زوم لایف؛ کمک به زندگی بهتر

نوشتن رزومه برای تحصیل در دانشگاه های تورنتو کانادا

نوشتن رزومه برای تحصیل در دانشگاه های تورنتو کانادا

نوشتن رزومه برای تحصیل در دانشگاه های تورنتو کانادا

داشتن یک رزومه خوب و حرفه‌ای نه تنها برای تحصیل در کانادا و دانشگاه های تورنتو ضروری است، بلکه برای مشاغل و بورسیه‌های مختلف نیز می‌تواند به کار بیاید. یک رزومه خوب و کامل که شامل سوابق تحصیلی، تجارب کاری و کارهای فوق برنامه شما باشد می‌تواند یک نقطه تمایز با افرادی که فاقد آن هستند به شمار آید. در این مقاله می‌خواهیم به راهکارهایی برای نوشتن یک رزومه خوب و کامل بپردازیم.

رزومه دانشجویی برای دانشگاه های تورنتو چیست؟

اگر قصد تحصیل در کانادا و به خصوص دانشگاه های تورنتو را دارید داشتن یک رزومه قوی بسیار به شما کمک خواهد کرد. یک رزومه شامل سوابق و مدارک تحصیلی، سوابق کاری و مهارت‌های یک فرد است. اگر شما دانشجوی یک مقطع تحصیلی هستید که می‌خواهید برای مقطع بالاتر در دانشگاه های تورنتو درخواست دهید، داشتن یک رزومه خوب می‌تواند فرصت‌های کاری و آموزشی خوبی را برای شما رقم بزند. شما ممکن است به عنوان یک دانشجو کارهای مختلفی را در طول زندگی تحصیلی خود انجام داده باشید.

ممکن است دوره‌های کارآموزی مختلف، کارهای داوطلبانه، عضویت در سازمان‌های دانشجویی و اقدامات تحصیلی مختلفی در کارنامه کاری و تحصیلی شما باشد. اگر رزومه شما به درستی نوشته شده باشد می‌تواند کمیته بررسی دانشگاه و یا مدیر استخدام برای شغل مورد نظرتان را به راحتی متقاعد کند. نوشتن رزومه اصول و قواعدی دارد که باید بر مبنای آن‌ها رزومه خود را بنویسید. رزومه‌تی که قواعد در آن به درستی رعایت نشده باشد نمی‌تواند تاثیرات لازم را بر روی طرف مقابل بگذارد.

نحوه نوشتن رزومه برای دانشگاه های تورنتو

نوشتن رزومه برای دانشگاه های تورنتو و یا فرصت‌های شغلی نیازمند توجه به نکاتی است. در درجه اول شما باید بدانید دانشگاه و یا شغل مورد نظر چه مهارتها و ویژگی‌هایی را مبنای انتخاب قرار می‌دهد. بر همین اساس شما باید مهارت‌ها، تجربیات و نکات مثبت تحصیلی خود را که برای کمیته بررسی دانشگاه و یا کارفرمای شغل مورد نظرتان مهم هستند را در رزومه خود بگنجانید. نکته بعدی فرمت نوشتاری رزومه است.

انتخاب فرمت مناسب

از آنجایی که رزومه دانشجویی معمولاً یک صفحه است دارای فرمت کلاسیک خواهد بود. فرمت و قالب‌بندی رزومه از نظر بصری باید به گونه‌ای باشد که شما را در ذهن مخاطبتان نگه دارد. برای این کار باید به نوع و اندازه قلم توجه کنید. استفاده از یک فونت حرفه‌ای معمولی مانند Helvetica، Arial یا Calibri با اندازه ۱۲ می‌تواند مناسب باشد. حتما به عنوان‌ها دقت کنید که نسبت به متن داخلی برجسته‌تر باشند.

آوردن فعالیت‌های شغلی و تحصیلی

اگر از قبل فعالیت‌های مختلفی از جمله فعالیت‌های شغلی، فعالیت‌های مدرسه، دوره‌های کارآموزی و یا هر اقدام موثر دیگری داشته‌اید از قالب‌بندی گلوله استفاده کنید. قالب بندی گلوله کمک می‌کند که فعالیت‌های متعدد و مختلف، به زیبایی و وضوح از یکدیگر جدا شوند. توجه به قالب‌بندی متن نیز از ضروریات است. باید برخی از قسمتهای متن را پررنگ‌تر کنید. قسمتهایی مانند نام، سرفصل رزومه، عناوین فعالیت‌ها و مشاغل قبلی خود را نسبت به سایر قسمتهای متن پررنگ نمایید تا بیشتر به چشم بیایند.

فایل ارسال رزومه حتما PDF باشد

اگر قرار است رزومه خود را به صورت اینترنتی و دیجیتالی ارسال کنید باید قالب PDF را برای آن در نظر بگیرید. رزومه‌ها انواع مختلف دارند. رزومه زمانی،رزومه کاربردی و رزومه ترکیبی.

رزومه دانشجویی برای دانشگاه های تورنتو

اگر برای دانشگاه های تورنتو و یا کسب یک شغل رزومه می‌نویسید با توجه به کار مورد نظرتان و همچنین تجربه خود یکی از این انواع را باید برگزینید. در رزومه زمانی شما باید تمامی اقداماتی که انجام داده‌اید از جمله تجربه کاری، فعالیت‌های آموزشی، دوره‌های کارآموزی و مدارج تحصیلی را بر مبنای زمانی و به صورت معکوس بنویسید.

درباره آخرین فعالیت‌های خودتان بنویسید

در واقع از آخرین اقدامی که انجام داده‌اید نوشته و به اولین کارهای خود برسید. رزومه کاربردی به این گونه است که بر روی مهارت‌های شما تاکید دارد. ممکن است شما تجربه لازم را نداشته باشید و مهارتهایی را به واسطه دوره‌های مختلف دیده باشید که بتواند انتظارات کارفرما و یا کمیته بررسی دانشگاه های تورنتو را برآورده کند. رزومه ترکیبی نیز ترکیبی از رزومه کاربردی و رزومه زمانی است. اقدام دیگر تهیه یک خلاصه حرفه‌ای از فعالیت‌ها و اقدامات آموزشی و کاری شما است.

همچنین در بخش هدر باید مشخصات فردی خود از جمله نام و نام خانوادگی، شماره تلفن، ایمیل، شهر و استان خود را ذکر نمایید. مرحله بعدی نوشتن سوابق تحصیلی است. اینکه در چه رشته‌ای و در کدام دانشگاه‌ها تحصیل کرده‌اید و یا مدارک دیپلم و دبیرستان شما و دستاوردهایی از جمله معدل بالا یا بورسیه تحصیلی را ذکر نمایید. در قسمت بعدی تجارب کاری و یا دوره‌های آموزشی و کارآموزی خود را ذکر کنید.

تحصیل در دانشگاه های تورنتو، کانادا

اهداف شغلی خود را بنویسید

این قسمت برای کسب شغل از این نظر مهم است که بیانگر تجربه‌های کاری شما، ارتباطات، مدیریت زمان و کارهای تیمی خواهد بود. برای دانشگاه های تورنتو نیز از این جهت مهم است که آنها متوجه می‌شوند که شما در رشته مورد نظر فعالیت‌های دیگری داشته‌اید و دارای اطلاعاتی هستید. همچنین میزان علاقه شما به آن رشته را نشان خواهد داد. در پایان مقاله نیز می‌توانید مهارت‌های خود را به صورت فهرستی در رزومه وارد کنید.

ضروریات داخل رزومه برای تحصیل در دانشگاه های تورنتو

موارد ضروری که باید در داخل رزومه برای دانشگاه های تورنتو و یا کسب یک شغل بنویسید را در این قسمت از مقاله به صورت فهرست‌وار آورده‌ایم.

 • نام و نام خانوادگی
 • مدرک تحصیلی یا گواهی اشتغال به تحصیل
 • شماره تلفن
 • آدرس ایمیل
 • شهر و استان محل سکونت
 • یک خلاصه حرفه‌ای از کلیه مهارتها، تحصیلات، گواهی‌ها و دستاوردهای شما
 • بخش تحصیلات شامل مدارک تحصیلی، رشته‌ها، تاریخ فارغ‌التحصیلی، نام مدرسه و دانشگاه، گواهی دستاوردها و جوایز، فعالیت‌ها و اقدامات فوق برنامه
 • تجارب شغلی شامل عنوان شغل مورد نظر، تاریخ ورود به شرکت یا سازمان و خروج از آن، نام شرکت و سازمان مربوطه و شهر آن، اقداماتی که در آنجا انجام داده‌اید، دلیل قطع همکاری و وظایف شغلی
 • مهارتهای مختلف و دوره‌های آموزشی

سخن پایانی

یکی از مواردی که در پذیرفته شدن افراد برای تحصیل در کانادا و دانشگاه های تورنتو تأثیرگذار است، داشتن یک رزومه حرفه‌ای و قوی است. داشتن رزومه الزاماً به این معنی نیست که شما حتما باید تجربه کاری داشته باشید. بلکه با همان مدارک تحصیلی و دستاوردهایی ازجمله معدل بالا و یا جوایز دریافتی و همچنین دوره‌های آموزشی یا کارآموزی می‌توانید یک رزومه قوی داشته باشید. در این مقاله سعی کردیم به اغلب مواردی که برای داشتن یک رزومه حرفه‌ای لازم هستند اشاره کنیم. البته کمک گرفتن از موسسات مهاجرتی معتبر نیز می‌تواند به شما کمک شایانی در این زمینه کند. موسسه مهاجرتی ونوس ایرجی با سالها تجربه در زمینه مهاجرت، شما را در مسیر تحصیل در کانادا یاری می‌دهد.

  کانال تلگرام زوم لایف
  ارسال نظر
  عکس خوانده نمی شود