زوم لایف؛ کمک به زندگی بهتر

زود انزالی مردان و روش های درمان آن

زود انزالی مردان و روش های درمان آن

زود انزالی مردان و روش های درمان آن

30 تا 40 درصد از مردان مشکل زود انزالی دارند. انزال زودرس را شایع‌ترین اختلال جنسی در میان مردان می‌توان دانست. این مشکل به این معناست که فرد زودتر از آنچه که مایل است، در رابطه جنسی دچار انزال می‌شود.

امروزه روش‌های مختلفی برای درمان زود انزالی در مردان وجود دارد؛ بنابراین جای نگرانی نیست اگر شما یا همسرتان مشکل انزال زودرس را دارید. با ما همراه باشید تا بهترین روش‌های درمان زود انزالی را برایتان شرح دهیم.

زود انزالی چیست؟

انزال زودرس نوعی اختلال در عملکرد جنسی است که در آن مرد خیلی زودتر از آنچه خود یا شریک جنسی‌اش تمایل دارد، به ارگاسم رسیده و مایع منی از آلت تناسلی وی خارج می‌شود. زود انزالی در مردان معمولا قبل یا کمی بعد از دخول رخ می‌دهد. تجربه یک انزال زودرس هم برای مرد و هم برای شریک جنسی وی می‌تواند بسیار ناخوشایند باشد زیرا هیچ‌یک از آنها نمی‌توانند از رابطه جنسی آن‌طور که باید و شاید لذت ببرند.

علت انزال زودرس چیست؟

علت انزال زودرس می‌تواند فیزیکی یا روانی باشد.

علل فیزیکی عبارتند از:

 • داشتن اختلال نعوظ یا ناتوانی جنسی
 • اختلال هورمونی
 • سطوح پایین سروتونین یا دوپامین
 • مشکل پزشکی در سیستم تناسلی

علل روانی عبارتند از:

 • اضطراب و استرس
 • اختلاف در رابط زناشویی
 • افسردگی

درمان زود انزالی

بسته به علت زگیل تناسلی، راه‌های مختلفی جهت درمان وجود دارد. رفتار درمانی، مشاوره و دارو درمانی از جمله درمان‌های رایج برای زود انزالی هستند. همچنین برخی تکنیک‌ها وجود دارد که به کمک آنها می‌توان انزال زودرس را بهبود بخشید. بهترین گزینه‌های درمان زود انزالی را در اینجا شما معرفی می‌کنیم:

استفاده از کاندوم تاخیری

زود انزالی اگر شدید نباشد و فقط گاهی اتفاق بیفتد، با خرید کاندوم تاخیری می‌توان آن را برطرف کرد. کاندوم، نه تنها یک راه پیشگیری از بارداری است بلکه محافظت جنسی در برابر انتقال بیماری‌های مقاربتی نیز به عمل می‌آورد. علاوه بر اینها کاندوم، انواع مختلفی دارد که برای افزایش لذت جنسی نیز می‌توان از آن استفاده کرد.

اما دقت داشته باشید که کاندوم تاخیری فقط برای افرادی می‌تواند کاربرد داشته باشد که در برخی موارد دچار زود انزالی می‌شوند. در موارد شدیدتر باید از دارو یا قرص تاخیری استفاده شود.

استفاده از کاندوم تاخیری

استفاده از اسپری تاخیری

برای افرادی که زود انزالی در آنها شدید نیست، خرید اسپری تاخیری نیز می‌تواند پیشنهاد شود. اسپری تاخیری محصولی است که به راحتی می‌توان از داروخانه تهیه کرد و حدود نیم ساعت قبل از رابطه جنسی مورد استفاده قرار داد تا انزال زودرس به تاخیر بیفتد. همانند کاندوم تاخیری، اسپری تاخیری نیز تنها زمانی می‌تواند موثر واقع شود که شدت زود انزالی در فرد زیاد نباشد.

استفاده از اسپری تاخیری

قرص تاخیری

داروهای مختلفی برای درمان زودانزالی وجود دارد که البته توسط پزشک باید تجویز شوند. از جمله آنها به موارد زیر می‌توان اشاره کرد:

 • داروهای ضد افسردگی: سیتالوپرام، فلوکستین، پاروکستین، سرترالین
 • کرم‌های بی‌حس‌کننده موضعی (10 تا 30 دقیقه قبل از رابطه جنسی باید استفاده شوند)
 • داروهای درمان اختلال نعوظ: سیلدنافیل (ویاگرا)، تادالافیل، واردنافیل و آوانافیل
 • قرص‌های تاخیری گیاهی: این قرص‌ها را بدون نیاز به نسخه پزشک می‌توانید از داروخانه تهیه کنید. در داروخانه ی آنلاین نیز قرص‌های تاخیری گیاهی را به صورت اینترنتی می‌فروشند.

رفتار درمانی برای زود انزالی

رفتار درمانی شامل متدهایی می‌شود که به وسیله آنها می‌توان ارگاسم را به تاخیر انداخت. هدف از رفتار درمانی این است که به فرد یاد دهد چگونه روی بدن خود کنترل داشته باشد تا انزال به تاخیر افتاده و خود و شریک جنسی‌اش بتوانند از رابطه جنسی لذت ببرند. متدهای رفتار درمانی برای زود انزالی می‌تواند شامل موارد زیر باشد:

شروع و توقف

در این تکنیک فرد خود را نزدیک به مرحله ارگاسم می‌رساند اما درست قبل از اینکه ارضا شود، حدود 30 ثانیه از هر نوع تحریک پرهیز کرده و مجددا کنترل خود را به دست آورده و به رابطه جنسی ادامه می‌دهد. تکنیک شروع و توقف قبل از رسیدن به اوج ارگاسم 3 تا 4 بار باید تکرار شود.

تکنیک فشار دادن آلت تناسلی

در این تکنیک مرد یا شریک جنسی وی باید طوری آلت تناسلی را تحریک کند که نزدیک به مرحله ارضا شدن برسد. سپس سر آلت تناسلی به مدت 30 ثانیه باید فشار داده شود. بعد از این مدت رابطه جنسی باید ادامه یابد تا قدرت نعوظ از دست نرود. این تکنیک در طول رابطه جنسی چندین بار درست قبل از ارضا شدن و خروج مایع منی باید تکرار شود.

مشاوره برای درمان زودانزالی

اگر علت زود انزالی به مسائل روانی، عاطفی یا اختلاف در رابطه مربوط باشد یا افسردگی و اضطراب آن را تشدید کرده باشد، فرد حتما برای درمان زود انزالی باید به روان‌شناس یا مشاور مراجعه کند.

برای درمان زود انزالی چه بخوریم؟

بین انزال زودرس و نوع تغذیه ارتباط مستقیم وجود دارد. بدن انسان برای عملکرد مطلوب به مواد مغذی از جمله ویتامین‌ها و مواد معدنی نیاز داشته و این مواد باید با تغذیه سالم برای بدن فراهم شوند. برای جلوگیری از مشکلات جنسی از جمله زود انزالی نیز نیاز است تا هیچ نوع کمبود مواد مغذی در بدن وجود نداشته باشد. از طرف دیگر تغذیه مناسب به تعادل هورمونی کمک کرده و موجب می‌شود تا فرد در حین رابطه جنسی کنترل بیشتری روی خود داشته باشد. بهترین مواد غذایی که برای درمان زود انزالی می‌توانیم به شما معرفی کنیم، عبارتند از:

 • شکلات تلخ
 • موز
 • گردو
 • اسفناج
 • مارچوبه
 • جینسینگ
 • آووکادو
 • هندوانه
 • چای سبز

همچنین برای جلوگیری از زود انزالی مردان، مواد پروتئینی نیز باید به مقدار مناسب در رژیم غذایی وجود داشته باشند. اگر کمبود ویتامین یا مواد معدنی دارید، بهتر است با خرید مولتی ویتامین از داروخانه شکاف‌های تغذیه‌ای خود را پر کنید تا زود انزالی، اختلال نعوظ و دیگر مشکلات جنسی برای ما پیش نیاید.

نکته آخر

زود انزالی مردان یکی از شایع‌ترین مشکلات جنسی است. انزال در حین رابطه جنسی اگر در کمتر از 1 دقیقه اتفاق بیفتد، فرد دچار این مشکل بوده و برای درمان آن باید اقدام کند. جهت درمان، ابتدا باید زیر نظر پزشک علت زود انزالی مشخص شود. گاهی هم رفتار درمانی لازم است و هم دارو درمانی. اگر زود انزالی شدید نباشد با خرید کاندوم تاخیری یا اسپری تاخیری از داروخانه می‌توان برای رفع آن اقدام کرد.

  کانال تلگرام زوم لایف

  شعار ما در مجله اینترنتی زوم لایف، کمک به زندگی بهتر با ارائه محتوای مفید درباره سلامتی است. برای این منظور از منابع معتبر خارجی که در حوزه سلامت و سبک زندگی است فعال هستند برای تولید محتوا و ارائه آن به شما کاربران محترم استفاده می‌کنیم.

  ارسال نظر
  عکس خوانده نمی‌شود