زوم لایف؛ کمک به زندگی بهتر

علت آبریزش بینی و عطسه در فصل بهار

علت آبریزش بینی و عطسه در فصل بهار

علت آبریزش بینی و عطسه در فصل بهار

با رسیدن فصل بهار افراد زیادی دچار آبریزش بینی و عطسه می‌شوند که ناشی از آلرژی یا حساسیت فصلی است‎. این آلرژی معمولاً همراه با عطسه، سرفه، آبریزش بینی، سوزش چشم، آبریزش چشم، خارش گلو، خارش چشم، ورم چشم، سرفه‌های آلرژیک و گرفتگی بینی و گلو همراه است.

اگر دچار آبریزش بینی و عطسه هستید، کمی تحمل کنید و این مطلب از سایت زوم لایف را تا پایان بخوانید.

چرا در فصل بهار دچار آلرژی می‌شویم؟

آلرژی زمانی بوجود می‌آید که سیستم ایمنی بدن نسبت به یک آلرژن واکنش نشان دهد و آن را به عنوان یک مهاجم تلقی و برای مبارزه با آن تلاش کند. این باعث ایجاد علائمی می‌شود که می‌تواند آزاردهنده و حتی تهدید کننده حیات باشد.

سیستم ایمنی در تلاش برای محافظت از بدن، آنتی بادی‌هایی به نام ایمونوگلوبولین E (IgE) تولید می‌کند. این آنتی بادی‌‌ها باعث می‌شوند برخی از سلول‌‌ها، مواد شیمیایی (از جمله هیستامین) را وارد جریان خون کنند تا از بدن در مقابل آلرژن‌ها دفاع کنند. انتشار این مواد شیمیایی باعث واکنش‌‌های آلرژیک می‌شود. این واکنش‌‌ها می‌توانند روی چشم‌‌ها، بینی، گلو، ریه‌ها، پوست و دستگاه گوارش تاثیرگذار باشند.

برخی از آلرژی‌ها فصلی هستند و فقط در زمان‌های خاصی از سال اتفاق می‌افتند (به عنوان مثال زمانی که میزان گرده در هوا بالا است). آلرژی اغلب زمانی رخ می‌دهد که فرد در تماس با یک آلرژن باشد. بنابراین، هنگامی که یک فرد مبتلا به آلرژی غذایی بخورد که به آن حساسیت دارد، یا فرد حساس به گرد و غبار در معرض آن قرار گیرد دچار واکنش‌های آلرژیک خواهد شد.

در حدود یک پنجم افراد به نوعی از آلرژی مبتلا هستند و حدود ۸ درصد جمعیت عادی دچار آلرژی فصلی است. عطسه، آبریزش بینی، گرفتگی بینی، خارش گلو، بروز قرمزی روی پوست، تنگی نفس و سایر علائم در همه ساعات شبانه‌روز با شدت و ضعف همراه فرد مبتلا هستند.

علت آبریزش بینی در بهار

چه چیزهایی باعث ایجاد آلرژی می‌شوند؟

گیاهان و گرده گل‌ها، گرد و غبار، مواد معطر، برخی مواد شیمیایی مانند شوینده‌ها، برخی داروها، بعضی از مواد غذایی، مو و پشم حیوانات، دود سیگار، برخی مواد آرایشی، بدلی جات و یا عوامل فیزیکی مانند سرما، گرما و نور هستند.

در صورت حاد شدن یک آلرژی ساده می‌تواند منجر به بروز برخی بیماری‌ها مانند آسم و اگزمای پوستی شود. ممکن است این بیماری‌ها در مراحل ابتدایی، یک حساسیت ساده باشند اما به مرور زمان تبدیل به یک مشکل حاد تنفسی و پوستی می‌شوند.

برای درمان آبریزش بینی ناشی از آلرژی چه کنیم؟

آبریزش بینی ناشی از آلرژی درمان خاصی ندارد، بلکه باید از عوامل آلرژی‌زا دوری کنید اما با انجام کارهای زیر می‌توانید تا حدود زیادی جلو آبریزش بینی را بگیرید:

 • اوایل صبح در خانه بمانید، زیرا میزان گرده در این زمان بیشتر است.
 • در طول فصل آلرژی، پنجره‌ها را ببینید و در خانه تهویه مناسب داشته باشید.
 • اگر بیرون می‌روید، از ماسک ضد گرد و غبار استفاده کنید.
 • اگر از بیرون می‌آیید حتماً دوش بگیرید.
 • بینی و گلوی خود را شستشو دهید.
 • از داروهای ضدحساسیت یا آنتی هیستامین استفاده کنید.

حرف پایانی

برای درمان آلرژی فصلی باید عوامل محرک سیستم ایمنی بدن خود را بشناسید. ممکن است تصور کنید که از گرده‌ی گل دچار حساسیت می‌شوید اما احتمال دارد بعضی عوامل دیگر، علت بروز حساسیت باشند. بیش از دو سوم افراد مبتلا به حساسیت‌های بهاری علائم خود را در طول سال نیز دارند. یک متخصص آلرژی نه‌ تنها علائم حساسیت را درمان می‌کند بلکه می‌تواند به شما کمک کند تا عامل اصلی حساسیت خود را شناسایی و برطرف کنید.

کانال تلگرام زوم لایف
توجه: محتوای مجله زوم لایف، جایگزین نسخه پزشکان نیست. اگر مشکل پزشکی دارید، برای تشخیص و درمان به پزشک مراجعه کنید.

شعار ما در مجله اینترنتی زوم لایف، کمک به زندگی بهتر با ارائه محتوای مفید درباره سلامتی است. برای این منظور از منابع معتبر خارجی که در حوزه سلامت و سبک زندگی است فعال هستند برای تولید محتوا و ارائه آن به شما کاربران محترم استفاده می‌کنیم.

ارسال نظر
عکس خوانده نمی‌شود
تعداد نظرات (1)
 1. احسان اشترک در 19 آبان 1400
  میشه موارد مفید برای کیپ شدن بینی برای من تهیه کنید
  پاسخ