زوم لایف؛ کمک به زندگی بهتر

چگونه میله‌های چدنی گاز را تمیز کنیم؟

چگونه میله‌های چدنی گاز را تمیز کنیم؟

چگونه میله‌های چدنی گاز را تمیز کنیم؟

یکی از تکراری‌ترین و درعین‌حال سخت‌ترین کارهای روزانه در آشپزخانه، تمیزکردن اجاق‌گاز است. احتمالاً از خودتان پرسیده‌اید که چرا با تمیزکردن هرروزه آن، باز هم به شفافیت و زیبایی دلخواه نمی‌رسید؟ در جواب این پرسش باید بگوییم که شما یک مورد خیلی مهم را فراموش کرده‌اید: تمیزکردن میله‌های چدنی گاز.

شما اگر بتوانید چند روز یک‌بار برای تمیزکردن چدن گاز هم وقت بگذارید، قطعاً شاهد تغییر و تمیزی چشمگیری خواهید بود. اما از آنجایی که این کار چندان آسان نیست، این سؤال پیش می‌آید که چگونه میله‌های چدنی گاز را تمیز کنیم؟ برای این کار، شما می‌توانید از چند ترفند ساده استفاده نمایید که در ادامه آن‌ها را بررسی می‌کنیم.

تمیزکردن میله چدنی با سرکه یا جوش‌شیرین

بعضی از مواد در دسترس می‌توانند گزینه‌ای مناسب برای تمیزکردن چدن گاز باشند. سرکه به خاطر خاصیت اسیدی که دارد، یکی از بهترین گزینه‌ها برای این کار می‌باشد. برای این کار کافی است ظرف بزرگی از آب جوش را با یک فنجان سرکه، 3 قاشق غذاخوری جوش‌شیرین و 1 قاشق غذاخوری مایع ظرفشویی ترکیب کرده و چدن گاز را درون آن قرار دهید. پس از 2 تا 3 ساعت به سراغ ظرف آمده و چدن‌ها را با یک سیم ظرف‌شویی به خوبی تمیز کنید. البته این روش برای چدن‌هایی جوابگو است که روغن و کثیفی کهنه و زیادی نداشته باشند.

همچنین بهتر است که چند روز یک‌بار مقداری سرکه روی چدن گاز اسپری کنید و بعد 15 دقیقه آن‌ها را تمیز نمایید. این روش نیز یکی دیگر از مواردی است که منجر به تمیزی دائمی آن‌ها می‌شود و براقیت خاصی به آن‌ها می بخشد. همچنین باعث بالابردن سرعت تمیزکردن چدن گاز هم می‌شود.

فرایند تمیزکردن میله چدنی را می‌توانید بدون نیاز به سرکه هم انجام دهید. به این صورت که مقدار زیادی جوش‌شیرین را داخل یک ظرف آب جوش ریخته و پس از شستن میله چدنی با آب گرم و مایع ظرف‌شویی، آن را داخل ظرف بگذارید. پس از 2 تا 3 ساعت، میله‌های چدنی را از ظرف خارج کرده و با سیم و مایع ظرف‌شویی بشویید.

تمیزکردن چدن گاز با آمونیاک

تمیزکردن چدن گاز با آمونیاک یک روش مؤثر برای حذف زنگ‌زدگی، آلودگی‌ها و ذرات روی سطح میله‌ها است. با تهیه محلول آمونیاک و مایع ظرف‌شویی و قراردادن میله‌ها درون ظرف به مدت 2 تا 3 ساعت، می‌توانید پاک‌سازی را با سرعت بیشتری انجام دهید. آمونیاک کمک می‌کند تا آلودگی‌های سطحی به خوبی حل شده و با استفاده از اسفنج یا پارچه نرم تمیز شوند. با شستشوی دقیق و خشک‌کردن میله‌ها پس از این مراحل، می‌توان از ایجاد زنگ‌زدگی جلوگیری کرد.

روش دیگر برای تمیزکردن چدن گاز با این ماده، قراردادن میله‌ها در یک کیسه زیپ‌دار و مستحکم با یک‌سوم لیوان آمونیاک است. پس از چند ساعت، خواهید دید که چدن کاملاً تمیز شده و آلودگی‌های کهنه و چسبناک آن هم از بین رفته است. اما از آنجایی که آمونیاک تا حدی دارای بوی تند و اثرات نامطلوب برای انسان (مانند آسیب به ریه‌ها) است، باید از آن در محیط باز استفاده کنید و دستکش بپوشید.

استفاده از جرم‌گیر برای تمیزکردن چدن گاز

استفاده از محصولات شیمیایی با فرمول‌های خاص می‌تواند یک گزینه کاربردی و ساده برای تمیزکردن چدن گاز باشد. درواقع اگر همچنان با این سؤال دست به گریبان هستید که چگونه میله‌های چدنی گاز را تمیز کنیم تا کم‌دردسر و زودبازده باشد، بهترین گزینه استفاده از محصولاتی همچون اسپری گاز پاک‌کن رخشا است. این مدل محصولات با فرمولاسیون ویژه‌ای که دارند، نه‌تنها به‌راحتی جرم‌گیری را انجام می‌دهند، بلکه به چدن نیز آسیبی نرسانده و مانع از زنگ‌زدگی آن می‌شوند.

برای این کار باید محلول تمیزکننده مناسب را تهیه کرده و روی سطح میله‌ها بزنید تا کاملاً مرطوب شوند. پس از آن لازم است که با یک اسکاچ نرم یا پارچه مناسب، آلودگی‌ها را پاک کرده و در انتها، آبکشی دقیق و خشک‌کردن میله‌ها را انجام دهید. قطعاً نتیجه این کار، چشمگیر و کاملاً مؤثر خواهد بود. بااین‌حال، نکته مهمی که باید در این باره جدی گرفته شود، توجه به برند جرم‌گیر و کیفیت آن است تا بتوانید تمیزی دلخواه میله‌ها را مشاهده نمایید.

نکات مهم برای تمیزکردن میله‌های چدنی گاز

تمیزکردن میله چدنی گاز

حالا که با روش‌های تمیزکردن چدن گاز آشنا شدید، بد نیست که چند نکته را هم جدی بگیرید که رعایت آن‌ها در کنار توجه به راهنمای جامع تمیز کردن اجاق گاز منجر می‌شوند تا نتیجه نهایی کار، شما را شگفت‌زده کند:

 • استفاده از محلول‌های مناسب: برای تمیزکردن میله‌های چدنی اجاق‌گاز، از محلول‌های تمیزکننده مخصوص استفاده کنید. این محلول‌ها به خوبی می‌توانند آلودگی و چربی را از سطح میله‌ها از بین ببرند. همچنین به میله‌ها آسیب نرسانده و رنگ آن‌ها را هم تغییر نمی‌دهند.
 • خنک‌کردن میله‌ها: پیش از شروع کار، اطمینان حاصل کنید که میله‌های چدن خنک شده‌اند. این اقدام مانع از خطر سوختگی احتمالی و حتی آسیب به چدن می‌شود.
 • پاک‌سازی با اسفنج نرم: در مرحله نهایی و آبکشی، بهتر است از یک اسفنج نرم و مناسب استفاده کنید تا لایه‌های چدن اصلی از بین نرفته و به خود میله‌ها آسیبی وارد نشود.
 • استفاده از مسواک نرم: برای تمیزکردن شیارهای بین میله‌ها، می‌توانید از مسواک نرم یا برس‌های کوچک استفاده کنید. این ابزارها به شما کمک می‌کنند تا به مکان‌هایی دسترسی داشته باشید که تمیزکردن آن‌ها با اسفنج معمولی سخت است.
 • پایان با شستشو و خشک‌کردن : پس از پاک‌سازی میله‌ها لازم است که آن‌ها را با آب گرم و شوینده مناسب مانند مایع ظرف‌شویی شستشو دهید. سپس حتماً با کمک یک پارچه تمیز یا دستمال نرم، چدن‌ها را خشک کنید. اطمینان حاصل نمایید که هیچ رطوبتی باقی نمانده تا از زنگ‌زدگی و آلودگی‌های دیگر جلوگیری شود.
 • تمیزکردن مداوم: حالا که فهمیدید چگونه میله‌های چدنی گاز را تمیز کنیم، بهتر است که برای جلوگیری از تجمع چربی و آلودگی‌ها، میله‌های چدن را حداقل هفته‌ای یک‌بار تمیز کنید. این موضوع کمک می‌کند تا مانع از کهنه شدن چربی‌ها و خراب‌شدن میله‌های اجاق‌گاز شوید.
 • عدم استفاده از ماشین ظرف‌شویی: با اینکه بسیاری از افراد معتقدند که برای تمیزکردن چدن گاز می‌توانید از ماشین ظرف‌شویی استفاده نمایید، اما باید بدانید که این کار می‌تواند آسیب جدی به ماشین ظرف‌شویی شما وارد کند. مخصوصاً اگر آلودگی‌ها بسیار عمیق بوده و مدت‌زمان زیادی از تمیزکردن آن‌ها می‌گذرد، بهتر است این روش را امتحان نکنید.
 • ازبین‌بردن زنگ‌زدگی چدن گاز: استفاده از نمک، سرکه و آب، آمونیاک و همچنین محصولات مخصوص جرم‌گیری اجاق‌گاز می‌توانند کمک کنند تا رنگ طبیعی چدن برگشته و زنگ‌زدگی آن نیز از بین برود.

بهترین روش تمیزکردن چدن گاز

تمیزکردن چدن گاز

حالا که انواع روش‌ها را نام بردیم، لازم است که بهترین گزینه را معرفی نماییم تا بتوانید سرعت عمل بیشتری برای تمیزکردن چدن گاز داشته باشید. از آنجایی که معمولاً افراد توجه چندانی به تمیزکردن مداوم این میله‌ها ندارند، درنتیجه آلودگی‌ها ضخیم‌تر شده و ازبین‌بردن آن‌ها سخت‌تر می‌شود. به همین خاطر، بهتر است از روش‌های کاربردی‌تر استفاده نمایید تا به نتیجه خوبی برسید.

همان‌طور که گفتیم، جرم‌گیرهای موجود در بازار می‌توانند با فرمولاسیون تأیید شده توسط سازمان بهداشت، بهترین گزینه برای شما باشند. این محصولات از کیفیت بالایی برخوردارند و درعین‌حال، مقرون‌به‌صرفه‌تر هم هستند.

  کانال تلگرام زوم لایف
  ارسال نظر
  عکس خوانده نمی شود