زوم لایف؛ کمک به زندگی بهتر

خطرات و مضرات دخانیات که باید بدانید

خطرات و مضرات دخانیات که باید بدانید

خطرات و مضرات دخانیات که باید بدانید

بررسی انواع دخانیات مضر

دخانیات می‌تواند شما را بکشد، اما قبل از مرگ، بسیاری از بیماری‌ها و مشکلات را به وجود آورده و با به خطر انداختن شرایط سلامتی، زندگی سختی را ایجاد می‌کند. به همین سبب لازم است که خطرناک‌ترین مضرات دخانیات را بدانید تا بتوانید با کمک گرفتن از افراد متخصص یا لوازم مناسب، هرگونه دود را کنار بگذارید.

زمانی که قرار است راجع به خطرناک‌ترین مضرات دخانیات صحبت شود، برای بسیاری از افراد سوال ایجاد می‌شود که انواع دخانیات کدامند؟ و کدام نوع ضرر بیشتری دارند؟ برای آشنایی بیشتر با این محصولات مضر، خوب است بدانید که انواع دخانیات در سه دسته‌بندی کلی «سیگار»، «قلیان» و «پیپ» قرار می‌گیرند.

سیگار

سیگار به عنوان پرمصرف‌ترین محصول دخانی محسوب می‌شود که از توتون، فیلتر، کاغذ و مواد افزودنی تشکیل شده است. دود ناشی از سیگار حاوی بیش از 7 هزار ترکیب شیمیایی مختلف می‌باشد. در دود سیگار سه ماده خطرناک نیکوتین، قطران و مونوکسید کربن وجود دارد.

پیپ

پیپ یک ابزار خاص برای مصرف توتون بدون استفاده از کاغذ سیگار است، توتون را در کاسه پیپ ریخته و آتش می‌زنند. با پوک زدن از دسته پیپ، دود به داخل دهان و سیستم تنفسی می‌رود. دود مدت زمان کمتری درون دهان و ریه باقی می‌ماند، اما به دلیل ارتباط مستقیم با مخاط دهان، به سرعت جذب می‌شود.

قلیان

قلیان که در حال حاضر مصرف آن به شکل چشمگیری رو به افزایش است، دود حاصل از سوختن توتون را از میان آب عبور می‌دهد. بسیاری از افراد تصور می‌کنند که قلیان هیچ گونه ضرری ندارد، اما باید گفت به شدت در اشتباه هستند.

به طور کلی باید گفت هر سه دستگاه مضر و خطرناک بوده و بسته به حجم استفاده و نحوه مصرف آن در طی روز، میزان آسیب‌های مختلفی را به وجود می‌آورد. دود دست دوم همه این وسایل مصرف دخانیات می‌تواند به افراد دیگر هم آسیب برساند. به همین سبب بهترین راه حل، جایگزین کردن انواع دستگاه ویپ است، تا با تامین دود مورد نیاز، ضرر و زیان کمتری برای سلامتی به وجود بیاید.

مضرات دخانیات

خطرناک‌ترین مضرات دخانیات که باید بدانید

تحقیقات بین‌المللی که انجام شده، سیگار بزرگترین علت مرگ و میر در بریتانیا و قاره آمریکا است. هر ساله میلیون‌ها انسان به دلیل مصرف سیگار یا قرار گرفتن در معرض دود دخانیات جان خود را از دست می‌دهند. البته بسیاری از افراد دیگر با بیماری‌های ناتوان کننده درگیر می‌شوند که تا پایان طول عمر خود در رنج و سختی به سر می‌برند.

به دلیل خطرناک بودن دخانیات، بسیاری از کمپانی‌ها سعی کرده‌اند با ارائه انواع لوازم جانبی ویپینگ مانند انواع جویس با طعم‌های بی‌نظیر، شرایط بهتری را به وجود بیاورند تا افراد معتاد به قلیان و سیگار، دستگاه‌های ویپ را جایگزین کنند.

از خطرناک‌ترین مضرات دخانیات که باید بدانید به شرح ذیل می‌باشد: 

خطرات دخانیات بر روی مغز

دود دخانیات بین ۲ تا ۴ برابر می‌تواند احتمال سکته مغزی را افزایش دهد. یکی از راه‌هایی که سکته مغزی می‌تواند باعث آسیب بیشتر به مغز شود، از طریق آنوریسم مغزی است که بر اثر ضعیف شدن دیواره رگ‌های خونی رخ می‌دهد، این مشکل به دلیل دود دخانیات است.

خطرات دخانیات بر روی قلب

مواد شیمیایی که در ترکیبات تنباکو قرار دارند، احتمال مشکلات قلبی و عروقی را روز به روز افزایش می‌دهند. استعمال دخانیات باعث آترواسکلروز می‌شود. یعنی پلاک‌ها در خون جمع شده و به دیواره‌های سرخرگ می‌چسبند. این مشکل فشار خون بالا و بیماری قلبی را به وجود می‌آورد. از مهمترین خطرات بیماری‌های قلبی ناشی از دخانیات می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • بیماری عروق کرونر قلب
 • دو برابر شدن حمله قلبی
 • افزایش سکته‌ها به دلیل لخته شدن یا ترکیدن رگ‌های خونی

خطرات دخانیات بر روی استخوان‌ها

دود دخانیات تراکم استخوان‌ها را کاهش داده و استخوان‌ها را ضعیف و شکننده می‌کند. همچنین در صورت بروز هرگونه شکستگی، بهبود آن به تعویق می‌افتد. این موضوع زنان را بیشتر تحت تأثیر قرار می‌دهد. بنابراین بانوانی که در معرض دود دخانیات قرار دارند، با این مشکل مواجه هستند.

خطرات دخانیات بر روی سیستم ایمنی

سیستم ایمنی از بدن در برابر عفونت و بیماری‌ها محافظت می‌کند. استعمال دخانیات عملکرد سیستم ایمنی را کاهش داده و باعث التهاب در بدن می‌شود. این مشکل می‌تواند منجر به شرایط خود ایمنی شده و بیماری‌های خود ایمنی را ایجاد کند. از جمله:

 • بیماری دیابت نوع ۲
 • لوپوس اریتماتوی سیستمیک
 • بیماری کرون
 • روماتیسم مفصلی

خطرات دخانیات بر روی ریه‌ها

ریه‌ها واضح‌ترین اندامی هستند که سیگار بر روی آنها تأثیرات منفی می‌گذارد. اغلب تا سال‌های طولانی یک فرد متوجه علائم ریوی مرتبط با دود سیگار و سایر دخانیات نمی‌شوند. اما زمانی که بیماری کاملاً پیشرفته شده و درمان آن کار بسیار سختی است، فرد متوجه مشکل می‌گردد. از مهمترین بیماری‌های ریوی عبارتند از:

 • آمفیزم ریه که در حالت استراحت هم تنفس با اکسیژن صورت می‌گیرد.
 • برونشیت مزمن که بطور کامل راه‌های هوایی را مسدود کرده و باعث عفونت می‌شود.
 • بیماری انسدادی مزمن ریه (COPD) که مهمترین علت مرگ و میر افراد دارای اعتیاد است.

خطرات دخانیات بر روی تولید مثل

قرار گرفتن در معرض دود و دخانیات بر سیستم تولید مثل و باروری تأثیرات منفی می‌گذارد. زنان سیگاری برای باردار شدن با مشکلات بیشتری مواجه هستند. البته این مشکل برای مردان هم ایجاد شده و باعث ناتوانی جنسی می‌شود. از بانوان که در دوران بارداری در معرض دود سیگار قرار می‌گیرند، دچار مشکلات زیادی می‌شوند که شامل موارد ذیل است:

 • تولد نوزاد زودرس
 • از دست دادن بارداری به طور کامل
 • وزن کم نوزاد در هنگام تولد
 • سندروم مرگ ناگهانی نوزادان
 • بیماری‌های تنفسی نوزادان

خطرات دخانیات و ابتلا به سرطان

طی آمار و ارقامی که از انجمن سرطان آمریکا به دست آمده، دود دخانیات باعث ایجاد حدود ۳۰ درصد از مرگ و میرهای ناشی از سرطان و ۸۰ درصد از کل مرگ و میرهای ناشی از سرطان ریه می‌شود. سرطان ریه از سخت‌ترین بیماری‌ها است که در اغلب مواقع درمانی ندارند و باعث مرگ مردان و زنان سیگاری است. از مهمترین سرطان‌هایی که به وسیله دود دخانیات ابتلا به آنها افزایش پیدا می‌کند، عبارتند از:

 • سرطان ریه
 • سرطان حنجره و دهان
 • سرطان پانکراس
 • سرطان کلیه
 • سرطان دهانه رحم
 • سرطان کبد
 • سرطان روده بزرگ

اگر به جای تمام لوازم دخانی دستگاه‌های پیشرفته ویپینگ مانند انواع دستگاه پاد را جایگزین کنید تا حد زیادی می‌توانید از خطرات مضرات دخانیات در امان بمانید، برای انتخاب بهترین دستگاه می‌توانید از مجموعه روکوویپ هم کمک بگیرید.

جایگزین دخانیات

نتیجه‌گیری

خطرناک‌ترین مضرات دخانیات که باید بدانید، شامل موارد بسیار زیادی است که اغلب بیماری‌ها با مرگ همراه است. این آمار بسیار نگران‌کننده است؛ اما خبر خوب اینکه هر زمان که سیگار را ترک کنید، خطر ابتلا به این بیماری‌های کشنده کاهش پیدا می‌کند. پس هرچه زودتر با کارشناسان مجموعه روکوویپ ارتباط بگیرید، تا با معرفی بهترین لوازم ویپینگ، شرایط خوبی را برای خرید این دستگاه‌ها به وجود بیاورند. با قرار دادن این دستگاه‌ها به جای سیگار و قلیان، تا حد زیادی جلوی آسیب‌های دود دخانیات را بگیرید.

  کانال تلگرام زوم لایف

  شعار ما در مجله اینترنتی زوم لایف، کمک به زندگی بهتر با ارائه محتوای مفید درباره سلامتی است. برای این منظور از منابع معتبر خارجی که در حوزه سلامت و سبک زندگی است فعال هستند برای تولید محتوا و ارائه آن به شما کاربران محترم استفاده می‌کنیم.

  ارسال نظر
  عکس خوانده نمی‌شود