زوم لایف؛ کمک به زندگی بهتر

علائم شایع تبخال دستگاه تناسلی که جدی گرفته نمی شوند!

علائم شایع تبخال دستگاه تناسلی که جدی گرفته نمی شوند!

علائم شایع تبخال دستگاه تناسلی که جدی گرفته نمی شوند!

تبخال دستگاه تناسلی یکی از شایع ترین بیماری های مقاربتی در ایران است که در اثر ویروس هرپس سیمپلکس (HSV) ایجاد می شود .اکثر تبخال های دستگاه تناسلی در اثر عفونت ویروس هرپس سیمپلکس نوع 2 (HSV-2) ایجاد می شود.

اکثر مبتلایان به تبخال دستگاه تناسلی از آن خبر ندارند زیرا در اکثر افراد یا علامتی ایجاد نمی کند یا ممکن است که علائم بسیار خفیف باشند.

تبخال تناسلی

ویروس تبخال تناسلی از طریق تماس جنسی از فردی به فرد دیگر منتقل می شود. حتی اگر فرد مبتلا به ویروس علامتی از عفونت نداشته باشد نیز می تواند فرد مقابل را مبتلا کند.

هنگامی که ویروس از طریق پوست وارد شود، در مسیرهای عصبی حرکت می کند. ویروس تبخال ممکن است در اعصاب، غیرفعال شود و به طور نامحدود در آنجا بماند اما هراز گاهی ممکن است ویروس فعال شود. هنگامی که این اتفاق می افتد، ویروس تبخال در امتداد مسیر عصبی به سطح پوست بازگردد.

در هر دو حالت، ویروس فعال به راحتی از طریق تماس جنسی از یک فرد به فرد دیگر منتقل می شود. حتی استفاده از کاندوم ممکن است از فرد محافظت نکند. این ویروس می تواند بر روی پوستی که هنوز علامت ندارد نیز  وجود داشته باشد. تعداد عودها یا شیوع بیماری متفاوت است.

علائم تبخال دستگاه تناسلی چیست؟

علائم تبخال تناسلی ممکن است در طی چند روز تا چند هفته پس از تماس اولیه، ظاهر شود اما گاهی تا ماه ها یا حتی سال ها بعد از آلوده شدن، هیچ گونه علامت خاصی ندارد.

هنگامی که علائم بلافاصله پس از آلوده شدن فرد بروز کند، شدید خواهند بود. ممکن است در ابتدا به شکل تاول های کوچکی که طی چند هفته باعث ایجاد زخم های دردناک می شوند، ظاهر گردند. تاول ها و زخم ها ممکن است همراه با علائم شبه آنفولانزا مانند تب و تورم غدد لنفاوی همراه باشند.

هر یک از علائم زیر ناشی از عفونت ویروس هرپس سیمپلکس دستگاه تناسلی می تواند رخ دهد:

 • نواحی ترک خورده یا قرمز اطراف دستگاه تناسلی بدون درد ، خارش یا سوزش
 • خارش یا سوزش در اطراف دستگاه تناسلی یا مقعد
 • تاول های کوچک سر باز که باعث ایجاد زخم های دردناک می شوند. این تاول ها ممکن است بر سطح یا داخل دستگاه تناسلی (آلت تناسلی مردانه یا واژن)، باسن، ران ها یا ناحیه رکتوم ایجاد شوند. به ندرت، ممکن است تاول در داخل مجرای ادراری ایجاد شود.
 • درد حین ادرار که از ناحیه زخم ها عبور می کند و بیشتر در زنان رخ می دهد.
 • سردرد
 • کمردرد
 • علائم شبه آنفولانزا از جمله تب ، تورم غدد لنفاوی و خستگی

تبخال دستگاه تناسلی تنها بیماری نیست که می تواند این علائم را ایجاد کند. برخی اوقات، ویروس هرپس سیمپلکس با عفونت های قارچی واژینال، عفونت های باکتریایی یا عفونت ادراری اشتباه می شود. تنها راه تشخیص درست، مراجعه به پزشک است.

تبخال دستگاه تناسلی با معاینه فیزیکی تشخیص داده می شود و به طور معمول با آزمایش سواپ از واژن یا آزمایش خون تأیید می گردد.

چه عواملی سبب عود مجدد علائم تبخال تناسلی می شوند؟

علائم تبخال تناسلی

معمولاً در مواقع استرس عاطفی یا بیماری، علائم تبخال عود می کنند. بنابراین برای جلوگیری از عود تبخال تناسلی حفظ آرامش فرد اهمیت فراوانی دارد چرا که استرس باعث کاهش کارایی سیستمخ ایمنی بدن می شود. در نتیجه بدن ممکن است توانایی کمتری در سرکوب ویروس داشته باشد و نتواند از فعال شدن مجدد آن جلوگیری کند.

محرک های علائم تبخال تناسلی می توانند شامل موارد زیر باشد:

 • خستگی
 • بیماری
 • مقاربت جنسی
 • خودارضایی
 • عمل جراحی
 • تروما

فرق زگیل تناسلی با تبخال تناسلی چیست؟

به گفته دکتر شهریار ناطق متخصص ارولوژی گرچه هر دو بیماری تبخال تناسلی و زگیل تناسلی از دسته بیماری‌های مقاربتی هستند اما تفاوت‌هایی بین آنها وجود دارد که در ذیل به عمده تفاوت‌ها اشاره می کنیم:

۱-تبخال تناسلی در اثر ویروس (HSV  ویروس هرپس سیمپلکس) ایجاد می شود در حالیکه ویروس مسئول زگیل تناسلی HPV) ویروس پاپیلوم انسانی) است.

۲-در صورت ابتلا به تبخال تناسلی، ویروس تا پایان عمر در بدن می ماند در حالیکه امکان خارج سازی ویروس زگیل تناسلی از بدن وجود دارد(با تقویت سیستم ایمنی).

۳-ضایعات تبخال تناسلی معمولا بصورت تاول‌های زرد رنگ در زمینه اریتماتو (التهاب قرمز رنگ) است اما ضایعات زگیل بصورت ضایعات گوشتی برجسته هستند.

۴-ضایعات تبخال می‌توانند در همراهی با سوزش، خارش و درد در ناحیه ضایعه و نواحی اینگوئینال باشند اما ضایعات زگیل معمولا بی علامت هستند.

۵-امکان رفع خود بخودی(ظاهری)ضایعات تبخال بیش از ضایعات زگیل می‌باشد.

۶-بعضی از انواع زگیل تناسلی در همراهی با افزایش شانس سرطان گلو، سرویکس(دهانه رحم) و انال(مقعد) می باشند؛ اما تبخال تناسلی به هیچ وجه باعث افزایش شانس سرطان نمی‌شود.

آیا درمان قطعی تبخال تناسلی وجود دارد؟

درمان تبخال تناسلی

درمان قطعی تبخال دستگاه تناسلی وجود ندارد. اما پزشک با تجویز دارو و کرم هایی می تواند علائم را کاهش دهد و یا از پیشرفت آنها جلوگیری کند.

پزشک ممکن است داروهای ضد ویروس را برای کمک به جلوگیری یا کاهش درد و ناراحتی ناشی از علائم تبخال تناسلی تجویز کند. داروهای مصرفی روزانه برای سرکوب ویروس می توانند تعداد تبخال ها و خطر ابتلا به دیگران را کاهش دهند.

آیا عود مجدد تبخال تناسلی امکان پذیر است؟

افرادی که به دنبال ابتلا به عفونت ویروس هرپس سیمپلکس دستگاه تناسلی علائم اولیه دارند، انتظار می رود طی یک سال، چهار تا پنج بار عود داشته باشند. با گذشت زمان، بدن شما نسبت به ویروس ایمنی بیشتری ایجاد می کند و ممکن است شیوع آن کمتر شود؛ حتی در بعضی از افراد متوقف می شود.

آیا می توان تبخال تناسلی را در خانه درمان کرد؟

برای رفع شدت علائم تبخال، شما می بایست به متخصص ارولوژی مراجعه کنید ولی  می توانید اقداماتی را در خانه نیز انجام دهید. درمان های خانگی شامل موارد زیر است:

 • مسکن هایی مانند آسپرین، استامینوفن یا ایبوپروفن مصرف کنید.
 • نواحی دردناک را با محلول نمکی آب گرم دو بار در روز (1 قاشق چای خوری نمک با نصف پیمانه آب گرم) بشویید.
 • با پوشیدن لباس های گشاد اجازه دهید تا هوا در اطراف زخم ها گردش کند.
 • یک بسته یخ روی ناحیه آسیب دیده قرار دهید. بسته یخ را در داخل حوله یا یک تکه پارچه بپیچید.
 • استراحت زیادی داشته باشید.

برای آشنایی با کرم ها و داروهای درمان تبخال تناسلی برروی لینک زیر کلیک کنید.

https://drkarami.com/715/

  کانال تلگرام زوم لایف
  ارسال نظر
  عکس خوانده نمی شود