زوم لایف؛ کمک به زندگی بهتر

راهنمای جامع ددلاین دانشگاه های آلمان 2024

راهنمای جامع ددلاین دانشگاه های آلمان 2024

راهنمای جامع ددلاین دانشگاه های آلمان 2024

نرسیدن به تاریخ ثبت‌نام و اخذ پذیرش از دانشگاه‌های خارجی باعث تاخیر یک‌ساله در برنامه مهاجرت تحصیلی خواهد شد. یکی از نکته‌های مهم در مسیر مهاجرت تحصیلی توجه به ددلاین مراحل مختلف در فرایند اپلای کردن است.

دانشگاه‌ها برای حفظ نظم در فرایند پذیرش دانشجو سخت‌گیری‌های خاصی برای رسیدن به ددلاین اعمال می‌کنند. برای جلوگیری از تاخیر در فرایند اپلای و مهاجرت تحصیلی باید ددلاین دانشگاه‌های مختلف را در کشور مقصد برسی کنید. ددلاین دانشگاه‌های خصوصی و دولتی با یکدیگر تفاوت‌هایی دارند.

در این مطلب به بررسی جامع ددلاین دانشگاه های آلمان در سال 2024 می‌پردازیم. چند دقیقه مطالعه این مطلب کوتاه گامی مهم در مسیر مهاجرت تحصیلی به شمار می‌رود.

مهلت درخواست برای دانشگاه‌های دولتی و خصوصی در آلمان

دانشگاه‌های آلمان در دو بازه زمانی برای ترم‌های تابستان و زمستان پذیرش دارند. ددلاین ثبت‌نام ترم تابستانی از مارس تا آوریل انجام می‌شود. مهلت درخواست ترم زمستانه نیز از سپتامبر یا اکتبر شروع می‌شود.

تاریخ دقیق شروع و پایان پذیرش در دانشگاه‌های مختلف کمی متفاوت است؛ بااین‌حال برای اکثر دانشگاه‌ها، مهلت درخواست برای ترم تابستانی از اوایل دسامبر شروع می‌شود و در 15 ژانویه به پایان می‌رسد. در‌حالی‌که مهلت درخواست برای ترم زمستانه از اوایل ماه می اجرا می‌شود و در 15 جولای به پایان می‌رسد.

تعداد ترم‌های تحصیلی

۲؛ ترم زمستانه و تابستانه

زمان شروع ترم زمستانه

سپتامبر یا اکتبر

ددلاین ترم زمستان

از اوایل می تا ۱۵ جولای هر سال

زمان شروع ترم تابستانه

مارس یا آوریل

ددلاین ترم تابستانه

از اوایل دسامبر تا ۱۵ ژانویه هر سال

به‌طورکلی سال تحصیلی آلمان از ترم زمستان شروع می‌شود. اکثر دانشگاه‌های این کشور در ترم زمستانه برنامه‌های تحصیلی مختلفی ارائه می‌دهند. فقط تعداد کمی از دانشگاه های آلمان برای پذیرش تابستانی برنامه‌های تحصیلی در نظر گرفته‌اند؛ بنابراین بخش عمده‌ای از پذیرش دانشجوهای بین‌المللی در بازه زمانی ثبت‌نام ترم زمستانی انجام خواهد شد. در ادامه به بررسی ددلاین ثبت‌نام در دانشگاه‌های دولتی و خصوصی آلمان می‌پردازیم.

مهلت درخواست برای دانشگاه‌های دولتی و خصوصی در آلمان

ددلاین درخواست برای دانشگاه‌های مدیریت و بیزینس چه زمانی است؟

دانشگاه‌های بازرگانی آلمان سرمایه‌گذاری قابل توجهی برای جهانی شدن داشته‌اند. این‌ سرمایه‌گذاری با تایید درخواست پذیرش تعداد بسیاری از دانشجویان متقاضی در سال‌های گذشته مشخص شده است. دانشجویان از این فرصت‌ها برای آشنایی با بازار کار جهانی استفاده می‌کنند.

علاوه‌بر این، برنامه‌های تحصیلی MBA آلمان امکانات تخصصی گسترده‌ای از جمله مدیریت مهندسی و مدیریت داده‌های بزرگ را ارائه می‌دهد. در ادامه جدولی برای بررسی ددلاین دانشگاه های آلمان در زمینه رشته‌های مدیریت قرار داده‌ایم.

اسم دانشگاه

نوع دانشگاه

ددلاین ترم تابستانه

ددلاین درخواست ترم زمستانه

بونیخ

دولتی

15 ژانویه

15 جولای

مون

دولتی

15 ژانویه

15 جولای

دانشکده فنی مونیخ

دولتی

اکتبر تا ژانویه

آوریل تا می

مدرسه تجاری کلون

خصوصی

پذیرش های متوالی

-

مدرسه تجاری مونیخ

خصوصی

-

-

مدرسه بین‌المللی مدیریت ISM

خصوصی

15 دسامبر

15 جون

دانشگاه سباستین

خصوصی

۳۱ می

-

اخذ مدرک از دانشگاه‌های بیزینس آلمان، فرصتی عالی برای دسترسی به بازار کار بین‌المللی شناخته می‌شود. ازاین‌رو برنامه‌های تحصیلی ارائه شده در این مراکز آموزشی در هر سال با استقبال بیشماری از متقاضیان بین‌المللی روبه‌رو می‌شود. برای دریافت ویزا تحصیلی آلمان تضمینی باید رزومه قوی ارائه دهید تا در رقابت با سایر دانشجویان بین‌المللی موفق شوید.

بررسی مهلت درخواست برای دانشکده‌های پزشکی در آلمان بر‌اساس مرکز آموزشی

تعداد محدود برنامه‌های درسی در دانشگاه‌های پزشکی نشان‌دهنده رقابت شدید میان متقاضیان بین‌المللی در اخذ پذیرش از این رشته تحصیلی در آلمان است. با در نظر گرفتن این آمار، شرایط مهاجرت تحصیلی به آلمان در رشته پزشکی با رقابت شدیدی همراه خواهد بود. ازاین‌رو بسیاری از متقاضیان برای دانشگاه‌های خصوصی درخواست ارسال می‌کنند. در ادامه ددلاین برخی از دانشگاه‌های دولتی پزشکی آلمان را در یک جدول جمع‌آوری کرده‌ایم.

نام دانشگاه

نوع دانشگاه

مهلت درخواست ترم تابستانه

مهلت درخواست ترم زمستانه

دانشگاه Heidelberg

دولتی

15 ژانویه

15 جولای

دانشگاه Humboldt-Universität Zu Berlin

دولتی

15 ژانویه

15 جولای

دانشگاه Freie berlin

دولتی

15 ژانویه

31 می تا 15 جولای

دانشجویان پزشکی باید با بیماران در بیمارستان‌ها تعامل داشته باشند؛ بنابراین ارائه گواهی تسلط بر زبان آلمانی یکی از الزامات تحصیل در این کشور به شمار می‌رود. البته برخی از دانشگاه‌های خصوصی دوره‌های پزشکی را به زبان انگلیسی تدریس می‌کنند؛ بااین‌حال برای ارتباط با سایر افراد در مراکز درمانی و سطح جامعه به یادگیری زبان آلمانی نیاز دارید.

ددلاین دانشگاه‌های مهندسی چه زمانی است؟

نرخ بیکاری مهندسین در کشور آلمان در مقایسه با سایر کشورهای اروپایی به شدت پایین است. این کشور یکی از مقصد‌های محبوب مهاجرت تحصیلی به شمار می‌رود. در ادامه این بخش به بررسی ددلاین بهترین دانشگاه‌های فنی آلمان می‌پردازیم.

نام دانشگاه

نوع دانشگاه

ددلاین درخواست ترم زمستانه

ددلاین درخواست ترم تابستانه

دانشگاه فنی برلین

دولتی

15 ژانویه

15 جولای

موسسه فنی Karlsruhe

دولتی

15 ژانویه

15 جولای

دانشگاه Duisburg-Essen

دولتی

15 ژانویه

15 جولای

دانشگاه بین‌المللی برلین Applied Sciences

خصوصی

31 ژانویه

31 آگوست

دانشگاه SRH برلین

خصوصی

15 ژانویه

15 جولای تا 11 نوامبر

دانشگاه‌های آلمان طیف گسترده‌ای از رشته‌های مهندسی را برای دانشجویان این تخصص ارائه می‌دهند. رشته‌های مهندسی مکانیک، معماری، مهندسی عمران، علم داده، مکاترونیک و علوم کامپیوتر در لیست محبوب‌ترین تخصص‌های فنی آلمان با بازار کار خوب هستند.

مهلت درخواست برای Studienkolleg (برنامه‌های مقدماتی)

علاوه‌بر ددلاین دانشگاه های آلمان، باید به مهلت درخواست برای دوره‌های studienkollege نیز توجه داشته باشید. این دوره یا همان برنامه‌های مقدماتی برای دانشجویانی است که هنوز آمادگی لازم برای شرکت در آزمون ورودی دانشگاه را ندارند. دانش‌آموزان می‌توانند برای قبولی در «Feststellungsprüfung» (امتحان صلاحیت دانشگاه) در Studienkolleg شرکت کنند. شرایط پذیرش و شرکت در این دوره‌ها در سایت DAAD درج شده است.

ددلاین درخواست دانشگاه در آلمان

توجه به ددلاین درخواست دانشگاه؛ نکته‌ای مهم در مسیر مهاجرت تحصیلی

بررسی ددلاین دانشگاه های آلمان در سال 2024 راهنمای مناسبی برای شروع مسیر مهاجرت خواهد بود. به‌طورکلی دانشگاه‌های آلمان در دو بازه زمانی زمستانه و تابستانه برای اخذ پذیرش از متقاضیان بین‌المللی آمادگی دارند. مهلت درخواست برای بیشتر مراکز خصوصی و دولتی آلمان برابر با 15 ژانویه برای ترم تابستان و 15 جولای برای ترم زمستان است. البته این ددلاین‌ها ممکن است با تغییرات جزئی نیز همراه باشند.

برای بررسی دقیق ددلاین هر دانشگاه به سایت رسمی این موسسه آموزشی مراجعه کنید. توجه داشته باشید که حداقل 8 هفته قبل از رسیدن به ددلاین برای تکمیل پرونده و ارسال مدارک اقدام کنید. اگر سوالی در‌مورد مهلت درخواست دانشگاه های آلمان در سال 2024 دارید، از تیم آکادمی اپلای در قسمت کامنت‌ها بپرسید.

کانال تلگرام زوم لایف
ارسال نظر
عکس خوانده نمی‌شود
تعداد نظرات (1)
  1. راضیه جابری در 30 خرداد 1403
    با سلام، کدوم دانشگاه های آلمان دوره دکترا 3 ساله هست؟ چون بیشتر دانشگاه های دوره دکترا 6 ساله هستش؟
    پاسخ