکت سر بزنید و مقصدتان را جستجو کنید. همه چیز پیش روی شماست تا یک داستان جذاب و نو رقم بزنید.

  کانال تلگرام زوم لایف
  ارسال نظر
  عکس خوانده نمی شود