زوم لایف؛ کمک به زندگی بهتر

آشنایی با عوارض و خطرات احتمالی پروتز سینه

آشنایی با عوارض و خطرات احتمالی پروتز سینه

آشنایی با عوارض و خطرات احتمالی پروتز سینه

عوارض پروتز سینه یکی از مهم‌ترین مواردی است که افراد قبل از اقدام برای انجام عمل پروتز به آن فکر می‌کنند. پروتز سینه اگرچه می‌تواند باعث خوش فرم شدن و بهبود سایز سینه شود اما به دلیل تهاجمی بودن ممکن است عوارضی را نیز به همراه داشته باشد.

برخی از این عوارض طبیعی هستند و با مراقبت خوب در دوران نقاهت، از بین می‌روند. اما این عمل ممکن است عوارضی مثل خونریزی یا پارگی پروتز را نیز به همراه داشته باشد که مشکل و خطر جدی‌تر به همراه دارد. در ادامه با انواع عوارض پروتز سینه و راهکارهای پیشگیری از عوارض خطرناک آشنا می‌شویم.

آیا پروتز سینه عوارض خطرناکی دارد؟

پروتز سینه یک جراحی تهاجمی است که در آن از طریق یک برش ایمپلنت را داخل بافت سینه قرار می‌دهند. این عمل در محیط کاملا استریل و با تکنیک های محافظت شده انجام می‌شود. با این حال این جراحی نیز در هر حال به دلیل تهاجمی که روی بافت بدن صورت می‌گیرد با عوارض خفیفی همراه است.

این عوارض ممکن است در افراد مختلف متفاوت باشد و حتی در برخی افراد اصلا آزاردهنده نباشد. میزان بروز عوارض به عواملی مثل فیزیولوژی بدن خود فرد، نوع پروتز،‌ تکنیک جراحی، مهارت پزشک جراح و رعایت مراقبت‌های بعد از عمل بستگی دارد.

معمولا در صورتی که به یک پزشک مجرب و متخصص مراجعه کنید، از یک ایمپلنت باکیفیت استفاده کنید و به خوبی مراقبت‌های دوره نقاهت را رعایت کنید، با مشکل خاص و عارضه خطرناکی مواجه نخواهید شد.

مهم‌ترین عوارض پروتز سینه

پروتز سینه ممکن است عوارض مختلفی داشته باشد که البته تنها برخی از آنها بروز پیدا می‌کند؛ برخی از این عوارض طبیعی و جزئی از فرایند بهبود هستند اما برخی دیگر خطرناک بوده و ممکن است مشکلاتی را برای سلامت شما ایجاد کنند. در ادامه به مهم‌ترین عوارض پروتز سینه اشاره می‌کنیم.

تورم

تورم یکی از رایج‌ترین عوارض پروتز سینه است که به دلیل برش و آسیب بافتی وارد شده به این ناحیه است. این تورم معمولا با کمی درد همراه است که می‌توان با استفاده از کمپرس سرد به تخفیف آن کمک کرد. فعالیت و مصرف مواد غذایی مثل قهوه یا چای می‌تواند باعث افزایش تورم شود. علاوه بر این یک سری مراقبت‌ها مثل بالا بردن تنه هنگام خواب و استراحت می‌تواند تورم را کاهش دهد.

خونریزی

در برخی افراد و به خصوص افرادی که سابقه مصرف قرص‌های ضد انعقاد خون داشته‌اند ممکن است تا چند روز بعد شاهد خونریزی از ناحیه جراحی باشیم. همچنین ممکن است در  برخی موارد نادر فضای اطراف پروتز سینه دچار خونریزی شده و نیاز به جراحی می‌جدد باشد. این جراحی با لاپاروسکوپ انجام می‌شود و نیازی به خارج کردن پروتز نیست. از این جهت مهم است که هرگونه خونریزی، ترشحات یا تورم غیر عادی را به پزشک خود گزارش کنید.

عفونت

یکی دیگر از عوارض نادر پروتز سینه عفونت است که به دلیل عدم رعایت تکنیک استریل در عمل یا مراقبت نامناسب از زخم به وجود می‌آید. در این صورت پس از گذشت چند روز از عمل پروتز سینه فرد احساس تورم،‌قرمزی و حساسیت سینه را دارد و ممکن است از ناحیه جراحی ترشحاتی را مشاهده کند.  معمولا عفونت از طریق مصرف آنتی بیوتیک‌های وسیع الطیف بهبود می‌یابد اما در برخی موارد نیز ممکن است پزشک به دلیل عفونت ناچار به برداشتن پروتز شود.

بی حسی در نوک سینه‌ها

بی حسی نیپل یا نوک سینه به خصوص در مواردی که برش در اطراف هاله سینه انجام می‌شود،‌ ممکن است بروز پیدا کند. در برخی موارد بی حسی نوک پس از مدتی برطرف می‌شود اما اغلب این بی حسی دائمی است. شایسته ذکر است که این عارضه تنها در 15 درصد از افرادی که پروتز سینه را تجربه می‌کنند اتفاق می‌افتد.

انقباض کپسولی

یکی از معروف‌ترین و اختصاصی‌ترین عوارض پروتز سینه انقباض کپسولی است که باعث ایجاد بافت فیبروز در اطراف پروتز می‌شود. انقباض کپسولی واکنش طبیعی بدن به قرار گرفتن یک ماده جدید در بافت است و جای نگرانی ندارد. بافت فیبروز در چند روز اول کمی رشد می‌کند و درد و گرفتگی در سینه را ایجاد می‌کند؛‌ اما پس از یک هفته شروع به کوچک شدن می‌کند و نهایتا از بین می‌رود. در برخی موارد نادر ممکن است برای برداشتن کپسول فیبروزه، به جراحی احتیاج داشته باشید.

چروکیده شدن سینه‌ها

زمانی که از پروتزهای سالین استفاده می‌کنید، با حرکت کردن ممکن است روی سینه چروک ایجاد شود. همچنین در برخی موارد ممکن است ایجاد چین و چروک در پروتزهای سیلیکونی را نیز مشاهده کنید. این عارضه خیلی مشخص نیست و در اغلب افراد اتفاق نمی‌افتد.

سروما

در برخی موارد مایع بین بافتی در اطراف پروتز سینه تجمع پیدا می‌کند که به آن سروما می‌گویند. با کمپرس سرد و استراحت به احتمال زیاد این عارضه کمرنگ و برطرف می‌شود اما در برخی موارد نیز ممکن است به خارج کردن ماده احتیاج داشته باشید.

آیا پروتز سینه در تشخیص سرطان سینه اختلال ایجاد می‌کند؟

پروتز سیلیکونی و سالین ممکن است در عبور امواج موثر در دستگاه ماموگرافی که مختص تشخیص سرطان است، اختلال ایجاد کنند. با این حال دستگاه‌های جدید و پیشرفته این محدودیت را ندارند و می‌توانند هر نوع سرطان را در پستان تشخیص دهند. بنابراین نباید نگران تاثیر پروتز سینه در تشخیص بیماری‌ها باشید.

پیشگیری از عوارض پروتز سینه

اغلب عوارض پروتز سینه قابل پیشگیری هستند و تنها برخی موارد طبیعی مثل تورم، درد و انقباض کپسولی ممکن است قابل پیشگیری نباشند. مراجعه به پزشک متخصص مجرب و حاذق می‌تواند تا حد زیادی از احتمال بروز عوارض عمل بکاهد. همچنین لازم است مراقبت‌های بعد ا ز عمل را جدی بگیرید تا خودتان عارضه ایجاد نکنید. اقدامات زیر می‌تواند به پیشگیری از عوارض پروتز سینه کمک کند:

 • هماهنگی تمام داروها و سوابق پزشکی با جراح
 • مصرف ویتامین C قبل از عمل
 • رژیم غذایی پر پروتئین و سالم بعد از عمل
 • کاهش فعالیت‌های جسمانی تا چند هفته
 • خواب و استراحت مطابق با توصیه‌های پزشک
 • عدم استفاده از سوتین حداقل تا 6 ماه

توجه داشته باشید که مهم‌تر از هر چیز انتخاب یک کلینیک معتبر و یک پزشک معتبر است که به شما در پیشگیری از عوارض خطرناک و غیر  قابل جبران کمک می‌کند.

جراحی پروتز سینه

منبع: پارسا بیوتی

  کانال تلگرام زوم لایف

  شعار ما در مجله اینترنتی زوم لایف، کمک به زندگی بهتر با ارائه محتوای مفید درباره سلامتی است. برای این منظور از منابع معتبر خارجی که در حوزه سلامت و سبک زندگی است فعال هستند برای تولید محتوا و ارائه آن به شما کاربران محترم استفاده می‌کنیم.

  ارسال نظر
  عکس خوانده نمی‌شود