زوم لایف؛ کمک به زندگی بهتر

9 روش ترک عادت جویدن ناخن در بزرگسالان

9 روش ترک عادت جویدن ناخن در بزرگسالان

9 روش ترک عادت جویدن ناخن در بزرگسالان

جویدن ناخن عادت ناپسندی است و باید بدانید که این عادت مشکلات جدی ای را در بلند مدت در سلامت و زیبایی شما ایجاد خواهد کرد. جویدن ناخن علاوه بر از بین بردن زیبایی ناخن سبب بیماری‌ها و آسیب‌های دیگری نیز می‌شود، در ادامه با دلایل و روش‌های ترک عادت جویدن ناخن بیشتر آشنا شوید.

چرا جویدن ناخن کار درستی نیست؟

انگشتان دست شما به نسبت بقیه اعضای بدن‌تان،‌ با میکروب‌های بیشتری در تماس هستند. مقدار زیادی از این میکروب‌ها در زیر ناخن‌های شما جمع‌آوری می‌‌شوند. جویدن آنها، بطور جدی باعث بیماری شما خواهد شد، همچنین ظاهر ناخن‌های‌تان را زشت خواهد کرد. با توجه به اینکه انگشتان و ناخن‌های دست، یکی از اولین اعضایی است که هنگام نشست و برخاست با دیگران دیده می‌شود، این ایده خوبی نیست که اجازه دهیم ظاهر زشتی پیدا کنند!

علت و دلایل اصلی جویدن ناخن چیست؟

جویدن ناخن می‌تواند دلایل مختلفی داشته باشد که توسط روانشناسان مورد بررسی قرار گرفته است و 3 دلیل اصلی جویدن ناخن را بیان کرده‌اند.

این کار ممکن است به خاطر والدین باشد

دانشمندان مطمئن نیستند که جویدن ناخن‌ها ژنتیکی است، اما بچه‌هایی که والدین آنها هم ناخن‌هایشان را می‌جویدند، بیشتر احتمال دارد که این کار را انجام دهند. مطالعات نشان می‌دهد که حتی اگر والدین قبل از تولد فرزندان‌شان این کار را می‌کردند، احتمال بروز آن در کودکان‌شان هم بیشتر است.

استرس هم مقصر است

استرس عامل مهمی برای عادت جویدن ناخن است. گاهی اوقات جویدن ناخن می‌تواند نشانه‌ای از استرس عاطفی و ذهنی باشد و در افرادی که عصبی، مضطرب یا حساس هستند، بیشتر دیده می‌شود چرا که راهی برای مقابله با این احساسات شان می‌باشد.

گرسنه هستید!

شما ممکن است وقتی که خسته و گرسنه می‌شوید، خودتان را در حال ناخن جویدن بیابید، ناخن جویدن‌ها فاتوماتیک و بدون کنترل هستند. شما این عمل را بدون فکر کردن انجام می‌دهید.

ناخن جویدن

جلوگیری و ترک عادت جویدن ناخن

ممکن است که در یک شب تغییری را مشاهده نکنید اما با کمی وقت گذاشتن و تلاش کردن می‌توانید این عادت را از بین ببرید این نکات را امتحان کنید.

استرس را از خود دور کنید

یکی دیگر از علل‌های ناخن جویدن استرس است. اگر شما به طور مداوم تحت استرس هستید راهی برای مدیریت آن پیدا کنید. شما می‌توانید در باشگاه ثبت‌نام کنید و یا برای تمدد اعصاب مدیتیشن کنید.

انگشت خود را چسب بزنید

بهتر است انگشت خود را با چسب زخم یا چسب برق ببندید. غالب اوقات ناخن جویدن به صورت ناخودآگاه انجام می‌شود و شما از زمان جویدن ناخن غافل هستید بنابراین دفعه بعد که شما ناخودآگاه انگشتتان را به دهانتان بردید به جای ناخنتان چسب را می‌جوید. این به عنوان یک یادآوری است برای کاری که ناخودآگاه درحال انجام آن هستید.

افزایش مصرف کلسیم

کلسیم باعث خواهد شد تا ناخن‌ها سالم و قوی‌تر رشد کنن و شکنندگی کمتری داشته باشند. اگر شما مبتلا به کمبود کلسیم باشید، ناخن‌های‌تان شکننده و ضعیف خواهند شد و به همین ترتیب دیگر جذابیتی نخواهند داشت. استفاده از مقدار کافی ویتامین و مواد مغذی همچنین به کاهش استرس نیز کمک زیادی می‌کنند. شما می‌توانید منابع اصلی کلسیم را در سبزیجات سبز و برگ دار، محصولات لبنی و میوه‌های خشک بیابید.

ناخن‌هایتان را تلخ کنید

برای ترک این عادت ناخن‌هایتان را با سس تند، سرکه یا لاک ناخن تلخ که طعمش برایتان خوشایند نیست بپوشانید.

دستکش بپوشید

ممکن است کمی احمقانه به نظر برسد، اما با این کار به ناخن‌هایتان دسترسی ندارید و مانع از دسترسی به آنها می‌شوید .اگر دستکش در برنامه روزانه شما جایی ندارد، با استفاده از برچسب ناخن روی آنها را بپوشانید، این کار می‌تواند نتیجه مشابهی داشته باشد.

ناخن‌هایتان را کوتاه کنید

اگر به اندازه کافی بلند نباشند که با دندان‌های تان جویده شوند به ترک این عادت بسیار کمک خواهد کرد.

حواس خودتان را پرت کنید

اگر علت جویدن ناخن‌هایتان خستگی است، سعی کنید عادت دیگری را برای خودتان ایجاد کنید تا ذهن‌تان را از جویدن ناخن‌هایتان دور کند. یک توپ استرس را فشار دهید، یا هر فعالیت دیگری که انگشتان‌تان را درگیر کند.

ناخن مصنوعی بکارید

اگر خیال ندارید که ناخن مصنوعی بکارید، این را بدانید که آنها می‌توانند مانند یک سپر محافظتی عمل کنند. ناخن مصنوعی از رسیدن شما به ناخن واقعی‌تان جلوگیری می‌کند. ناخنی با ظاهری زیبا بیابید و ببینید که راه رفتن با ناخن‌هایی سالم و زیبا چه حسی دارد.

وقتی از شما تعریف کردند متعجب نشوید. همین اتفاق انگزیه کافی را برایتان ایجاد خواهد کرد تا دیگر ناخن‌هایتان را نجوید و اجازه دهید ناخن‌های واقعی‌تان بلند و زیبا شوند.

از مانیکور استفاده کنید

دائم مانیکور کنید و ناخن‌هایتان را تمیز و سالم نگاه دارید. مانیکور باعث می‌شود که دیگر ناخن‌تان لبه‌های زبر و تیزی نداشته باشد که برای جویدنشان وسوسه شوید. جویدن ناخن‌های مانیکور شده فقط باعث خراب شدن ظاهر زیبای‌شان می‌شود. همینکه ببینید ناخن‌هایتان چقدر زیبا شده‌اند به شما کمک خواهد کرد تا دیگر ناخن‌هایتان را نجوید.

مضررات ناخن جویدن

اگر بدانید که ناخن جویدن چه عوارضی برای سلامت کلی و سلامت دهان و دندان دارد، می‌تواند نقطه شروع خوبی برای ترک این عادت باشد. مضررات جویدن ناخن بر بهداشت دهان و دندان در ادامه ذکر شده است.

ناخن‌ها منبع عفونت هستند

ناخن‌ها تمیزتر از انگشتان دست نیستند! باکتری‌ها در آنجا ساکن هستند و هنگام جویدن ناخن‌ها به دهان و معده شما وارد می‌شوند. اگر درد معده دچار شدید، تعجب نکنید! نگاهی به ناخن‌های خود بیندازید.

آسیب به مینای دندان

مینای دندان باریکترین لبه دندان‌های جلویی است. هنگام گاز گرفتن ناخن‌ها، فشار مستمر بر روی مینای دهان وجود دارد و به مینای دندان آسیب جدی وارد می‌شود.

شکستن دندان

جویدن ناخن‌ها همچنین باعث تراش خوردن دندان‌ها نیز می‌شود. وقتی می‌خواهید ناخن‌ها را گاز بگیرید، دندان‌ها با هم برخورد می‌کنند و همین کار به مرور باعث شکستگی دندان می‌شود.

ایجاد فاصله بین دندان‌های جلویی

هنگامی که ناخن جویدن به مدت زیاد ادامه داشته باشد، امکان ایجاد فاصله بین دندان‌های جلویی وجود دارد.

حساسیت دندان

با از بین رفتن مینای دندان، عاج دندان در معرض دید قرار می‌گیرد و این می‌تواند باعث ایجاد حساسیت دندان در بسیاری از افراد شود.

مشکلات مشترک

مفصل گیجگاهی فکی (TMJ) در نزدیکی گوش‌ها به باز و بسته شدن دهان کمک می‌کند. فشار مداوم روی مفصل به دلیل ناخن جویدن منجر به التهاب مفصل می‌شود که می‌تواند باعث درد گوش، سردرد، بسته شدن نامناسب فک شود.

حرف پایانی

اگر کنار گذاشتن این کار برای شما سخت است و نمی‌توانید به تنهایی این عادت را ترک کنید، حتماً از خانواده و دوستان خود کمک بگیرید. برای مشخص شدن علت دقیق جویدون ناخن و ترک آن پیشنهاد می‌کنیم به مشاور مراجعه کنید.

کانال تلگرام زوم لایف
توجه: محتوای مجله زوم لایف، جایگزین نسخه پزشکان نیست. اگر مشکل پزشکی دارید، برای تشخیص و درمان به پزشک مراجعه کنید.

شعار ما در مجله اینترنتی زوم لایف، کمک به زندگی بهتر با ارائه محتوای مفید درباره سلامتی است. برای این منظور از منابع معتبر خارجی که در حوزه سلامت و سبک زندگی است فعال هستند برای تولید محتوا و ارائه آن به شما کاربران محترم استفاده می‌کنیم.

ارسال نظر
عکس خوانده نمی‌شود
تعداد نظرات (31)
 1. مهمان ناشناس در 1 اردیبهشت 1403
  برای ترک ناخن فقط و فقط باید اراده داشته باشید و تدریجی و کم کم انجام بشه من سالهای سال ناخن می جویدم برای ترکش ابتدا با خودم قرار گذاشتم مثلا این دو ناخن رو اصلا نمی جوم و برای یه مدت چسب می زدم بعد دو تای دیگه رو انتخاب و چسب می زدم و از تقویت کننده های ناخن استفاده می کردم و به همین ترتیب ناخن هام بلند شد
  پاسخ
 2. یلدام در 30 دی 1402
  سلام،من دوماه دیگه میشه ۱۴ سالم و به جویدن ناخن دستم عادت کردم،البته اینم بگم که الان مدت خیلی کمی چون ناخنای دختر خاله هام و عمه هامو رفیقامو میبینم تحت تأثیر قرار گرفتم و ترک کردم ولی پوست دور ناخنای دستم و میخورم میشه کمک کنید
  و یه راهی جلو پام بزارین دوست ندارم انقد زشت باشع،تازه چون ناخنای من گرد هستم همینطوری زشتت و زخمن و خیلی نازک شدن و زود میشکنن و دیر رشد میکنن چند روزه مراقبت میکنم بهتر شده اما میخام پوستمو نخورم چیکااار کنمم؟؟؟
  پاسخ
 3. مهمان Pouya در 16 مهر 1402
  سلام من پویا هستم همونی که چند کامنت پایینی ۱۱ اسفند ۱۳۹۹ نظر دادم
  من دوسالی بود جویدن ناخن را ترک کرده بودم ولی دوباره سراغ من آمده
  خودم فکر میکنم از استرس امتحانات امسالمون هست
  ممنون میشم بگین چیکار کنم🙏
  پاسخ
 4. مهمان مریم در 6 شهریور 1402
  من هر دفع تلاش میکنم تا نخورم ناخنمو بعد یدفع یی میگم بزار اینبار هم بخورم بعد دیگه نمیخورم ولی هر دفع همین میشه
  دیگه وقتی میزارم بلند شن کمی ظاهر شون خیلی خوب نیس میشه یکی رهنمایی کنه چ کار کنممممم ۵۸
  پاسخ
 5. آیلین در 7 تیر 1402
  سلام من ۱۷ سالمه از وقتی یادم میاد این مشکلو دارم. من برعکس بقیه از بردن ناخن توی دهنم متنفرم ولی با دست همه ی ناخنای دست و پامو میشکنم. اصلا تو هیچ سایتی اسمی از این کار برده نمیشه همه میگن لاک تلخ و ... استفاده کن چجوری بگم درد من جویدن نیستتتتت. هر راهی باشه امتحان کردم و توی کل عمرم به زحمت یه هفته ناخن بلند داشتم. همیشه حسرت ناخنای بقیه رو میخورم از بس ناخنامو شکستم ناخنای کشیدم مربعی شکل شدن.... دیگه فقط مشاور مونده بنظرتون چیکار کنم؟؟؟؟😭
  پاسخ
  1. Emad در 16 مهر 1402
   متاسفانه منم این مشکل رو دارم، ارتباط مستقیمی با استرس و نشخوار ذهنی داره و بدیش اینه که زمانی متوجه میشم ناخنم رو با دستم کوتاه کردم که دیگه دیر شده و اصلاً اون لحظه ابتدایی یادم نمیاد.
   به نظرم باید از اپلیکیشن یادآور یا برنامه مشابهی کمک بگیرم.
   پاسخ
 6. نیما در 3 تیر 1402
  سلام من ناخن هامو خوردم و کمی زشت شدن و کوتاه اگه دوباره بلند شن دوباره زیبا میشن؟
  پاسخ
  1. مجله زوم لایف
   مجله زوم لایف در 6 تیر 1402

   سلام، بله. اگر زمان بدید و مراقبت کنید.

   پاسخ
 7. سارینا در 29 خرداد 1402
  سلام من سارینام من از وقتی بچه بودم دختر عموم رو ناخنم لاک زد و الان ۱۳ سالمه و از اون موقع به خاطر کندن لاک عادت کردم ناخن هام را میکنم چه با دست چه با دندون
  اصلان هم اختیاری نیس دوهفته گذاشتم بلند شن ولی یهویی باز یکی از ناخن هام را کندم
  لطفا کمممکم کنین این عادت مزخرف تقریبا ۱۰ ساله که با منه
  ناخن هام هم زشت شدت کمکم گنین
  پاسخ
 8. مهمان عسل در 26 اردیبهشت 1402
  سلام من ۱۵ سالم هست. یک سال و نیم هست که ترک کردم
  انگشتان کشیده دارم اما از کوتاه بودن ناخن هام رنج میبرم. بعد از ترک کردن آیا ناخن ها کشیده میشن؟
  پاسخ
  1. مجله زوم لایف
   مجله زوم لایف در 1 خرداد 1402

   سلام، فرم انگشتان به شرایط زیادی بستگی دارد. به عنوان اگر ناخن کشیده‌ای دارید ممکن است با افزایش وزن تغییری در ظاهر انگشتان هم ظاهر شود اما ارتباطی با ترک ناخ جویدن ندارد.

   پاسخ
 9. هجؤلة در 12 دی 1401
  من ۱۵ سالمه من با بعضی از روش ها مانند لاک زدن و تشویق والدینم و خریدن جایزه برای نخوردن ناخون من را تشویق کردند و من هم یادم رفت اما بعد ۱ سال دوباره بدون اینکه متوجه چیزی بشم به همان روز افتادم.
  به دکتر کودکان رفتم اون گفت لاک بزنین یا بهش جایزه بخرین از این چیزا. خب من ترک کردم ولی بعد از یک سال دوباره به آن عادت بد برگشتم.
  و اینکه من پسرم چجوری ناخون بکارم اخه ؟😐
  لطفا یک راه حلی یا یک راهنمایی بکنید😟
  پاسخ
  1. مسعود در 23 فروردین 1402
   تجربه خودم اینه که ناخن گیر به یار جدایی ناپذیر من تبدیل شده همه جا همرامه.
   قبل از اینکه به استفاده از دندون فکر کنم با ناخن گیر کارمو انجام می دم.
   الان نزدیک ۲۰ ساله از این شیوه استفاده می کنم و ناخن هام رو همیشه کوتاه نگه می دارم.
   پاسخ
 10. مهدیا در 4 دی 1401
  سلام من از وقتی دندون در آوردم شروع به جوییدن ناخن کردم الان من یه دختر ۱۱ ساله باعث ناراحتیمه که ناخن های زیبا و بلند ندارم و در مهمونی ها ناخن های ریز دارم و نمی تونم لاک بزنم من حتی بعضی از مواقع با دست ناخن هایم را می کنم همه ی این روش ها حتی کاشت ناخن هم انجام دادم ولی نشد کمکم کنید من بعضی از مواقع برای نجوییدن ناخن هدیه می گرفتم ولی نشد که نشد
  پاسخ