زوم لایف؛ کمک به زندگی بهتر

7 درمان لکه های سیاه روی پوست صورت

7 درمان لکه های سیاه روی پوست صورت

7 درمان لکه های سیاه روی پوست صورت

لکه سیاه صورت چیست؟ آیا لکه پوستی قابل درمان است؟ لکه پوستی یا هیپرپیگمانتاسیون یک مشکل پوستی است که با افزایش تولید ملانین، رنگ پوست تغییر می‌کند و لکه‌های تیره و نامنظم روی پوست ایجاد می‌شود. در این مطلب از مجله زوم لایف، انواع هیپرپیگمانتاسیون و روش‌های درمانی آن مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

فهرست مطالب

لکه‌های پوستی یا هیپرپیگمانتاسیون چیست؟

لکه‌های پوستی یا هیپرپیگمانتاسیون (Hyperpigmentation)، به هرگونه شرایطی گفته می‌شود که در آن پوست بدن به رنگ تیره در آید؛ این عارضه می‌تواند به صورت لکه‌های کوچک ظاهر شود، یک منطقه بزرگ از پوست را در برگیرد یا اینکه تمام پوست بدن را تحت تاثیر خود قرار دهد. 

لکه‌های پوستی یا هیپرپیگمانتاسیون (Hyperpigmentation) به افزایش تولید رنگدانه‌های پوستی یا ملانین و تغییرات رنگی در پوست اطلاق می‌شود. این مشکل ممکن است به شکل لکه‌های تیره یا روشن در سطح پوست ظاهر شود و عوامل مختلفی می‌توانند آن را تحریک کنند، از جمله تابش مستقیم آفتاب، تغییرات هورمونی، آسیب‌های نوری، آسیب‌های پوستی، وراثت، یا پیری پوست.

هیپرپیگمانتاسیون می‌تواند مشکلی ظاهری و زیبایی‌ای برای فرد ایجاد کند، اما روش‌های مختلفی برای مدیریت و درمان آن وجود دارد، از جمله استفاده از کرم‌های روشن‌کننده، لیزر، ماسک‌های طبیعی، یا کرم‌های حاوی ویتامین C و رتینول.

علت ایجاد هیپرپیگمانتاسیون

علت ایجاد هیپرپیگمانتاسیون

هایپرپیگمانتاسیون می‌تواند به دلایل مختلفی ایجاد شود که برخی از آنها عبارتند از:

 • عوامل درونی: این عوامل شامل موارد مثل آکنه، درماتیت آتوپیک، درماتیت تماسی تحریک کننده، درماتیت تماسی آلرژیک، پسوریازیس و موارد مشابه آن­ها است.
 • عوامل بیرونی: این عوامل نیز شامل مواردی مثل سوختگی، پرتودرمانی، آفتاب سوختگی، لایه برداری شیمیایی، زخم، تاول و... است.

انواع هیپرپیگمانتاسیون

هیپرپیگمانتاسیون لکه‌های پوستی انواع مختلفی دارند که رایج‌ترین آن‌ها ملاسما، لکه‌های خورشیدی و لکه‌های پس از التهاب هستند. در ادامه به معرفی این سه نوع خواهیم پرداخت:

 • ملاسما: ملاسما بر اثر تغییرات هورمونی در بدن به وجود آمده و در دوران بارداری نیز در بدن توسعه پیدا خواهد کرد. ملاسمای پوستی ممکن است در هر نقطه‌ای از بدن ایجاد شود، اما رایج‌ترین نقاط برای ظهور آن، شکم و صورت هستند.
 • لکه‌های خورشیدی: این عارضه با نام‌های لکه‌های کبدی یا لنتیژین خورشیدی نیز شناخته می‌شود اما بیشتر با نام لکه‌های خورشیدی معرفی می‌شود. لکه‌های خورشیدی به علت قرار گرفتن پوست به مدت طولانی در معرض آفتاب ایجاد می‌شوند. این لکه‌ها در نقاط قرار گرفته در معرض آفتاب، مانند دست‌ها یا صورت تشکیل خواهند شد. 
 • لکه‌های پس از التهاب: این لکه‌ها در اثر آسیب دیدگی یا التهاب بخشی از پوست ایجاد می‌شوند. نوع رایج لکه‌های پس از التهاب، آکنه است.

درمان لکه‌های سیاه پوستی - هیپرپیگمانتاسیون

درمان لکه‌های سیاه پوستی

درمان هیپرپیگمانتاسیو بستگی به نوع و شدت آن دارد، اما روش‌های مختلفی برای کنترل و کاهش آن وجود دارد:

 • کرم‌های روشن‌کننده: استفاده از کرم‌های حاوی مواد مانند هیدروکینون، آربوتین، ویتامین C، یا رتینول می‌تواند به کاهش تولید ملانین و روشن‌کردن لکه‌های پوستی کمک کند.
 • لیزر و نور مکمل: انواع مختلف لیزر و نور مکمل مانند IPL و فرکشنال لیزر می‌توانند به کاهش هیپرپیگمانتاسیون و حذف لکه‌های پوستی کمک کنند.
 • استفاده از ماسک‌های طبیعی: ماسک‌های با مواد مانند زردچوبه، عسل، یا آلوئه‌ورا می‌توانند به روشن‌کردن و تسکین لکه‌های پوستی کمک کنند.
 • استفاده از کرم‌های ضد آفتاب: استفاده روزانه از کرم‌های ضد آفتاب با SPF مناسب می‌تواند از تحریک بیشتر پوست به تابش UV و ایجاد لکه‌های جدید جلوگیری کند.
 • استفاده از محصولات ضد پیری: برخی از محصولات ضد پیری حاوی مواد مانند آنتی‌اکسیدان‌ها و رتینول می‌توانند به تقویت سلول‌های پوست و کاهش هیپرپیگمانتاسیون کمک کنند.
 • درمان با پالس نوری شدید (IPL): درمان با پالس نوری شدید یا IPL، نوعی درمان لیزری غیر تهاجمی است. IPL درمانی، افزایش تولید کلاژن را در درم تحریک می کند و معمولا به چندین جلسه نیاز دارد. همچنین استفاده از این روش ممکن است به کاهش چین و چروک، رگ های واریسی و منافذ باز پوست کمک کند.
 • درمان هایپرپیگمنتیشن با آر اف فرکشنال: اگر عمق این مشکل رنگدانه‌ه­ای پوست در عمیق حدودا 1-2mm باشد، جایی که نیدل­‌های آراف بتواند تاثیرگذار باشد امکان درمان هایپرپیگمنتیشن با آر اف به راحتی ممکن است زیرا با تحریک سلول­‌های ایمنی در اطراف ناحیه هایپرپیگمنتیشن و از بین بردن رنگدانه­‌ها مشکلات رنگدان‌ه­ای پوست به سادگی درمان می­‌شود.

مهم است که هر درمانی که انتخاب می‌شود، با توصیه و راهنمایی یک پزشک یا متخصص پوست صورت گیرد، زیرا برخی از روش‌ها ممکن است برای برخی افراد مناسب نباشد یا عوارض جانبی داشته باشد.

حرف پایانی

لکه‌های تیره پوست به طور کلی خطرناک نیستند و معمولا نشانه بیماری یا عارضه‌ای جدی در بدن شما نیست. در بعضی موارد، لکه‌های تیره پوست شما پس از گذشت مدتی با استفاده از ضد آفتاب، به مرور از بین خواهند رفت.

کانال تلگرام زوم لایف
توجه: محتوای مجله زوم لایف، جایگزین نسخه پزشکان نیست. اگر مشکل پزشکی دارید، برای تشخیص و درمان به پزشک مراجعه کنید.

علاقمند به تولید محتوا در حوزه پوست، مو و زیبایی هستم و تلاش می‌کنم معتبرترین و بروزترین تحقیقات علمی را در حوزه مراقبت از سلامت و زیبایی پوست و مو در مجله زوم لایف منتشر کنم تا راهنمای شما باشد برای انتخاب یک سبک زندگی سالم‌تر.

ارسال نظر
عکس خوانده نمی‌شود