زوم لایف؛ کمک به زندگی بهتر

20 نکته مهم در سفر کاری که باید به آن‌ها توجه داشته باشید

20 نکته مهم در سفر کاری که باید به آن‌ها توجه داشته باشید

20 نکته مهم در سفر کاری که باید به آن‌ها توجه داشته باشید

این روزها به دلیل گسترش دامنه کسب و کار گاهی شما نیاز پیدا می‌کنید به یک سفر داخلی یک روزه باشد و شاید یک سفر خارجی یک ماهه بروید. مهم است که شما بتوانید بدون دغدغه اضافی از پس این مسافرت بر بیایید. ما به شما کمک می‌کنیم تا این سفر را بهتر تجربه کنید. در این مطلب 20 نکته مهم در سفر کاری که باید به آن‌ها توجه داشته باشید را با هم می‌خوانیم.

همان طور که پوشیدن لباس رسمی و به همراه بردن یک چمدان بزرگ برای یک سفر ماجراجویانه مثل غار نوردی کار عاقلانه ای نیست، رفتن به سفر کاری هم برای خودش لوازمی دارد. رعایت این نکته ها به شما یاد می دهد که چطور قبل از رفتن به سفر آماده بشوید تا هم در انجام ماموریتتان موفق باشید و هم در نبود شما خانواده و همکارانتان با مشکلی مواجه نشوند.

1. قبل از سفر، کارهایتان را سر و سامان دهید

کارهایتان را در مبدأ سر و سامان دهید؛ قرارهایتان را نهایی کنید، مدارکی را که احتیاج دارید مرتب کنید، از رزرو قطعی محل اقامت‌تان مطمئن باشید؛ اگر لازم است کاری را به کسی بسپارید این کار را بکنید که هم وقفه‌ای در انجام کارها رخ ندهد و هم وقتی به دفتر خودتان برمی‌گردید با کوهی از کارهای انجام‌ نشده مواجه نشوید. حتماً یکی از همکاران و یا اعضای فامیل را (که می‌بایست صد در صد مورد اطمینان شما باشند) در جریان حساب‌های مالی خود قرار دهید.

2. قبل از سفر، مدارک مهم را آماده کنید

مدارک مهم کاری را که باید همراه داشته باشید، لازم نیست حتماً چند تا کپی کاغذی بگیرید و کیف دستی‌تان را سنگین کنید؛ می‌توانید همه را روی یک Flash Memory کوچک ذخیره کنید. اگر به پرینت کاغذی نیازی بود به هر حال همه‌جا یک دستگاه کپی است.

3. قبل از سفر، لوازم مورد نیاز را جمع آوری کنید

یک ابزارهایی را خوب است که همراه داشته باشید، مثل Hard Disk برای ذخیره‌ی اسناد و مدارکی که قرار است جابه‌جا کنید. Flash Memory هم در حجم کوچک‌تر همان کار هارد دیسک ‌ها را برایتان انجام می‌دهد. شارژر وسایل الکترونیکی؛ باتری اضافه برای موبایل یا وسایل الکترونیکی دیگری که همراه دارید. وقت بسیار زیادی در فرودگاه‌ها صرف منتظر شدن جهت دریافت چمدان از قسمت بار می‌شود. بنابراین اگر سفر کاری زیاد می‌روید در صورت امکان از ساک‌های چرخ‌دار (TROLLEY) با سایز مناسب جهت بردن با خود به داخل هواپیما استفاده کنید. استاندارد سایز این ساک‌ها معمولاً در وب‌سایت‌ها و دفاتر شرکت هواپیمایی شرح داده شده است.

به غیر از ابزار الکترونیکی، توی کیف‌تان دستمال کاغذی و چسب زخم حتماً بگذارید. اگر چه وقتی سفر کاری می‌روید، زیاد جنب و جوش ندارید و احتمال این‌که آسیب ببینید تقریباً صفر در صد است ولی به هر حال گاهی کاغذ هم دست را می‌خراشد!

4. قبل از سفر، تعطیلات کشور مقصد را بررسی کنید

قبل از سفر نسبت به تعطیلات کاری مقصد آگاهی داشته باشید. این اطلاعات را می‌توانید از افرادی که با آن‌ها در کشور مقصد کار می‌کنید، بگیرید.

5. قبل از سفر، برای انجام کارها برنامه‌ریزی کنید

قبل از سفر یک لیست از برنامه‌هایی که قرار است در کشور مقصد داشته باشید، تهیه کنید. اصطلاحاً به آن چک‌ لیست می‌گویند. چک‌ لیست به شما کمک می‌کند کارهایتان را به ترتیب دنبال کنید و چیزی هم از قلم نیفتد؛ این چک لیست باعث می‌شود ذهن آرام‌تری داشته باشید.

6. در سفر کاری، مراقب اعصاب‌تان باشید

وقتی به قصد کار سفر می‌کنید، استرس بیشتری دارید. قرار نیست بروید چند روزی را خوش بگذرانید و برگردید، ممکن است تمام حرفه و شغل‌تان به این سفر وابسته باشد. سعی کنید با تمرکز ذهنی و مرتب نگه‌داشتن همه چیز، مراقب اعصاب‌تان باشید. هر چه استرس‌تان کم‌تر باشد، راحت‌تر می‌توانید اوضاع را کنترل کنید و اتفاقات را آن‌طور که می‌خواهید پیش ببرید.

7. قبل از رسیدن به مقصد، از اختلاف زمانی مطلع باشید

از اختلاف زمانی خودتان با کشور مقصد آگاهی داشته باشید. سعی کنید یکی دو روز قبل از سفر ، خواب‌تان را با ساعت مقصد مرتب کنید که خیلی با مشکل کم‌خوابی و خستگی مواجه نشوید. از داخل هواپیما ساعت‌تان را به وقت محلی مقصد تنظیم کنید، هر چه زودتر به شرایط محلی مقصد عادت کنید، سفر راحت‌تری خواهید داشت.

8. برای سفر کاری، پرواز مستقیم انتخاب کنید

سعی کنید پروازهای مستقیم را انتخاب کنید؛ چون معطل‌شدن توی فرودگاه بعضی وقت‌ها سخت‌تر و خسته‌کننده‌تر از پرواز طولانی‌مدت است. به هر حال که باید این راه را بروید، این‌طوری با پرواز مستقیم پول کم‌تری هم می‌پردازید.

9. پروازهایی را انتخاب کنید که در روز به مقصد برسند

ساعت پروازتان را طوری انتخاب کنید که روز به مقصد برسید. چرا که پیدا کردن هتل ها و محل های مورد نظر در شب راحت نیست و خیابان ها هم کمترین عابران را دارد و ممکن است امنیت شما به خطر بیفتد. گاهی وقت‌ها تاکسی هم در شب سخت‌تر پیدا می‌کنید.

استراحت در سفر
اگر به سفر کاری می‌روید، حتماً قبل از شروع سفر کمی استراحت کنید. زیرا ممکن است در فرودگاه پرواز شما با تاخیر انجام شود و به دلیل خستگی مجبور باشید تا استراحت کنید.
اگر خوابتان سنگین باشید ممکن است از پرواز جا بمانید.

10. قبل از سفر کمی استراحت کنید

روز قبل از سفر سعی کنید کارهایتان را سبک کنید تا بتوانید کمی استراحت کنید. اگر برای پرواز در هواپیما برنامه‌ریزی کردید، این احتمال را بدهید که پروازتان با کمی تاخیر انجام شود. در این حالت خستگی شما دوچندان می‌شود.

11. در مقصد برای حمل و نقل از تاکسی استفاده کنید

به هیچ‌ وجه سوار ماشین‌هایی که آرم Taxi ندارند، نشوید. شاید هزینه‌ی کم‌تری پرداخت کنید ولی احتمال این‌که مورد سرقت قرار بگیرید یا هر اتفاق ناگوار دیگری، کم نیست.

12. در نزدیکی محل قرارهایتان هتل رزرو کنید

اگر از وضع خیابان‌ها و ترافیک آن شهر اطلاع زیادی ندارید، سعی کنید نزدیک به جاهایی که کار دارید و قرار است بیشتر رفت و آمد کنید، هتل بگیرید. علاوه بر این‌که در هزینه‌ی حمل و نقل‌تان صرفه‌جویی کرده‌اید، استرس دیر رسیدن به قرارهایتان را هم نخواهید داشت.

13. برای بیدار شدن به ساعت زنگ‌دار اتاق هتل اطمینان نکنید

اگر سفر کاری زیاد می‌روید، بهتر است عادت بیدار شدن با ساعت زنگ‌دار اتاق خوابتان را فراموش کنید. خودتان را با زنگ ساعت موبایلتان برای بیدارشدن یا هشدار زمان‌های خاص وفق دهید.

14. به قوانین مردم اطمینان بگذارید

شما قرار است با مردم این کشور کار کنید و داد و ستد داشته باشید، پس باید بیشتر مواظب رعایت قوانین و احترام به شخصیت‌های مهم سرزمین میزبان‌تان باشید.

15. همراه خود شکلات داشته باشید

ممکن است به خاطر اختلاف زمان و یا فشار زیاد کارهایتان، نتوانید در وقت معینی غذا بخورید؛ بد نیست یکی دو تا شکلات همراهتان باشد. شکلات هم استرس شما را کاهش می‌دهد و هم می‌تواند کمی بیشتر جلوی گرسنه شدنتان را بگیرد.

16. در سفر کاری، غذای مناسب بخورید

اگر رژیم غذایی خاصی دارید، حتماً به انتخاب غذاهایی که می‌خورید دقت کنید. میوه و سبزیجات را فراموش نکنید. ورزش‌ کردن کمک می‌کند بدن شما خیلی راحت با شرایط آب‌وهوایی و زمان‌های استراحت متفاوت کنار بیاید؛ با ورزش و غذای مناسب مراقب سلامتی خود باشید. این همه راه را برای انجام کارهای مهم آمده‌اید و بدترین چیز این است که توی این موقعیت مریض شوید.

17. در سفر مراقب شرایط جسمانی خود باشید

وقتی سفر کاری می‌روید، تمام روز را به احتمال زیاد گرفتارید و برای این که کمی هم خوش بگذرانید ممکن است تفریحات شبانه را انتخاب کنید. بهتر است مراقب خواب و سلامت‌تان باشید.

18. در سفر کاری با افراد رابطه‌ی حرفه‌ای برقرار کنید

با افرادی که کار می‌کنید، رابطه‌ی جدی و حرفه‌ای برقرار کنید؛ برای اعتبار شغلی شما مناسب نیست که از آن‌ها سوال کنید کجا بهتر است غذا بخورید یا کجاها بیشتر بهتان خوش می‌گذرد؛ برای جواب این‌طور سوالات قسمت اطلاعات هتل هم می‌تواند جواب‌های خوبی به شما بدهد.

19. در سفر کاری به فکر خرید سوغاتی نباشید

احتمالاً زمان زیادی نداشتید که توی بازارها بچرخید و سوغاتی بخرید. این‌جور مواقع بد نیست سری به فروشگاه‌های دور و بر هتل یا داخل فرودگاه بزنید. شاید گزینه‌های زیادی برای انتخاب نداشته باشید ولی بهتر از این است که با دست خالی برگردید؛ سعی کنید نبودنتان را یک‌جوری جبران کنید.

20. بعد از برگشت از سفر، کمی استراحت کنید

وقتی از سفر برمی‌گردید احتمالاً باز هم با مشکل اختلاف زمان و خستگی راه مواجه هستید، کمی استراحت کنید و به خودتان زمان بدهید و بعد با انرژی بیشتر و ذهن منظم‌تر به حساب کارها برسید.

کانال تلگرام زوم لایف
ارسال نظر
عکس خوانده نمی شود
تعداد نظرات (2)
 1. کمالیان در 5 آذر 1397

  سلام، نکات خوبی را اشاره کردید و در سفرهای کاری خارج از کشور بسیار کاربردی هستند. اما در داخل کشور اگر تمام نکات را هم رعایت کنیم و بخواهیم هوایی سفر کنیم، ایرلاین ها با تاخیرهای زیادی که دارند، تمام معادلات را بر هم می زنند.

   

  پاسخ
 2. سعید در 10 مرداد 1396
  تو سفرهای داخلی زیاد جواد نمیده، اما تو سفرهای کاری به خارج از کشور میشه با برنامه سفر کرد .
  پاسخ