زوم لایف؛ کمک به زندگی بهتر

9 روش ترک عادت جویدن ناخن در بزرگسالان

9 روش ترک عادت جویدن ناخن در بزرگسالان

9 روش ترک عادت جویدن ناخن در بزرگسالان

جویدن ناخن عادت ناپسندی است و باید بدانید که این عادت مشکلات جدی ای را در بلند مدت در سلامت و زیبایی شما ایجاد خواهد کرد. جویدن ناخن علاوه بر از بین بردن زیبایی ناخن سبب بیماری‌ها و آسیب‌های دیگری نیز می‌شود، در ادامه با دلایل و روش‌های ترک عادت جویدن ناخن بیشتر آشنا شوید.

انگشتان دست شما به نسبت بقیه اعضای بدن‌تان،‌ با میکروب‌های بیشتری در تماس هستند.

مقدار زیادی از این میکروب‌ها در زیر ناخن‌های شما جمع‌آوری می‌‌شوند. جویدن آنها، بطور جدی باعث بیماری شما خواهد شد، همچنین ظاهر ناخن‌های‌تان را زشت خواهد کرد. با توجه به اینکه انگشتان و ناخن‌های دست، یکی از اولین اعضایی است که هنگام نشست و برخاست با دیگران دیده می‌شود، این ایده خوبی نیست که اجازه دهیم ظاهر زشتی پیدا کنند!

علت و دلایل اصلی جویدن ناخن چیست؟

جویدن ناخن می‌تواند دلایل مختلفی داشته باشد که توسط روانشناسان مورد بررسی قرار گرفته است و 3 دلیل اصلی جویدن ناخن را بیان کرده‌اند.

این کار ممکن است به خاطر والدین باشد

دانشمندان مطمئن نیستند که جویدن ناخن‌ها ژنتیکی است، اما بچه‌هایی که والدین آنها هم ناخن‌هایشان را می‌جویدند، بیشتر احتمال دارد که این کار را انجام دهند. مطالعات نشان می‌دهد که حتی اگر والدین قبل از تولد فرزندان‌شان این کار را می‌کردند، احتمال بروز آن در کودکان‌شان هم بیشتر است.

استرس هم مقصر است

استرس عامل مهمی برای عادت جویدن ناخن است. گاهی اوقات جویدن ناخن می‌تواند نشانه‌ای از استرس عاطفی و ذهنی باشد و در افرادی که عصبی، مضطرب یا حساس هستند، بیشتر دیده می‌شود چرا که راهی برای مقابله با این احساسات شان می‌باشد.

گرسنه هستید!

شما ممکن است وقتی که خسته و گرسنه می‌شوید، خودتان را در حال ناخن جویدن بیابید، ناخن جویدن‌ها فاتوماتیک و بدون کنترل هستند. شما این عمل را بدون فکر کردن انجام می‌دهید.

ناخن جویدن

جلوگیری و ترک عادت جویدن ناخن

ممکن است که در یک شب تغییری را مشاهده نکنید اما با کمی وقت گذاشتن و تلاش کردن می‌توانید این عادت را از بین ببرید این نکات را امتحان کنید.

استرس را از خود دور کنید

یکی دیگر از علل‌های ناخن جویدن استرس است. اگر شما به طور مداوم تحت استرس هستید راهی برای مدیریت آن پیدا کنید. شما می‌توانید در باشگاه ثبت‌نام کنید و یا برای تمدد اعصاب مدیتیشن کنید.

انگشت خود را چسب بزنید

بهتر است انگشت خود را با چسب زخم یا چسب برق ببندید. غالب اوقات ناخن جویدن به صورت ناخودآگاه انجام می‌شود و شما از زمان جویدن ناخن غافل هستید بنابراین دفعه بعد که شما ناخودآگاه انگشتتان را به دهانتان بردید به جای ناخنتان چسب را می‌جوید. این به عنوان یک یادآوری است برای کاری که ناخودآگاه درحال انجام آن هستید.

افزایش مصرف کلسیم

کلسیم باعث خواهد شد تا ناخن‌ها سالم و قوی‌تر رشد کنن و شکنندگی کمتری داشته باشند. اگر شما مبتلا به کمبود کلسیم باشید، ناخن‌های‌تان شکننده و ضعیف خواهند شد و به همین ترتیب دیگر جذابیتی نخواهند داشت. استفاده از مقدار کافی ویتامین و مواد مغذی همچنین به کاهش استرس نیز کمک زیادی می‌کنند. شما می‌توانید منابع اصلی کلسیم را در سبزیجات سبز و برگ دار، محصولات لبنی و میوه‌های خشک بیابید.

ناخن‌هایتان را تلخ کنید

برای ترک این عادت ناخن‌هایتان را با سس تند، سرکه یا لاک ناخن تلخ که طعمش برایتان خوشایند نیست بپوشانید.

دستکش بپوشید

ممکن است کمی احمقانه به نظر برسد، اما با این کار به ناخن‌هایتان دسترسی ندارید و مانع از دسترسی به آنها می‌شوید .اگر دستکش در برنامه روزانه شما جایی ندارد، با استفاده از برچسب ناخن روی آنها را بپوشانید، این کار می‌تواند نتیجه مشابهی داشته باشد.

ناخن‌هایتان را کوتاه کنید

اگر به اندازه کافی بلند نباشند که با دندان‌های تان جویده شوند به ترک این عادت بسیار کمک خواهد کرد.

حواس خودتان را پرت کنید

اگر علت جویدن ناخن‌هایتان خستگی است، سعی کنید عادت دیگری را برای خودتان ایجاد کنید تا ذهن‌تان را از جویدن ناخن‌هایتان دور کند. یک توپ استرس را فشار دهید، یا هر فعالیت دیگری که انگشتان‌تان را درگیر کند.

ناخن مصنوعی بکارید

اگر خیال ندارید که ناخن مصنوعی بکارید، این را بدانید که آنها می‌توانند مانند یک سپر محافظتی عمل کنند. ناخن مصنوعی از رسیدن شما به ناخن واقعی‌تان جلوگیری می‌کند. ناخنی با ظاهری زیبا بیابید و ببینید که راه رفتن با ناخن‌هایی سالم و زیبا چه حسی دارد.

وقتی از شما تعریف کردند متعجب نشوید. همین اتفاق انگزیه کافی را برایتان ایجاد خواهد کرد تا دیگر ناخن‌هایتان را نجوید و اجازه دهید ناخن‌های واقعی‌تان بلند و زیبا شوند.

از مانیکور استفاده کنید

دائم مانیکور کنید و ناخن‌هایتان را تمیز و سالم نگاه دارید. مانیکور باعث می‌شود که دیگر ناخن‌تان لبه‌های زبر و تیزی نداشته باشد که برای جویدنشان وسوسه شوید. جویدن ناخن‌های مانیکور شده فقط باعث خراب شدن ظاهر زیبای‌شان می‌شود. همینکه ببینید ناخن‌هایتان چقدر زیبا شده‌اند به شما کمک خواهد کرد تا دیگر ناخن‌هایتان را نجوید.

مضررات ناخن جویدن

اگر بدانید که ناخن جویدن چه عوارضی برای سلامت کلی و سلامت دهان و دندان دارد، می‌تواند نقطه شروع خوبی برای ترک این عادت باشد. مضررات جویدن ناخن بر بهداشت دهان و دندان در ادامه ذکر شده است.

ناخن‌ها منبع عفونت هستند

ناخن‌ها تمیزتر از انگشتان دست نیستند! باکتری‌ها در آنجا ساکن هستند و هنگام جویدن ناخن‌ها به دهان و معده شما وارد می‌شوند. اگر درد معده دچار شدید، تعجب نکنید! نگاهی به ناخن‌های خود بیندازید.

آسیب به مینای دندان

مینای دندان باریکترین لبه دندان‌های جلویی است. هنگام گاز گرفتن ناخن‌ها، فشار مستمر بر روی مینای دهان وجود دارد و به مینای دندان آسیب جدی وارد می‌شود.

شکستن دندان

جویدن ناخن‌ها همچنین باعث تراش خوردن دندان‌ها نیز می‌شود. وقتی می‌خواهید ناخن‌ها را گاز بگیرید، دندان‌ها با هم برخورد می‌کنند و همین کار به مرور باعث شکستگی دندان می‌شود.

ایجاد فاصله بین دندان‌های جلویی

هنگامی که ناخن جویدن به مدت زیاد ادامه داشته باشد، امکان ایجاد فاصله بین دندان‌های جلویی وجود دارد.

حساسیت دندان

با از بین رفتن مینای دندان، عاج دندان در معرض دید قرار می‌گیرد و این می‌تواند باعث ایجاد حساسیت دندان در بسیاری از افراد شود.

مشکلات مشترک

مفصل گیجگاهی فکی (TMJ) در نزدیکی گوش‌ها به باز و بسته شدن دهان کمک می‌کند. فشار مداوم روی مفصل به دلیل ناخن جویدن منجر به التهاب مفصل می‌شود که می‌تواند باعث درد گوش، سردرد، بسته شدن نامناسب فک شود.

کلام آخر:

اگر کنار گذاشتن این کار برای شما سخت است و نمی‌توانید به تنهایی این عادت را ترک کنید، حتماً از خانواده و دوستان خود کمک بگیرید. برای مشخص شدن علت دقیق جویدون ناخن و ترک آن پیشنهاد می‌کنیم به مشاور مراجعه کنید.

کانال تلگرام زوم لایف
توجه: اطلاعات موجود در سایت زوم لایف، از منابع معتبر خارجی تهیه و ترجمه شده است اما جایگزین هیچ‌یک از نسخه‌هایی که پزشکان می‌نویسند، نیست. اگر فکر می‌کنید مشکل پزشکی دارید، لطفاً برای تشخیص و درمان به پزشک مراجعه کنید.
ارسال نظر
عکس خوانده نمی شود
تعداد نظرات (8)
 1. آنیتا در 22 شهریور 1400
  من چند ساله که ناخن میخورم خیلی عذاب میکشم استرس هم ندارم نمیدونم علتش چیه پیش مشاور میرفتم خیلی کمکم کرده ترک کردم اما وقتی که دیگ‌نرفتم باز شروع شو جلو فامیلا خیلی خجالت میکشم میخام این راه حل ها را امتحان کنم ببینم چی میشه
  دعا کنید برام حالم بده عذاب میکشم از جویدن ناخن هام 😔🖤😭😭😭😭😭😭😭
  پاسخ
 2. دلارا در 15 اردیبهشت 1400
  سلام،من 20 سالمه از بعد تولد عادت بد ناخن جویدن همراهم بوده خیلی خسته و عصبی میشم و واقعا برام سخته کاشت و مانیکور هم انجام دادم و تقریبا تمام این راه حل هایی که گفتید رو انجام دادم اما نهایت فقط تا یک ماه دوام اورده،برادرم هم 11 سالشه ایشون هم مثل من از بعد تولد ناخن جوییدن رو شروع کرده دوتامون حتی اگه با دندون ناخن را نکنیم و بهش آسیب نزنیم با دست اینکار رو میکنیم من که واقعا خسته شدم پیش مشاور هم رفتم فقط گفتن استرس بالایی داری باید کم کنی استرس رو حتی لاک تلخ هم استفاده کردم اما جواب نداد و همه اینها فقط تا مدتی بهم کمک کرد بعد از یکی دوماه دوباره این عادت برگشت حتی پدر و مادر هم این عادت رو نداشتن که بگم ارثی هست توی کل فامیل فقط من و برادرم اینجوری هستیم که من خیلی عذاب میکشم💔
  پاسخ
 3. پارمیس در 4 اردیبهشت 1400
  سلامـــ من پارمیسم 18سالمه از 15ساله گی عاشق کسی شدم ک اون دوستم نداشت از 16 سالگی شروع کردم ب جویدن ناخن هام وترک کردن این کار هم سخته واسم لطفا کمکم کنید و واسم دعا کنید
  پاسخ
 4. ماتيار در 13 فروردین 1400
  سلام من ماتيار هستم ۱۰ سالمه و از فردا جویدن ناخن رو کنار میگذارم
  پاسخ
 5. حنا در 21 اسفند 1399
  سلام من حنا هستم ترک ناخن برام خیلی سخته گوشت های زیر ناخنم بیرون زدن خیلی عذاب میکشم این کار هارو امتحان نکردم از فردا میخوام شروع کنم برام دعا کنید که موفق بشم مرسی🌺💕
  پاسخ
  1. مجله زوم لایف
   مجله زوم لایف در 21 اسفند 1399

   سلام، چند روز اول هوشیار باشید چون ترک عادت همیشه سخته و ممکنه در بعضی مواقع تکرار بشه. برای شما آرزوی موفقیت دارم ☘️

   پاسخ
 6. Pouya در 11 اسفند 1399
  سلام من پویا هستم . من 12سالم هست . من واقعن نمیخوام ناخن
  بجوم . تمام این کار هارو انجام دادم. اما نمیتونم.لطفا بگید چیکارش کنم.راهنمایی کنید.خیلی خیلی متشکرم
  پاسخ
  1. مجله زوم لایف
   مجله زوم لایف در 11 اسفند 1399

   سلام، پویا جان توجه به نکات گفته شده در این مطلب و همچنین لینک زیر:

   https://zoomlife.ir/health/656-how-to-stop-your-kids-from-biting-their-nails.html

   می‌تونه به شما کمک کنه. اگر به نتیجه نرسیدید توصیه می‌کنم برای مراجعه به پزشک با خانواده مشورت کنید.

   پاسخ