زوم لایف؛ کمک به زندگی بهتر

اصلاح تناسب بدن با عمل ماموپلاستی

کلینیک هیلدا

اصلاح تناسب بدن با عمل ماموپلاستی

اصلاح تناسب بدن با عمل ماموپلاستی

برخی از خانم‌ها از داشتن اندام نامتقارن شکایت دارند. یکی از روش‌های اصلاح و ایجاد تناسب بدن، انجام جراحی‌های زیبایی پستان (ماموپلاستی) است. این جراحی‌ها به منظور افزایش زیبایی پستان‌ها و تغییر سایز و شکل آن‌ها به فرم دلخواه صورت می‌گیرند.

عمل ماموپلاستی با استفاده از بیهوشی و توسط جراح متخصص پستان انجام می‌شود. در ادامه در مورد روش‌های اصلاح تناسب بدن با عمل ماموپلاستی صحبت می‌کنیم.

آنچه در ادامه می‌خوانید:

انواع جراحی‌های ماموپلاستی کدامند؟

به طور کلی، جراحی‌های ماموپلاستی یا اعمال جراحی زیبایی پستان‌ها به دو صورت ماموپلاستی افزایشی و ماموپلاستی کاهشی صورت گرفته و در هر یک، اندازه پستان‌ها بسته به نیاز و سلایق افراد، بزرگ تر یا کوچک تر می‌شود. هم چنین هرگونه افتادگی یا عدم تقارن در ظاهر پستان‌ها با این اعمال جراحی برطرف می‌گردد.

اعمال جراحی بازسازی پستان پس از اعمال درمانی (مثلاً به دنبال خارج کردن توده‌های سرطانی، ماستکتومی و...) نیز در دسته اعمال جراحی ماموپلاستی قرار می‌گیرند. در زیر به توضیح هر یک از انواع مختلف اعمال جراحی زیبایی پستان‌ها می‌پردازیم.

ماموپلاستی افزایشی

در ماموپلاستی افزایشی، هدف جراح ارتقای ظاهر، اندازه و حجم پستان‌هاست. خانم‌ها اغلب به دلایل مختلفی به انجام این اعمال جراحی روی می‌آورند. به عنوان مثال برخی احساس می‌کنند بافت پستان آن‌ها بیش از اندازه کوچک است. برخی نیز پس از تغییراتی که بدنشان در طی بارداری متحمل می‌گردد، به فکر ماموپلاستی می‌افتند. ایجاد تقارن میان دو پستان نیز علت دیگری برای انجام این جراحی‌هاست. به این ترتیب با بزرگ تر کردن یکی از پستان‌ها با جراحی، تقارن به حالت طبیعی بازمی‌گردد.

اصلاح تناسب بدن با ماموپلاستی افزایشی از طریق کار گذاشتن پروتز در زیر و یا روی عضله قفسه سینه صورت می‌گیرد. برش به کار رفته در این عمل جراحی، در ناحیه زیر بغل، آرئول (ناحیه اطراف نوک سینه) و یا چین زیر سینه ایجاد می‌شود. در مجموع، اعمال جراحی ماموپلاستی افزایشی از حداقل تهاجم به بافت پستان برخوردارند.

پروتزهای سینه جنسی از سیلیکون دارند و در داخل آن‌ها از سالین (محلول آب نمک) یا ژل سیلیکون پر شده است. پروتزهای حاوی ژل سیلیکون اکنون دیگر کاربرد ندارند. پیش از انجام عمل جراحی، می‌توانید از طریق مشورت با پزشک جراح و امتحان سایزهای مختلف پروتز، اندازه مناسب خود را انتخاب کنید.

انواع عمل ماموپلاستی

اصلاح تناسب بدن با عمل ماموپلاستی کاهشی

عمل جراحی ماموپلاستی کاهشی اغلب در زنانی که سینه‌های بزرگ و سنگین دارند انجام می‌شود. این افراد به دلیل اندازه پستان‌های خود با مشکلات جسمی متعددی مانند گردن درد، کمر درد و بی حسی و ضعف در اندام فوقانی خود دست و پنجه نرم می‌کنند. بنابراین ماموپلاستی کاهشی علاوه بر اصلاح ظاهر، جایگاهی درمانی نیز در این افراد دارد.

در طی عمل ماموپلاستی کاهشی، بافت اضافی پوست، چربی و لبول‌ها و مجاری پستان خارج می‌گردد. پس از این جراحی، بیماران اغلب با مشکلاتی در حس پوستی این ناحیه و نیز با ناتوانی در شیردهی مواجه خواهند شد. بنابراین اگر شیردهی برایتان اهمیت دارد، بهتر است با این خطرات آشنا باشید و این جراحی را به بعد از اتمام شیردهی به فرزندان خود موکول کنید.

البته بروز این عارضه نیز تا حد زیادی بستگی به فرد و تکنیک جراحی دارد و نمی‌توان با قطعیت در مورد آن اظهار نظر کرد. بهتر است پیش از انجام هر گونه عمل جراحی زیبایی در خصوص عوارض و مزایا و معایب آن با جراح خود مشورت کنید.

با این حال همان طور که گفتیم عمل جراحی کاهش اندازه پستان‌ها اثرات درمانی قابل توجهی به دنبال دارد. زنانی که تحت عمل ماموپلاستی کاهشی قرار می‌گیرند، پس از جراحی به وضوح کاهش علائم آزار دهنده ناشی از وزن پستان‌های خود را احساس می‌کنند.

عمل بازسازی سینه بعد از سرطان سینه

این عمل به دنبال عمل جراحی ماستکتومی که به عنوان درمان استاندارد سرطان پیشرفته پستان شناخته می‌شود، کاربرد دارد. در این عمل از پروتز و یا بخشی از بافت‌های خود فرد مانند عضلات، چربی و پوست کمر یا عضلات ناحیه سرینی و دیواره شکم برای بازسازی بافت پستان استفاده می‌شود. این جراحی در هر زمانی پس از عمل ماستکتومی امکان پذیر است و اثری بر روی عود مجدد بیماری یا پیش آگاهی آن نخواهد داشت.

جراحی ماستوپکسی یا لیفت سینه

در برخی از زنان، پوست ناحیه قفسه سینه قادر به نگهداری وزن پستان‌ها نبوده و بنابراین افتادگی پستان‌ها ایجاد می‌شود. به عبارت دیگر، در این افراد میزان پوست فرد نسبت به بافت غده‌ای و چربی پستان اضافی است. اصلاح تناسب بدن با عمل ماموپلاستی در این وضعیت از طریق لیفت سینه یا جراحی ماستوپکسی (Mastopexy) صورت می‌گیرد. در طی این عمل، پوست اضافی برداشته می‌شود.  ‌

عوارض اصلاح تناسب بدن با عمل ماموپلاستی چیست؟

مانند هر عمل جراحی دیگری، برخی خطرات و عوارض جانبی برای این جراحی‌ها پیش بینی شده است. این عوارض عبارتند از: باقی ماندن جای اسکار و بخیه، تشکیل هماتوم و لخته در محل جراحی، نکروز بافت چربی یا پوست، کاهش حس در نوک پستان، عفونت‌ها و غیره. با این حال. انتخاب یک جراح حاذق و با تجربه این عوارض را به حداقل می رساند.

هزینه ماموپلاستی در ایران

هزینه ماموپلاستی در ایران چقدر است؟

همانطور که گفته شد، برای این عمل زیبایی تکنیک‌های مختلفی مورد استفاده قرار می‌گیرد. مدت زمان عمل ماموپلاستی و میزان کار جراح در هر تکنیک متفاوت است. به همین دلیل هزینه آن برای افراد مختلف، متفاوت است.

سایر فاکتورهای تأثیرگذار در هزینه این روش عبارتند از:

  • میزان بزرگی سینه‌ها.
  • نیاز بیمار به سایر عمل‌های جراحی در کنار ماموپلاستی (در بسیاری از موارد جراحی کوچک کردن سینه به همراه ماستوپکسی یا اصلاح نیپل آرئول انجام می‌شود).
  • وجود یا عدم وجود پستان فرعی زیر بغل (در صورت وجود، حین عمل جراحی باید برداشته شود).

علاوه بر موارد بالا، باید هزینه بیمارستان، اتاق عمل و داروهای مورد استفاده را نیز اضافه کرد. بنابراین برای تعیین دقیق هزینه این عمل لازم است ابتدا توسط پزشک متخصص جراحی پستان معاینه شوید. بعد از پزشک اطلاعاتی در مورد هزینه‌های مورد نیاز برای انجام این جراحی، ارائه می‌دهد.

دکتر فرهاد موسی زاده با بیش از پانزده سال سابقه در انجام انواع عمل‌های زیبایی پستان و عمل های جراحی درمان سرطان پستان هستند برای مشاوره با ایشان می توانید به شماره 09334376889 در واتس اپ پیام ارسال نمایید در زمان هایی که ایشان در حال جراحی پستان در اتاق عمل نباشند پاسخگوی شما خواهند بود.

جمع بندی

جراحی زیبایی پستان یا به اصطلاح ماموپلاستی یکی از عمل های جراحی زیبایی رایج در کشورمان است که در سال های اخیر طرفداران بسیاری پیدا کرده است. ممکن است در خصوص انجام یا عدم انجام این عمل زیبایی نظرات ضد و نقیضی از اطرافیان خود شنیده باشید اما به خاطر داشته باشید که افراد صرفاً تجربیات شخصی خود را بازگو می کنند و هیچ چیز جای مشورت با یک جراح و متخصص با سابقه و توانمند پستان را نمی گیرد.

سخن پایانی

اصلاح تناسب بدن با عمل ماموپلاستی به روش‌های گوناگونی صورت می‌گیرد و به صورت کوچک کردن، بزرگ کردن و بازسازی بافت پستان کاربرد دارد. پس گام دوم پس از افزایش اطلاعات خود در مورد این عمل را به بررسی تبحر پزشکان اختصاص دهید و پزشکی حاذق انتخاب نمایید.

کانال تلگرام زوم لایف
توجه: اطلاعات موجود در مجله اینترنتی زوم لایف، از منابع معتبر خارجی تهیه و ترجمه شده است اما جایگزین هیچ‌یک از نسخه‌هایی که پزشکان می‌نویسند، نیست. اگر فکر می‌کنید مشکل پزشکی دارید، لطفاً برای تشخیص و درمان به پزشک مراجعه کنید.
ارسال نظر
عکس خوانده نمی شود