زوم لایف؛ کمک به زندگی بهتر

ونکوور، بهترین شهر آمریکای شمالی

ونکوور، بهترین شهر آمریکای شمالی

ونکوور، بهترین شهر آمریکای شمالی

محیط پویا، سطح بالای رفاه، امنیت شهر، تکنولوژی و بسیاری موارد دیگر میتواند یک شهر را به بهشتی برای زندگی تبدیل کند. هر ساله از میان شهرهای مختلف 10 شهر انتخاب میشوند تا به عنوان برترین نقاط برای زندگی شناخته شوند.

ونکوور شهری واقع در استان بریتیش کلمبیا در کشور کانادا است. ونکوور از لحاظ گوناگونی قومیتی، متفاوت‌ترین شهر دنیاست. ایرانیان مهاجر همواره با چالش انتخاب محل زندگی خود بین ونکوور و تورنتو مواجه هستند. این شهر بین سال های 2002 تا 2010 بهترین شهر دنیا برای زندگی بوده است. ونکوور توانست در سال 2015 دوباره این عنوان را بدست آورد. این شهرهرساله در لیست بهترین شهرهای جهان دیده می شود.

در سال 2020، ونکوور ششمین شهر برتر دنیا برای زندگی و به عنوان دوست داشتنی ترین شهر آمریکای شمالی در رتبه اول قرار دارد. چه ویژگی های باعث شده است تا ونکوور در این لیست قرار بگیرد؟

ونکوور شهری ساحلی در جنوب غربی استان بریتیش کلمبیا است که با دارا بودن چشم ‌اندازهای طبیعی فوق‌ العاده، فعالیت‌های تفریحی و سرگرمی های جذاب در دل طبیعت و جاذبه ‌های شهری بی‌ نظیر، یکی از محبوب ‌ترین مقصد های مورد علاقه گردشگران در کانادا است.

همچنین، این شهر به عنوان یکی از شهرهای دارای تنوع قومیتی بالا در کانادا مطرح است. ونکوور بهترین شهر کشور کانادا از نظر خورد و خوراک و تنوع غذایی می باشد و به نوعی پایتخت گردشگری غذایی کانادا به حساب می آید. این شهرمیزبان بسیاری از کنفرانس‌ها و مسابقات بین المللی همچون المپیک و پارالمپیک زمستانی ۲۰۱۰ نیز بوده است.

جاذبه های توریستی و تفریحی ونکوور

ونکوور به دلیل داشتن سواحل و کوهستان های زیبا، یکی از زیباترین شهرهای جهان است. ونکوور در سال‌های اخیر به یکی از مقاصد گردشگری محبوب، به خصوص برای علاقه‌مندان به طبیعت تبدیل شده است. به نقل از خبر آنلاین: استنلی پارک (Stanley Park)، Canada Place، کوه گرووس (Grouse )، گاوس تاون (Gastown)، پا معلق کاپیلانو (Capilano)، محله چینی ها (China Town)، پارک ملکه الیزابت، خلیج انگلیسی (English Bay)، جزیره گرنویل (Granville Island) و بسیاری مراکز دیدنی و تفریحی دیگر، از جاذبه های گردشگری ونکوور یکی از بهترین شهرهای کانادا است.

تاریخچه ونکوور

از هشت تا ده هزار سال پیش که یخچال‌های طبیعی آخرین عصر یخندان ناپدید شدند، اولین ساکنان وارد این شهر شدند. شواهد باستان‌شناسی نشان می دهد که اقوام اولیه به نام Téméxw S’ólh در این منطقه، اردوگاه فصلی داشته اند.

جورج ونکوور، دریانورد بریتانیایی، در سال 1792 وارد این منطقه شد و شهر ونکوور به احترام این دریانورد بریتینیایی، ونکوور نام گرفت. تا سال 1862، اروپاییان در این منطقه ساکن نشدند. پس از تکمیل خط آهن بین قاره ای موسوم به  CRPاین شهر به سرعت رشد کرد و مهاجران چینی به ونکوور وارد شدند. امواج بعدی مهاجرت ابتدا از اروپا و پس از ظهور سفرهای جهانی هوایی، از آسیا و نقاط دیگر جهان ادامه یافت.

اقتصاد ونکوور

یکی از پویاترین اقتصادها در بین شهر های کانادا، شهر ونکوور است. این شهر در حاشیه اقیانوس آرام، یک بندر بزرگ و پایانه اصلی بزرگراه ها و مسیرهای ریلی بین قاره ای است. بخش های عمده اقتصاد این شهر ساحلی شامل تجارت، فیلم و تلویزیون، فناوری، گردشگری، منابع طبیعی و ساخت و ساز است. این شهر در سال های اخیر سریع ترین رشد اقتصادی در کانادا را داشته است.

طبیعت ونکوور

ونکوور محبوبیت زیادی در بین شهروندان کانادایی و توریست‌‌های بین‌المللی دارد.  به ‌دلیل اینکه در سمت شرق ونکوور کوهستان است و در سمت غرب آن اقیانوس آرام قرار دارد، این شهر به یکی از جذاب‌ترین شهر‌‌های کانادا برای زندگی تبدیل شده است.

خط ساحلی این شهر محلی برای سرگرمی و بازی‌‌های آبی است. در قسمت کوهستانی شهر نیز ورزش‌‌های زمستانی از قبیل اسکی و پیاده‌روی در کوهستان رواج دارد. شهر ونکوور به دلیل داشتن جاذ‌به‌های طبیعی و مکان‌‌های تفریحی متعدد، به یک شهر مهاجرپذیر تبدیل شده است. اغلب کسانی که در این شهر زندگی‌‌ می‌‌کنند، جزء ثروتمندترین مردم جهان هستند. زندگی در ونکوور کانادا به دلیل داشتن دریا و کوه، جذابیت زیادی برای مهاجرین دارد.

بهترین شهر آمریکای شمالی

آب و هوای ونکوور

آب و هوای شهر ونکوور معتدل اقیانوسی است؛ تابستان‌ها اغلب معتدل، آفتابی و بسیار خشک هستند اما در سایر فصل‌ها هوا خنک و بارندگی زیاد است. میانگین دمای سالیانه ونکوور 10 درجه سانتیگراد می باشد که یکی از گرمترین میانگین دماهای کانادا است. ماه آگوست گرمترین ماه در ونکوور با میانگین دمای 18 درجه و ماه ژانویه سردترین ماه در ونکوور با میانگین دمای 4 درجه می باشد.

فرهنگ ونکوور

ونکوور یک شهر مهاجرپذیر است و تمام ساکنان آن از نژادها و قوم های مختلف هستند، بنابراین کسی نمی تواند ادعا کند که اصالتا اهل ونکوور است. این شهر از نظر فرهنگی در ردیف بهترین شهر‌‌های جهان قرار گرفته است. مجله فوربس در یک مقاله از ونکوور به‌عنوان «تمیزترین شهر جهان» نام برده است. مردم شهر ونکوور رفتار مؤدبانه ‌ای دارند. رفتار آن‌‌ها نسبت به مهاجرین و تازه ‌وارد‌‌ها پسندیده و مؤدبانه است. ونکوور چیزی از شهر تورنتو کم ندارد و از نظر تجاری و رفاهی مثل تورنتو یک شهر مرفه است.

سبک زندگی مردم ونکوور سالم و نرمال است. آن‌‌ها وسواس زیادی در خوردن غذا و ورزش کردن دارند.‌ در این شهر رستوران‌‌هایی با طیف وسیعی از ذائقه‌‌های مختلف وجود دارد. به‌طوری که‌‌ می توان در سطح شهر ونکوور رستوران ژاپنی، چینی، هندی، عربی، غربی و فست فود را به‌راحتی پیدا کرد.

در شهر ونکوور رستوران‌‌هایی به سبک آمریکا راه‌اندازی شده است که با رستوران‌‌های لندن، پاریس و نیویورک رقابت‌‌ می‌‌کنند؛ به همین دلیل ونکوور را بهشت غذاهای مدرن می نامند.

مرکز و حومه شهر ونکوور

شهر ونکوور

به‌طور کلی ونکوور یک شهر گران‌قیمت برای زندگی است. بازار مسکن در این شهر به‌شدت گران است. به‌طوری که این شهر در رتبه‌بندی Demographia به‌عنوان سومین شهرِ گران‌قیمت جهان بعد از هنگ‌کنگ و سیدنی قرار گرفته است. برج‌‌های بلند در شهر ونکوور به وفور دیده‌‌ می‌شود. بخش زیادی از جمعیت این شهر در برج‌‌های سر به فلک‌ کشیده زندگی‌‌ می‌کنند.

محبوب‌‎ترین و پررونق‌ترین محلات ونکوور در بخش مرکزی این شهر Central) ونکوور) قرار گرفته‌اند. این بخش از شهر ترکیبی از کاربری مسکونی و تجاری را شامل شده و کاملا سرزنده و مدرن است. بخش مرکزی شهر ونکوور به عنوان مهم‌ترین قسمت تجاری شهر شامل محله‌هایی مانند West End ،Yaletown ،Coal Harbour و محله‌های دیگر است.

بخش East Side شهر ونکوور از محله‌های چند فرهنگی و متنوع تشکیل پیدا کرده است. ساکنان این بخش از شهر دارای ملیت‌های مختلفی بوده و در نتیجه فرهنگ‌های متنوعی نیز در این بخش از شهر دیده می‌شود.

اگر به دنبال زندگی در محیطی آرام هستید بخش جنوبی ونکوور (South Vancouver) یک گزینه مناسب است.

محله‌های شمالی ونکوور (North Vancouver) دارای محبوبیت زیادی در بین تازه واردان ونکوور است. اجاره خانه‌‌های آن ارزان‌تر از بسیاری دیگر از نقاط است. هم‌چنین دسترسی راحت به کوه‌های شمال ساحل برای دوچرخه‌سواری و اسنوبورد باعث شده تا در بین تازه واردها محبوب شود.

حمل ونقل ونکوور

دوچرخه سواری و استفاده از سیستم حمل و نقل و عمومی از بهترین راه‌های گردش در شهر ونکوور به شمار می‌روند. اکثر جاذبه‌های گردشگری مهم و محله‌های محبوب در فاصله چند قدمی از یکدیگر در این شهر قرار گرفته‌اند. سیستم حمل و نقل عمومی ونکوور بسیار کارآمد و راحت است. سیستم TransLink شبکه ای است از اتوبوس ها، قطارهای سریع السیر (SkyTrain) و کشتی های دریای (SeaBus).

اسکای‌ترین  (SkyTrain) یک سیستم حمل و نقل تندرو و خودکار است که مسافران را به سرعت بین مرکز شهر و حومه ونکوور بزرگ یا مترو ونکوور جابه جا می‌کند. اسکای ترین دارای سه خط در ونکوور می‌باشد.

اتوبوس دریایی  (SeaBus)در ونکوور، کشتی های مسافربری هستند که تنها مختص جابه‌جایی افرادند و ایستگاه Waterfront در مرکز شهر ونکوور را به Lonsdale Quay در ساحل شمالی متصل می‌کند. معمولاً سفرها ۱۲ دقیقه به طول می انجامد و با مناظر بسیار زیبایی همراه است. هر ۱۵ دقیقه یک SeaBus حرکت می‌کند.

همچنین می‌توان از مسیرهای دوچرخه سواری استفاده کرد. مغازه‌های بسیاری در مرکز شهر هستند که دوچرخه اجاره می‌دهند و میانگین قیمت اجاره روزانه آن‌ها بین ۳۰ تا ۴۰ دلار کانادا است. استفاده از کلاه ایمنی الزامیست اما دوچرخه سواری در پیاده‌رومجاز نیست.

وضعیت درمان ونکوور

ونکوور بهترین بیمارستان‌‌‌‌های کودکان در جهان را دارد. این شهر از نظر داشتن مراقبت‌‌‌‌های بهداشتی و خدمات استاندارد درمانی در پایان سال 2017، در رتبه‌ی پنجم جهان قرار گرفت. مردم شهر ونکوور تحت پوشش بیمه‌ی خدمات پزشکی بریتیش‌کلمبیا  (MSP)قرار دارند. با وجود این بیمه، بیشتر هزینه‌‌‌‌های درمانی توسط دولت فدرال تأمین‌‌‌ می‌شود. علاوه بر این، ماهانه حق بیمه‌ی شهروندان تحت پوشش، براساس تعداد اعضای خانواده و درآمد به آن‌‌‌‌ها پرداخت‌‌‌ می‌شود.

    کانال تلگرام زوم لایف
    ارسال نظر
    عکس خوانده نمی شود