زوم لایف؛ کمک به زندگی بهتر

افراد مبتلا به افسردگی، با ریسک ابتلا به بیماری های مزمن دیگر مواجه خواهند شد

افراد مبتلا به افسردگی، با ریسک ابتلا به بیماری های مزمن دیگر مواجه خواهند شد

افراد مبتلا به افسردگی، با ریسک ابتلا به بیماری های مزمن دیگر مواجه خواهند شد

تحقیقات صورت گرفته نشان داده است زنانی که علائم افسردگی را تجربه می کنند، با ریسک ایجاد چند بیماری مواجه هستند.

تحقیق صورت گرفته در دانشگاه کوئیزلند به این نتیجه دست یافته است که زنانی که علائم افسردگی را تجربه می کنند، با ریسک ایجاد چند بیماری مواجه هستند.

دکتر ژیولین ژو (Xiaolin Xu)، به عنوان محقق UQ و مکتب سلامت عمومی، بیان کرده است زنانی که حتی بدون یک تشخیص بالینی علائم افسردگی را تجربه کرده اند، با ریسک ایجاد چند بیماری مزمن مواجه هستند.

آقای ژو گفته است که "امروزه افراد زیادی از چند بیماری مزمن، همانند موارد زیر رنج می برند:

  • دیابت
  • بیماری قلبی
  • سکته
  • سرطان

ما قبل و بعد از شروع علائم افسردگی، پیشرفت بیماری های مزمن را در زنان بررسی کرده ایم.

افسردگی

نمونه موردی در استرالیا

این مطالعه طولی صورت گرفته در استرالیا، بر روی زنان سالم و میان سالی صورت گرفته است که در طول 20 سال گذشته، هیچ نوع افسردگی یا بیماری مزمنی در مورد آنها تشخیص داده نشده بود.
این مطالعه نتیجه گیری کرد که 43.2 درصد از زنان، علائم افزایش یافته افسردگی را تجربه کرده اند و کمتر از نیمی از این افراد دارای یک تشخیص مربوط به افسردگی بودند یا به دلیل افسردگی تحت درمان قرار گرفته بودند.
زنان مربوط به گروه افسرده در مقایسه با قبل از اولین تجربه علائم افسرده کننده، 1.8 برابر بیشتر با احتمال ایجاد چندین شرایط سلامتی مزمن مواجه بودند.

افسرده بودن و علائم آن سبب بروز بیماری های مزمن می شود

آقای ژو گفته است "مشخص شد که تجربه کردن علائم افسرده کننده، منجر به چند برابر شدن ریسک بیماری مزمن می شود.

بعد از اینکه یک زن شروع به تجربه کردن این علائم می کند، در مقایسه با زنان بدون علائم افسرده کننده ، 2.4 برابر بیشتر با احتمال ایجاد شرایط مزمن چندگانه مواجه می شود."

این تحقیق مشخص کرده است که افسردگی و بیماری های مزمن دارای مسیرهای ژنتیکی و بیولوژیکی مشابهی هستند.

درمان افسردگی

فشار خون و دیابت با افسردگی در ارتباط است؟

وی گفته است که "التهاب موجود در بدن با ایجاد افسردگی و بیماری های فیزیکی مزمن مرتبط بوده است. همچنین بیماری های مزمن، همانند دیابت و افزایش فشار خون، به صورت رایجی با افسردگی مرتبط بوده است."

این یافته ها به متخصصان سلامت روان کمک کرده است تا شناخت خودشان را از سلامت فیزیکی و روانی افزایش دهند.

وی گفته است که "متخصصان مراقبت سلامتی باید به این شناخت دست پیدا کنند که افسردگی بالینی و بالینی فرعی (علائم افسردگی افزایش یافته)، می توانند با سایر شرایط فیزیکی مزمن مرتبط باشند.

متخصصان سلامت روان در هنگان درمان علائم بیماران، باید به این شناخت دست پیدا کنند که این افراد با ریسک ایجاد بیماری مزمن دیگری مواجه هستند."

مصرف مواد و الکل با افسردگی در ارتباط نیست؟

زنانی که هر دو شرایط بیان شده (افسردگی و بیماری مزمن) را دارند، به احتمال زیاد از خانواده های با درآمد پایین می باشند، سنگین وزن و غیرفعال هستند، تنباکو می کشند و الکل مصرف می کنند.

ژو بیان کرده است "نگهداشتن یک وزن سالم، ورزش کردن منظم، مصرف یک رژیم غذایی متوازن و کاهش رفتارهای خطرناک می تواند برای پیشگیری و کُند کردن پیشرفت بیماری مزمن چندگانه مفید باشد." با این حال باید از روش درمان افسردگی با دارو و بدون دارو بهره برده شود.

منبع: مرکز مشاوره مشاورکو به نقل از اساتید دانشگاه کوئینزلند (Queensland)

    کانال تلگرام زوم لایف
    ارسال نظر
    عکس خوانده نمی شود